Jak napsat české uvozovky?

Lukáš P.

Jak napsat české uvozovky?
« kdy: 05. 10. 2011, 08:47:09 »
Ahoj, poradíte mi, jak na české linuxové klávesnici napíšu uvozovky? Tedy myslím „ a “ (tyhle jsem zkopíroval z webu). Občas to potřebuju třeba do mailu a nevím, jak to normálně napsat. Díky.


alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak napsat české uvozovky?
« Odpověď #1 kdy: 05. 10. 2011, 09:20:10 »
na windows funguje
(levý) alt 0132 „
alt 0147 “
alt 0148 ”

jak na totéž v linuxu jsem zatím nepřišel..

Xjmeno363lkm

Re: Jak napsat české uvozovky?
« Odpověď #2 kdy: 05. 10. 2011, 09:27:21 »
Nikdy mě nepřestane udivovat, jak si blbý windowsáci jsou schopni pamatovat kombinace typu ALT+64, ALT+92...
pak má sekretářka napsat euro a je v prd... obdobně studentík když má v eclipse napsat #, `,' ...


k dotazu:
pokud máš správný typ klávesnice s tvýmn HW, pak máš všechny znaky přesně tam, kde jsou potisky.
dostaneš se k nim přímo, případně v kombinaci s přeřaďovači SHIFT a ALT



Re: Jak napsat české uvozovky?
« Odpověď #3 kdy: 05. 10. 2011, 09:29:43 »
Nikdy mě nepřestane udivovat, jak si blbý windowsáci jsou schopni pamatovat kombinace typu ALT+64, ALT+92...
A ovládání vimu už jim příjde primitivní ...
 :)

branchman_

Re: Jak napsat české uvozovky?
« Odpověď #4 kdy: 05. 10. 2011, 09:40:28 »
V Gnome aplikaciach pouzivam ctrl+shift+(u201e) prip ctrl+shift+(u201f). Ctrl+shift sa drzi celu dobu a pocas toho sa pise ten kod (Unicode). Ak by presny tvar nesedel, staci sa pozriet po lepsom tvare uvodzoviek.


branchman_

Re: Jak napsat české uvozovky?
« Odpověď #5 kdy: 05. 10. 2011, 09:45:11 »
Tusim to nesedi, tak namiesto toho posledneho pismena skuste pouzit aj ine (napr. "c").

e

Re: Jak napsat české uvozovky?
« Odpověď #6 kdy: 05. 10. 2011, 10:07:44 »
Další typy uvozovek s unicode:
http://uvozovky.davi.cz/

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak napsat české uvozovky?
« Odpověď #7 kdy: 05. 10. 2011, 10:08:15 »
Nikdy mě nepřestane udivovat, jak si blbý windowsáci jsou schopni pamatovat kombinace typu ALT+64, ALT+92...
pak má sekretářka napsat euro a je v prd... obdobně studentík když má v eclipse napsat #, `,' ...
v textových editorech všude a občas i jinde funguje vkládání speciálních znaků výběrem ze seznamu.. klávesová zkratka je pouze urychlení, pokud to někdo píše často. takových znaků jsou stovky - jak je jinak rychle vkládat než pamatováním si nějaké kombinace kláves??

k dotazu:
pokud máš správný typ klávesnice s tvýmn HW, pak máš všechny znaky přesně tam, kde jsou potisky.
dostaneš se k nim přímo, případně v kombinaci s přeřaďovači SHIFT a ALT
viz předchozí odstavec - klávesnici se stovkami speciálních kláves opravdu nechci. někdo potřebuje uvozovky, někdo euro, někdo řecké znaky.. a takovou klávesnici i s hw popisem jsem ještě neviděl.

na vkládání uvozovek ve wordu/oo writeru ještě fungujou automatické opravy. ale nevím, jestli si poradí i se správným jazykem (pravidla cz vs. en se liší)

Sten

Re: Jak napsat české uvozovky?
« Odpověď #8 kdy: 05. 10. 2011, 10:51:06 »
Používám Compose klávesu (namapovanou na klávesu pro menu) a s ní je to jednoduché:
Compose " ,
Compose " <

Umí i další zajímavé funkce, třeba euro: Compose = E
Nebo em dash, což je pomlčka (ne spojovník, který spousta lidí místo pomlčky používá): Compose - - -
Znak krát: Compose x x
Zlomky: Compose 1 2, Compose 1 4, Compose 3 4
Ostré s: Compose s s
Copyright: Compose o c
A tak dále a tak dále :-)

Xjmeno363lkm

Re: Jak napsat české uvozovky?
« Odpověď #9 kdy: 05. 10. 2011, 11:40:46 »
...jak je jinak rychle vkládat než pamatováním si nějaké kombinace kláves??...

nahoře jsem Vám to napsal. Vypněte tu zprzněnou českou klávesnici (mimochodem s Y/Z zprzněným ještě z doby, kdy se na českých úřadech psalo německy) a začněte používat normální qwerty(z) nebo jak se to ve widlích jmenuje (v linuxu je nativní).
Pak máte všechny znaky tam, kde je vidíte - stejně jako 90% lidí na Zemi a jak se k nim dostat jsem vám napsal...

PS: na noťasu bez numerické klávesnice to musí být zvlášť sadomaso....
a baví mě pozorovat kamaráda, jak při programování musí během:
printf("Pes štěkal %5.\n"); asi 7x přepnout klávesnici a stejně to má blbě. (já ani jednou ;)


Xjmeno363lkm

Re: Jak napsat české uvozovky?
« Odpověď #10 kdy: 05. 10. 2011, 11:43:05 »
sorry, šotek printf("Pes štěkal %d 5.\n",i) ale to je jedno...

Ivan

Re: Jak napsat české uvozovky?
« Odpověď #11 kdy: 05. 10. 2011, 12:18:27 »
sorry, šotek printf("Pes štěkal %d 5.\n",i) ale to je jedno...

hmm a proc by mel mit clovek duvod prepinat klavesnici - nevidim tam zadny znak co by nesel normalne napsat . Takze agument lichy.

Pouzivam QUERTZ a s kombinaci klavesy ALT Gr toho jde napsat dost .

Sten

Re: Jak napsat české uvozovky?
« Odpověď #12 kdy: 05. 10. 2011, 12:47:17 »
Pouzivam QUERTZ a s kombinaci klavesy ALT Gr toho jde napsat dost .

A při použití české QWERTY klávesnice jsou po použití AltGr dokonce znaky na stejných místech, jako na US klávesnici.

Xjmeno363lkm

Re: Jak napsat české uvozovky?
« Odpověď #13 kdy: 05. 10. 2011, 12:51:08 »
...mm a proc by mel mit clovek duvod prepinat klavesnici - nevidim tam zadny znak co by nesel normalne napsat . Takze agument lichy...


tak se asi bavíme každý o něčem jiném a nebo myslíme tutéž klávesnici

Nebo mi snad chcete tvrdit že: WinXP/7cz ve výchozí instalci mají @ na dvojce (tam kde je vytištěn), \ vedle enteru (zase tam kde je vytištěn)... a pod?

to snad ne

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jak napsat české uvozovky?
« Odpověď #14 kdy: 05. 10. 2011, 13:04:40 »
nahoře jsem Vám to napsal. Vypněte tu zprzněnou českou klávesnici (mimochodem s Y/Z zprzněným ještě z doby, kdy se na českých úřadech psalo německy) a začněte používat normální qwerty(z) nebo jak se to ve widlích jmenuje (v linuxu je nativní).
Pak máte všechny znaky tam, kde je vidíte - stejně jako 90% lidí na Zemi a jak se k nim dostat jsem vám napsal...
já nevím,jak vy, ale já na klávesnici (české i anglické) mám pouze znak " = symbol pro anglický palec. dotaz zněl na typografické uvozovky ( „  “ ” ) a ty na žádné hw klávesnici nejsou.. podobně i ostatní občas používané speciální znaky jako třeba £ © ® µ π.. vy něco takového na klávesnici máte? :-)