ZigBee relátka a Tuya apka

Re:ZigBee relátka a Tuya apka
« Odpověď #30 kdy: 26. 07. 2024, 21:37:55 »
Já nevím, mně přijde něco takového věšet na wifi jako jít s kanónem na vrabce, ale jestli to je nejjednodušší řešení...

Není u takových zařízení problém se signálem? Na stole, což je asi 5 metrů a 1 zeď od routeru, mám ESP8266, které náhodně ztrácí signál wifi a to není zabudovaný do další zdi, jako by bylo tohle.


Re:ZigBee relátka a Tuya apka
« Odpověď #31 kdy: 29. 07. 2024, 08:52:48 »
@jan_ovecka:
A vracíme se obloukem k tomu, že pro tyhle trvale napájené jednoduché věci je dle mého lepší použít wifi - tedy pokud ji doma máte.
Koupíte třeba 2x Shelly Plus 1 Mini.
Jeden modul dáte pod ten dvojvypínač a napojíte na něj kontakty spínače, kterým budete chtít ovládat to malé světlo.
Při stisku nebo změně stavu pošle příkaz pro změnu stavu výstupu druhému modulu, který bude pod původním vypínačem toho malého světla.
Do něj připojíte i kontakty původního vypínače pro zachování místního ovládání.
Moduly komunikují mezi sebou a žádný nadřazený systém nepotřebují, a to ani pro nastavení.
Ale pořád máte možnost to později do nějaké domácí automatizace napojit.

Wifi narozdil od ZigBee si neumi samo postavit a nakonfigurovat mesh. Pouzivat nahradniky nebo prostredniky na zvyseni dosahu. P2P dobry ale kdyz je toho vic tak uz to neni tak vyhodne.

Re:ZigBee relátka a Tuya apka
« Odpověď #32 kdy: 29. 07. 2024, 21:50:39 »
napsal jsem dlouhej elaborat, asi 10pripadovych studii a zkusenosti a maleru nejen mich ale i rady sousedu.. nektere je staly i vic nez 10mil  na skodach.. a root me vyhodila na timeout.. znova to psat nebudu a preji vsem prima vecer :)

Re:ZigBee relátka a Tuya apka
« Odpověď #33 kdy: 30. 07. 2024, 11:03:25 »
Já nevím, mně přijde něco takového věšet na wifi jako jít s kanónem na vrabce, ale jestli to je nejjednodušší řešení...

Není u takových zařízení problém se signálem? Na stole, což je asi 5 metrů a 1 zeď od routeru, mám ESP8266, které náhodně ztrácí signál wifi a to není zabudovaný do další zdi, jako by bylo tohle.

Mam doma mimo jiné 11x Sonoff Basic předělané na regulátory podlahového topeni v krabičkách ve zdech různě po domě a dosah v pohodě.
Dům 8x13m, dvě patra, železobetonový strop, router nahoře zhruba uprostřed.

Re:ZigBee relátka a Tuya apka
« Odpověď #34 kdy: 30. 07. 2024, 11:15:01 »
to mne zajima, je to teplovodni?
mam dva rozvadece, kazdy 6 okruhu, a mam v kazdem 2 ethernet 6A kabely a ceka to na rozhodnuti.
plus je tam ukazatel prutoku, tam jsem chtel mit vyhodnoceni kamerou, ale asi neni sance kvuli omezenemu prostoru, je tam tak 7 cm od vika k sloupecku vody, co ukazuje prutok.

Já nevím, mně přijde něco takového věšet na wifi jako jít s kanónem na vrabce, ale jestli to je nejjednodušší řešení...

Není u takových zařízení problém se signálem? Na stole, což je asi 5 metrů a 1 zeď od routeru, mám ESP8266, které náhodně ztrácí signál wifi a to není zabudovaný do další zdi, jako by bylo tohle.

Mam doma mimo jiné 11x Sonoff Basic předělané na regulátory podlahového topeni v krabičkách ve zdech různě po domě a dosah v pohodě.
Dům 8x13m, dvě patra, železobetonový strop, router nahoře zhruba uprostřed.


Re:ZigBee relátka a Tuya apka
« Odpověď #35 kdy: 30. 07. 2024, 14:37:06 »
Ne, elektrické.

Re:ZigBee relátka a Tuya apka
« Odpověď #36 kdy: 05. 08. 2024, 22:48:48 »
Já nevím, mně přijde něco takového věšet na wifi jako jít s kanónem na vrabce, ale jestli to je nejjednodušší řešení...

Není u takových zařízení problém se signálem? Na stole, což je asi 5 metrů a 1 zeď od routeru, mám ESP8266, které náhodně ztrácí signál wifi a to není zabudovaný do další zdi, jako by bylo tohle.

Tak jsem si nakonec řekl, že ty Shelly zkusím a zdá se, že dobrý.
Podařilo se mi to vzdálené zapínání nakonec najít i bez vytváření skriptů - prostě jsem při vstupu ON a OFF z vypínače posílám webrequest /rpc/Switch.Toggle?id=0 na druhý Shelly a u toho jsem nastavil, aby na vstupu nehlídal polohu vypínače, ale hranu a tím měnil výstup. A jede to, jak má.

K hlavní wifi jsem to zatím ani nepřipojil. Jednu krabičku jsem nastavil jako AP, druhou jako klienta a jsou spojené jen mezi sebou. Z venku to (zatím?) ovládat nepotřebuju a takhle aspoň nemusím řešit, že můj router asi neumí tvořit VLANy.