Kam dál v IT

xyz

  • ***
  • 233
    • Zobrazit profil
Kam dál v IT
« kdy: 21. 07. 2024, 12:57:33 »
Zdravím, kam se dal posunout v kariéře z Java developera, pokud člověk už nestíhá mladším kolegům/je vyhořely. Pasivní příjem, abych nemusel nic dělat nemám...
https://www.freecodecamp.org/news/alternative-career-paths/

Přemýšlím o QA nebo data science podle toho grafu (viz odkaz).
Jak přemýšlíte vy? Smerujete vše k early exitu? Nebo chcete pracovat až do důchodu?


Re:Kam dál v IT
« Odpověď #1 kdy: 21. 07. 2024, 14:09:46 »
QA je podle mého dost pro silné povahy. Být vyhořelý z Javy, do QA bych v žádném případě nešel, to ještě zlatá ta Java.

Já osobně chci v oboru pracovat dokud to budu potřebovat anebo mě to bude bavit. Jak dlouho to bude trvat těžko říct. Jako ano, až dokončím některé s praktickým životem související projekty, chtěl bych řešit třeba truhlařinu nebo pěstovat v Chorvatsku/Itálii olivy. Ale co se podaří a kdy, těžko říct.

Taky nevím, jestli bych se k oboru na plný úvazek vracel kdybych se třeba rozvedl a odešel do zahraničí. Asi ne.

Re:Kam dál v IT
« Odpověď #2 kdy: 21. 07. 2024, 14:53:42 »
heh :) to je dan za to, ze IT je dobre platene... robia to ludia pre peniaze a nie preto, ze ich to bavi :).

od jednociferneho veku zivota sa venujem "IT" a myslienka, ze by som robil nieco ine co by ma viac naplnalo mi pride ako sfici :P

druha vec, ze ze "IT" je dost siroky pojem, aby sa tam zmestil aj mlady zacinajuci splhun v korporate aj flegmaticky dochodca.
Osobne som si nedavno pomyslel, ze robit bezpecaka by bola prijemna zasivaren na zvysok pracovnej kariery ;). Mozno zoberiem NIS2 ako prilezitost na zmenu :).

Re:Kam dál v IT
« Odpověď #3 kdy: 21. 07. 2024, 15:09:48 »
heh :) to je dan za to, ze IT je dobre platene... robia to ludia pre peniaze a nie preto, ze ich to bavi :).

Vyhoření a to, že vás to baví se bohužel nijak nevylučuje. Právěže jenom tím to opravdu není.

CPU

  • *****
  • 788
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kam dál v IT
« Odpověď #4 kdy: 21. 07. 2024, 15:16:11 »

Co začít lidi učit?
Člověk si u toho vyčistí hlavu a kolikrát získá i novou chuť do práce.


Re:Kam dál v IT
« Odpověď #5 kdy: 21. 07. 2024, 15:43:38 »
Zdravím, kam se dal posunout v kariéře z Java developera, pokud člověk už nestíhá mladším kolegům/je vyhořely. Pasivní příjem, abych nemusel nic dělat nemám...
https://www.freecodecamp.org/news/alternative-career-paths/

Přemýšlím o QA nebo data science podle toho grafu (viz odkaz).
Jak přemýšlíte vy? Smerujete vše k early exitu? Nebo chcete pracovat až do důchodu?

Těžký chápat celý kontext.

Můj plán je programovat co nejdéle. Baví mě to. Spolupracuju s firmou, kde nemáme hard termíny, vždy jde termín posunout a přesčasy se nedělají. "Přesčasy" používám na učení, ale vždy si na to vyšetřím i čas pracovní. Máme stabilní tým, malá fluktuace. První věc, kterou ráno udělám - tříkrát týdně. Jdu se na hodinu projít, než začnu pracovat. Většinou přemýšlím nad prací, nebo si pouštím nějakou audio knihu z OReilly. Večer se snažím cvičit yogu, ale doma to jde těžko, přes školní rok chodím jednou týdně na skupinovou yogu, taková spíš rehabilitační yoga.

Je jedna programovací nika, kam se mladí nehrnou, údržba starého software. Nikam se tam nespěchá, přednost má to, že jsou zákazníci spokojení. Když to nakombinuješ s taskama na něčem novém s mladýma, aby ses udržoval ve formě, tak je to win win.

Spousta programátorů jsou rychlí (nejenom mladí), ale moc u toho nepřemýšlejí, třeba o tom, jak se to bude udržovat, aneb nakodovat jde skoro cokoliv, ale údržba může být peklo a může vyústit v diskuze o rewrite a to nikdo nechce :), tady je další pozice pro sice pomalejšího, ale víc přemýšlivého člověka, který je schopen odargumentovat proč něco dělat jinak, nebo nedělat vůbec.

slovem "udržovat" myslím údržbu třeba 20 let a víc


Re:Kam dál v IT
« Odpověď #6 kdy: 22. 07. 2024, 00:09:48 »
Super komentar, Zdenek.

Ja som zacinal v korporate a nejakych startupoch ale skoncil som s tym, pretoze ta korporatna robota je uplne na hlavu. Bol som  extremne frustrovany z toho, ze som na niecom pracoval pol roka, fakt som sa snazil, aby prisiel nejaky "vocas" a totalne to doprasil alebo to management poslal do kopru.

Tam som s tymto stylom vyvoja skoncil. Teraz vyvijam uz asi 4-5 rokov open source projekt a spolupracujem s vyvojarmi z celeho sveta a viem, ze ked nieco commitnem tak to tam bude uz naveky, pretoze co sa tyka backward compatibility tak to tam bude este dalsiu dekadu, kedy sa o to budete starat atd ...

Proste vyvijam produkt, staviam katedralu ... Lazo plazo tabacek.
« Poslední změna: 22. 07. 2024, 00:12:01 od tralala5 »

Re:Kam dál v IT
« Odpověď #7 kdy: 22. 07. 2024, 08:16:15 »
nestíhá mladším kolegům/je vyhořely

Já mladší kolegy pustím před sebe a čekám co vytvoří a pak si vezmu jenom to know-how. Dělám to jak cyklisti, prostě jedu za prvním v závěsu a on mi rozráží vzduch.

Mladí kolegové zas třeba mají horší komunikační skilly, nebo jsou dost roztěkaní a nedokážou dotahovat, ne vše je zlato co se třpytí.

Ja som zacinal v korporate a nejakych startupoch ale skoncil som s tym, pretoze ta korporatna robota je uplne na hlavu. Bol som  extremne frustrovany z toho, ze som na niecom pracoval pol roka, fakt som sa snazil, aby prisiel nejaky "vocas" a totalne to doprasil alebo to management poslal do kopru.

To je úplně normální, chce se to naučit procesně orientovat, být rád za hezký den a nehnat se k nějakým výsledkům, pak to člověk neřeší, dělat si svým tempem, jak to dopadne neřešit. Já jsem třeba rád, že si zajdu na dobrý oběd, udělám si kafe, pokecám s kolegy, udělám nějakou práci a jak dopadne, jestli to něco někomu přinese fakt neřeším.

Pro mě je korporát první volba, především banky/telco apod. Je to specifické, ale platí skvěle, jde tam spíše o stabilitu, nebojím se, že mi nepřijde výplata. Když ve firmě je šéf blb, co kde hoří každý termín a chce se ukázat, tak se s firmou rozloučím, a i po čtyřicítce jsem úplně v klidu, vydělávám masakr a totální spokojenost, mám čas na svůj život.

A to, že sem tam někdo hodí mojí práci do koše nebo nemá smysl neprožívám, pro mě jsou výsledek peníze na účtě a kvalita mého osobního života.

Re:Kam dál v IT
« Odpověď #8 kdy: 22. 07. 2024, 08:52:26 »
Ja som zacinal v korporate a nejakych startupoch ale skoncil som s tym, pretoze ta korporatna robota je uplne na hlavu. Bol som  extremne frustrovany z toho, ze som na niecom pracoval pol roka, fakt som sa snazil, aby prisiel nejaky "vocas" a totalne to doprasil alebo to management poslal do kopru.

Pro mě je korporát první volba, především banky/telco apod. Je to specifické, ale platí skvěle, [...]

No, co se bank týká, asi jak kdo a jak koho. Naposledy jsem jednal jako vývojář s jednou nejmenovanou velkou a známou bankou a pak radši šel k soukromníkovi, který mi ve výsledku platí možná o polovinu více a to mě neplatí nijak nadprůměrně. Nechci raději vědět, kolik v té bance mají junioři.

Na druhou stranu si umím představit, že třeba sysadminy platí lépe protože jednak kdo ví, na čem vlastně běží a jak moc antikvární to je a druhak je čistě teoreticky hlavním zájmem bank hlavně stabilita. A taky to samozřejmě mohla být náhoda a prostě zkoušeli, jestli nějakého duchem slabšího neseženou i za tyhle peníze.
« Poslední změna: 22. 07. 2024, 08:56:58 od Martin Poljak »

Re:Kam dál v IT
« Odpověď #9 kdy: 22. 07. 2024, 15:05:08 »
Zdravím, kam se dal posunout v kariéře z Java developera, pokud člověk už nestíhá mladším kolegům/je vyhořely. Pasivní příjem, abych nemusel nic dělat nemám...
https://www.freecodecamp.org/news/alternative-career-paths/

Přemýšlím o QA nebo data science podle toho grafu (viz odkaz).
Jak přemýšlíte vy? Smerujete vše k early exitu? Nebo chcete pracovat až do důchodu?

Já budu určitě pracovat do důchodu a jak se zdá i přes - tedy pokud pracovní trh dovolí - a to může být velká výzva...

Jinak z pozice Java developer s ohledem na řečené je přirozené se posunout k pozicím, které pracují s lidmi - buď technické (architekt, některé druhy analytiků) nebo více orientované na lidi a business (business analytik, PM, team lead...) a dle zkušeností možná na CEO :-) Osobně jsem tento proces prošel (tedy bez toho CEO) a jako každá pozice, má to plus i mínus a dnes s nostalgií vzpomínám na doby, kdy jsem "jenom" programoval.

QA bych nedoporučoval - ani jako přestávku ve stávající kariéře. Lidi co to dělají dobře hluboce obdivuji, ale není to nic, co bych si dobrovolně vybral.

Pokud mimo IT - tam nepomohu - je mi líto.

mikrom

  • ****
  • 357
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kam dál v IT
« Odpověď #10 kdy: 22. 07. 2024, 15:36:53 »
kam se dal posunout v kariéře z ... developera
napr. na team leadera

Re:Kam dál v IT
« Odpověď #11 kdy: 22. 07. 2024, 15:53:45 »
kam se dal posunout v kariéře z ... developera
napr. na team leadera

Vacsina team leadrov aj tak dalej pracuju na svojej povodnej pozicii, akurat ti musia schvalovat dovolenku, raz za cas ist na nejaky meeting s "vyssim vedenim" a raz rocne sa s tebou porozpravat o tvojich dalsich cieloch.

Nemyslel si skor tech leada?

Re:Kam dál v IT
« Odpověď #12 kdy: 22. 07. 2024, 16:33:11 »
kam se dal posunout v kariéře z ... developera
napr. na team leadera

Možná je to individuální, ale tedy být vyhořelý z vývoje a přesunout se na leadera čehokoliv, co s vývojem souvisí, skončím já osobně na psychiatrii do měsíce.

xyz

  • ***
  • 233
    • Zobrazit profil
Re:Kam dál v IT
« Odpověď #13 kdy: 22. 07. 2024, 16:35:46 »
kam se dal posunout v kariéře z ... developera
napr. na team leadera

No to je asi to poslední, co by mi při stresu a vyhoření pomohlo. Mít ještě více zodpovědnosti. Spíš asi si promluvit se šéfem otevřene, co mě stresuje a zaměřit se na work life balance, případně třeba neplacené volno a v nejhorším změna práce na nějakou min hardcore.

mikrom

  • ****
  • 357
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kam dál v IT
« Odpověď #14 kdy: 22. 07. 2024, 18:24:51 »
A z coho tam mas taky stres a si vyhoreny?
Asi z toho, ze to tam nefunguje tak, ako by to podla teba malo fungovat a ty si bezmocny, lebo to nemozes nijako ovplyvnit.
Tak z tej pozicie to budes potom moct ovplyvnit.