„Nejlepší otázky ze statistiky“

Pajinek

„Nejlepší otázky ze statistiky“
« kdy: 28. 12. 2011, 19:43:12 »
Narazil jsem na stránku "Best statistics questions" http://flowingdata.com/2011/10/28/best-statistics-question-ever/. Má to spoustu komentářů a řešení a nějak mi asi úplně uniká pointa a pochení celého zadání :)

Protože, pokud bych si udělal čistý experiment "program". který by mi náhodně vybíral řešení (předpokládám, že s rovnoměrným rozdělením). Tak je ta úloha triviální a je to 50%. V čem je teda ten háček?
« Poslední změna: 28. 12. 2011, 23:22:10 od Petr Krčmář »


DarkKnight

Re:"Best statistics questions"
« Odpověď #1 kdy: 28. 12. 2011, 19:58:20 »
ano, sance je 1/4 -> coz je 25%, jenze ta odpoved je tam dvakrat -> timpadem 50%, jenze to je treti odpoved

mi se logicky nabizi ctvrta odpoved (C, 60%, nejvice procent, nejvice lidi ji zvoli :))

j.

Re:"Best statistics questions"
« Odpověď #2 kdy: 28. 12. 2011, 20:24:26 »
Uloha nema reseni. Vetam "pravdepodobnost vyberu spravne odpovedi pri nahodnem vyberu je [25|50|60]%" se totizto neda priradit pravdivostni hodnota (krome te posledni).

Pajinek

Re:"Best statistics questions"
« Odpověď #3 kdy: 28. 12. 2011, 20:35:45 »
jj. Už jsem aspoň pochopil tu pointu:) Podle všeho jde teda o to, že musí být daný výsledek logicky pravdivý. Což teda nejde, něco jako nerozhodnutelnost, kontradikce. To mi pak sice moc nesedí s tou nejlepší statistickou otázkou.. ale podle všeho to tak bude:)

Ivan

Re:„Nejlepší otázky ze statistiky“
« Odpověď #4 kdy: 29. 12. 2011, 10:33:40 »
Podle me je to chytak. Otazka nema moc spolecneho se statistikou. Ten nadpis je jen pro zmateni nepritele. Predmetem te otazky je spise schopnost poruzumet psanemu textu a jeho dalsi "transformace do matematicke formulace".

Vyhledej si neco o Russelove paradoxu.


....

Re:„Nejlepší otázky ze statistiky“
« Odpověď #5 kdy: 29. 12. 2011, 12:11:30 »
hm... ta otazka nema spravnou odpoved... je 25% sance, ze trefim spravnou odpoved, ale jelikoz 25% moznost je tam 2x, takze mam 50% sanci. (opet) bohuzel, 50% je tam jenom 1x, takze mam 25% sanci, ze trefim 50%... a tak se to opakuje... nezname spravnou odpoved, takze nejpravdepodobneji bude resenim 60% :D

j.

Re:„Nejlepší otázky ze statistiky“
« Odpověď #6 kdy: 29. 12. 2011, 18:59:49 »
Precetl jsem si otazku jest jednou, odpoved je 0% - at nahodne zvolime kteroukoli moznost, neni to spravna odpoved. Drobny chytak je jenom v tom, ze spravna odpoved neni obsazena v bodech a-d, to nas snad ale nemuze odradit ;)

Pajinek

Re:„Nejlepší otázky ze statistiky“
« Odpověď #7 kdy: 31. 12. 2011, 14:28:34 »
Otázka je provázána na omezený výběr z odpovědí. Což tady bylo vzpomenuto jako Russelův paradox, kde množina obsahuje samu sebe - což je problém (viz naivní teorie množin, která byla pak nahrazena axiomatickou (aby se tomu zamezilo)). Takže teď spíš už jen má zvědavost, možná trochu vtipná, je 0% to samé, jako odpověď, že to nejde, nebo že tu mamé paradox, kontradikci, atd. :) Protože co by se stalo, kdyby tam bylo za c) 0%? ;)