Malý domácí server s ARM

Kamil

Malý domácí server s ARM
« kdy: 30. 10. 2011, 00:24:28 »
Zdravím, uvažuju nad nějakým malým domácím počítačem pro funkci univerzálního serveru. Rád bych něco malého, přiměřeně levného a nenáročného na příkon. Líbí se mi takové ty ARM desky jako Raspberry, Pandaboard, Beagleboard a podobně. Ale netuším, co je nejlepší nebo co se dá třeba jednoduše sehnat u nás. Představa je taková, že by to mělo mít Ethernet, RS-232, procesor ARM, nějaká USB, rozumnou paměť a čtečku karet. Chtěl bych na tom taky provozovat běžnou distribuci, asi nejraději Debian a ne něco speciálního a omezeného. Máte s tím zkušenosti?


Rda

Re: Malý domácí server s ARM
« Odpověď #1 kdy: 30. 10. 2011, 00:37:04 »
Pocitej ze takoveto desky maji RAM tak do 128 MB, 256 MB je spis vyjimka. Proto se tam pouzivaji specialni jednoucelove distra konajici jen jeden ukol, na "server" se to prilis nehodi. Take vykon pri behu z USB nebo ctecky karet bude mizerny, nemluvne o nestabilite usb.

Kup si radeji desku s ATOMem (nebo alternativou od amd), prikon se bude lisit o jednotky watt, ale pujde to osadit dostatkem pameti a nabidne ti bez problemu vsechny porty ktere pozadujes.

Re: Malý domácí server s ARM
« Odpověď #2 kdy: 30. 10. 2011, 00:41:40 »
http://www.abclinuxu.cz/poradna/hardware/show/344480#6

Na ALIXu 2D2 (x86) mi beha Ubuntu server. Dnes uz bych sel asi do te desky s atomem.
"Kdo v zájmu bezpečí obětuje část své svobody, v konečném důsledku přijde o svobodu i svou bezpečnost."

KapitánRUM

Re: Malý domácí server s ARM
« Odpověď #3 kdy: 30. 10. 2011, 01:53:52 »
Pokud nejsi omezený místem, šel bych do x86 a poskládal obyčejné PC z vybraných komponent, se spotřebou se dostaneš možná pod 50W. Může to být třeba nejslabší AMD s aktivním Cool&Quiet, DDR3 4GB, a buď SSD nebo boot z FLASH a třeba starší 2,5" disk.
Poskládáš to tak do 2000,- 

Alternativně můžeš někde na Aukru koupit notebook s Atomem, kde majitel rozkřápnul display.
Tady je důležité zmínit, že je více než vhodné střeva vyndat z rozbitého case a dát je do jiné skříně. Jinak se mu provoz 24/7 nebude moc líbit. Ale vyjde tě to zase tak na 1-2 tisíce.

Jinak samostatně základní deska pro ARM, se slotem pro paměťové moduly a PCI nebo PCI-Express slotem stojí celkem "nesmyslné" částky. Co je horší, rozšíření paměti vesměs nejí tak jednoduché jako u PC. I nabídka v podobě mini-pci karet je poněkud slabší.

Jetá deska AM2 včetně nejlevnějšího procíku, se dá sehnat už za 500,- a ta spotřeba je prakticky stejná jako u Atomu:
http://www.tomshardware.com/reviews/Intel-Atom-Efficient,1981-7.html

Desky s Atomem tě vyjdou tak nějak stejně, jako si koupit nejlevnější board pro AM3, nejlevnější AM3 procík a šupnout do toho DDR3 4GB modul.
Osobně považuji 4GB za podstatně lepší, než 256MB, které dávají na desky s ARM, které se tu dají normálně koupit. Ono ti 256MB bude stačit, když budeš s místem šetřit, ale pak si řekneš, že bys tam rám rozjel MySQL+PHP a zjistíš, že ta aplikačka potřebuje jen pro sebe 256MB!
S cenou na tom bohužel taky budeš stejně, desku s ARM+256MB RAM seženeš za 800,- až 1800,- a extra aplikačky budeš muset ladit a ladit. Pokud se to na tom neplánuješ učit, což si nejsem jistý, jak moc velký má smysl, radil bych ti opět to x86.

Jukni sem:
http://extrahardware.cnews.cz/forum/viewtopic.php?f=3&t=5602

KapitánRUM

Re: Malý domácí server s ARM
« Odpověď #4 kdy: 30. 10. 2011, 01:56:01 »
Uf, dneska jsem nějak přebral, slovosled je spíš slovonesled :P
Tak si to nějak přeberte, já se stydět nemůžu, jsem nestyda.


KapitánRUM

Re: Malý domácí server s ARM
« Odpověď #5 kdy: 30. 10. 2011, 02:14:41 »
A z Číny si můžeš objednat i celý noťas  ;D
http://www.dealextreme.com/p/7-lcd-windows-ce-6-0-via8650-cpu-umpc-netbook-w-wifi-white-arm-v5-349-79mhz-2gb-sd-lan-82675

Za 80-90$, když náhodou ujdeš pozornému oku celníků a nebudeš muset zaplatit ještě clo a DPH, budeš mít celý stroj ;D
Jen bych víc věřil životnosti něčeho, co bude poskládané z PC dílů, než takovéhle ,,hračce".


awm1

Re: Malý domácí server s ARM
« Odpověď #7 kdy: 30. 10. 2011, 02:47:15 »
Pro nenáročné použití by mohl stačit RouterStation Pro s DebWrt či Alix s Voyage Linuxem. Běžný x86 (ne-Alix) může být zbytečný overkill.

KapitánRUM

Re: Malý domácí server s ARM
« Odpověď #8 kdy: 30. 10. 2011, 02:57:00 »
Jenže to stojí 2500,- vč DPH a paměť se nedá rozšířit, což osobně považuji za hlavní problém.
Druhá věc je, že až si řekne, že by tam rád měl i nějaké filmy, nebo tam třeba rád něco zazálohoval, bude potřebovat tenhle řadič:
http://eshop.autocont-ipc.cz/zbozi/mio-3140-00a1e-mini-pci-i-f-fors-storage-module/detail.aspx?p=z:21700

A jako že některý lidi chtějí mít v domácím serveru třeba zálohu nebo filmy.

No...můžeš slonovi přidělat křídla, můžeš ho učit létat, ale Orel králíka vždycky uloví snáz :P

dustin

Re: Malý domácí server s ARM
« Odpověď #9 kdy: 30. 10. 2011, 07:48:24 »
A co některá z mnoha variant plug computeru? Běžně na nich běhá debian, 512MB RAM, některé mají i eSATA port.

Kamil

Re: Malý domácí server s ARM
« Odpověď #10 kdy: 30. 10. 2011, 08:51:03 »
Špatně jsem to asi napsal. Nejde mi o MySQL, PHP ani soubory. Chci si koupit nějakou malou desku s malým příkonem (5 W je rozdíl proti 50 W na x86, to nechci) pro neustálý provoz. Chci si spustit třeba OpenVPN, SSH přístup domů, připojit si nějaká čidla a podobně. Proto jsem mluvil o těch Raspberry, Beagleboardech a podobně. Chci lovit v takových vodách, ne si skládat další PC.

brk

Re: Malý domácí server s ARM
« Odpověď #11 kdy: 30. 10. 2011, 09:04:47 »
Pokud nejsi omezený místem, šel bych do x86 a poskládal obyčejné PC z vybraných komponent, se spotřebou se dostaneš možná pod 50W.

No to je fakt terno. Samé pomalé plečky a ještě to nehorázně žere. Můj desktop postavený na Inteláckém Sandy Bridge i7 má v idle pod 40W a ten procesor je natolik živý, že jsem v idle v podstatě pořád.

Nicméně to asi nebude, co tazatel shání. Možná by stálo za úvahu nějaké NAS např. od Synology. Některé jsou na ARMech, jiné na Atomech. RAMka tam je v klasických SODIMMech, takže rozšíření není problém a dá se s tím fakt pěkně vyhrát. Už od výroby to je normální Linux s rootem, akorát k tomu přidali pěkné webové rozhraní, ale co si s tím kdo udělá už je celkem jedno. Některé mají i d-sub konnektor a USB je samozřejmost. Prostě malý počítač.

Rda

Re: Malý domácí server s ARM
« Odpověď #12 kdy: 30. 10. 2011, 09:33:20 »
Pokud jde jen o VPN, muzes pouzit nejaky router a nasadit tam otevrene reseni - sice to je casto dost omezene 2-4-16-32MB flash + 16-128M ram. Spotrebu 5W to mit ale nebude, pocitej 10-15W. Jako zdroj hw bych pro tuto variantu volil take aukro/ebay.

Vsechno je otazka priorit - osobne nevidim smysl v usetreni 5W kdyz ve vysledku me to bude stat tolik usili ze bych dany rozdil davno vydelal mnohonasobne na jinem :)

Uplne idealni by byl asi ten netbook bez displeje - eeepc ma tusim 17W zdroj a poskytne nekolikrat vice moznosti nez router.

KapitánRUM

Re: Malý domácí server s ARM
« Odpověď #13 kdy: 30. 10. 2011, 12:13:48 »
spustit třeba OpenVPN, SSH přístup domů, připojit si nějaká čidla a podobně.

Když tam nechceš disk, tak si kup nějaký ten Alix, ale v tom případě nechceš domácí server, ale chytřejší router.
http://www.i4wifi.cz/wrap-alix_c395.html

A vzhledem k tomu, že hromada modemů v sobě má Linux, budeš mít nejjednodušší, když si prostě koupíš chytrý router s Linuxem, který si budeš modovat. Na ty malé desky většinou standardní Debian prostě nenarveš, protože tam je nějaké zařízení (například watchdog/řízení spotřeby), které má ve specializovaném distru prostě lepší podporu.

PepazDepa

Re: Malý domácí server s ARM
« Odpověď #14 kdy: 30. 10. 2011, 12:43:48 »
Já sám používám mini pc Artigo s procesorem VIA. Běží mi nonstop, v klidu spotřeba 8W, v zátěži max 12W. Ale pokud se má koupit nový, stojí dost peněz. Na Aukru jdou občas koupit podobné kousky, popř. základní desky s cpu VIA (Eden) s taktem 800 - 1000 MHz, mívají převážně pasivní chlazení a ta spotřeba je +- stejná s výše popsaným.

Buď bych šel touto cestou nebo zprovoznit něco na Atomu. Výhodou je rozšiřitelnost dle potřeby.