Skriptovacie jazyky: Perl, Python nebo Lua?

asdfasd

Skriptovacie jazyky: Perl, Python nebo Lua?
« kdy: 17. 12. 2011, 19:17:28 »
zdravim,

zacinam s programovanim (mam zaklady pascalu a to je tak vsetko) a neviem sa rozhodnut medzit tymito jazykmi : Perl, Python, Lua

Python - vsetko fasa len sa dost bojim tych zmien vo verziach (napr. 2.6 vs 3.0, 3.0 vs 3.2),

Perl - vraj niekedy dost mätuca syntax

Lua - malo dokumentacie, neviem ci by som to zvladol

co by ste mi odporucili? viem ze je tu podobnych threadov isto vela ale skratka neviem
« Poslední změna: 19. 12. 2011, 10:47:12 od Petr Krčmář »


branchman2

Re:Skriptovacie jazyky
« Odpověď #1 kdy: 17. 12. 2011, 19:35:35 »
Podla mna je vitazom na obycajne skriptovanie Perl - syntax je podla mna prirodzena; najvacsia nevyhoda je citatelnost, ak to pises "iba aby to fungovalo".

Dalsie dva su pekne, ich funkcionalna cast je krajsia ako to u Perlu, ale maju problemy s kompatibilitou medzi verziami a s ich rozsirenim - perl je skoro vsade, ma moduly skoro na vsetko.

DarkKnight

Re:Skriptovacie jazyky
« Odpověď #2 kdy: 17. 12. 2011, 19:36:19 »
ale zase pokud mas jenom zaklady pascalu, nejlepsi pro tebe bude python

Murnatipak

Re:Skriptovacie jazyky
« Odpověď #3 kdy: 17. 12. 2011, 20:19:58 »
Mě to přijde jako jestli se máš "učit řehtat", "chrochtat" nebo "vyplazovat jazyk", všechno z toho MĚ přijde jako blbost.

Třeba Ruby se nemusí používat jen s Rails a když umíš Ruby, bude cesta k Rails snazší, navíc tě jazyk sám vede k "pěknému kódu".
Stejně tak PHP, tenhle "zmetek" je pořád na 70% webů a na skripty mimo web se dá použít taky.

Skript, jako skript, má být PODLE MÉHO názor napsaný v Shellu (BASH).
Přijde mi jako pěkná zhovadilost, když nějaký programátor vyžaduje, aby se k vůli jeho blbýmu skriptu musel ještě extra instalovat překladač. Pokud se těchhle debílků sejde několik, znamená to na server nainstalovat Perl, Python, Lisp i Ruby naráz.

Skriptovací jazyk je brána k plnohodnotným programům, proč se tedy neučit rovnou plnohodnotný jazyk?
Jestli chceš dělat web, uč se Ruby/PHP/C#.
Jestli chceš dělat aplikace, uč se C#/C++11(C++0x)/C.
Jestli chceš dělat skripty pro hry, jdi do LUA.


fsdgsdfg

Re:Skriptovacie jazyky
« Odpověď #4 kdy: 17. 12. 2011, 20:21:58 »
Skript, jako skript, má být PODLE MÉHO názor napsaný v Shellu (BASH).
Přijde mi jako pěkná zhovadilost, když nějaký programátor vyžaduje, aby se k vůli jeho blbýmu skriptu musel ještě extra instalovat překladač.

Vidis. Pak nechapu proc pozadujes bash :-)


KapitánRUM

Re:Skriptovacie jazyky
« Odpověď #5 kdy: 17. 12. 2011, 20:57:09 »
Třeba proto, že BASH už je nainstalovaný jako výchozí SHELL v 99% Linuxových instalací?
Pokud by byl Perl/LUA/LISP/Pytloun na 99% stanic, doporučoval bych jeden z nich.

Inkvizitor

Re:Skriptovacie jazyky
« Odpověď #6 kdy: 17. 12. 2011, 21:02:08 »
Osobně doporučuji Python (budeš-li chtít přejít na weby, můžeš ho využít v Djangu, Google App Engine nebo spoustě jiných frameworků, na GUI doporučuji třeba PyQt) - dost velkých firem ho používá a asi vědí proč, případně Ruby. Výhodou je interaktivní interpreter, spousta knihoven (ne tolik jako v Perlu, ale upřímně; Perl je dnes spíš na sestupu, zatímco v Pythonu a Ruby se děje moc a moc zajímavých věcí - PyPy včetně stackless verze, zmíněný GUA, v Ruby je Rubinius, verze těchto jazyků pro JVM a .NET atd.), relativně promyšlená syntaxe atd.

Řečí pravověrných příznivců shell skriptů si nevšímej; jakmile Tvůj skript trošku povyroste, budeš šťastný, že jsi ho nezačal psát v shellu. A ať Tě ani nenapadne psát větší aplikaci v C. Ne že by to nešlo, ale je to opruz.

Inkvizitor

Re:Skriptovacie jazyky
« Odpověď #7 kdy: 17. 12. 2011, 21:05:08 »
Perl a Pytloun jsou nainstalované na nezanedbatelném procentu stanic, Kapitáne. A na ten zbytek se snadno nainstaluje pomocí yum/apt-get/zypper/urpmi nebo něčím podobným - je to jeden blbý příkaz v konzoli a Perl s Pytlounem už jsou tam pak nafurt.

wamba

Re:Skriptovacie jazyky
« Odpověď #8 kdy: 17. 12. 2011, 21:39:31 »
Perl je dnes spíš na sestupu, zatímco v Pythonu a Ruby se děje moc a moc zajímavých věcí

 v Perlu se děje taky dost zajímavých věcí perlbrew, cpanminus, metacpan, perl5i, oživení zoidberg-a, ...
a nezapomínejme na Perl6 :)

KapitánRUM

Re:Skriptovacie jazyky
« Odpověď #9 kdy: 17. 12. 2011, 22:11:00 »
Ano, za předpokladu, že chceš mít v systému nainstalováno fůru bordelu, je jeden příkaz opravdu řešení, taky umím napsat apt-get.  Ale chceš mít na serveru balast? Já ne!
Třeba takovej blbej spamassasin, Perlová lahůdka, něco hnusnější jsem viděl jen, když jsem se snažil upravovat Qmail a proklínal jsem Bernsteina. Ne snad, že by to (assasin) bylo geniálně napsané jako Qmail, ale různě v tom strašilo, CPU například vytížil na 100% ...ale jen někdy, nelogicky, nedařilo se to uměle vyvolat, pak to po nějaké aktualizaci Perlu přestalo blbnout. Půl roku byl pokoj, jenže po půl roce se provedla zase jedna z aktualizací a šup, utilizace občas 100%. No to bych blil! Taky jsem ho i s Perlem kopl do řiti a nasadil sice placené, ale bezúdržbové řešení (50Kč/rok/mailbox). (Viz Google: spamassassin high cpu load)

Už jen z definice: Skript má být malý, čitelný a jednoúčelový program.
Třeba to, co se děje s JavaScriptem, je taky hnůj.
Mám pocit, že to je taková hnojňácká nátura, snažit se vylepšovat něco, co už bylo dávno překonáno a mělo být nahrazeno.
Kdyby stejní lidé, kteří se snaží vylepšovat skripty v čele s JavaSkriptařema vyráběli počítače, mělo by počítač pár firem a jelo by se na elektronkách! Jééé tranzistory, zbytečně moderní, bude stačit vylepšit elektronky!
Jé, Core i7 s 8GB ram, nesmysl, stačí když do 486ky přidáme další 8MB modul!
Na co Cčko, tisíc řádek přece není tak moc!
Na co lopatu, tu metrovou díru klidně vyhrabu rukou!
Přijde mi to takové "pravověrně komunistické".

DgBd

  • ****
  • 282
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Skriptovacie jazyky
« Odpověď #10 kdy: 17. 12. 2011, 22:11:48 »
Perl je dnes spíš na sestupu, zatímco v Pythonu a Ruby se děje moc a moc zajímavých věcí

 v Perlu se děje taky dost zajímavých věcí perlbrew, cpanminus, metacpan, perl5i, oživení zoidberg-a, ...
a nezapomínejme na Perl6 :)

A Perl6 je výhoda nebo nevýhoda? :-) Na to, že se o něm mluví už tak 10 let...

DgBd

  • ****
  • 282
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Skriptovacie jazyky
« Odpověď #11 kdy: 17. 12. 2011, 22:17:49 »
KapitánRUM:

Já bych řekl, že skriptovací jazyky jsou prostě na rychlý vývoj, případně jako prototypovací jazyky.  Ale na to, abych v C napsal nějakou analýzu vstupního textového souboru, na to bych se opravdu mohl...

Každá věc má prostě své místo a měla by se používat k tomu, k čemu byla určena. Používat kladivo na zašroubování vrutu sice jde, ale není to úplně ono.

KapitánRUM

Re:Skriptovacie jazyky
« Odpověď #12 kdy: 17. 12. 2011, 22:34:55 »
2 DgBd

No to máš pravdu, a hned použiji tvoje přirovnání C ke kladivu a malý program k vrtu.
Na "sešroubování" tanku je zase blbost použít vruty.

Vruty(skripty) mají své nezastupitelné místo, ale to i svářečka(pořádný jazyk).

Prakticky jediný důvod oblíbenosti skriptů je v tom, že Cčko je prostě dost nahovno. (překvapeni?)
Psát v Cčku, nebo i v C++ vyžaduje se soustředit stejnou měrou na kód jako problém.
Proto Sun přišel s Javou a M$ s C#.
Jejich impotence prosadit svůj model, nedodělky, neřešené věci, nelogičnosti a další problémy vedou k tomu, že se ve skriptovacích jazycích vytváří i velké projekty.

A pod má člověk ambice i na větší věci než jen import souboru do DB nebo automatickou konfiguraci, měl by sáhnout po RUBY.

DgBd

  • ****
  • 282
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Skriptovacie jazyky
« Odpověď #13 kdy: 17. 12. 2011, 22:55:42 »


A pod má člověk ambice i na větší věci než jen import souboru do DB nebo automatickou konfiguraci, měl by sáhnout po RUBY.

Tak rozdíly mezi Pythonem a Ruby jsou celkem minimální, takže asi záleží spíš na dostupnosti knihoven k patřičné práci.

KapitánRUM

Re:Skriptovacie jazyky
« Odpověď #14 kdy: 18. 12. 2011, 01:42:43 »
Možná jsem byl až příliš příkrý, mě v zásadě nevadí skriptovací jazyky a chápu jejich důležitost, ale vadí mi, když se používají na věci, na které nikdy nebyly určeny.

Viz třeba JavaScript, který je super na ošetření stisku tlačítka, ale v poslední době nad ním vyrůstá ohromný moloch, který se pomocí knihoven ať už třeba prototype, coffeescript nebo podobných snaží "opravit" původní nedostatky jazyka. Lepší řešení by bylo se na tu sra*ku vykašlat a navrhnout striktně typový jazyk, ve kterém nepůjdou prasárny jako _tick("mamlas();_tick();");

Pak je to Perl, se kterým mám vyloženě špatné zkušenosti a ne jen díky spammassasinovi.
Opět, problém není v jazyce samotném, ale ve špatném užití.

LUA jako jazyk pro makra a skripty ve hrách je taky skvělá. Ale nechme jí hrám.

Ruby je krásná/ý.