Slabší grafiky nestačí na UEFI BIOS

KapitánRUM

Slabší grafiky nestačí na UEFI BIOS
« kdy: 08. 01. 2012, 10:37:14 »
Jen tak pro zajímavost, stavíme řekněme "servery" na lepších mainstreamových deskách, výhoda je jasná, desky se koupí rovnou dvě a přesně víme, kde se ten komponent vzal, když ho měníme za porouchaný. Jediná a hlavní nevýhoda je pak nepřítomnost ILO, což kolikrát prostě nevadí.

Zajímavost:
Protože se vesměs nejedná o desky s integrovanou grafikou, používáme karty S3 Trio64 do PCI slotu nebo ATI Mach něco.
Jako konzola to stačí, nehřejí se a jsou prostě zcela nenáročné.

Jenže, co čert nechtěl, výrobci začínají používat UEFI BIOS, tedy takové grafické serepetičky a tyhle karty jsou na to slabé  :P
Takže, pokud máte třeba na stole grafiku do PCI slotu, deska Vám najede a bude fungovat, ale nedostanete se do BIOSU, koukněte se, jestli to náhodou nemůže být grafikou  ;) ať jako já neodpojujete disky, nevyndaváte řadič disků, neměníte CPU, Ram  a nemáte strach, že jste desku odpálili ;D  ;D S3 Trio....taková lety ověřená kvalita, která dokonce funguje s Windows Server 2011....ale na BIOS je moc slabá  ;D
« Poslední změna: 08. 01. 2012, 16:28:27 od Petr Krčmář »


Olaf

Re:Slabší grafiky nestačí na UEFI BIOS
« Odpověď #1 kdy: 08. 01. 2012, 21:21:39 »
To je síla! Díky za tip.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Slabší grafiky nestačí na UEFI BIOS
« Odpověď #2 kdy: 08. 01. 2012, 22:55:58 »
[KapitánRUM] Výrobci potřebují prodávat a ne aby jsi používal "dvacet" let starou grafiku. Doufám, že po tomto zjištění padla alespoň láhev. Nejnáročnější OS = BIOS.  ;D Jinak díky za upozornění.

ondro

Re:Slabší grafiky nestačí na UEFI BIOS
« Odpověď #3 kdy: 19. 03. 2012, 13:02:51 »
Jen tak pro zajímavost, stavíme řekněme "servery" na lepších mainstreamových deskách, výhoda je jasná, desky se koupí rovnou dvě a přesně víme, kde se ten komponent vzal, když ho měníme za porouchaný. Jediná a hlavní nevýhoda je pak nepřítomnost ILO, což kolikrát prostě nevadí.


Trochu OT ale aj u mainstreamovych dosiek existuje nieco ako iLO. ZD s Intel chipsetmi QXX maju takuto funkcionalitu a nieje problem zakladny manazment. U najnovsich dosiek s Q67 chipsetom su tie moznosti sirsie ale je tam zaimplementovane aj KVM (to nemam este otestovane). Osobne mame vo firme 2ks takychto serverov s ZD Intel DQ45CB, kde to skvelo funguje a je to na rovnakej urovni ako zakladne iLO pri serveroch HP.

Re:Slabší grafiky nestačí na UEFI BIOS
« Odpověď #4 kdy: 19. 03. 2012, 17:36:06 »
Nezkoušel jste někdo, jak jsou na tom tyto UEFI BIOSy s podporou sériové konzole?


KapitánRUM

Re:Slabší grafiky nestačí na UEFI BIOS
« Odpověď #5 kdy: 19. 03. 2012, 18:18:47 »
UEFI podporuje seriovou konzoli?
Pokud ano, je to pro mě jako objev Ameriky ::) ::)

Vykook

Re:Slabší grafiky nestačí na UEFI BIOS
« Odpověď #6 kdy: 19. 03. 2012, 21:25:54 »
"UEFI BIOS", je podobnej nesmysl jako "motorka vrtulník"  ;)

KapitánRUM

Re:Slabší grafiky nestačí na UEFI BIOS
« Odpověď #7 kdy: 19. 03. 2012, 22:43:27 »
"UEFI BIOS", je podobnej nesmysl jako "motorka vrtulník"  ;)

Nechápu ten tvůj výkřik do tmy.
BIOS jako takový je určitý minimální "mikrokód", který se dá spouštět, ostatně v ASM jsem naprogramoval dost věcí fungujících nad OS, jen za využití volání přerušení BIOSu.
Pak je tu program SETUP, který sloužil na nastavení BIOSu.
Ale SETUP čeho? Setup znamená NASTAVENÍ! http://translate.google.cz/?hl=cs&tab=wT#en|cs|setup
SETUP BIOSU tedy rozhodně není žádná "motorka vrtulní".
Pokud začneme hledat v google, zjistíme, že se v angličtině zcela běžně používá spojení bios setup a "into the bios setup" vrací přes milion výsledků.

Stejně tak není blbost "UEFI BIOS", protože se jedná o typ(náhradu) BIOSu rozšířený o EFI: Extensible Firmware Interface tedy: http://cs.wikipedia.org/wiki/Extensible_Firmware_Interface

UEFI BIOS je zcela validní slovní spojení, stejně jako třeba "tryskové letadlo".
Je zcela jasné, že "tryskáč" je nejspíš letadlo, ale lidé si snáze představí nějakou věc, pokud například něco rozšiřuje nebo mění.
Pod UEFI si prostě polovina lidí nic nepředstaví, řekni UEFI BIOS a budou vědět, o co asi jde.
Mimo to, UEFI pořád poskytuje funkce BIOSu.
A ještě k tomu je UEFI BIOS zcela běžně používaná zkratka:
http://www.msi.com/html/popup/MB/uefi/about.html
První řádek "What is UEFI BIOS"
http://www.neoseeker.com/Articles/Hardware/Reviews/asus_uefi_bios/
ASUS UEFI BIOS Review
Gigabyte má svůj "DUAL UEFI BIOS"
http://www.gigabyte.cz/microsites/68/data/3d-bios.html
Nemají DUAL UEFI, mají UEFI BIOS.

Nemají "letadlo", mají "tryskové letadlo" v případě Gigabyte mají "duální tryskové letadlo".

Nazdar a nepruď  ;D

misch

Re:Slabší grafiky nestačí na UEFI BIOS
« Odpověď #8 kdy: 20. 03. 2012, 08:34:30 »
He? "tyhle karty jsou na to slabé", to je jak číst si na živě že "mám ve Windows přeplněný registry".

Co je to kurňa šopa "slabá karta"? Nezvládá takové rozlišení které UEFI vyžaduje? Umí jen 800x600x8bpp zatímco UEFI se nerozjede bez 1024x768x32bpp? Chybí jí podpora OpenGL :-)? Nezvládá 120Hz refresh :-))?

:(


KapitánRUM

Re:Slabší grafiky nestačí na UEFI BIOS
« Odpověď #9 kdy: 20. 03. 2012, 09:18:28 »
Hele ty přeplněnej registre ;D
Nevím, proč s UEFI nefunguje, dvě mega jsou tomu asi málo  ::)
Prostě s S3 Trio 64V+ ani V2 i Virge jen černá obrazovka, přitom to jsou karty s VESA a co vím, tak dokonce i Linux s VESA funguje  ::)
Tak mi to řekni  ;D

Trident

Re:Slabší grafiky nestačí na UEFI BIOS
« Odpověď #10 kdy: 23. 03. 2012, 21:44:25 »
Muze se jednat o bug v implementaci VESA u S3. Neni VESA jako VESA. A S3 v tom nejsou jediny.
Dokonce na to byla kdysi v setupech biosu i opsna. Holt ted vyrobci nepocitaji ze by je jeste nekdo pouzival proto neimplementuji workaroundy pro stare zelezo.
S3 Trio byla jedna z nejshitovejsich grafaren za mych mladych let. Kdo nemel penize tak radsi porizoval starsi ATInu nebo cokoliv jinyho.
Reportovali jste to vyrobci? Flashovali nejnovejsi bios? Vypnuli jste grafiku jako logo atp? Zkouseli jste prehazovat PCI sloty - nektere maji dedikovany Bus master slot.

Kazdopadne od serveru ocekavam ze pojede i bez grafarny.

BTW: Po tragickych zkusenostech bych i levnoucky server na doma rozhodne neporizoval bez nejake formy nezavisleho managementu. A i profesionalni IP KVM reseni je levnejsi nez porizovat manzelku;)

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Slabší grafiky nestačí na UEFI BIOS
« Odpověď #11 kdy: 23. 03. 2012, 22:29:58 »
Co na S3 bylo tak shitového? Snad jen to, že se na ní nedalo pařit. Nic jiného si nevybavuji. Co já vím, tak karta nepotřebovala ani chladič a prostě fungovala. Do pracovních stanic, serverů naprosto ideální. Ale už je to strašně dávno, možná jsem na něco zapoměl.

KapitánRUM

Re:Slabší grafiky nestačí na UEFI BIOS
« Odpověď #12 kdy: 24. 03. 2012, 00:42:02 »
2 Tigr

Ne, S3ky byly super karty na kancl - tedy někdy v roce 1997, kdy jsem pil ještě pívo.
A je to tak, S3 Trio ani S3 Virge ...nic z toho neumělo OpenGL a DirectX bylo ještě v plenkách, nic se na tom nedalo pařit jinak než přes software a přesto jsem statečně na S3 Virge dohrál Half Life, když jsem si pak pořídil Rendition Verité V2200 s OpenGL, byl jsem tenkrát zase borec, jako v roce 87, když jsem měl Atari 800XE s bezva barvama, zatímco všichni ostatní měli čtyřbarevnýho didaktika z toho tři barvy byla černá, jojo, těch 12 barev to prej umělo jen v nějakým demu.....hmm...moje starý Atari, větší borci byli jen ti, co měli Amigu a disketovku!
 

Petr Ježek

Re:Slabší grafiky nestačí na UEFI BIOS
« Odpověď #13 kdy: 28. 03. 2012, 13:45:39 »
Jo, zlatá Amiga, jestli to čte Martin Picek... Mimochodem, nejde vůbec o starou grafiku, ale o grafiku ideální pro jednoduché terminálové výstupy. UEFI jsem ještě nezkoušel, ale pokud to nelze nastavit pro provoz pod "slabší" grafikou, pak je to zmetek. Ta Amiga byla ostatně také o funkčním výstupu a výkonech při minimálních nárocích, ta nízká motorolí frekvence byla pověstná... Richlejším tikotem nebudou hodiny více hodinami...