Metronet končí, ke komu přejít?

qw84

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #30 kdy: 31. 07. 2024, 11:30:56 »
Na slovensku zacina byt skutecne optika v kazde dire. U nas v cesku je situace velmi spatna. Podivej se do statistik.
Tusim ze co se tyce FTTH byli jste na tom 3-4x lepe nez CR.

Docela by mě zajímalo, jak je možné, že se jim to tam na těch vesnicích zaplatí.

Na druhou stranu, otázka je, jaká tam byla infrastruktura před optikou; jak vypadalo Slovensko dost let po rozdělení si pamatuji celkem dobře. V ČR někde je DSL mizerné, ale na velké části venkova 100 až 200 Mbit dostupných je a 60 GHz také začíná být celkem rozšířených. Většina lidí nepotřebuje ani polovinu z toho. Kdyby nám třeba tady teď natáhli optiku, připojila by se na ni možná čtvrtina domů a to ještě s hodně velkým štěstím. My zůstali u DSL i když je dražší taky -- protože bohatě stačí a připojení i na těch 60 GHz by mě stálo tři tisíce a to mi rozdíl v ceně nezaplatí ani za dva tři roky.

Kdyz uz jsme to 60GHz pasmo nakousli jak si to stoji proti xDSL? Na tech 250Mbps se dostaneme horko tezko (nejspis to pojede neco pod 200). Kolik typicky stoji instalace+HW? Kolik si za 250/50 nebo 250/100 uctuji ti ISP co jedou na 60 GHz?

Nabizi to nekdo slusny v Praze a okoli? Existuje nejaka mapa vsech poskytovatelu a jejich pokryti? Vim ze CTU ty poskytovatele donutil zapsat co provozuji na 60GHz sem: https://rlan.ctu.gov.cz/cs ale pro zajemce o pripojeni to je nepouzitelne. Nelze vycist na ty poskytovatele zadny kontakt - telefon, email, nazev firmy proste nic pritom by to byla nejlepsi reklama pro ty ISP...

Tady je seznam poskytovatelů pro jednotlivé místa. https://www.mapainternetu.cz/


qw84

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #31 kdy: 31. 07. 2024, 11:49:12 »
A co se týče toho 60Ghz bezdrátu tak si stačí pročíst diskuze na webu telekomunikace...vadí tomu voda. Takže déšť, mlha, mokrý sníh je dost problém. Většina ISP připojuje klienty tak do 500m od AP a P2P spoje do 1,5km a delší bez zálohy ani omylem. Jestli mám platit 500-600kč za internet tak radši kabel pokud není optika a je možnost aspoň xDSL 100-250Mbit tak asi není co řešit pokud není potřeba velký upload..CETIN by měl ještě zrychlovat.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #32 kdy: 31. 07. 2024, 12:32:05 »
A co se týče toho 60Ghz bezdrátu tak si stačí pročíst diskuze na webu telekomunikace...vadí tomu voda. Takže déšť, mlha, mokrý sníh je dost problém. Většina ISP připojuje klienty tak do 500m od AP a P2P spoje do 1,5km a delší bez zálohy ani omylem. Jestli mám platit 500-600kč za internet tak radši kabel pokud není optika a je možnost aspoň xDSL 100-250Mbit tak asi není co řešit pokud není potřeba velký upload..CETIN by měl ještě zrychlovat.

predpokladam ze byl myslen tento web https://telekomunikace.cz ?

Ze to bude nachylne na snih a vodu s tim pocitam (je to uz vysoka frekvence), xDSL jako backup mi nevadi chtel bych neco do cca 2500 Kc ale rychlost aspon 500/200Mbps coz si myslim ze s tim 60GHz pojitkem je realne.

mark42

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #33 kdy: 31. 07. 2024, 12:35:36 »
Na slovensku zacina byt skutecne optika v kazde dire. U nas v cesku je situace velmi spatna. Podivej se do statistik.
Tusim ze co se tyce FTTH byli jste na tom 3-4x lepe nez CR.

Docela by mě zajímalo, jak je možné, že se jim to tam na těch vesnicích zaplatí.

Na druhou stranu, otázka je, jaká tam byla infrastruktura před optikou; jak vypadalo Slovensko dost let po rozdělení si pamatuji celkem dobře. V ČR někde je DSL mizerné, ale na velké části venkova 100 až 200 Mbit dostupných je a 60 GHz také začíná být celkem rozšířených. Většina lidí nepotřebuje ani polovinu z toho. Kdyby nám třeba tady teď natáhli optiku, připojila by se na ni možná čtvrtina domů a to ještě s hodně velkým štěstím. My zůstali u DSL i když je dražší taky -- protože bohatě stačí a připojení i na těch 60 GHz by mě stálo tři tisíce a to mi rozdíl v ceně nezaplatí ani za dva tři roky.

Na Slovensku je DSL na nizsich rychlostiach, bonding AFAIK nikto neposkytuje, optika sa rozbehla najma vdaka Telekomu a Orange, ktori u nas mali testovaci sandbox pre technologie + vyuzivaju optiku aj pre svoje mobilne vysielace. Tam, kde to nestihol duopol, objavili sa ini operatori, napr. Antik na vychodnom Slovensku, a v poslednom case sa pridali aj distributori elektriny, ktori prenajimaju svoju opticku "last mile" tam, kde duopol este nema vlastne siete.
Sam Telekom uz svojich zakaznikov postupne migruje do optiky - v niektorych lokalitach DSL vypli uplne, inde radsej dava fixne LTE.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #34 kdy: 31. 07. 2024, 12:36:01 »
Tady je seznam poskytovatelů pro jednotlivé místa. https://www.mapainternetu.cz/
Na našem baráku to ukazuje rychlost až 300Mbit. V reálu tu každý má 10Mbit, někdy 20Mbit.
Naštěstí to řeší už i starosta, tak snad do pár let bude něco lepšího.

Nebo neumím tu mapku správně interpretovat.


Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #35 kdy: 31. 07. 2024, 13:20:10 »
A co se týče toho 60Ghz bezdrátu tak si stačí pročíst diskuze na webu telekomunikace...vadí tomu voda. Takže déšť, mlha, mokrý sníh je dost problém.

Většinu času nesněží ani neprší a obvykle ani není mlha.

Většina ISP připojuje klienty tak do 500m od AP a P2P spoje do 1,5km...

... což na velké části vesnic bohatě stačí.

Jestli mám platit 500-600kč za internet tak radši kabel pokud není optika a je možnost aspoň xDSL 100-250Mbit tak asi není co řešit pokud není potřeba velký upload.

Nevím, jak jinde, ale třeba Starnet vyjde jednoznačně levněji než CETIN a nabízí za tu cenu vyšší rychlosti. Jaké jsou reálné rychlosti netuším, ale nevím o tom, že by si tu někdo stěžoval.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #36 kdy: 31. 07. 2024, 13:24:00 »
Na Slovensku je DSL na nizsich rychlostiach, bonding AFAIK nikto neposkytuje, [...] Sam Telekom uz svojich zakaznikov postupne migruje do optiky - v niektorych lokalitach DSL vypli uplne, inde radsej dava fixne LTE.

No, to je právě ono. V ČR byla infrastruktura lepší což ještě dnes stačí a tak se po těch vesnicích tu optiku nikomu moc nevyplatí natahovat protože se na ni velká část lidí vůbec nepřipojí. Na Slovensku to bylo podstatně horší takže je tam komerčně mnohem atraktivnější.

qw84

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #37 kdy: 31. 07. 2024, 13:26:31 »
A co se týče toho 60Ghz bezdrátu tak si stačí pročíst diskuze na webu telekomunikace...vadí tomu voda. Takže déšť, mlha, mokrý sníh je dost problém. Většina ISP připojuje klienty tak do 500m od AP a P2P spoje do 1,5km a delší bez zálohy ani omylem. Jestli mám platit 500-600kč za internet tak radši kabel pokud není optika a je možnost aspoň xDSL 100-250Mbit tak asi není co řešit pokud není potřeba velký upload..CETIN by měl ještě zrychlovat.

predpokladam ze byl myslen tento web https://telekomunikace.cz ?

Ze to bude nachylne na snih a vodu s tim pocitam (je to uz vysoka frekvence), xDSL jako backup mi nevadi chtel bych neco do cca 2500 Kc ale rychlost aspon 500/200Mbps coz si myslim ze s tim 60GHz pojitkem je realne.

Ano přesně ten web. Jo na 60Ghz se dá počítat s rychlostí do 1Gbit jak to bude fungovat později nikdo neví až přibude rušení ale je to hodně směrový a vysoká frekvence tak by to nemuselo dopadnout jako 2,4 a 5Ghz...je to pořád bezdrát no. Místní ISP tu nabízí taky rychlost 700/700Mbit za 599kč s dph ...tak jsem nad tím uvažoval protože na vdsl jedu na maximu 100/25Mbit přes bonding(jede mě ve dne v noci 105/25, ping na dns google 12ms) ...jenže ta diskuze mě dost odradila. Navíc Cetin by měl bondovat profil 35b tak ještě vydržím snad se na ten horní tarif dostanu ta hranice je tuším 180 - 250Mbit. Komu to jede na teď 250 tak bude mít 500/100 po telefoním drátu tak uvidíme ;D Pokud tedy k tomu bezdrátu je záloha tak proč ne. 

qw84

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #38 kdy: 31. 07. 2024, 14:18:56 »
A co se týče toho 60Ghz bezdrátu tak si stačí pročíst diskuze na webu telekomunikace...vadí tomu voda. Takže déšť, mlha, mokrý sníh je dost problém.

Většinu času nesněží ani neprší a obvykle ani není mlha.

Většina ISP připojuje klienty tak do 500m od AP a P2P spoje do 1,5km...

... což na velké části vesnic bohatě stačí.

Jestli mám platit 500-600kč za internet tak radši kabel pokud není optika a je možnost aspoň xDSL 100-250Mbit tak asi není co řešit pokud není potřeba velký upload.

Nevím, jak jinde, ale třeba Starnet vyjde jednoznačně levněji než CETIN a nabízí za tu cenu vyšší rychlosti. Jaké jsou reálné rychlosti netuším, ale nevím o tom, že by si tu někdo stěžoval.

Já jsem si kdysi s bezdrátem užil svý. Výpadky, zarušení ani P2P na 5Ghz přímo na barák a stejně to pořádně nejelo a to bylo ve vzduchu čisto. Tenkrát tu na vesnici nic jinýho nebylo jen telekom a ISDN  ;D naštěstí tu je od roku 2006 dslam od ty doby je klid. Za mnou chodí příbuzný když něco potřebují kolem PC takže mám na třech adresách VDSL zatím si nikdo nestežuje, narozdíl od bezdrátu.
Starnet tu před rokem taky lovil ovečky a dle antén jich dost nachytal...mají dost agresivní cenovou politiku 150kč za internet pro nový klienty oni jim to funguje než navěsí na AP plno lidí...stačí si projít jejich facebook a ostatní ISP je taky moc nemusí protože se sničím moc neserou vlezou klidně na střechu kde už jsou jiný antény atd. aniž by se někoho ptali.

qw84

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #39 kdy: 31. 07. 2024, 14:28:37 »
Na Slovensku je DSL na nizsich rychlostiach, bonding AFAIK nikto neposkytuje, [...] Sam Telekom uz svojich zakaznikov postupne migruje do optiky - v niektorych lokalitach DSL vypli uplne, inde radsej dava fixne LTE.

No, to je právě ono. V ČR byla infrastruktura lepší což ještě dnes stačí a tak se po těch vesnicích tu optiku nikomu moc nevyplatí natahovat protože se na ni velká část lidí vůbec nepřipojí. Na Slovensku to bylo podstatně horší takže je tam komerčně mnohem atraktivnější.

Jo v každý vesnici kde je ústředna pro xDSL je optika, takže stačí roztahat optiku po vesnici a všude bude 2Gbit. Ty telefoní dráty už jedou na maximu Cetinu to je jasný akorát s optikou prostě zaspal. Ostatní se nepohrnou protože tam není ani přivedená. Koukám na mapu vesnice 2 km ode mě má optiku...vloni tam nebylo ani to vdsl. Nechápu to nemá ani 300 obyvatel.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #40 kdy: 31. 07. 2024, 15:17:16 »
Jo v každý vesnici kde je ústředna pro xDSL je optika, takže stačí roztahat optiku po vesnici a všude bude 2Gbit. Koukám na mapu vesnice 2 km ode mě má optiku...vloni tam nebylo ani to vdsl. Nechápu to nemá ani 300 obyvatel.

No ale právě proto tam ta optika je. To je přesně ten slovenský efekt. Pokud tam nemáte ani VDSL, může se rozvést optiku vyplatit protože se vám na ni lidé připojí. Tady, kde má celá obec 200 Mbit VDSL a 300 Mbit 60 GHz bezdrát by se na ni pokud by to někdo nezadotoval a nebylo to zdarma připojila tak čtvrtina domácností a to ještě s velkým štěstím. Protože prostě nemají důvod. Drtivá většina lidí nepotřebuje ani 100 Mbit, natož optiku.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #41 kdy: 31. 07. 2024, 15:19:27 »
Menším ISP se vesnice nevyplatí, protože menší vesnice má kromě problému "zakopej optiku ve vesnici" ještě další problém, "přiveď optiku do vesnice". To neznamená, že takové vesnice nejsou (mrkněte třeba na https://www.mntech.cz/kryti.html), ale není to běžné.

CETIN s optikou dost zaspal, ale teď se dost rozjel a vyměňuje telefonní kabely na sloupech za optiku (tam, kde už kabely na sloupech jsou), občas něco na vesnicích i zakope. Oproti remote DSLAMům má optika spoustu výhod: může být úplně pasivní (DSLAM dost žere a má omezenou kapacitu portů), netrpí na vzdálenost a nabízí ohromný potenciál zrychlování do budoucna: celá vesnice může mít i 10 Gbps XGS-PON, i domy, které jsou vzdálenější. Až se divím, že se do toho nepustili dřív. Pasivní optická síť je navíc "zelenější". :-)

CETIN má samozřejmě optiku ve spoustě vesnic po republice, díky DSLAMům už ji má nejen "v trubkách, které obcemi procházejí", ale i "na návsích". Tím řeší problém, který menší ISP jen tak vyřešit nedokážou (odpadnou mu investice s dokopáním do vesnice).

Optika po sloupech je u CETINu tak trochu trik (stejný použil Slovak Telekom): nejde o umístění nové sítě (ta obvykle musí do země), ale o výměnu, a tak může zůstat na sloupech. Opět to dokáže dost snížit náklady.

Tam, kde CETIN roztahá optiku, už si DSL nezřídíte. Pokud jste v takovém místě na DSL, dřív nebo později vás na optiku převedou (třeba proto, že k vám už žádný telefonní kabel převěsem nepovede, nebo protože vypnou DSLAM a vám se najednou sníží kvalita služby).

Samozřejmě, pokud jste u alternativního ISP, můžete zůstat na nižších rychlostech tak dlouho, jak to alternativní ISP vydrží. Od 60 GHz si ale zase tak moc neslibujte - menší ISP má na vesnicích pořád stejný problém: jak do vesnice dostat gigabity, kterými by nakrmil 60 GHz AP? Pokud do vesnice nemá optiku, musí nakoupit celkem drahé P2P spoje s vysokými kapacitami, což se mu obvykle moc nevyplatí...

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #42 kdy: 31. 07. 2024, 15:31:54 »
Přidám doplňující poznatky co se DSL týká a drobné shrnutí.

Nej.cz - Po dnešním telefonátu mi bylo sděleno, že veškerou metaliku má ve správě O2 (objednávky, smlouvy, reklamace) a vše se řídí jejich ceníkem a VoP. Optika nadále zůstává ve správě nej.cz. DSL je tedy pasé.

T-mobile - Pokud v jejich vyhledávači není vaše adresa (myšleno DSL), tak vaše přípojka neexistuje a tím to končí. Pan Zajíc to myslel dobře, ale mám přímé vyjádření péče o zákazníka, prostě nejste na seznamu tak nelze nic dělat.

Vodafone - IPv4 za cca 150kč, IPv6 není (aspoň tak to je podáno na stránkách)

Interconnect - NAT 1:1 149Kč + IPv6 /56 zdarma, routovana IPv4 za 250 Kč

Giganet - IPv4 za 99kč + IPv6 /64 zdarma, IPv6 /56 za 99kč + Konfigurace 490kč

UVT internet - IPv4 za 90kč + IPv6 /48 zdarma

Celkově ta nabídka připojení není zajímavá. Velká cena za malou rychlost (100/20), přijde mi to jako cílená likvidace DSL od cetinu aby mohli dosáhnout na dotace a rozjet více optiku.


Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #43 kdy: 31. 07. 2024, 15:36:07 »
Optika po sloupech je u CETINu tak trochu trik (stejný použil Slovak Telekom): nejde o umístění nové sítě (ta obvykle musí do země), ale o výměnu, a tak může zůstat na sloupech. Opět to dokáže dost snížit náklady.

To bezpochyby. Jenomže i v tomhle byla ČR dost napřed. Do země toho za uplynulých třicet let šla velká spousta.

Tam, kde CETIN roztahá optiku, už si DSL nezřídíte. Pokud jste v takovém místě na DSL, dřív nebo později vás na optiku převedou (třeba proto, že k vám už žádný telefonní kabel převěsem nepovede, nebo protože vypnou DSLAM a vám se najednou sníží kvalita služby).

Když mi to zaplatí... to je to. Nevím, jak se to reálně řeší. Ale jestli mi přivedou optiku třeba na hranici pozemku a pak bude na mně, abych investoval dalších třicet tisíc do připojení, tak budu u kohokoliv jiného dokud to jen trochu půjde protože rozdíl v ceně mi to nezaplatí ani za deset let o starostech ani nemluvě.

Od 60 GHz si ale zase tak moc neslibujte - menší ISP má na vesnicích pořád stejný problém: jak do vesnice dostat gigabity, kterými by nakrmil 60 GHz AP? Pokud do vesnice nemá optiku, musí nakoupit celkem drahé P2P spoje s vysokými kapacitami, což se mu obvykle moc nevyplatí...

Minimálně Starnet to nějak zjevně dělá. Navíc podle mého i on jede na tom, že cokoliv nad 100 Mbit reálně potřebuje málokdo.

Re:Metronet končí, ke komu přejít?
« Odpověď #44 kdy: 31. 07. 2024, 15:37:32 »
Ten T-mobile je zajímavý. Ale těžko říct, co tam mají za chaos...

Vodafone IPv6 má i na DSL/optice od CETINu, /56. Proč to nemají na webu nevím.