Možnosti jaderného parametru root

Možnosti jaderného parametru root
« kdy: 22. 11. 2011, 14:47:04 »
Prosím o radu.

Jde mi o nabootování kopie rozbaleného ISO Fedory 16 (neboť F16 stále!!! neumožňuje boot z iso souboru přes loop v grub2 ?!).

Nicméně ani toto se mi nedaří, byť snad jsem postupoval  dle https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=650672

Ale chtěl bych dotaz zobecnit: jaké jsou možnost kernel boot parametru root= ?

Už jsem viděl root=iso:...  root=live:...., ale i přes usilovné googlování, jsem nenašel absolutně nic o tom, jaké jsou možnosti a definice a příklady jejich použití.

Totéž platí o liveimg parametru.

Vím, že kdysi dávno byl root parametr přímo pro kernel, který i bez initrd ho mountnul jako root a spustil tamní init.
Dnes je asi tento parametr spíše interpretován skripty v initrd a proto možná jsou podoby interpretačně závislé na distribuci, resp. jejich initrd.

Ale nevím, proto prosím o radu a užitečné odkazy na popisy a příklady.
« Poslední změna: 23. 11. 2011, 10:23:13 od Petr Krčmář »


Jaro

Re: kernel root= parametr
« Odpověď #1 kdy: 22. 11. 2011, 21:09:19 »
Zatial co som skusal, podarilo sa mi instalaciu Fedory 16 spustit
z USB kluca, ale ako pises jedine ak sa iso rozbali do kluca, inac spustenie
instalacie z iso suboru asi nemaju doriesene.

Instalaciu z USB kluca sa mi podarilo rozbehat ak nakopisujes obsah iso suboru
do rootu pamatoveho kluca a nabootujes kernel s parametrom:
root=live:LABEL=USBKLUC
co je nazov mojho usb kluca volis pri formatovani.
Ja som ako zavadzac na usb kluci pouzil grub4dos.
Kód: [Vybrat]
title F16
root (hd0,0)
kernel /isolinux/vmlinuz0 root=live:LABEL=USBKLUC rootfstype=auto ro liveimg quiet  rhgb rd.luks=0 rd.md=0 rd.dm=0
initrd /isolinux/initrd0.img

Re: Možnosti jaderného parametru root
« Odpověď #2 kdy: 23. 11. 2011, 10:47:52 »

Zdravím ... a díky Jaro

Už mi to chodí - měl jsem tam jen překlep :-)

Kód: [Vybrat]
menuentry "Fedora 16" {
    root (hd0,6)
    linux /F16/isolinux/vmlinuz0 root=live:LABEL=e3_DOKUMENTY live_dir=/F16/LiveOS/ rootfstype=auto liveimg ro
    initrd /F16/isolinux/initrd0.img
}

aneb zajdu na oční pro nové brejle a k reviznímu lékaři VZP se žádostí o nový mozek !
Doufám, že to půjde na pokladnu :-)

Ale zpět k dotazu - neví někdo o root= parametru něco bližšího ?
Je dnes již jen dvojicí (název, hodnota) pro zpracování initrd skripty ?
Nebo je to nějak standardizováno (live, iso, + liveimg, livedir, ....) ?

Zdravím

Rda

Re: Možnosti jaderného parametru root
« Odpověď #3 kdy: 23. 11. 2011, 12:23:54 »
Z pohledu kernelu musi byt root= jen block device, na kterem je FS pro nejz je v danem jadru zakompilovana podpora (a init= pak cesta ke programu ktery se z nej spusti, defaultne se prohleda jen par znamych nazvu, viz zdrojaky kernelu).

Cokoliv navic resi pak initrd skripty. Davneji slo delat jenom root=UUID=, nebo root=LABEL=, coz postacilo na oddeleni nazvu disku/particie (ale k tomu je potreba initrd, bez nej to myslim nechodi).

A ten initrd je vetsinou specificky pro distro, takze mozne hodnoty hledejte idealne v zdrojacich tech skriptu.. nekdy objevite vic nez by bylo v dokumentaci :)

U me v gentoo je initramfs, a to se pouziva trocha jinak: root=/dev/ram0 a real_root=UUID=, nekomu to muze pripadat zbytecne, ale kdyz se na to podivate, hned vite ze kernel natahne initrd a ten si zpracuje svuj real_root :)

Re: Možnosti jaderného parametru root
« Odpověď #4 kdy: 23. 11. 2011, 12:43:34 »
Takže tedy asi platí (jen ?) ta z hypotéz, že ty prefixy v root parametru jako iso: nebo live: a další kernel boot parametry jak livedir a pod. jsou určeny jen pro initrd & co scripty a na "řádek" kernel parametrů se dostanou jen jako forma předávání hodnot pro tyto scripty.

Děkuji.

Pokud má někdo co dodat, či má jiný názor či zkušenost, sem s nimy!.

Zdravím všechny.

 


Mordae

Re: Možnosti jaderného parametru root
« Odpověď #5 kdy: 23. 11. 2011, 13:34:04 »
Pokud mate initrd, tak to opravdu resi jenom initrd. Pokud mate jadro bez initrd, dela se pochybna magie, ktera z nazvu uhodne co mate na mysli. Vice v dokumentaci k jadru a dokumentaci initrd dane distribuce.