Extrakce mp4 souboru z obrazu NTFS disku

Ivorne

Extrakce mp4 souboru z obrazu NTFS disku
« kdy: 10. 12. 2011, 22:12:44 »
Dobrý den, stala se mi taková nemilá věc. Na digitální kameře byla na SD kartu nahráno krátké video. Bohužel bylo omylem smazáno dříve, než bylo překopírováno na počítač. Naštěstí jsem brzy po této události zasáhl, připojil sd kartu do počítače a provedl "cp /dev/sdc1 ~/obraz", nebo něco na ten styl, přesně si to nepamatuju. Tedy předpokládám, že se jedná o obraz oddílu nebo celé sd karty. Když soubor v náhodném místě rozříznu a zkusím přehrát, tak některé přehrávače přehrají video, které tam skutečně bylo. Dokonce mám to štěstí, že hledané video je přímo na začátku douboru. Sice se mi ho podaří přehrát, ale jen některými přehrávači a software, který používám pro sestříhání videa ani encodery ho moc neberou. Celé video je v celku, takže předpokládám, že použitý souborový systém je NTFS. Potřeboval bych tedy poradit, co s tím.

Napadly mě v zásadě tři možnosti:

1 - analyzovat hlavičky souborového systému, případně vyjít z obecných znalostí o NTFS a říznout to přesně tak, abych měl potřebný soubor. Zde ovšem narážím na to, že sice chápu základní principy NTFS, ale rozhodně nejsem schopen to bez delšího studia říznout přesně na byte. Každopádně se mi tato možnost jeví jako nejvhodnější, protože bych získal původní neporušené video.

2 - říznout to přibližě na začátku videa a pak použít nějaký software na opravu. Říznout to nepřesně se mi zdařilo, nicméně jsem nezvládl opravit to žádným způsobem.

3 - najít meze, mezi kterými se přibližně nachází soubor a pak to nechat scriptem vždy někde říznout a otestovat, jestli je to v pohodě. Pak říznout o byte vedle a zase otestovat atd. Tady mám obavy jednak z časové náročnosti a jednak nevím, jak účinně otestovat validitu vzniklého souboru. Zde bych ocenil nějakou radu, jak to z terminálu provést.

Děkuji předem za vaše názory a rady.


kozec

Re:Extrakce mp4 souboru z obrazu NTFS disku
« Odpověď #1 kdy: 10. 12. 2011, 23:56:38 »
Smiem sa spytat, co za sialenstvo ta priviedlo k napadu formatovat kartu ako NTFS, pripadne kde sa podarilo najst kameru, ktora tomuto formatu rozumie?

Kazdopadne, sucastou ntfs-tools by mal byt aj prikaz ntfsundelete, ktory by sa v tomto pripade mal dat pouzit.
http://linux.die.net/man/8/ntfsundelete

kozec

Re:Extrakce mp4 souboru z obrazu NTFS disku
« Odpověď #2 kdy: 11. 12. 2011, 00:03:57 »
Po lepsom precitani otazky sa musim ospravedlnit za hlupe obvinenie (skoda, ze root neumoznuje editovat prispevky.) Takze:

Osobne by som odhadoval, ze bude karta skor vo formate FAT, s NTFS si naozaj vela kamier neporadi. Odporucil by som vytvoreny obraz karty predhodit utilite PhotoRec - odkaz rovno na navod: http://www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec_Step_By_Step

Ivorne

Re:Extrakce mp4 souboru z obrazu NTFS disku
« Odpověď #3 kdy: 11. 12. 2011, 18:01:20 »
Tak díky, skutečně to zabralo. Dal jsem prohledávat celý disk a našlo to to video. Jediná potíž je, že ho to vyhodilo rozřezané na několik díků, ale to se dá snést. Sorry za tu mystifikaci s NTFS.
Dík za radu.

kozec

Re:Extrakce mp4 souboru z obrazu NTFS disku
« Odpověď #4 kdy: 11. 12. 2011, 21:34:41 »
Ak je len rozsekane a ziaden blok sa nestratil, malo by ho stacit opat spojit, hoc aj catom.
Kód: [Vybrat]
cat cast1.mpg cast2.mpg ... cast1024.mpg   >vysledok.mpg


Ivorne

Re:Extrakce mp4 souboru z obrazu NTFS disku
« Odpověď #5 kdy: 11. 12. 2011, 23:18:11 »
Jo zkoušel jsem, nicméně to v to chvíli vždycky škubne. Zkoušel jsem taky lehce "sofistikovanější" spojení mencoderem, ale to dopadlo ještě hůře. Mám pocit, že se u každého videa ztratil první frame, nebo tak nějak. Projevuje se to tak, že se to spustí tak trochu rozsypaně a asi po půl vteřině už je to v cajku. No nevadí, naštěstí to není přeseklé v žádné zásadní chvíli.