Jak v GIMPu udělat černý obdélník/čtverec

Jak v GIMPu udělat černý obdélník/čtverec
« kdy: 26. 11. 2011, 12:31:06 »
Neumí to, nebo jsem jen nenašel?
Prostě mám obrázek, kde chci něco začernit. A jediný způsob, na jaký jsem přišel je klasickým "začáráním" myší, to ale nevypadá moc reprezentativně.
Stačila by mi možnost nakreslit černý čtvrete/obdélník dle výběru (což umí i klasické malování ve Windows), ale nikde jsem tuto možnost nenašel.


branchman2

Re: Jak v GIMPu udělat černý obdélník/čtverec
« Odpověď #1 kdy: 26. 11. 2011, 12:45:17 »
Stačila by mi možnost nakreslit černý čtvrete/obdélník dle výběru (což umí i klasické malování ve Windows)
Staci vybrat danu oblast a Edit -> Fill with BG/FG color.

Ondra121

Re: Jak v GIMPu udělat černý obdélník/čtverec
« Odpověď #2 kdy: 26. 11. 2011, 12:45:55 »
Shift + B?

Re: Jak v GIMPu udělat černý obdélník/čtverec
« Odpověď #3 kdy: 26. 11. 2011, 12:59:19 »
Uděláš výběrem obdélník a pak ho vyplníš barvou popředí (Ctrl + ,) nebo barvou pozadí (Ctrl + .)

KapitánRUM

Re: Jak v GIMPu udělat černý obdélník/čtverec
« Odpověď #4 kdy: 26. 11. 2011, 13:06:12 »
Ano, je to příjemné jako škrábat se na zádech klubkem ostnatého drátu.
Obecně je pohodlnější otevřít si jakýkoliv uživatelsky přívětivější kreslící program a nakreslit to tam. Gimp používám jen na věci, které neumí malování a obrázek z Gimpu často kopíruju sem a tam, naštěstí se to dá udělat bez ztráty kvality.

Autoři to prý původně chtěli udělat tak, aby to bylo snadné a příjemné, ale rozhodli se to udělat tak, aby GIMP nijak nekonkuroval Photoshopu a působil spíš jako odstrašující příklad.
Obecně všem kdo mají peníze radím, zahoďte Gimp a kupte si Photoshop.


Re: Jak v GIMPu udělat černý obdélník/čtverec
« Odpověď #5 kdy: 26. 11. 2011, 13:22:45 »
Ó děkuji za bleskovou odpověď. Já si jinak na GIMP celkem zvykám, právě nechci dělat kus v jednom programu a kus ve druhém. Jsou věci, které mi úžasně vyhovují (např. dodatečné úpravy výběru - v Malování nebo (abych zůstal na Linuxu) v Pintě když začnu obdélník vlevo nahoře a táhnu doprava dolů, tak tu pravou část ovlivním, ale to kde jsem začal už ne.
Shift + B nelze použít u mnohobarevného podkladu (fotografie) protože nahradí jen jednu barvu, to vyplnění mě nenapadlo.
No nic, mise splněna, zas vím o něco víc  ;D Ještě jednou díky.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Jak v GIMPu udělat černý obdélník/čtverec
« Odpověď #6 kdy: 26. 11. 2011, 13:24:31 »
[KapitánRUM] ..... většina Photoshop nevyužije a postačující pro ně bude i Paint.NET a nemusí ani nic kupovat, teda když už mluvíme o Windows aplikacích. ;-)

Jenda

Re: Jak v GIMPu udělat černý obdélník/čtverec
« Odpověď #7 kdy: 26. 11. 2011, 14:11:40 »
Shift + B nelze použít u mnohobarevného podkladu (fotografie) protože nahradí jen jednu barvu, to vyplnění mě nenapadlo.
Ten nástroj má volbu Vyplnit barvu/Vyplnit celý výběr.

BruXy

Re: Jak v GIMPu udělat černý obdélník/čtverec
« Odpověď #8 kdy: 26. 11. 2011, 22:04:58 »
Tenhle typ kreslení je v gimpu velice jednoduchý, ale není na první pohled patrný, protože to není malovátko typu PaintBrush.

Dělá to se přes čtvercový výběr a pak pomocí Edit -> Stroke Selection, zde se vybere typ nástroje, barva, štětec. Složitější obrazce přes beziér, ale cestu je možné uložit i pro pozdější použítí/násobné použití.

Druhá možnos je po vyplnění výběru dát Select -> Shrink a poté zmenšený výběr vymazat, vyplnit jinou barvou, atd...

Podobně kruh nebo elipsa, se opět kreslí přes výběr.

Jednoduchou úsečku je možné zadat tak, že vyberu nástroj (tužka, štětec, atd.), kliknu poprvé, pak podržím Shift a pak kliknu po druhé.

Viktor

Re: Jak v GIMPu udělat černý obdélník/čtverec
« Odpověď #9 kdy: 26. 11. 2011, 22:12:10 »
Filters -> Render -> GFig  :o mi nehovorte ze to nepoznate

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak v GIMPu udělat černý obdélník/čtverec
« Odpověď #10 kdy: 27. 11. 2011, 15:50:22 »
KapitánRUM: Dobra rada nad zlato. Oni uz prodavaji Fotokram pro Linux?

Debian

Re: Jak v GIMPu udělat černý obdélník/čtverec
« Odpověď #11 kdy: 27. 11. 2011, 16:04:51 »
KapitánRUM: Dobra rada nad zlato. Oni uz prodavaji Fotokram pro Linux?
+1
Fotokram se da rozjet ina Linuxu, i kdyz tam neni vse zprovoznene  jako na mac nebo win OS, ale pokud se nekdo nezabyva profi grafikou, tomu je Photoshop zbytecny a za ty penize detem at koupi lepsi notebook ;D
A profik fotokram stejne nejspis bude pouzivat na mac-u ::)

Re: Jak v GIMPu udělat černý obdélník/čtverec
« Odpověď #12 kdy: 27. 11. 2011, 17:33:28 »
Souhlasím. Proč si kupovat za mnoho tisíc program kvůli několika jednoduchým úkonům? No prostě se naučím jak je udělat v jiném programu (proto jsem se zde ve fóru zeptal, dostal odpověď, použil, problém vyřešil).
Pamatuji si na dávnou diskusi MS Office vs. free varianty (teď si nevzpomenu na to jak se tehdy jmenovaly, jestli Open Office nebo Star Office,...). Argument zastánců MS byl kromě většího rozsahu funkcí (které >90 % domácích uživatelů nikdy nevyužije a ani neumí) také nižší paměťové nároky. Ovšem rozdíl ceny dostačoval na nákup oné "chybějící" paměti.

KapitánRUM

Re: Jak v GIMPu udělat černý obdélník/čtverec
« Odpověď #13 kdy: 27. 11. 2011, 17:59:52 »
2 Patrik Chrz

Tak to byl test od Pišty a Fišty.

Protože tu je spousta podstatných rozdílů.
Word: Kontrola gramatiky je v M$ verzi prostě mnohem lepší a formátování dokumentů je kompatidebilní jen částečně, část uživatelů argumentuje tím, že na vzhledů vůbec nezáleží, no já papír od tlačenky nečtu s stejně jako špatně naformátované dokumenty na mě důvěryhodně nepůsobí www stránky, které mají poškozené formátování.
Excel: Problém s makry, místy jiné chování, špatné formátování a tak dále.
Za dvě hodiny bych dokázal napsat slušný elaborát, proč ne OO.

Ano, pro domácího uživatele je OO více než dostatečné a vlastně není jediný důvod kupovat i ten domácí balík za 1300,- Kč, tedy do doby, než začnete rozesílat CV, což se dá zřejmě obejít rozesláním jeho verze v PDF.

Ale ke GIMPu, nechápu, proč takový docela pokročilý program, nemůže mít i panel na kreslední graphics primitives. Před pár lety jsem se zapojil do ostré diskuze na fóru vývojářů a bylo mi řečeno, že není cílem, aby to šlo jednoduše. Ano, takovou 3.14 mi napsali a jak vidíte, drží se jí.

Kit

Re: Jak v GIMPu udělat černý obdélník/čtverec
« Odpověď #14 kdy: 27. 11. 2011, 18:27:26 »
Ano, pro domácího uživatele je OO více než dostatečné a vlastně není jediný důvod kupovat i ten domácí balík za 1300,- Kč, tedy do doby, než začnete rozesílat CV, což se dá zřejmě obejít rozesláním jeho verze v PDF.
Na tvorbu CV OO bohatě stačí. Pokud budu potřebovat kvalitnější výstup, použiji LaTeX. Špatně naformátových dokumentů z MS Office i Open Office jsem viděl už hromadu, ty dva produkty si nemají co vyčítat.