Výkon v prostředí KDE v různých distribucích

webhope

Výkon v prostředí KDE v různých distribucích
« kdy: 08. 04. 2010, 18:45:06 »
Chtěl bych se zeptat jestli je nějaký rozdíl v jednotlivých distrubucích co se týče výkonu grafického prostředí. Mám Mandrivu 2010 s KDE tuším 4.3 (momentálně nefunkční, takže nepovím přesné údaje). No a problém je v tom, že se mi zdá že všechna okna nějak pomalu najíždějí. Možná je to jen můj dojem, protože z Windows jsem zvyklý, že jakmile kliknu na ikonu programu nebo zmáčknu klávesovou zkratku, tak se mi okamžitě otevře to co chci. Když to tedy srovnám s Windowsem XP na stroji Pentium IV, 2.4 Ghz a RAM 1.25GB, tak průzkumník mi najíždí prakticky okamžitě, kdežto u Dolphinu už cítím zdržení. Velmi podobné je to z různými dialogovými okny. Nejčastěji pracuji s tím Dophinem a Mozillou Firefox 3.6 + pluginy DownThemAll + Firebug, přehrávač videa a prohlížeč obrázků. Tak nějak se mi zdá, že v tom Linuxu se všechno táhne.

Je nějaký rozdíl mezi jednotlivými distribucemi co se týče výkonu? Na čem to ještě závisí?

Díky
« Poslední změna: 08. 04. 2010, 19:14:35 od Petr Krčmář »


Re: Výkon v prostředí KDE v různých distribucích
« Odpověď #1 kdy: 08. 04. 2010, 19:19:41 »
Zrovna průzkumník a prohlížeč jsou špatné příklady: ony jsou totiž ve Windows součástí systému a proto jsou pořád v paměti a startují rychle. V Linuxu se Firefox i Dolphin spouštějí jako samostatné programy. Stejně jako třeba Firefox ve Windows. Navíc v Linuxu není prostředí nijak svázáno s aplikacemi. Běh KDE tak nebude nijak ovlivňovat rychlost startu Firefoxu. Samozřejmě v případě, že vám KDE nezabraly všechny systémové zdroje (disk, paměť). Pokud prostředí jen klidně běží, neovlivňuje start a běh aplikací.

Určitou výjimkou jsou samozřejmě knihovny. Pokud běžíte na KDE, pak máte v paměti už QT (podobně jako jádro prohlížeče v těch Windows) a QT aplikace nastartují rychleji než kdybyste provozoval třeba GNOME (to používá GTK, ne QT).

Co se týče samotné otázky na distribuci, podle mých zkušeností není ve výkonu mezi distribucemi nijak dramatický rozdíl.

webhope

Re: Výkon v prostředí KDE v různých distribucích
« Odpověď #2 kdy: 08. 04. 2010, 19:37:03 »
To jste mi připoměl, že jsem kdysi viděl nějaký návod na rychlejší start programu (a teď už nevím jestli to byla Mozilla Firefox). Dají se programy načíst předem do paměti? Myslím, že Windows má nějaký záznam v registru, který umožní že když spustím nějaký program a pak ho zavřu, tak ještě zůstává nějakou dobu v paměti, dokud není třeba vyklidit systémové prostředky pro jiný program. Má linux něco podobného?

A jak vám připadá linux, připadá vám práce v Linuxu rychlejší než ve Windows? Mě příjde že to má všechno pomalejší reakce.

Re: Výkon v prostředí KDE v různých distribucích
« Odpověď #3 kdy: 08. 04. 2010, 23:44:03 »
Samozřejmě Linux nevyhazuje z paměti stránky, pokud je nepotřebuje k něčemu jinému. Takže druhý start je rychlejší. Pokud ale potřebuje místo, klidně je smaže. Dá se lehce vyzkoušet, že druhý start aplikace je rychlejší. Vidět je to hodně třeba u OpenOffice.org.

Načíst dopředu aplikace nebo jejich části umí třeba démon Preload. V porovnání Linuxu a Windows nemůžu sloužit. Windows vůbec nikde nemám, nepotřebuji a nepoužívám.

webhope

Re: Výkon v prostředí KDE v různých distribucích
« Odpověď #4 kdy: 09. 04. 2010, 20:02:44 »
Díky za informaci


jadd

Re: Výkon v prostředí KDE v různých distribucích
« Odpověď #5 kdy: 09. 04. 2010, 21:39:28 »
A co se týče celkové odezvy, nejen některých aplikací ale třeba rychlejší odezva u nabídky start,
musel jsem sestavit jádro s volbami
 
Configure standard kernel features (for small systems) -->
Load all symbols for debugging/ksymoops -vypnout

Preemption Model (Preemptible Kernel (Low-Latency Desktop))  -->
Preemptible Kernel (Low-Latency Desktop)

Timer frequency (1000 HZ)  --->
1000 HZ

Pak se lze dočíst v knize Mandriva2009CZ ještě o příkazu "prelink", u kterýho jsem ale nezaznamenal takové zrychlení jako u předchozích voleb.

Mám Gentoo (profil Desktop 2010), předtím také komerční disribuce u všech je to stejné, prostě musíš si sestavit vlastní jádro, třeba Ubuntu nabízí jen jádra s 250Hz.

Fantomas

Re: Výkon v prostředí KDE v různých distribucích
« Odpověď #6 kdy: 09. 04. 2010, 21:47:00 »
To Petr Krcmar: Sice je Gnome trochu snek, ale ja pouzivam na stroji s 2gh lxde, ktere rovnez pouziva gtk a to je panecku rychlost. Kazde okno se otevira okamzite;-) Gnome je uz trochu prerostly bumbrlik.

webhope

Re: Výkon v prostředí KDE v různých distribucích
« Odpověď #7 kdy: 10. 04. 2010, 09:50:09 »
Configure standard kernel features (for small systems) -->
Load all symbols for debugging/ksymoops -vypnout

Preemption Model (Preemptible Kernel (Low-Latency Desktop))  -->
Preemptible Kernel (Low-Latency Desktop)

Timer frequency (1000 HZ)  --->
1000 HZ

Jsou to tedy volby pro Mandrivu nebo pro Gentoo?

Re: Výkon v prostředí KDE v různých distribucích
« Odpověď #8 kdy: 10. 04. 2010, 10:02:25 »
Pokud ale potřebuje místo, klidně je smaže. Dá se lehce vyzkoušet, že druhý start aplikace je rychlejší. Vidět je to hodně třeba u OpenOffice.org.

Přesně tak. Akorát nejnovější OO.o startuje již poměrně rychle i na první pokus:

15 sekund poprvé
8 sekund následně

Kdysi to bylo daleko horší :)

Načíst dopředu aplikace nebo jejich části umí třeba démon Preload.

Děkuji. Taktéž mě trápí dlouhý start Dolphinu, tak jsem začal hledat důvod. Hodně pomohlo, když jsem v Mandrivě ponechal výchozí styl oken - laOra-Qt, z původních 15 sekund, než se objevil Dolphine se čas srazil na 5 sekund, ale i to je moc, jak píše kolega, Průzkumník startuje ihned (pravda ale je, co píše p. Krčmář), takže zkusím toho Demona, co jste zmínil, uvidíme, napíšu pak jak to dopadlo...

webhope

Re: Výkon v prostředí KDE v různých distribucích
« Odpověď #9 kdy: 10. 04. 2010, 21:01:02 »
Mám jeden script, který zase má urychlovat start FF. To jsem měl na Ubuntu:

Kód: [Vybrat]
# Mozilla do paměti
apt-get install alltray -y # umožňuje dopředu načíst Mozillu do paměti
firefox -CreateProfile preloader
firefox -ProfileManager
echo -e "/nNastav původní profil jako výchozí - zvol default. Poté Start FF./n"
echo -e "Přidejte do programů spouštěných při startu "preloader" Firefoxu. To uděláte pomocí nabídky Systém → Volby → Sezení (Aplikace spuštěné při přihlášení)./n"
echo -e "Stiskněte Přidat. Do pole příkaz zadejte spuštění Firefoxu přes Alltray:/n/n"
echo alltray "firefox -P preloader about:blank" -nt
echo "OK and restart FF./n";

Takže aplikace se asi jmenuje alltray. Ale už si ani nevzpomínám jak to vypadá. Ani nevím jestli jsem to někdy používal. Zdá se mi ale že ten preload je jednodušší, jen se to nainstaluje a už to jede.

"nejnovější OO.o startuje již poměrně rychle"
Kterou verzi myslíte? Já mám 3.1.1

« Poslední změna: 10. 04. 2010, 21:05:49 od webhope webhope »


jadd

Re: Výkon v prostředí KDE v různých distribucích
« Odpověď #11 kdy: 11. 04. 2010, 04:10:42 »
Citace
Jsou to tedy volby pro Mandrivu nebo pro Gentoo?
pro každý build jádra z kernel.org

Citace
Přesně tak. Akorát nejnovější OO.o startuje již poměrně rychle i na první pokus:

15 sekund poprvé
8 sekund následně

Mě startuje na poprvé OOo3.1.1 za 2s a na podruhé okamžitě jak klepnu na ikonu v lancelotu, nepoužívám quickstart-traye.

webhope

Re: Výkon v prostředí KDE v různých distribucích
« Odpověď #12 kdy: 11. 04. 2010, 09:26:09 »
3.2 stažený z http://ftp.linux.cz/pub/localization/OpenOffice.org/3.2.0/

Takže aktualizace OO.o musím provádět ručně... Já myslel, že to bude automaticky.

Re: Výkon v prostředí KDE v různých distribucích
« Odpověď #13 kdy: 11. 04. 2010, 09:42:12 »
Distributor v aktuálním vydání systému udržuje vždy konkrétní verzi balíčku. Pokud chceš novější, musíš buď počkat na novější vydání systému nebo si stáhnout jiný balíček ručně/použít repositář někoho jiného. Je to tak schválně, protože software v distribuci je udržovaný a odladěný a většina uživatelů nechce, aby se jim pod rukama měnily verze klíčových aplikací, které mohou přinést nové problémy.

eXtreeme

Re: Výkon v prostředí KDE v různých distribucích
« Odpověď #14 kdy: 11. 04. 2010, 11:11:54 »
Pouzivam GENTOO, prakticky cely system vcetne jadra mam prekompilovany na architekturu core2, -O2. System bezi velice pruzne a rychle. Treba dolphin mi pri prvnim startu nabiha prakticky okamzite. FF pri prvnim startu cca 3s.

Pritelkyni jsem nainstaloval Ubuntu 9.10 zhruba na stejny stroj co mam ja. Rozdil docela velky. Ubuntu se obcas cuka - pri nacitani disku se nekdy trha mys i aplikace okolo. I rychlost spousteni aplikaci je znatelne horsi. Dokonce i samostatne surfovani na internetu bylo znatelne pomalejsi... Na me to pusobilo strasne zdechle.

Mel jsem Ubuntu, Debian, Gentoo... a muzu rici, ze Gentoo beha opravdu nejlepe a to znatelne.

Oba stroje jsou notebooky. Konkretne muj: Core2duo 1.8GHz, 2GB RAM. Rychlost cteni z disku cca 30MB/s (velky blok dat).