Používáte pro návrh plošných spojů Kicad?

Jaroslav Kopal

Používáte pro návrh plošných spojů Kicad?
« kdy: 18. 11. 2011, 14:56:24 »
Ozvěte se mi někdo k různým konzultacím ohledně něj. Je to lepší program než by člověk na první dojem řekl. Používám ho na platformě Linux, ale data jsou záměnná i pro platformu MS Windows.

----------------------------------------------------------------------------------------

Kicad je skutečně dobrý program pro návrh plošných spojů. Kam se na něj hrabe Eagle. V Eagle jsem profesionálně pracoval asi 5 let, ale když jsem poznal Kicad musel jsem konstatovat: i když je FREE kam se na něj  Eagle hrabe!
Kdysi jsem pro HOBBY používal WinDraft a Win Board který my byl sympatický ale jaksi se vytratil ( z internetu ).
Když opominu, že je nejenom pro Windows ale i pro Linux  a je to program GNU -  FREE zcela bez omezení, je snadná vlastní projekce svých schematických značek a pouzder součástek na míru, snadno a rychle, nehledě na to že na netu najdete mraky knihoven součástek a co víc, sch. značky a pouzdra převedená z formátu pro Eagle do formátu Kicadu.
Jakékoliv schematické značce lze v Cvpcb přiřadit jakékoliv pouzdro součástky se stejně označenými vývody jako na schématu a v jakékoliv fázi návrhu lze kdykoliv cokoliv (snadno a rychle) změnit. ( V Eagle to lze sice také, ale je to daleko složitější a náročnější na čas, protože schematická značka a pouzdro součástky jsou v něm neoddělitelně "svázány" v knihovně¨).
Dále Kicad obsahuje prohlížeč výsledného Gerber 274X, což je formát dat pro profesionální výrobce plošných spojů.
Záměny jednotlivých vrstev mezi sebou, podporuje plotrování a tisky v nejrůznějších formátech, natahování pouzder nebo značek z výkresu do souboru a naopak, samostatné ukládání nastavení, různé pomocné popisky, aliasy a další věci o kterých si Eagle bude muset ještě dlouho nechat zdát.
Není mi známo nic, co by Kicad oproti Eagle neuměl. Naopak. Má autoplacer, autorouter je též, navíc možnost využití univerzálního autorouteru přes internet. Taktéž Net classes a provázanost - vazby - hierarchie výkresů jsou podporovány.
Dokonce ještě i na výsledném plošném spoji můžete měnit typy, tvary plošky, velikosti plošky, díry a jejich rozložení, aniž by jste se museli "šťourat" do knihoven! Vše jde kdykoliv snadno a rychle změnit.
Kicad je na rozdíl od Eagle intuitivní, i když některé věci jsou pravda zvláštní ale není jich mnoho.
Přes toto všechno co jsem výše napsal jsou tam i některé chyby o kterých jsem informoval tvůrce Kicadu:
Máte-li více knihoven v kterých je modul součástky označen stejným jménem, v Cvpcb jste mylně informováni, že je součástka ve stejné knihovně 2x což není pravda!
Taktéž v editoru desky, se při kliku na pouzdro nedozvíte, z které knihovny - souboru pochází. Musíte tak učinit poměrně zdlouhavě přes Cvpcb.
Dále mi pak v editoru pouzder chybí odměřování. Musíte se při projektování pouzdra součástky řídit počítáním bodů mřížky...
« Poslední změna: 18. 11. 2011, 15:01:31 od Petr Krčmář »


OK2JTB

Re: Používáte pro návrh plošných spojů Kicad?
« Odpověď #1 kdy: 18. 11. 2011, 18:57:58 »
Zdravím, KiCad používám pro amatérský návrh desek.Kdysi jsem zkoušel Eagle, ale ten mě nesedl. Eagle používám jen pro převod knihoven do KiCadu.Zatím s používáním KiCadu spokojenost i s verzí testing staženou z https://code.launchpad.net/kicad a přeloženou na Debian-testing. Honza OK2JTB

Bubuss

Re: Používáte pro návrh plošných spojů Kicad?
« Odpověď #2 kdy: 18. 11. 2011, 21:55:15 »
Tak ja Kicad pouzivam uz hodne dlouho a par desek sem daval do vyroby i do Pragoboardu takze se v tom daji udelat i profi desky. Eagle bych urcite nezatracoval, ma svoje klady kvuli kterejm neni nutny kupovat predrazenej Orcad ci jinou komercni silenost. Prave knihovny se mi u Eagle libej a to ze soucastka je slozena a dale nejde menit taky neni uplne pravda. Naopak si ze schematicke znacky a pouzdra vytvorite tolik dalsich soucastek, kolik jen chcete. Homogenita pracovniho prostredi je taky vyhodou, protoze delate porad ve stejnym GUI. Prikazovy radek a skripty je dalsi silna stranka Eagle. dodatecna uprava desek se da udelat v CAMprocesoru. Ale abych nemluvil jen o Eagle. Presel sem na Kicad protoze mi vadilo omezeni light verze. Dale mi vadilo ze neco vytvoreny ve starsi verzi nefungovalo v novejsi a naopak, porad dokola treba jen po ulozeni na disk pouzivat crack. Proste vopruz. Klidne bych si Eagle koupil ale Kicad je proste lepsi i kdyz ne ergonomictejsi, resp. ne ve vsech smerech.
Kicad nema zadne omezeni vrstev sheetu knihoven atd. Ovladani pri routovani desky je podobne Orcadu, pouzivaji se klavesy + mys, funguje zoom na kolecku coz orcad doted neumi a prace je o poznani rychlejsi a efektivnejsi.
Co je uzasny na Kicadu tak to jsou knihovny a 3D modelace ve wings3D. Proste vidite jak bude deska vypadat po osazeni a to vcetne rozlejvany medi, proste nadhera.
Jak jsou knihovny silnou strankou Kicadu, tak jsou i zaroven nejvetsim peklem. Abych pravdu rekl, dodnes nevim kde ktera soucastka je, ktera knihovna je na moduly, ktera na schematicke znacky a ktera na hotove soucastky. Je to desne chaoticky a kdyz vytvarim uplne novou soucastku, tak je to porad na pul metodou pokus omyl. Musel sem si vytvorit vlastni knihovny abych vubec aspon trochu byl schopnej se v tom orientovat, az potom sem to castecne pochopil. Knihovny jsou jen schematicke znacky, pouzdra to uz nejsou knihovny ale moduly a hotove soucastky jsou zase v knihovnach s pridomkem cache v adresari aktualniho projektu. Pokud vytvorite desku a chcete zmenit 3D model nejake soucastky, tak samotne nacteni aktualniho netlistu vam nepomuze. Musel jsme zacit routovat desku uplne od nuly, pak tam byly aktualni 3D soucastky. Asi by to chtelo nakej jednoduchej manual jak na knihovny? Jednou mate soucastku v knihovne device, pak zase divers, kdyz ji vytvarite tak tam jsou uplne jine knihovny na vyber no proste chaos. Pridelovani pouzder pres CVPB je fajn dobra je i moznost priradit soucastce datasheed a mit ho po ruce na jedno kliknuti.
Je tam ale i spousta dalsich skvelych vychytavek pro ktere stoji za to ten program aspon vyzkouset. Neni to zadnej autamtickej routovac co sam za par minut nataha motherboard do pocitace ale je to skvely program na delani mensich projektu za nulove naklady. Je v cestine, porad se vyvyji a hlavne je free a je jak pro Widle tak Linux.

Jaroslav Kopal

Re: Používáte pro návrh plošných spojů Kicad?
« Odpověď #3 kdy: 19. 11. 2011, 03:24:50 »
Jsem rád že nějací uživatelé Kicadu se mi ozvali v poměrně krátké době.
******************************************************
Je fakt že spousta věcí se v Eagle řeší ULP programy, což je jakési
eaglovské C. Ale jestli sledujete historii Eagle ještě z dob MS DOS, při jeho
používání zjišťujete, že je to celkem paprogram, i když graficky vyvedený
je nyní opravdu moc hezky. Už jenom příkazy v rozbalovacím menu Edit/Change
na mě působí poněkud podivně, protože když je přece něco Edit, tak je to
pochopitelně i Change, ale jim se ty příkazy do Edit už asi nevešly, tak vytvořili
podmenu Change.

Vůbec celý Eagle mi připadá  jako záplata na záplatě kde se spousta věcí které
jsou v jiných programech naprostou samozřejmostí, řeší až bastlířské ULP
programy a jiné polopartizánské způsoby. Ale musel jsem si na něj
zvyknout, protože firma, kde jsem pracoval ho prostě měla! Zvyk je železná
košile a pak i na něm najdete věci, která řadíte mezi jeho pozitiva. K jeho
rozšíření tu v Čechách přispěla asi jeho nízká cena a to, že Německo
máme za humny, neboť je to původně německý program. Ale nehodlám ho
tu nějak pomlouvat! Chci se opravdu věnovat Kicadu. Proto dost už Eagle.

Na Kicad pohlížím tak, že knihovny sch. značek pro schéma mají příponu
.sch a knihovny pouzder součástek mají příponu.mod
V Linuxové verzi jsou umístěny v cestě: /usr/share/kicad/lib  a 
/us/share/kicad/mod.
Mimo nich je tam ale ještě spousta dalších souborů různých přípon,které
mě docela znervozňují, pokud nevím k čemu jsou, např pro 3D, 
dokumentaci v PDF, a jiné další, které bych si chtěl časem ujasnit. Některé
mám zmapovány už teď a později bych se tu o nich chtěl rozepsat více a
pokud někdo ví to, co nevím já ať to sem také napíše!

3D Wings modelace je sice hezká věc, ale toto mě zajímá snad až úplně na
konec.

To že jsou značky a součástky v knihovnách seřazeny chaoticky beru jako
nutné zlo u všech podobných programů a není v Kicadu nic jednoduššího
než věnovat čas a součásti které v mém případě připadají v úvahu, si
přesunout do libovolných jiných svých knihoven, neboť v Kicadu to jde
neobyčejně intuitivně, snadno a rychle a vytvořit si tak svoji vlastní
databázi, knihoven takřka na míru. Mám na mysli přesouvání objektů v
knihovnách, jejich mazání, vytváření nových knihoven atd. Byl bych rád,
kdyby jsme se mi kdož Kicad používáme spojili a dali hlavy dohromady,
protože víc hlav víc ví. Společně bychom pak mohli vytvořit jakýsi manuál
používání Kicadu. Oni už různé takové tutoriály v Češtině sice existují, ale
jsou přiznejme si to, takové dost letem světem - povrchní. Taktéž F1 Help
některé věci absolutně nezodpoví!
Kicad mě opravdu příjemně překvapil. Nikdy bych nečekal od programu
FREE tolik.
Pokud bude zájem, můžeme si tu vzájemně některé postupy při práci s ním
ujasňovat, nebo založit takovéto stránky uživatelů Kicadu někde docela
jinde, případně přejít někam jinam, kde něco takové již existuje.

Na některé bugy už jsem jeho tvůrce už upozornil a zde o nich napsal hned
ve svém prvním příspěvku a nyní ještě přidám takovou další perličku:
Dlouho - asi týden jsem si lámal hlavu, proč je v dialogu přidávání knihoven
tlačítko Přidat a tlačítko Vložit.  Zpočátku jsem neviděl žádný rozdíl. Vznesl
jsem proto tento dotaz na několika fórech, ale nikdo se neozval. Potom
jsem na to přišel! Jeden příkaz vloží knihovnu před vysvícenou pozici
kurzoru a druhý za vysvícenou pozici kurzoru. Knihovny totiž v seznamu
nejsou seřazeny abecedně! Jaký účel toto má, zatím nevím, ale určitě je to
k něčemu dobré. Kdo to ví ať poví. Upozorňuju že zde popisuju Linux verzi
Kicadu neboť se v různých ohledech mírně odlišují!

OK2JTB

Re: Používáte pro návrh plošných spojů Kicad?
« Odpověď #4 kdy: 19. 11. 2011, 09:09:32 »
Zdravím, v KiCadu lze odměřovat, ale jen takovým "zvláštním" způsobem. Najetí kurzorem na bod odkud chcete měřit, zmáčknout mezerník (vynulovat osy) a přesunem kurzoru na požadovaný bod a odečtení pozice dole v stavové liště. V testing verzi je další nástroj, jmenuje se pcb_calculator a slouží k výpočtům děličů v regulátorech, výpočtu šířky spojů v závislosti na proudu, výpočet odporů v útlumových článcích, výpočet šířky různých přenosových vedeních (mikropásky, koaxiály apod.) Screen programu je zde: http://disk.jabbim.cz/bach@jabber.cz/kicad/pcb_calculator.png


Jaroslav Kopal

Re: Používáte pro návrh plošných spojů Kicad?
« Odpověď #5 kdy: 19. 11. 2011, 10:54:52 »
V editoru desky - vlastním návrhu PCB je i kótování které kótuje automaticky podle zvoleného rastru mřížky, takže si můžete zjistit, nebo okótovat libovolný rozměr na desce tak, že se nemusíte zabývat odečítáním bodů rastru, v editoru pouzdra součástky nic takového však není, ač bych to tam zcela logicky očekával také, protože je to tam potřeba stejně tak často. Musí se to tudíž zjišťovat z rastru zvolené mřížky a odečítat ze souřadnic vpravo dole ve stavovém řádku, ož je ne zrovna příliš pohodlné, ale budiž! Vliv použití mezerníku vyzkouším a díky za tuto informaci.

Ještě k těm příponám souborů které jsem si poznamenal do sešitu: 
.pro = soubor projektu, všechna nastavení kicadu použité knihovny a jiná nastavení programu
pro onen konkrétní návrh (schema a následná deska /PCB - Printed circuit Board/)
.sch = soubor schematu desky
.brd = soubor obrazce desky PCB
.net soubor netlistu (aktuální propojení součástek a použitá pouzdra zvolená v Cvpcb pro účely následného použití v editoru PCB)
.lst = přiřazení reference - typ součástky
.stf = přiřazení modulů schematickým značkám
.cmp = přiřazení reference -hodnota - označení modulu.
Potom jsou tam i další, .bak, .cache atd. vypsal jsem tu asi jen o málo víc jak polovinu.

To jsou pouze mé poznámky, pokud někdo ví víc , ať sem napíše. Otázka je také to, které soubory jsou čím využívány, nebo zdali jsou pouze dokumentační - doprovodné. V Eagle pohled do struktury adresářů není zdaleka tak rozmanitý, jsou tam jen soubory s příponami  .sch, .brd, .lib, .ulp, .cam co si tak vzpomínám a asi ještě 2 pokud neberu .bak - záložní soubory.

Toto působí v Eagle pravda přehledněji jak v Kicadu, kde jsou mraky růzých souborů neznámých přípon.

Kde lze získat verze Kicadu TESTING a vůbec, různá jiná "udělátka" kolem něho, včetně zdrojáků?

Na ty stránky, teď nevím jejich přesnou URL adresu, kde se vyskytuje to slovo "bazaar" jsem kupodivu nikdy nenarazil a že jsem ohledně Kicadu prolezl ledasco. Není mi zatím příliš jasné co to vlastně je a co vše tam lze vlastně vyšťourat?

Vyzkoušeli jste to, co popisuju ve svém 1. příspěvku zde - ta stejná jména pouzder v různých knihovnách - souborech, kdy prohlížeč v Cvpcb (cesta k souboru úplně vlevo dole) hlásí, že onen modul - pouzdro součástky, je obsažen 2 x v jednom souboru, což není pravda a uživatele to musí mystifikovat! Že je to tak? Že to není můj blud?





Jaroslav Kopal

Re: Používáte pro návrh plošných spojů Kicad?
« Odpověď #6 kdy: 19. 11. 2011, 16:29:22 »
Protože se mi KiCAD za asi 1,5 roku používání velice zalíbil, rozhodl jsem se mu založit stránky na URL adrese:  http://kicad.wbs.cz

Ti kdo mají zájem nechť sem přejdou.
Budu se tu objevovat stále méně a časem přejdu zcela tam. Komunikovat spolu můžeme i tam pomocí zpráv.

Nelíbí se mi tu také to, že pokud zde chcete napsat delší příspěvek, tak je vám to nejrůzněji znepříjemńováno vlastnostmi zasílacího formuláře - okna. ( Asi umyslně, aby se tu nikdo moc obšírně nevykecával ).

nhx

Re: Používáte pro návrh plošných spojů Kicad?
« Odpověď #7 kdy: 19. 11. 2011, 18:58:48 »
Kicad je v open source svete urcite nejlepsi EDA SW. Nicmene chybi mi napriklad moznost tvorby obloukovych spoju a nejaky nastroj pro tazeni diferencialnich paru a snadne vkladani meandru. Uvedene featury jsem chtel dopsat, jenze zdrojak je jeden velkej bordel (docela se divim, ze to nejak cely funguje), tak jsem to prozatim odlozil. Kdyby se nasel nekdo s podobnymi pozadavky, necht se ozve, treba me to bude motivovat k obnoveni cinnosti :-)

Rda

Re: Používáte pro návrh plošných spojů Kicad?
« Odpověď #8 kdy: 19. 11. 2011, 21:20:10 »
A nebylo by zajimavejsi rozvadet dokumentaci a know-how v cestine na http://wiki.root.cz/ ?

Jaroslav Kopal

Re: Používáte pro návrh plošných spojů Kicad?
« Odpověď #9 kdy: 19. 11. 2011, 22:00:47 »
Ctrl + C   a   Ctrl + V zmůže ledasco a aktivní odkaz také.

Zmije

Re:Používáte pro návrh plošných spojů Kicad?
« Odpověď #10 kdy: 30. 11. 2011, 13:18:42 »
Zdravim, jsme rád, že se konečně objevil někdo s kým si lze v češtině promluvit o KiCADu. Zatím jsem v něm všehovšudy kreslil dvě desky, z toho jednu jsem realizoval, ze začátku to byl boj, ale nakonec se to povedlo. Souhlasím s Bubuss-em , že by to chtělo vytvořit kvalitní tutoriál na téma knihovny, vytváření, edice, organizace + to samé o pouzdrech. Podrobný tutoriál o pcb editoru by rozhodně nebyl k zahození, naopak psát o schematic editoru je v současnosti celkem zbytečné, protože už v češtině nějaké jsou vč. videa. Trochu je škoda, že české školy KiCAD opomíjí a raději si zaplatí eagle nebo orcad. Až zase budu něco dělat v KiCADu určitě sem napíšu.

gnat

Re:Používáte pro návrh plošných spojů Kicad?
« Odpověď #11 kdy: 06. 04. 2012, 14:22:21 »
Má někdo zkušenost z generování G kódu pro frézku ?

Ge Bu

Re:Používáte pro návrh plošných spojů Kicad?
« Odpověď #12 kdy: 30. 04. 2012, 15:20:42 »
Mám pár otázek:
1) Jak nejlépe vložit součástku? Na určitý způsob jsem přišel , ale ve srovnání s jinýmy programy mi připadá šílený - tedy konkrétně hodně klikání.
2) Jak efektivně hýbat se součástkami? Doufám, že existuje jiný způsob než kliknutí a potažení.
3) Jak hýbat s popisky součástek? Na to jsem nepřišel vůbec.

bseller

Re:Používáte pro návrh plošných spojů Kicad?
« Odpověď #13 kdy: 01. 05. 2012, 13:26:01 »
Má někdo zkušenost z generování G kódu pro frézku ?
Kdyz jsem se asi pred 2 lety rozhodoval, kterym OS SW nahradim eagle, jednoznacne vyhral FreePCB. Generator G-kodu (frezka) a HPGL (plotter na med) kodu jsem dopsal v Jave. Mate-li zajem zkusit i neco jineho, nevahejte a jdete do toho, preji hodne uspechu :)

www.freepcb.com/
tutorial
http://sprg.ssl.berkeley.edu/sprite/hdh/FreePCBPortable/App/FreePCB/doc/user_guide/user_guide_intro.htm
muj prispevek:
http://sourceforge.net/projects/fpcconvert/

Jenda

Re:Používáte pro návrh plošných spojů Kicad?
« Odpověď #14 kdy: 16. 07. 2018, 14:15:06 »
Zdravím, já jsem Kicad dříve používal, když jsem si nechával vyrobit nějaké tištěné spoje od https://www.lamirel.cz/ , teď už jsem v tom dlouho nepracoval, tak si nejsem úplně jistý, jak moc se ten software změnil... :-/