MATLAB linuxová verze, problém s fonty

milan

MATLAB linuxová verze, problém s fonty
« kdy: 19. 02. 2012, 21:37:37 »
Dobrý večer, potřeboval bych poradit mám problém s MATLABem, lépe řečeno s některými toolboxy, například simulinkem, nebo s okýnkem Figure. Nezobrazuje mi v ovladacích panelech text, ale místo textu pouze obdelníčky. Pokud nageneruji nějaký graf funkce, tak v grafu se nezobrazí nic kromě křivky a rámečku, chybí popisky a opět místo nich  jsou čtverečky, pokud dám graf vytisknout do souboru tak tam popisky jsou(trochu posunuté ale jsou).
Mám openSuse 12.1 32b.
MATLAB 2010b i 2011b  se chová stejně nemravně.
Napadlo mě, že problém bude asi ve fontech javy. Ale nejsem schopen to nějak odstranit nebo potvrdit příčinu.
Děkuji za každou radu. Milan


trubicoid2

Re:MATLAB linuxová verze, problém s fonty
« Odpověď #1 kdy: 20. 02. 2012, 10:47:46 »
hmm, mne to vsude funguje, zkus se podivat rebas na toto:

https://wiki.archlinux.org/index.php/Java_Runtime_Environment_Fonts

werwqef

Re:MATLAB linuxová verze, problém s fonty
« Odpověď #2 kdy: 20. 02. 2012, 14:28:55 »
já používal v UBUNTU naimportovaný windows fonty a pak to bylo snesitelné, ale stejně to stálo za prd. (malé znaky, chlupaté písmo...)

trubicoid2

Re:MATLAB linuxová verze, problém s fonty
« Odpověď #3 kdy: 20. 02. 2012, 18:12:22 »
v matlabu > preferencich > fonts mam nastaveno Monospaced a SansSerif
vypada to, ze tim fontem pise i v obrazku

a kdyz dam v obrazku Object properties trebas na label, tak ukazuje interpreter Tex a font Helvetica, coz je asi jen pro export, ne pro zobrazeni na monitoru

milan

Re:MATLAB linuxová verze, problém s fonty
« Odpověď #4 kdy: 21. 02. 2012, 21:29:22 »
No tak jsem přeinstaloval openJDK na oracle JDK, protože jsem na netu našel, že to způsobuje problémy, ale v tom problém není. Vypadá to pořád stejně naprd zkouším předat ty fonty ale myslím, že tím to taky nebude.


Martin

Re:MATLAB linuxová verze, problém s fonty
« Odpověď #5 kdy: 22. 02. 2012, 10:17:49 »
Měl jsem podobný problém, v debianu mi stačilo doinstalovat balíky xfonts-100dpi a xfonts-75dpi (pro podporu češtiny existují i xfonts-100dpi-transcoded a xfonts-75dpi-transcoded). Pravděpodobně by to mělo fungovat i v jiných distribucích založených na debianu a i jinde se balícky s rastrovými fonty budou jmenovat podobně.

milan

Re:MATLAB linuxová verze, problém s fonty
« Odpověď #6 kdy: 26. 02. 2012, 21:44:46 »
Hmm tak jsem fonty doinstaloval a nic. Ale diky za tipy.

Jméno

Re:MATLAB linuxová verze, problém s fonty
« Odpověď #7 kdy: 31. 03. 2012, 13:40:56 »
Měl jsem stejný problém. Matlab používá jako výchozí font pro popisky os nebo nadpis grafu font Helvetica. Ten se v mé distribuci nevyskytuje, takže jsem to vyřešil výměnou výchozího fontu.

Pomocí následujících příkazů je možné si vypsat font, který chce Matlab použít:
Kód: [Vybrat]
get(0,'DefaultAxesFontName')
get(0,'DefaultTextFontName')

Je-li to skutečně Helvetica, kterou nemáte možnost automaticky doinstalovat, stačí font změnit např. na Liberation Sans (je-li nainstalován ;-)) pomocí:
Kód: [Vybrat]
set(0,'DefaultAxesFontName','Liberation Sans')
set(0,'DefaultTextFontName','Liberation Sans')

Tyto dva řádky jsem doplnil do souboru startup.m, který se musí nacházet v proměnné path. Já mám v této proměnné např. adresář ~/matlab, takže startup.m jsem nahrál tam a změna fontů se tedy provede vždy automaticky po stuštění Matlabu.