Obnovení dat z externího disku

Vojtěch Medonos

Obnovení dat z externího disku
« kdy: 26. 09. 2011, 21:38:11 »
Zdravím,
mám problém s externím diskem, konkrétně WESTERN DIGITAL My Book Essential 3.0 1000GB. Při nějaké, prozatím mnou neidentifikované, situaci se přihodilo, že se ulomil jeden kontakt miniUSB konektoru uvnitř disku. Naneštěstí se nejspíš stalo v době, kdy tam tekla data, protože se poškodila partition table. Disk se tedy teď tváří tak, jakoby tam žádný oddíl nebyl. První sector vidíte v přiloženém obrázku.

Prozatím jsem vyzkoušel obnovu dat pomocí R-studia a rebuild partition table pomocí EASEUS partition recovery, bez úspěchu. Nyní mám v plánu poslat na to rychlý formát, což by tam mohlo obnovit opět NTFS oddíl(který tam původně byl) a poté bych mohl data obnovit třeba přes R-studio. Je to dobrý plán?

Profesionálům to svěřovat nechci, zas tak důležitá data tam nebyla, nicméně rád bych je stejně obnovil.


Za případné rady předem díky.
« Poslední změna: 26. 09. 2011, 23:14:02 od Petr Krčmář »


anonym

Re: Invalid partition table
« Odpověď #1 kdy: 26. 09. 2011, 21:57:48 »
co znova vytvorit partition table tak jak byla (pravdepodobne jedna partition ze sektoru 63 az na konec), bez upravy FS?

Vojtěch Medonos

Re: Invalid partition table
« Odpověď #2 kdy: 26. 09. 2011, 22:51:50 »
co znova vytvorit partition table tak jak byla (pravdepodobne jedna partition ze sektoru 63 az na konec), bez upravy FS?

A to bych provedl jak?

Vojtěch Medonos

Re: Invalid partition table
« Odpověď #3 kdy: 26. 09. 2011, 23:07:25 »
Co jsem ještě nezmínil je to, že tam byla ještě jedna partition udělaná od výrobce pro WD smartware neznámého FS(nejspíš to bylo na konci)

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Invalid partition table
« Odpověď #4 kdy: 27. 09. 2011, 00:27:10 »
co znova vytvorit partition table tak jak byla (pravdepodobne jedna partition ze sektoru 63 az na konec), bez upravy FS?

A to bych provedl jak?

Je to bez záruky, ale obnovit partition by mohlo jít pravděpodobně Fdiskem, či nějakým podobným nástrojem. Má to ale nějaký ten háček. Chtělo by to přesně  vědět jak byl který oddíl velký a kde přesně začínaly a jakého typu byly. Taky by to chtělo, aby daný program opravdu POUZE vytvořil novou partition a na nic dalšího nesahal. Nevím, ale jestli se na nástroje pro os Windows v tomto směru lze spolehnout, já s tím nemám vůbec dobré zkušenosti.

Pokud umíte s Linuxem, a víte kde inkriminovaný oddíl začínal, možná by šlo pomocí programu dd vytvořit jeho obraz a ten potom moutnout. Tímto způsobem můžete zkusit "beztrestně" zaexperimentovat (pokud něco selže, poškodíte obraz, ne data na disku). Nějak podobně to s určitými nástroji jde udělat i ve Widlích, ale o tom více bu další kolegové zde, nebo strýček Google...


tgm126

Re: Obnovení dat z externího disku
« Odpověď #5 kdy: 27. 09. 2011, 11:44:43 »

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Obnovení dat z externího disku
« Odpověď #6 kdy: 27. 09. 2011, 23:58:36 »
Jako obvykle bych doporucil napred vytvorit obraz celeho disku a pokusy bych delal radsi na nem. Clovek nikdy nevi, co se pohnoji.

Take by mne zajimalo, kam ten disk mate pripojeny, kdyz krabice je zretelne asi mrtva. Stava se, ze radic v te krabici s tim diskem provede kdovi co a partition table vytvorena v krabici je necitelna mimo krabici, kdyz je disk pripojeny napriklad k mobu a naopak.

Vojtěch Medonos

Re: Obnovení dat z externího disku
« Odpověď #7 kdy: 28. 09. 2011, 09:44:39 »
Mám disk připojený přes externí SATA->USB řadič. To že by mohl mít tabulku vliv onen interní řadič mě taky napadlo, ale nakonec jsem to zavrhl..

FAWN

Re: Obnovení dat z externího disku
« Odpověď #8 kdy: 28. 09. 2011, 10:56:35 »
Zdravim. MyBooky Essential umožňují hw šifrovat data. Tyhle disky to, ale dělají, i když to uživatel nechce - jenom není zadáno heslo. Šifrování zajišťuje jednočipové řešení USB-SATA převodníku (INIC-1678) a šifrovací klíč je uložen také v převodníku v extra flash paměti. Když disk z boxu vyndáte tváří se vždy jako prázný. Nepomůže ani použití jiného pcb převodníku, protože klíč je unikátní. Obnova dat je tedy velmi, velmi obtížná - vím, co říkám, protože jsem to pro klienta dělal. V podstatě můžete: spravit poškozené PCB převodníku (alespoň provizorně - obvykle se utrhne konektor miniUSB i s mědí z tišťáku) sehnat funkční PCB a přepájet z nefunkčního flash paměť s klíčem (všechny ovšem nejsou stejné - už jsem viděl stejné modely externí WD MyBook SE se dvěma různými pcb převodníku). Závada je to velmi běžná - po světě jsou toho plná fóra: občas někdo zmiňuje možnost někam firmě WD disk zaslat na bezplatnou opravu, ale většinou prý si WD za obnovu řekne o "stovky EUR".

Když ovšem po otevření vidíte "kvalitu" provedení USB převodníku, na kterém je v tomto případě stojí spolehlivost celého externího disku, nestaší vám sprostá slova. Já tomu říkám MyHell Essential.

Vojtěch Medonos

Re: Obnovení dat z externího disku
« Odpověď #9 kdy: 28. 09. 2011, 18:17:42 »
Zdravim. MyBooky Essential umožňují hw šifrovat data. Tyhle disky to, ale dělají, i když to uživatel nechce - jenom není zadáno heslo. Šifrování zajišťuje jednočipové řešení USB-SATA převodníku (INIC-1678) a šifrovací klíč je uložen také v převodníku v extra flash paměti. Když disk z boxu vyndáte tváří se vždy jako prázný. Nepomůže ani použití jiného pcb převodníku, protože klíč je unikátní. Obnova dat je tedy velmi, velmi obtížná - vím, co říkám, protože jsem to pro klienta dělal. V podstatě můžete: spravit poškozené PCB převodníku (alespoň provizorně - obvykle se utrhne konektor miniUSB i s mědí z tišťáku) sehnat funkční PCB a přepájet z nefunkčního flash paměť s klíčem (všechny ovšem nejsou stejné - už jsem viděl stejné modely externí WD MyBook SE se dvěma různými pcb převodníku). Závada je to velmi běžná - po světě jsou toho plná fóra: občas někdo zmiňuje možnost někam firmě WD disk zaslat na bezplatnou opravu, ale většinou prý si WD za obnovu řekne o "stovky EUR".

Když ovšem po otevření vidíte "kvalitu" provedení USB převodníku, na kterém je v tomto případě stojí spolehlivost celého externího disku, nestaší vám sprostá slova. Já tomu říkám MyHell Essential.

Děkuji za radu. Nyní tedy vím, že pokoušet se o obnovu je zbytečné, zkusím opravit miniUSB konektor. Ještě jednou díky.

FAWN

Re: Obnovení dat z externího disku
« Odpověď #10 kdy: 28. 09. 2011, 19:03:39 »
Pokoušet se o obnovu není zbytečné. Jen je nejrpve třeba opravit PCB převodníku, takže bude "vidět" virtuální CD se softwarem Westernu a pak lze data obnovit. Protože jste již zkoušel obnovit partition table, bude zřejmě nutné po opravě provést obnovu partition, třeba pomocí TestDisk.

Záleží na rozsahu poškození, je třeba se ozbrojit mikropájkou, lupou a hooodně velkou trpělivostí. Taky to moc neohřívat, měď se z toho tišťáku loupe div ne při pokojové teplotě.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Obnovení dat z externího disku
« Odpověď #11 kdy: 28. 09. 2011, 20:55:16 »
Vojtěch Medonos: Pokud konektor nepujde opravit, ustipnete kabel a pripajejte natvrdo na tistak. A az to nejak date dohromady nebo definitivne vzdate, tak si na ten disk kupte nejakou normalni krabici z ebay za par euro i s postovnym. Kupuji jen tam, disky si do nich cpu sam a nikdy jsem nemel problemy.

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Obnovení dat z externího disku
« Odpověď #12 kdy: 28. 09. 2011, 22:24:11 »
Jarda P.

Ono dělat obraz 1000G HDD by bylo asi trochu papu. Minimálně si myslím, že to nějakou tu chvilku zabere a kam s tak velkým souborem?

Ale jinak máš naprostou pravdu, pro opravy HDD je to asi nejlepší cesta, ale zdá se mi, že při rychlosti nárustu kapacity nových disků, bude tahle cesta asi brzy hodně těžký oříšek.

Jakub

Re: Obnovení dat z externího disku
« Odpověď #13 kdy: 28. 09. 2011, 22:53:27 »
Tak evidentne MBR zasifrovany neni, takze si myslim neni ani duvod ocekavat, ze zbytek disku bude. NTFS urcite zacina nejakou sekvenci - tu bych se pokusil najit a podle ni identifikoval, kde zacina oddil. Velikost uz myslim nebude tak klicova. Pokud jsou data v duhe partitione nepodstatna, protoze vse dulezite bude popsano ve formatu souboroveho systemu.

Proste jde jen o to najit prvni sektor toho oddilu (pokud prezil) a linuxovym fdiskem (ten by nemel sahat nikam jinam) vytvorit novou partitionu zacinajici timto sektorem a koncici klidne na konci disku.

Je dost pravdepodobne, ze to nebude 63 sektor, protoze 1T disk bude temer jiste advanced format, tj. mel by byt zarovnany na 4kB.