Jaký síťový souborový systém?

Pali

Jaký síťový souborový systém?
« kdy: 23. 10. 2011, 13:51:59 »
Ahojte, co je vhodne pouzit na pripojenie nejakeho hdd (alebo casti stromu nejakeho mount pointu) po sieti? Najcastejsie sa asi pouziva NFS alebo SMB avsak mam pocit ze oba protokoly su uz trochu starucke a maju nejake omedzenia (ak dobre viem, tak samba neumoznuje vacsie subory ako 2GB...). Je nejaky moderny, rychly filesystem s podporou unixovych prav, ktory sa da pomerne jednoducho nakonfigurovat a vyriesi problemy aj pri strate spojenia?
« Poslední změna: 24. 10. 2011, 11:11:07 od Petr Krčmář »


Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Filesystem po sieti
« Odpověď #1 kdy: 23. 10. 2011, 14:48:08 »
Já osobně používám sambu, jelikož vždycky v síti jsou nějaké ty wokna :-D Co se týká velikosti souboru, tak pokud Ti vypadla nula, tak to chápu, leč možná už i toto omezení padlo. Nestuduji to, nemám 20GB soubory, ani tomu se blížící, takže pro mne žádné omezení.

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re: Filesystem po sieti
« Odpověď #2 kdy: 23. 10. 2011, 16:23:46 »
Řekl bych, že soubory větší než 2 GB jsem přenášel (iso, virtuální disky)... Ono to souvisí s tím, že FAT32 má limit velikosti souboru právě ty 2GB a tak se to dřív dalo i do samby.

Rozhodně ale windows implementace smb protokolu větší soubory umožňuje a divil bych se, kdyby samba, při snaze o podporu LDAP a podobných věcí, neuměla větší soubory.

Jimmy

Re: Filesystem po sieti
« Odpověď #3 kdy: 23. 10. 2011, 17:28:43 »
Samba a limit 2 GB ? WTF ?

Běžně přes sambu koukám a kopíruju HD filmy a některé mají i 20 GB a není s tím žádný problém. Jediný problém, který má samba s velkými soubory je to, že přenosová rychlost samby je menší než např. FTP, takže se vyplatí kopírovat velká data přes něco jiného než sambu, ale s přístupem opravdu žádný problém nemá.

Pali

Re: Filesystem po sieti
« Odpověď #4 kdy: 23. 10. 2011, 17:54:14 »
No ten limit asi je/bol sposobeny FAT32 - pravdu povediac detaily som nestudoval. No ale ak je samba pomalsia ako ftp, tak to rozhodne nechcem, to kludne mozem pouzivat ftp. A naviac o okna mi az tak nejde... Ja chcem nieco co sa da rozumne pripojit (ci uz ako domovsky adresar alebo odhladacie hdd)


Debian

Re: Filesystem po sieti
« Odpověď #5 kdy: 23. 10. 2011, 20:24:29 »
Jake omezeni FAT32 na 2 GB ????
Pokud vim, tak je to 4 GB, nebo ne ??? :O :O

A pro kopirovani (ve vlastni siti, ale i ve WAN) mohu doporucit TeamViewer.

nhx

Re: Filesystem po sieti
« Odpověď #6 kdy: 24. 10. 2011, 08:38:20 »
No ten limit asi je/bol sposobeny FAT32 - pravdu povediac detaily som nestudoval. No ale ak je samba pomalsia ako ftp, tak to rozhodne nechcem, to kludne mozem pouzivat ftp. A naviac o okna mi az tak nejde... Ja chcem nieco co sa da rozumne pripojit (ci uz ako domovsky adresar alebo odhladacie hdd)

Velmi pochybuju, ze bude existovat neco rychlejsiho, nez je ftp.

trubicoid2

Re: Filesystem po sieti
« Odpověď #7 kdy: 24. 10. 2011, 08:49:12 »
nejrychlejsi byva nfs, trebas tut:
http://wdtvforum.com/main/index.php?topic=5393.0

Mordae

Re: Filesystem po sieti
« Odpověď #8 kdy: 24. 10. 2011, 09:07:05 »
Pouzival jsem doma pres rok sshfs, pak asi pul roku nfs, ted jsem na sambe. Vse na gigabitu.

sshfs: Super na ad-hoc sdileni, jinak nevhodne. Kdyz neudpojim vsechny mounty pred vypnutim zdrojoveho PC, musim pak delat
Kód: [Vybrat]
`cd && fusermount -u ... && sshfs ...`, coz je silena otrava. Take jsem mel slusne problemy se seekovanim ve velkych filmech.

nfs: Zpocatku bylo uzasne. Rychle, responzivni. Jenze pak jsem jednou vypnul zdrojove PC a vse slo do kyticek. Mrtve mounty, ktere se proste nechtely ozivit a vse, co se jich dotklo se zaseklo. I pres hrani s optiony se mi to nepodarilo vyresit.

samba: Trosku neduverive jsem ji nastavil a testnul velkym filmem. Ustala to. Kdyz jsem pak vypnul zdrojove PC, bootnul do Window, pul dne hral Oblivion, bootnul zpet a pres sipku nahoru a prepsani cisla pustil dalsi dil serialu a samba se chytla, tak jsem zustal stat s otevrenou pusou.

j.

Re: Filesystem po sieti
« Odpověď #9 kdy: 24. 10. 2011, 09:07:18 »
No ten limit asi je/bol sposobeny FAT32 - pravdu povediac detaily som nestudoval. No ale ak je samba pomalsia ako ftp, tak to rozhodne nechcem, to kludne mozem pouzivat ftp. A naviac o okna mi az tak nejde... Ja chcem nieco co sa da rozumne pripojit (ci uz ako domovsky adresar alebo odhladacie hdd)

Velmi pochybuju, ze bude existovat neco rychlejsiho, nez je ftp.

FTP je opravdu hodne neefektivni, pokud clovek treba potrebuje poslednich par radku z velkeho log souboru, nebo jenom zacatek nejakeho jineho.

Celkem se mi na Solarisove siti osvedcilo iSCSI (ja vim, to neni souborovy system), ale nevim, jak je na tom s podporou Linux a jak snadne je to nakonfigurovat.

Sten

Re: Filesystem po sieti
« Odpověď #10 kdy: 24. 10. 2011, 10:56:11 »
Záleží, co od toho očekáváte.

Bude tam jeden server, který poběží non-stop? NFS

Chcete to mít jednoduché a maximálně bezpečné? SSHFS

Chcete se tam připojovat z Windows? SMB/CIFS

Chcete něco, co přežije výpadky a bude rychlé? Andrew FS

Chcete něco, co přežije snad i atomovou válku, nemá problémy s výpadky ani rychlostí a můžete to provozovat přes celou planetu? XtreemFS

Na druhou stranu, čím níž v tomto seznamu půjdete, tím složitější bude to nastavit.

Re: Jaký síťový souborový systém?
« Odpověď #11 kdy: 24. 10. 2011, 16:02:50 »
Novšia samba naozaj nemá problémy so súbormi nad 2GB, ale napriek tomu radšej používam nfs, ktoré je na mojej sieti rýchlešie a oveľa menej zaťažuje procesor na serveri ako SMB. Ak chceš niečo nové, skús nfs4, ja doma bežím na nfs 3.

nhx

Re: Filesystem po sieti
« Odpověď #12 kdy: 24. 10. 2011, 17:04:19 »
No ten limit asi je/bol sposobeny FAT32 - pravdu povediac detaily som nestudoval. No ale ak je samba pomalsia ako ftp, tak to rozhodne nechcem, to kludne mozem pouzivat ftp. A naviac o okna mi az tak nejde... Ja chcem nieco co sa da rozumne pripojit (ci uz ako domovsky adresar alebo odhladacie hdd)

Velmi pochybuju, ze bude existovat neco rychlejsiho, nez je ftp.

FTP je opravdu hodne neefektivni, pokud clovek treba potrebuje poslednich par radku z velkeho log souboru, nebo jenom zacatek nejakeho jineho.

Jo, tak tohle me nejak nenapadlo :-)

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Jaký síťový souborový systém?
« Odpověď #13 kdy: 24. 10. 2011, 17:19:23 »
V domácí síti jsem používal NFS, zvenku FTP.

Nějakou chvíl už místo toho používa SSHFS a jse spokojenej :-)

Pro Woknaře (žádný v domácí síti s takovym požadavkem nemam) mam FTP, případně jim můžu nabídnout SFTP (pokud budou vědět co to je a jak na to...). Víc nenabídnu, nebudu se podřizovat a přidělávat si zbytečnou práci.

Linuxákovi poradím SSHFS.