CentOS 6 je velký i v minimální instalaci

KapitánRUM

CentOS 6 je velký i v minimální instalaci
« kdy: 12. 01. 2012, 13:21:28 »
Musím se přiznat, že mě hrozně nepříjemně překvapil Centos 6.1, který i v minimální instalaci do systému tlačí každou kravinu, která se kdy na netu objevila. Třešničkou na dortu je ovladač pro Hauppauge, Lua, alsa, Postfix a další.
Divím se, že do minimální instalace nezahrnuli i KDE a Gnome.

Nemáte někdo nějaký junk-killer, který by ze systému vykopal všechen bordel, který v něm prostě nemusí být?
Jsem toho názoru, že MINIMÁLNÍ INSTALACE by měla obsahovat pouze balíčkovací tool a trochu toho okolo, aby si člověk mohl nainstalovat další věci.

Zlatej Debian :-\
« Poslední změna: 12. 01. 2012, 15:37:04 od Petr Krčmář »


Re:Centos 6 - tlustoprd i v minimální instalaci
« Odpověď #1 kdy: 12. 01. 2012, 13:32:49 »
Tak zkus netinstall, zdá se být o dost menší, než minimal. Je ale fakt, že jsem to nezkoušel už dost dlouhou dobu a je tak možné, že i tam je dost balastu

3ugeene

Re:Centos 6 - tlustoprd i v minimální instalaci
« Odpověď #2 kdy: 12. 01. 2012, 15:33:49 »
akorát se přidám, nedávno jsem si to distro jen zkusil nainstalovat a byly tam fakt "hnoje."  Netinstall by ale fakt mohl bejt lepší :)

Matěj Cepl

Re:Centos 6 - tlustoprd i v minimální instalaci
« Odpověď #3 kdy: 12. 01. 2012, 15:46:14 »
Musím se přiznat, že mě hrozně nepříjemně překvapil Centos 6.1, který i v minimální instalaci do systému tlačí každou kravinu, která se kdy na netu objevila. Třešničkou na dortu je ovladač pro Hauppauge, Lua, alsa, Postfix a další.

Dvě odpovědi:

a) ano, bohužel Fedora/RHEL/CentOS nemají Suggests:, Recommends: jako měkké závislosti v balíčcích, takže se blbě dělají optional requirements; čímžto, když je hromada programů, které ke svému životu potřebují /usr/sbin/sendmail, tak je potřeba mít něco co ho poskytuje. Buďte rádi, že v RHEL 6 je to postfix, do té doby to byl sendmail. Ale jinak ho můžete nahradit něčím minimalistickým (esmtp třeba).

b) Fedora, RHEL, CentOS jsou postaveny na normální užívání ne na extrémismus. A většina lidí je ráda že jim zprávy z crontabu nekončí v /dev/null (mmch, Lua je teď závislost rpm, které umožňuje skriptování). Pokud potřebujete něco opravdu minimalistického, tak si sepište kickstart file a instalujte s ním (základ máte v /root/anaconda-ks.cfg; další dokumentaci na http://docs.redhat.com/docs/en-US/Red_Hat_Enterprise_Linux/6/html/Installation_Guide/sn-automating-installation.html ). Pak si klidně můžete udělat instalaci bez glibc ;)