Může zdroji vadit proud z UPS?

Veverak

Může zdroji vadit proud z UPS?
« kdy: 24. 02. 2012, 20:21:39 »
Zdravim

hodlam koupit produkty:

UPS APC Back-UPS ES, 550VA
zdroj Enermax PRO82+ II 425W

behem cteni komentaru okolo zaloznich zdroju a pc zdroju, jsem narazil na to, ze nektere kvalitni zdroje (coz ocekavam ze ten enermax je) maji problem s proudem, ktery vytvari ta UPSka...

nemate nekdo zkusenosti s touhle kombinaci?
« Poslední změna: 24. 02. 2012, 21:57:13 od Petr Krčmář »


Cyber Mutant

Re:Může zdroji vadit proud z UPS?
« Odpověď #1 kdy: 24. 02. 2012, 22:10:44 »
Je to fakt těžkej problém.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Může zdroji vadit proud z UPS?
« Odpověď #2 kdy: 24. 02. 2012, 22:55:58 »
V jakém směru je ten problém? Já bych se toho nebál, a když, tak máš možnost vrátit UPSku do 14 dnů bez udání důvodu.

KapitánRUM

Re:Může zdroji vadit proud z UPS?
« Odpověď #3 kdy: 24. 02. 2012, 23:54:25 »
Tak vesměs jde o to, že ty levné UPSky negenerují pěknou sinusovku, ale třeba křivka má obdélníkový průběh.
Což opravdu nemusí JAKÉMUKOLIV zdroji úplně vonět.
No, někdy stačí přidat jen tlumivku.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Může zdroji vadit proud z UPS?
« Odpověď #4 kdy: 24. 02. 2012, 23:57:42 »
Já bych to raději otočil ... kvalitní UPSku a méně kvalitní zdroj .... i když úpně nejideálnější by bylo oboje kvalitní.


KapitánRUM

Re:Může zdroji vadit proud z UPS?
« Odpověď #5 kdy: 25. 02. 2012, 00:45:13 »
V zásadě zbytečné, pokud je to pro obvyklé nasazení, tak podle logů sepne UPS 24/7 v průměru 20x ročně s rozložením:
8 měsíců nic a 4 měsíce třeba několik sepnutí během jednoho dne.
Ale jinde to je třeba jen 4-5 incidentů při 24/7.
Životnost baterií je tak 3-4 roky.
Otázka je, jestli to má smysl.

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Může zdroji vadit proud z UPS?
« Odpověď #6 kdy: 25. 02. 2012, 10:41:50 »
Osobně mám doma UPS kvůli wifi routeru a voip. :D
Občas vyletí pojistky a i když to během půlminuty zase nahodím, je jednak nepříjemné navazovat stahování, pokud druhá strana nepodporuje obnovení přerušeného (a dle Murpyho zákonů je tohle nejčastější varianta při výpadku) a jednak přerušení uprostřed hovoru je nemilé. Stará baterka to utáhne tak na pár minut, ale dokud stihnu rychleji dojít k pojistkové skříni, tak mi to nevadí.

Veverak

Re:Může zdroji vadit proud z UPS?
« Odpověď #7 kdy: 25. 02. 2012, 11:22:07 »
tak, ono tu UPSku beru z druhe strany jako 2v1 - ochrana pred prepetim v siti, etc... s tim ze kromne PC na to bude napojeny net a router... (vsechny ostatni stroje uz jsou notesy...), takze zajisteni proti vypadku proudu = idealni. Kdy sice jde o domacnost v centru mesta, ale jeden clen rodiny pracuje vecne doma a v momente kdy by vypadl internet a nahodou se sam nenahodil zpatky, je problem, protoze kromne mne to nikdo neni schopen nahodit zpatky... a je problem

a jak psal KapitanRUM, levne UPSky pry nemaji idealni sinusovku...

muzu se zeptat co bylo mysleno tou tlumivkou? (vubec nemam poneti co to je...)

Mrkva.

Re:Může zdroji vadit proud z UPS?
« Odpověď #8 kdy: 25. 02. 2012, 12:03:04 »
To se mi zdá jako blbost - prakticky první věc co ten zdroj udělá je, že napětí ze sítě (nebo v tomhle případě UPS) usměrní a napere do filtračních kondů. Jestli bude usměrňovat sinus (síť) nebo obdélník (mizerné UPS) by tomu mělo být v podstatě jedno.

ES

Re:Může zdroji vadit proud z UPS?
« Odpověď #9 kdy: 25. 02. 2012, 12:43:46 »
>> To se mi zdá jako blbost ......... usměrní a napere do...

Takle to maj vsechny obyc zdroje a tem je uplne jedno jestli maji na vstupu stridavej nebo stejnosmernej, sinus nebo obdelnik.
Problem to je az u zdroju co maji aktivni PFC a to jsou prave ty lepsi ktery muzou bejt z tohohle pohledu horsi.
U pasivniho PFC je to sazka na to jak je ten zdroj osizenej...

Urcite nikdo nedavejte tlumivku do serie se zdrojem co nema sinus!

neElektrikari prominou  za to ze jim nepopisu co se potom deje experimentatori si to muzou vyskouset na DC/AC menici 12/230 do auta s obdelnikovym vystupem, za skody na zdravi a majetku si muzou samy.....

KapitánRUM

Re:Může zdroji vadit proud z UPS?
« Odpověď #10 kdy: 25. 02. 2012, 15:39:18 »
Tak ještě jednou.
Tlumivka "ohlazuje" příliš ostré rohy u obdélníkového průběhu, na ostatní průběh to nemá vliv.
Pro ty, kteří tomu nerozumí, si dovolím uvést, že se tlumivky používají i ve zdrojích jako pasivní PFC.
Sériovým předřazením tlumivky rozhodně nic nezkazíte, nezačnou umírat koťátka ani z nebe padat žáby.
Už jen protože sériově předřazená tlumivka je prostě v (skoro)KAŽDÉM ATX zdroji.
Dokonce i v těch s aktivním PFC je jedna nebo dvě tlumivky!
Předřazením jedné tlumivky navíc jen o něco lépe vyhladíte průběh proudu na vstupu, což ve Vašem případě chcete.

Kde vzít vhodnou tlumivku?
Nejlépe z nějakého starého a vypáleného zdroje, kde je prostě na vstupu jako PFC!
Bohužel(dík?), výrobci to za posledních pár let trochu vymakali a místo prostého toroidního jádra, kterým je přímo protažený napájecí kabel, to teď bývá toroidní jádro, kterým je protažený lakovaný drát a nějaký ten kondenzátor na vlastním PCB.

Zatímco původní PFC vypadalo nějak takhle:
http://www.flickr.com/photos/anachrocomputer/1903204688/
V lepším případě takhle:
http://www.hardwaresecrets.com/imageview.php?image=24290

Dnes už to vypadá spíš takhle (i v případě pasivního a neřízeného PFC):
http://www.hardwaresecrets.com/fullimage.php?image=5585

Ne snad, že by se to nedalo upravit, ale dá to víc práce.

Kde všude se používá vyhlazování?
VGA kabely: http://www.spriceangels.com/UploadFiles/spriceangels/55439_350.jpg
USB kabely: http://www.spriceangels.com/UploadFiles/spriceangels/70382_350.jpg
HDMI kabely: http://www.chialstar.com/pic/big/21_0.jpg
http://www.spriceangels.com/UploadFiles/spriceangels/70382_350.jpg
Notebookové adaptéry na straně výstupu ze zdroje: http://laptoppimp.com/wp-content/uploads/2009/07/Universal_laptop_power_adapter.jpg

Dokonce i Tesla vyrábí tlumivky pro zdroje: http://www.tesla-blatna.cz/cs/vyrobky-tlumivky.php

Ne, opravdu to není nic, z čeho byste se měli pokakat strachy. ::)

Takže, pokud máte UPSku, ze které jde obdélníkový výstup a proto nechutná Vašemu zdroji, můžete buď použít oddělovací transformátor, který bude mít ve výsledku stejný účinek, nebo tu tlumivku.

Veverak

Re:Může zdroji vadit proud z UPS?
« Odpověď #11 kdy: 25. 02. 2012, 22:05:31 »
hmm, bohuzel pro mne prakticky neperfektne resitelny problem = nevim nevim... uvidime

KapitánRUM

Re:Může zdroji vadit proud z UPS?
« Odpověď #12 kdy: 25. 02. 2012, 23:27:03 »
Tak si kup ten oddělovací transformátor. :P

ZS

Re:Může zdroji vadit proud z UPS?
« Odpověď #13 kdy: 26. 02. 2012, 09:46:56 »
Sakra, já si vždycky myslel, že ty navlečené ferity na obrázcích, co uvádí kapitán rum v sekci "Kde všude se používá vyhlazování?
" jsou tam kvůli zamezení šíření vysokofrekvenčního signálu a tudíž taky rušení z příslušného zařízení třeba po stínění takovéhoto kabelu směrem ven. Ostatně co by se mělo "vyhlazovat" na takovém VGA kabelu?

ES

Re:Může zdroji vadit proud z UPS?
« Odpověď #14 kdy: 26. 02. 2012, 10:58:13 »
to ZS: presne tak

to RUM: pletete si hrusky a melouny

Ferity na kablikach nebudu resit to nema s tematem "upska z obdelnikovym vystupem a zdroj s aktivnim PFC" nic spolecneho.
(jestli ten zdroj ma oprvdu aktPFC nevim nekoukal jsem)

ta tlumivka na prvnim obrazku ma indukcnost asi tak 10 mikrohenry ta se vam v siti s 50Hz bude chovat jako kus dratu....
druchy odkas nejde.
treti odkaz je asi jedina vec k tematu a to provedeni aktivniho PFC a funguje to asi takle.

PROC VUBEC PFC protoze velkej kondenzator za usmernovacim mustkem, po pripojeni na nastane velky proudovy naraz pri nabiti
kondenzatoru a dalsi nabijeni probiha az skoro na maximu amplitudy sitoveho napeti, krome zbytecneho proudoveho namahani
usmernovaciho mustku privodnich kabelu ale i jisticu takovy pekny priklad je pocitacova ucebna s 30-40PC udelana z normalni mistnosti bez adekvatne resene elektroinstalace. tak spusobuje i ruseni od spinani diod v mustku, a ktomu se daji pouzit treba
ty tlumivky do zdroju z posledniho odkazu, ale tam se jedna opet o VF ruseni

PASIVNI PFC je jen tlumivka na zeleznem jadre v serii s usmernovacem a jedine co dela je ze "zmekcuje" filtrovane napeti

AKTIVNI PFC je zvysovac napeni mezi usmernovacim mustkem a filtracnim kondenzatorem.

a hlavne to PFC znamena korekce uciniku ale NE jako fazovy posun cos fi ale jako cinitel plneni.

Takze si stojim za tim co jsem napsal pokud mam na vystupu obdelnik tak je lepsi pasivni a tlumivkou 50 - 10000 mikrohenry
si moc nepomuzu. pomuzu si az s indukcnosti v radech henry (na sitove napeti pocitejte tak od 5kil zeleza nahoru)  ale nechtejte
videt co by se potom s takovym zdrojem delo, mozna by zacaly padat i ty kotata z nebe. Mam tu peknou 20H tlumivku z
kompenzatoru sodikovych vybojek dodejte zdroje a ja vam udelam oscilogramy o fotky.

a ta rada na oddelovaci transformator taky neni dobra s tim se v domacich podminkach akorad udelaj problemy se zemenim a to uz vubec neuvazuju o cene.

TAKZE RESENI
skusenosti s touhle kombinaci nemam, pokud chcete jistotu kupte UPS se sinusovym prubehem to potom nebude vadit nicemu
u obdelniku je to VZDYCKY (pokud to neni ciste odporova zatez) sazka do loterie.