Který balíčkovací systém je nejlepší?

Jiří Černík

Který balíčkovací systém je nejlepší?
« kdy: 09. 04. 2010, 13:52:03 »
Ahoj,
   uvažuju o přechodu na Linux, ale mám problém s balíčkovacími systémy. Něco jsem si o nich už přečetl, ale vlastně nakonec nevím, který zvolit. Je lepší deb, rpm nebo ještě něco lepšího? Podle čeho se mám orientovat? Jsou mezi nimi zásadní rozdíly? Díky


Sleep_Walker

Re: Který balíčkovací systém je nejlepší?
« Odpověď #1 kdy: 09. 04. 2010, 14:15:29 »
dle meho skromneho nazoru jsou rozdily mezi balickovacimy systemy prevazne nabozenskeho charakteru (ne z pohledu tvurce balicku, ale z pohledu uzivatele, samozrejme :)

Re: Který balíčkovací systém je nejlepší?
« Odpověď #2 kdy: 09. 04. 2010, 14:28:00 »
Myslím, že je potřeba vybírat správnou distribuci, nikoli správný balíčkovací systém. Ten je vždy celkem nedílnou součástí distribuce a nebude jej možné snadno vyměnit.

Takže pokud uvažujete o přechodu na Linux, vybírejte pro vás vhodnou distribuci (například takovou, ke které Vám někdo poskytne podporu) a vůbec neřešte, jaký používá balíčkovací systém.

Jiří Černík

Re: Který balíčkovací systém je nejlepší?
« Odpověď #3 kdy: 09. 04. 2010, 14:34:24 »
Takže je to skutečně jedno? Četl jsem někde, že deb je lepší než rpm a je jednodušší pro začátečníky.

Sten

Re: Který balíčkovací systém je nejlepší?
« Odpověď #4 kdy: 09. 04. 2010, 18:17:27 »
Balíčkovací systém je dnes již nepodstatný detail, důležitější je systém správy repozitářů. A věz, že tam je to ten, který má distribuce, kterou si vybereš :)


jadd

Re: Který balíčkovací systém je nejlepší?
« Odpověď #5 kdy: 10. 04. 2010, 00:17:01 »
U začátečnických distribucích se ho hned nemusíš učit jsou na to klikátka. Je to jen o zvyku asi jako jestli používat editor Vim nebo Emacs.