Rozdělení disku pro Debian a Windows

Iveta

Rozdělení disku pro Debian a Windows
« kdy: 26. 09. 2011, 10:18:00 »
Dobrý den,mohla bych poprosit někoho zkušeného,používala jsem windows7 a linux ubuntu na jednom disku, tam rozdělení zařídil sam instalátor ale kvuli unity bych chtěla dát debian s windows 7 aby byla při bootování možnost vybrat operační system. Jak provést nejednoduší rozdělení s možností výběru který system,v návodu u wiki Debian a ubuntu se mi to zdá složité.
Děkuji za každou odpověd.Iveta
« Poslední změna: 26. 09. 2011, 10:22:18 od Petr Krčmář »


Nev

Re: Rozdělení disku pro Debian a Windows
« Odpověď #1 kdy: 26. 09. 2011, 11:53:19 »
Nevím jak přesně to dělá při instalaci Debian, ale třeba u Archu si může na začátku navolit na jaký oddíl si Linux nainstaluješ. Jestli máš už disk rozdělený (a vyhovuje ti to), mimochodem bude tam nějaký oddíl ext4 a swap, tak by měly jít při instalaci nastavit mount pointy Debianu (tj. kam se nainstaluje). Pak už jenom změníš konfigurační soubor GRUBu, že mu řekneš na jakém oddíle Windows je (bude to nějaké /dev/sdaN kde N je číslo oddílu).

takže nějaký ideální přílklad:
/dev/sda1 NTFS - oddíl s Windows 7
/dev/sda2 ext4 - oddíl s Linuxem
/dev/sda3 swap - swap pro Linux

na /dev/sda2 a /dev/sda3 nastavíš mount pointy a po instalaci upravíš konfigurační soubor GRUBu že na dev/sda1 je další OS

snad mě někdo doplní nebo popř. opraví

mamdost

Re: Rozdělení disku pro Debian a Windows
« Odpověď #2 kdy: 26. 09. 2011, 20:58:39 »
tak toto je vazne vysvetlenie pre bezneho domaceho uzivatela pc  ;D ;D ;D ;D
linux 4ever

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Rozdělení disku pro Debian a Windows
« Odpověď #3 kdy: 26. 09. 2011, 21:05:48 »
@Nev: Pokud to neni SSD, dal bych, kvuli rychlosti, swap hned za Widle.

x

Re: Rozdělení disku pro Debian a Windows
« Odpověď #4 kdy: 26. 09. 2011, 21:23:40 »
Dve pro tvou situaci jedine platne rady. Bud o to pozadej nekoho kdo tomu rozumi, protoze si koledujes leda tak o ztratu dat a nebo se rozhodni, ktery system chces jako primarni, jestli Linux nebo Windows, ten nainstaluj a druhy jmenovany pouzivej ve virtualce (VirtualBox, VMware,...). Budes tak mit oba systemy, nemusis kvuli tomu restartovat, nemusis si rvat vlasy pri premysleni jak to rozdelit na dualboot atd.


Fantomas

Re: Rozdělení disku pro Debian a Windows
« Odpověď #5 kdy: 26. 09. 2011, 21:29:40 »
Jestli tomu moc nerozumis, pak tedy uplne laicky:-) Prvne si musis nainstalovat Windows, potom nainstalujes Debian, vyber systemu ti zaridi linuxovy zavadec. Jestli ti vyhovuje jiz rozdeleny disk a nechces instalovat Windows, tak nainstalujes Debian do oddilu s Ubuntu a pri instalaci jej zformatujes. Jestli chces instalovat Windows znovu, tak si disk rozdelis pri instalaci Windows. Posledni moznost je, ze si oddily pripravis predem treba pomoci gparted nebo disk director anebo uplne jinym diskovym nastrojem. Dalsi otazka je, jakou zvolit velikost jednotlivych oddilu, bud si disk rozdelis pul na pul nebo nebo rozdelis disk treba na ctyri oddily, a to pro windows, pro linux, pro spolecne data a pro linuxovy swap, ale pro zacatek bych se drzel rozdeleni na pulky (linuxovy swap muzes nastavit do souboru).

Nev

Re: Rozdělení disku pro Debian a Windows
« Odpověď #6 kdy: 26. 09. 2011, 23:14:47 »
Kdyžtak pokud nechceš Unity a chceš distribuci na Debianu tak vyzkoušej Linux Mint:
http://blog.linuxmint.com/?p=1818
Je založený na Debianu a budeš tam mít staré dobré Gnome 2. Mimochodem se doporučuje pro začátečníky a instalátor bude přátelský.  ;)

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Rozdělení disku pro Debian a Windows
« Odpověď #7 kdy: 27. 09. 2011, 00:07:30 »

takže nějaký ideální přílklad:
/dev/sda1 NTFS - oddíl s Windows 7
/dev/sda2 ext4 - oddíl s Linuxem
/dev/sda3 swap - swap pro Linux


Z vlastní zkušennosti, bych radil opačné rozdělení disku.

Když swapovací oddíl,  tak jako první, protože ten potřebuje rychlost a čtení z disku, je vždycky nejrychlejší na jeho začátku. Pro swap bohatě stačí 500MB - 1GB. víc je naprosté plýtvání diskovou kapacitou. Pokud je dostatek paměti (2GB), a málo místa na disku nemusí být swap vůbec - podle toho na co bude počítač využíván (třeba jen jako "lepší psací stroj" - typicky notebook).

Pak by měl následovat oddíl pro Linux a nakonec oddíl pro Widle. Instalace jednotlivých operačních systémů je lepší začít Windows, protože, ty se vždycky chovaly docela bezohledně a bez skrupulí přepsaly bootsektor, a pak to bylo nutné opravovat. Sice - prý - W7 už umí i koexistovat na jednom disku i třeba s Linuxem, ale nemám to ověřené, takže jsem opatrný...



 

Re: Rozdělení disku pro Debian a Windows
« Odpověď #8 kdy: 27. 09. 2011, 13:01:10 »
Z vlastní zkušenosti bych nechal oddíl s Widlema jako první. Mnohokrát se mi stalo, že když jsem dal bootovací oddíl Windows někam dál, tak to jednoduše nefungovalo.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Rozdělení disku pro Debian a Windows
« Odpověď #9 kdy: 28. 09. 2011, 09:04:54 »
D.A. Tiger: Radsi bych se drzel standardniho swapu o dvojnasobku velikosti pameti, zejmena pak na notebooku. Kdyz clovek chce pouzivat hybernaci, tak se to musi nekam vejit.

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Rozdělení disku pro Debian a Windows
« Odpověď #10 kdy: 28. 09. 2011, 22:11:50 »
Ivo Peterka :

Já mám zas blbý zkušenosti s tím, že pokud se něco potentuje ve Widlích a je potřeba  je přeinstalovat už při formátování svého oddílu - nevím proč - se Widle hrabaly bez jakéhokoliv informování uživatele v partition. Dopadlo to tak, že cokoliv co bylo za tímto oddílem (včetně jej) šlo po restartu do kytek :-( Proto ta opatrnost... Znáte to - spálené dítě se i jiskry leká a tahat data z rohašeného HDD podle hlaviček souborů, je fakt opruz... :)

Nevím jak Vista a výše, ale XP s tím neměly problém, samozřejmě za předpokladu, že daný oddíl, šlo v systému značkování oddílů ve Widlích označit za jednotku C: (tedy musel to být první FAT, nebo NTFS oddíl na daném HDD )

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Rozdělení disku pro Debian a Windows
« Odpověď #11 kdy: 28. 09. 2011, 22:14:31 »
Jarda P.

Jo, pokud řešíš hybernaci, pak asi ano. Já ji většinou neřeším, takže na to zapomínám....