Co se starými Unifi UAP po EoL?

Co se starými Unifi UAP po EoL?
« kdy: 26. 08. 2024, 11:14:46 »
Nevíte o nějakém projektu, který by využil staré Unify UAP s ukončenou podporou? Musí jich být po světě spousta a pokud nejsou nějak špatné či nevýkonné, daly by se využívat s alternativním FW. Nebo se hodí akorát do elektroodpadu? ;-)

S posledním FW sice fungují, ale bezpečnost a tak...


RDa

  • *****
  • 2 620
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se starými Unifi UAP po EoL?
« Odpověď #1 kdy: 26. 08. 2024, 11:35:36 »
Co tak rozjet nejaky IDS a jine metody kontroly, zda vam ty AP nevyhackoval nekdo?
(pokud by melo byt provozovano ve velkym neco, co ma nejasne diry)

Re:Co se starými Unifi UAP po EoL?
« Odpověď #2 kdy: 26. 08. 2024, 14:06:30 »
Nevíte o nějakém projektu, který by využil staré Unify UAP s ukončenou podporou?
S posledním FW sice fungují, ale bezpečnost a tak...

https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Supported_Devices#Ubiquiti

Re:Co se starými Unifi UAP po EoL?
« Odpověď #3 kdy: 27. 08. 2024, 11:54:02 »
Já jsem zkusil nějaký WRT, ale některý mobily se nechtěly připojit, topilo to a tuším, že byl problém i s rychlostí. Vzhledem k ceně jiných wifi je to za mě naprostá ztráta času.

Re:Co se starými Unifi UAP po EoL?
« Odpověď #4 kdy: 27. 08. 2024, 14:42:41 »
Vzhledem k ceně jiných wifi je to za mě naprostá ztráta času.
To je možné. Na druhou stranu, pokud je těch EoL apček hromada a po HW stránce fungují, tak proč plnit kontejnery a neprodloužit jim ještě trochu život? Jestli tam není nějaký bezpečnostní problém v HW a výkon dostačuje, může se to leckde hodit.

Kdyby platilo to, co u počítačů s MS Windows, že když jsou pomalé a končí podpora, dá se tam Linux a ještě léta to dobře slouží :-)

https://wiki.dd-wrt.com/wiki/index.php/Supported_Devices#Ubiquiti
Díky.


Re:Co se starými Unifi UAP po EoL?
« Odpověď #5 kdy: 28. 08. 2024, 10:39:17 »
Problém je jenom v tom, že Unifi stoplo vývoj a aktualizace. Pokud do toho jde dostat alternativní firmware a pokud si to dobře pamatuju, tak to šlo jenom do pár modelů, tak to samozřejmě bude fungovat. A pokud nemá alternativní firmware zásadní chyby (tzn. musí probíhat další vývoj), tak to může fungovat normálně.
Osobně jsem si to nenechal ani doma, ale rozhodně bych to nedal někomu dalšímu, aby mě pak pořád oblažoval tím, že to nějak blbne, nefunguje, někdo to hacknul, protože to neumí aktualizovat a podobně. A do firmy bych to vůbec nedal, tam jsme je naopak po EOL vyházeli. Odtud mám tu zkušenost, že s nějakým WRT to tehdy nefungovalo úplně správně.
Takže co s těma stovkama tisíc AP? Nic, těch pár geeků, kteří investují čas do pochybné úpravy, to prostě nezachrání. Je to to samý jako EOL TPLinky a podobný další krámy, nejpozději jakmile se objeví závažná bezpečnostní chyba, která nebude záplatována, patří do popelnice.

Re:Co se starými Unifi UAP po EoL?
« Odpověď #6 kdy: 29. 08. 2024, 08:45:33 »
Nevíte o nějakém projektu, který by využil staré Unify UAP s ukončenou podporou?

Hodilo by se uvést konkrétní model. Přesné označení. Aspoň pro mě jakožto neznalce.

Re:Co se starými Unifi UAP po EoL?
« Odpověď #7 kdy: 29. 08. 2024, 13:08:41 »
Hodilo by se uvést konkrétní model. Přesné označení. Aspoň pro mě jakožto neznalce.
Třeba tohle:
https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi/91920/produkt

Svítí nemoderní zelenou namísto moderní modré či bílé :-), neumí nejnovější standardy WiFi a má zastaralé antény. Je pomalé. Také nespotřebovává tolik energie, jako nejnovější verze.

Re:Co se starými Unifi UAP po EoL?
« Odpověď #8 kdy: 29. 08. 2024, 14:37:29 »
Hele já to normálně provozuju s tím unifi starým firmwarem a mám to napojené do toho jejich controlleru. Funguje to OK. Jakmile to začne nějak zlobit, tak to vyhodím. Mám jich takto několik a bez problému.

Re:Co se starými Unifi UAP po EoL?
« Odpověď #9 kdy: 29. 08. 2024, 19:14:11 »
Hodilo by se uvést konkrétní model. Přesné označení. Aspoň pro mě jakožto neznalce.
Třeba tohle:
https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi/91920/produkt

Svítí nemoderní zelenou namísto moderní modré či bílé :-), neumí nejnovější standardy WiFi a má zastaralé antény. Je pomalé. Také nespotřebovává tolik energie, jako nejnovější verze.

Jasně... umí 802.11n, ale nikoli 11ac, navíc novější originální firmware hází klacky pod nohy instalaci OpenWRT... Je to hardware tak na úrovni TP-Linku TL-WR841ND. Méně vybíravé domácnosti to třeba může stačit (stereotypně bych řekl "důchodcům pro jejich matlafony na whatsapp a fotky vnoučátek" ale jsem si vědom, že nejspíš opakuju klišé).

Mám zkušenosti s novějšími UAP AC Lite, na těch mi OpenWRT chodí a telefony si nestěžujou (klepu na dřevo). OpenWRT se mi chová přesně stejně na podobně starém hardwaru Mikrotik (jako UBNT UAP AC Lite), taky si telefony nestěžujou, přestože na originální RouterOS některé founy držkovaly. Popravdě mi kdesi běží starý TL-WR741 s OpenWRT, se kterým taky pokud vím nejsou problémy co do kompatibility.

Re:Co se starými Unifi UAP po EoL?
« Odpověď #10 kdy: 30. 08. 2024, 16:43:58 »
Ty s podporou AC zatím nejsou EoL. Starší bez AC fungují i pod současným kontrolerem, jen můžou představovat bezpečnostní riziko. Škoda, že nové U6 a U7 mají uváděnou vyšší spotřebu energie.