Kam dál v IT

Re:Kam dál v IT
« Odpověď #15 kdy: 22. 07. 2024, 19:04:58 »
A z coho tam mas taky stres a si vyhoreny?
Asi z toho, ze to tam nefunguje tak, ako by to podla teba malo fungovat a ty si bezmocny, lebo to nemozes nijako ovplyvnit.
Tak z tej pozicie to budes potom moct ovplyvnit.

Možných příčin vyhoření jsou spousty jakkoliv to často souvisí s odpovědností nebo s lidmi. Spekulace nejsou v tomto případě úplně na místě.


CPU

  • *****
  • 788
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kam dál v IT
« Odpověď #16 kdy: 22. 07. 2024, 19:25:51 »
Dost lidí 3-4 roky pracuje a pak si dá  pauzu na pracáku 1/2 roku. Je to takový mizerný Sabatikl, ale líp než drátem do oka.

Re:Kam dál v IT
« Odpověď #17 kdy: 22. 07. 2024, 20:06:45 »
Dost lidí 3-4 roky pracuje a pak si dá  pauzu na pracáku 1/2 roku. Je to takový mizerný Sabatikl, ale líp než drátem do oka.
Mně stačilo být 14 dnů na dovolené, a už se mi po návratu nechce moc pracovat - po 1/2 roce bych zlenivěl úplně.  ;D

xyz

  • ***
  • 233
    • Zobrazit profil
Re:Kam dál v IT
« Odpověď #18 kdy: 22. 07. 2024, 20:47:52 »
A z coho tam mas taky stres a si vyhoreny?
Asi z toho, ze to tam nefunguje tak, ako by to podla teba malo fungovat a ty si bezmocny, lebo to nemozes nijako ovplyvnit.
Tak z tej pozicie to budes potom moct ovplyvnit.

- vysoke pracovni nasazeni ve firme
- tlak na vykon
- slozita domena, hodne veci proste nevymyslim, ale musim se zeptat -> sedim na tim dele, nez by bylo potreba a blbe se vypina po praci
- spatny work-life balance
- osobnostni predpoklady (sklony k perfekcionismu, atd...)

em.ve

Re:Kam dál v IT
« Odpověď #19 kdy: 22. 07. 2024, 21:00:59 »
Dost lidí 3-4 roky pracuje a pak si dá  pauzu na pracáku 1/2 roku. Je to takový mizerný Sabatikl, ale líp než drátem do oka.
Mně stačilo být 14 dnů na dovolené, a už se mi po návratu nechce moc pracovat - po 1/2 roce bych zlenivěl úplně.  ;D

Měl jsem delší (~12 měsíců) sabatikl 3x v životě a motivace
k další práci se objeví hned, jak Ti začnou docházet prachy :).
Jinými slovy, bylo to hodně drahé, nicméně vždy mě to nějakým
způsobem posunulo dále. A BTW to byly moje nejlepší období v životě.
 


e3k

  • ***
  • 248
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kam dál v IT
« Odpověď #20 kdy: 22. 07. 2024, 22:56:13 »
Smerujete vše k early exitu? Nebo chcete pracovat až do důchodu?
tak jak to vyzera ja budem pracovat furt. riesim to tak ze si robim 6-12 mesacne pauzy medzi jobmi aby som nevyhorel.
inac existuju gurus ktori sa tomuto venuju v indii. odporucam sa tomuto venovat vo volnom case:
https://www.youtube.com/watch?v=sTAGh2qzgXI

xyz

  • ***
  • 233
    • Zobrazit profil
Re:Kam dál v IT
« Odpověď #21 kdy: 23. 07. 2024, 08:32:07 »
Dost lidí 3-4 roky pracuje a pak si dá  pauzu na pracáku 1/2 roku. Je to takový mizerný Sabatikl, ale líp než drátem do oka.
Mně stačilo být 14 dnů na dovolené, a už se mi po návratu nechce moc pracovat - po 1/2 roce bych zlenivěl úplně.  ;D

Měl jsem delší (~12 měsíců) sabatikl 3x v životě a motivace
k další práci se objeví hned, jak Ti začnou docházet prachy :).
Jinými slovy, bylo to hodně drahé, nicméně vždy mě to nějakým
způsobem posunulo dále. A BTW to byly moje nejlepší období v životě.
Jo, zažil jsem sabatikl a taky, nejlepší období života. Akorát, že pak začíná člověk od nuly na dalším projektu a jak tu někdo zmínil s rostoucím věkem hledat standardní pozici Java developer není ideální. Nechce se mi zahodit nabyté know-how, ale možná nic jiného nezbyde.

CPU

  • *****
  • 788
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kam dál v IT
« Odpověď #22 kdy: 23. 07. 2024, 11:09:36 »

Nedobře se na to díváš.
Nikdo neříká, abys seděl pět měsíců na lavičce a krmil létající krysy.
Z Pracáku máš možnost čerpat peníze na školení do výše 50 000 Kč, na pracáku dostaneš pět měsíců tuším 24 tisíc?
To je prd, když si uvědomíš, kolik do státu sypeš, ale každá koruna dobrá.
Prostě si to otočíš, pět dnů budeš relaxovat a dva dny se budeš učit.
Nejspíš se můžeš domluvit i ve firmě, že tě pak zase vezmou zpátky. Firma ti napíše, že tě vezme zpátky, když si uděláš školení. To je velká výhoda, že bys nemusel hledat práci.

Netuším, jak jsi na tom s rodinou, ale vyraž na motorce/kole/autem k moři/na sever a vypadni z domova a nasaď relax.
Lepší než když se rozbiješ a nebudeš schopný makat.
To by pro tebe mohla být pohroma a pro stát vlastně taky, protože do něj liješ ohromné peníze.

Programátor nalévá do státu peníze za tři lidi, ale čerpá věci za jednoho.
Příklad: prodavačka 30 tis. Kč hrubého, úřednice 20 tis. Kč hrubého, 25 popelář tis. Kč hrubého, 0Kč nepřizpůsobivý,  učitelka 40 tis. Kč hrubého.
Prostě tam sypeš za 3-4-5 lidí...

Jenže nemocenskou máš zastropovanou, peníze z pracáku jsou prý taky zastropované, odvádět musíš spravedlivě, ale při čerpání to spravedlivé není. No a občas přijde chvíle se zrelaxovat. Můžeš si číst knížky o programování, budeš sportovat, vyvětráš si hlavu, prostě dáš svému tělu a mysli čas na regeneraci. Neměl bys přestat úplně programovat! Jen dělat to, co tě posune a bez stresu.
« Poslední změna: 23. 07. 2024, 11:15:25 od CPU »

peete

Re:Kam dál v IT
« Odpověď #23 kdy: 23. 07. 2024, 13:57:40 »
Ze zmineneho clanku: https://www.freecodecamp.org/news/alternative-career-paths/ je zajimava varianta developmentu v low-code. Hlavne ty nejvetsi platformy, coz je momentalne OutSystems, Mendix a par dalsich. Pro zkuseneho je v tom pohoda delat, misto psani kodu se proste delaji UML diagramy a vyvojove diagramy, sem tam neco jako SQL nebo nejaky regex. Jinak je v tom i ORM, objekty atd. Kdyz to neco neumi, tak se to doprogramuje klasicky (Mendix - Java, OutSystems - C#, taky JavaScript prip. React a pod.). Lokalne to bezi v kontejneru, je tam git, atd. V posledni dobe obrovsky rust. V zahranici neni vubec problem sehnat praci (Nemecko, Britanie atd.). U nas to teprv zacina, bohuzel to zatim dela malo firem.

Re:Kam dál v IT
« Odpověď #24 kdy: 23. 07. 2024, 15:37:56 »
Ze zmineneho clanku: https://www.freecodecamp.org/news/alternative-career-paths/ je zajimava varianta developmentu v low-code. Hlavne ty nejvetsi platformy, coz je momentalne OutSystems, Mendix a par dalsich. Pro zkuseneho je v tom pohoda delat, misto psani kodu se proste delaji UML diagramy a vyvojove diagramy, sem tam neco jako SQL nebo nejaky regex. Jinak je v tom i ORM, objekty atd. Kdyz to neco neumi, tak se to doprogramuje klasicky (Mendix - Java, OutSystems - C#, taky JavaScript prip. React a pod.). Lokalne to bezi v kontejneru, je tam git, atd. V posledni dobe obrovsky rust. V zahranici neni vubec problem sehnat praci (Nemecko, Britanie atd.). U nas to teprv zacina, bohuzel to zatim dela malo firem.

Ono se může zdát, že je nějaká cool technologie, zlatý grál, co se člověk jednoduše naučí a vydělá balík, bohužel je to omyl nebo to funguje jen krátkodobě, většinou pokud je jednoduché se to naučit (low entry barriers), tak se trh za chvíli nasytí. Nic proti lowcode nemám, pro zákazníka skvělá technologie, ale hlavní účel je snížit náklady na IT a lidi.

Firmy uvažují jednoduše - ať jde o jakoukoliv technologie, a to jsem pochopil až časem, je nová hype technologie (AI, cokoliv), najmu člověka co to umí a co stojí moře peněz (ať nežeru, půl milionu měsíčně), protože je drahý, tak si k němu najmu další 4 lidi co se od něj budou učit (takhle neuvažuje jedna firma, ale všechny), během 2 let mám tým lidí co to umí, a tak to mají všechny firmy na trhu, trh je nasycen, nyní propustíme nejdražší lidi.

Samozřejmě se to nemůže učit úplný blb, ale není udržitelné najít technologii, kort jednoduchou, kde se dají dlouhodobě vydělávat dobré prachy.

Re:Kam dál v IT
« Odpověď #25 kdy: 24. 07. 2024, 11:49:30 »

Programátor nalévá do státu peníze za tři lidi, ale čerpá věci za jednoho.
Příklad: prodavačka 30 tis. Kč hrubého, úřednice 20 tis. Kč hrubého, 25 popelář tis. Kč hrubého, 0Kč nepřizpůsobivý,  učitelka 40 tis. Kč hrubého.
Prostě tam sypeš za 3-4-5 lidí...


Jenže to platí u služeb pouze za předpokladu že "pracuješ v soukromém sektoru" a "zakázky jsou též ze soukromého sektoru". Nesplnění obou podmínek pouze znamená že sice "nálevá do státu" ale ten "nálev od státu(z rozpočtu pro veřejný sektoru) též dostává". Takže pro nás ostatní je to stejné jako kdybychom živily nějakou socku navíc, která mimochodem by byla i levnější.

Re:Kam dál v IT
« Odpověď #26 kdy: 24. 07. 2024, 12:03:03 »
Já bych si v první řadě srovnal ty důvody vyhoření. Může toho být spousta a většina nesouvisí s programovacím jazykem nebo oborem.
- firemní kultura, tlak na výkon, přesčasy
- předmět práce, který tě nezajímá
- špatný šéf nebo kolektiv
- rutina v práci a všude
- celková nespokojenost se životem, krize středního věku
- špatný work life balance, nedostatek pohybu, spánku špatná vyžívat atd. Ve dvaceti to jde flákat, ve čtyřiceti už ne
- cokoliv dalšího
Pokud máš problémy v několika oblastech, tak změna zaměření práce to nemusí vyřešit. Jestli se jen nudíš a potřebuješ nový challenge, tak by to vyřešit mohla.

CPU

  • *****
  • 788
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kam dál v IT
« Odpověď #27 kdy: 24. 07. 2024, 16:07:45 »

Nemluvíš pravdu.
Pokud je zaměstnanec, pak do státu lije jako prašivej otrok.
Pokud jede na IČO, tak může optimalizovat, ale pořád do systému slušně sype.
No a nakonec každý, dokonce i IČAŘ, ty vezme a zaplatí ze všeho minimálně DPH 22% (letos zvýšená).
Sockám musíš peníze nejprve poslat, buď rovnou všechny nebo třeba 10 000 Kč na bydlení...

Re:Kam dál v IT
« Odpověď #28 kdy: 24. 07. 2024, 18:11:51 »
Sry za předchozí odpověď, nepřečetl jsem úplně celé vlákno. Nicméně fajn že jsi důvody vyhoření napsal. 4/5 věci souvisí s firmou, ne obecně s pozici. Kdybys nastoupil do podobné firmy na jinou pozici, tak budeš mít stejné problémy, jenom min peněz. Osobně bych zjistil najít jinou firmu, třeba trošku slevit z platových požadavků a najít něco, kde to bude větší pohoda.
A zamyslet se nad svým postojem k práci, tlaku kolegů, tomu perfekcionismu atd.
A zamyslet se nad tím, jak jsi na tom fyzicky, to taky může mít velký vliv na náladu.

Maor

Re:Kam dál v IT
« Odpověď #29 kdy: 24. 07. 2024, 20:16:33 »
Dost lidí 3-4 roky pracuje a pak si dá  pauzu na pracáku 1/2 roku. Je to takový mizerný Sabatikl, ale líp než drátem do oka.
Mně stačilo být 14 dnů na dovolené, a už se mi po návratu nechce moc pracovat - po 1/2 roce bych zlenivěl úplně.  ;D
Měl jsem delší (~12 měsíců) sabatikl 3x v životě a motivace
k další práci se objeví hned, jak Ti začnou docházet prachy :).
Jinými slovy, bylo to hodně drahé, nicméně vždy mě to nějakým
způsobem posunulo dále. A BTW to byly moje nejlepší období v životě.
Jo, zažil jsem sabatikl a taky, nejlepší období života. Akorát, že pak začíná člověk od nuly na dalším projektu a jak tu někdo zmínil s rostoucím věkem hledat standardní pozici Java developer není ideální. Nechce se mi zahodit nabyté know-how, ale možná nic jiného nezbyde.


Jeden kolega vyhoření neřešil, postupně mu klesala produktivita a dost přibral.
Jeden kolega si dal na půl roku pauzu a domluvil se ve firmě, že pak nastoupí zpátky.
Spousta lidí dala výpověď a našli si práci, kde jsou spokojeni a platově si polepšili (ale byl ekonomický růst a ne stagflace)

Než spekulovat na změnou profese, je asi nejlepší jít do start-upu a zkusit si ty jiné profese vykonávat. Jen pozor, aby byl start-up dobře zafinancovaný a netlačil do přesčasů