ZigBee relátka a Tuya apka

ZigBee relátka a Tuya apka
« kdy: 11. 07. 2024, 12:15:17 »
Ahoj

plánuji "chytrou" domácnost a trochu tápu ohledně cloudů, které nechci

Moje představa je taková, že doma ovládám světla a žaluzie pomoc klasických vypínačů + bonus ovládání mobilem

scénář zapojení:

vypínače světel
chodba nahrazení 6 a 7 vypínačů na chodbě spínači 1/0

pokoje
pod klasickým vypínačem by byl ještě modul ZigBee relé
https://allegro.cz/nabidka/rtx-modul-mini-rele-ridici-jednotka-16a-tuya-zigbee-12533383465
nebo
https://allegro.cz/nabidka/ovladac-pro-osvetleni-zasuvek-smart-16a-1kanal-zigbee-tuya-12962596843


ovládání rolet
pod klasickým kolíbkovým roletovým přepínačem by byl ještě modul ZigBee relé na rolety
https://allegro.cz/nabidka/10x-ovladac-rolet-tuya-zigbee-pilot-rfrcm-bonus-13798688246

To vše připojení na ZigBee bránu

předpokládám, že to někdo z vás již má a podělí se o zkušenosti

zajímá mě jenom lokální funkce, nepotřebuji a nechci ovládat domácnost z "venku"

dotazy
1) umí Tuya smart apka v mobilu komunikovat se ZigBee bránou napřímo bez internetu?
2) umí Tuya smart apka v mobilu sdružit třeba 5x roleta pod jedno tlačítko?
3) víte o jiný apce do mobilu, která by to uměla bez internetů a cloudů?

Díky za váš čas



Re:ZigBee relátka a Tuya apka
« Odpověď #1 kdy: 11. 07. 2024, 12:50:43 »
Zdravim,
na ovladani existujicich rozvodu je dobre neco jako https://sonoff.tech/product/diy-smart-switches/zbmini-l2/
Timto je pridano zigbee ale funkce vypinace je zachovana. Da se pouzit i pro zasuvky - pozor na prikon.

V podstate vsechny aplikace nejakym zpusobem zanechavaj internetovou stopu. Asi nejschudnejsi a nejrychlejsi je HomeAssisten s jejich predpripravenou krabickou (+ zigbee dongle, ktery k tomu prodavaji take).

Uplne pod kontrolou? Pak zigrbee2mqtt, mosquitto, node-red nebo neco podobneho. Do mobilu pak nejakou app pro mqtt.
Stoji to ale dost prace. Neni to reseni na otocenim klicem.  Umoznuje to slusne vylomeniny.

Je treba myslet na ruzne situace.. co kdyz nejde proud, nebo kolisa rychle, co kdyz v casti rozvodu vypadne chranic apod..
automatizaci mam uz 12let. Prvni jsem postavil na zaklade 2.4Ghz dalkove ovl. zasuvek., postupny prechod na jinou platformu nebo jeji integrace je take nutne vzit v potaz. A pak tu jsou situace jako je napr. pozar a nutnos vse odpojit (i to co ma napajeni odjinud nez z rozvodne site apod.).

Celkove to jsou draha reseni a malokdy i male reseni se vejde pod 10tis. Spis 20tis je prvni krok (je treba mit kontroler, UPS, nejakou zalohu komunikace, kdyz nejede inet, VPN, emergency stop, je take dobre mit moznost overit cinnost jinak nez pres signalizaci stavu - napr. kamerou, teplomerem,  cidla hladiny atd..).

a pak je tu ta vec, kdyz clovek neni.. (at doslova nebo je v nemocnici apod..) a pribuzni si s tim musi poradit..


bmn

  • ***
  • 167
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ZigBee relátka a Tuya apka
« Odpověď #2 kdy: 11. 07. 2024, 16:20:15 »
https://allegro.cz/nabidka/rtx-modul-mini-rele-ridici-jednotka-16a-tuya-zigbee-12533383465
nebo
https://allegro.cz/nabidka/ovladac-pro-osvetleni-zasuvek-smart-16a-1kanal-zigbee-tuya-12962596843

Jo, tohle by šlo použít, ale věci přímo připojené na 230V je lepší kupovat z obchodu se zárukou a prohlášením o shodě.

Tuya aplikace i brána vyžaduje internet. Rozhodně lepší pořídit USB dongle, dát to do nějakého mini PC a provozovat Home Assitanta. Ten má velmi pěknou, i když trochu nenažranou, mobilní aplikaci.

Re:ZigBee relátka a Tuya apka
« Odpověď #3 kdy: 11. 07. 2024, 16:50:19 »
no cinska silnoprouda hracka by se mohla pekne prodrazit.
I kdyz mne teda 2x horela nemecka vec poseta certifikacemi (koukena v Contradu)

co je teda neco solidniho a duveryhodneho- ten sonoff dela uplne malicky veci, neni problem to nasoukat pod vypinac. A ty ceny jsou hodne stlacene dolu proti konkurenci, tak mi prijde riskantni

Re:ZigBee relátka a Tuya apka
« Odpověď #4 kdy: 11. 07. 2024, 22:44:11 »
Určitě se mnou mnozí nebudou souhlasit, ale pro tyhle trvale napájené věci nevidím důvod použít ZigBee.
Ušetříte si mnoho starostí, když použijete podobné krabičky, ale s wifi připojením.
Nebudete muset řešit žádný dongle, zigbee2mqtt, mosquito, node-red atd.
Ostatní věci už jsou stejné, většina těch sw domácích kontrolérů má přístup přes webové rozhraní, takže zůstáváte v domácí siti.
A pokud se nechcete trápit ani s nějakými kontejnery nebo HAos, tak využijete k integraci nějaký sw, který se normálně instaluje na jakýkoli počítač jako klasický program.
Osobně doporučuji v C napsaný Domoticz.


Re:ZigBee relátka a Tuya apka
« Odpověď #5 kdy: 12. 07. 2024, 10:05:55 »
zejmena pokud jde o rychlost updatu od senzoru, bateriova zigbee je proste tragedie
Mam uz pres 50 zigbee senzoru..

co se tyce vydrze baterie, tak je wifi zase mimo.



ale mi se bavime  zarizeni visicim na 230V dratech.
Takze zigbee by mohlo fungovat, zatimco  si nejsem jisty, jestli nejaky levny brouk na 2.4GHz, bude u 20+ clientu fungovat spolehlive. Nemel jsem ten pocit.



Určitě se mnou mnozí nebudou souhlasit, ale pro tyhle trvale napájené věci nevidím důvod použít ZigBee.
Ušetříte si mnoho starostí, když použijete podobné krabičky, ale s wifi připojením.
Nebudete muset řešit žádný dongle, zigbee2mqtt, mosquito, node-red atd.
Ostatní věci už jsou stejné, většina těch sw domácích kontrolérů má přístup přes webové rozhraní, takže zůstáváte v domácí siti.
A pokud se nechcete trápit ani s nějakými kontejnery nebo HAos, tak využijete k integraci nějaký sw, který se normálně instaluje na jakýkoli počítač jako klasický program.
Osobně doporučuji v C napsaný Domoticz.

bmn

  • ***
  • 167
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ZigBee relátka a Tuya apka
« Odpověď #6 kdy: 12. 07. 2024, 10:51:52 »
Problém wifi oproti zigbee je, že se s tím dá připojit do internetu, takže výrobci tlačí svoje nesmysly v cloudu. Na něco se dá flashnout esphome, ale je potřeba pájet a do toho se mi nechtělo.

Další problém je větší spotřeba. V té malé krabičce to víc to hřeje a je to více poruchové. Někde bylo vlákno ohledně wifi stmívače sonoffu, že to lidem vydrží tak rok provozu.

Se zpožděním u zigbee na baterie nemám problém. Pohybová čidla, kontaktní čidla, záplavová čidla reagují okamžitě. Problém by byl opačným směrem, třeba u řízení radiátorové hlavice, tam je velké zpoždění by design. Na tohle je mnohem lepší zwave, maximální zpoždění 1 sekunda.

Zopper

  • *****
  • 740
    • Zobrazit profil
Re:ZigBee relátka a Tuya apka
« Odpověď #7 kdy: 12. 07. 2024, 16:20:46 »
Určitě se mnou mnozí nebudou souhlasit, ale pro tyhle trvale napájené věci nevidím důvod použít ZigBee.
Máš pravdu. Já naopak nevidím důvod, proč mít cokoliv z tohohle na wifi. Běžné SOHO routery to akorát zbytečně zaseká, člověk si musí kvůli nějaké dálkově ovládané zásuvce držet 2.4 GHz s WPA2 místo aby už přešel na WPA3 @ 5GHz (takže nakonec stejně živí druhé AP), je tam větší potenciál pro napadení sousedovic potomkem, který se bude o prázdninách nudit (kdo v patnácti nelámal okolní wifiny, není správný ajťák). Takže je třeba řešit VLANy, firewall na vnitřní komunikaci. Blbě se z toho vysekávají cloudy (které u Zigbee z principu být nemůžou). A tak dál.

U trvale napájených Zigbee zařízení není obecně s latencí problém, světla reagují hned.

A pokud se nechcete trápit ani s nějakými kontejnery nebo HAos, tak využijete k integraci nějaký sw, který se normálně instaluje na jakýkoli počítač jako klasický program.
Osobně doporučuji v C napsaný Domoticz.
HomeAssistant si můžeš klidně nainstalovat jako ten Domoticz, bez dockeru a HAOS, pokud chceš.

Výhoda HAOS (když vynechám BFU friendly instalaci) je ve velmi jednoduchém zálohování celého systému a dat a přenosu z krabičky na krabičku. Což se v případě využití RPi a podobných zařízení hodí. Jednou denně záloha na externí úložiště a když RPi umře, ze skříně vytáhnu záložní HW, párkrát kliknu, a všechno zas jede dál.

Re:ZigBee relátka a Tuya apka
« Odpověď #8 kdy: 12. 07. 2024, 22:55:36 »
ad1
Takže mobily máš doma připojené přes ZigBee?
A funguje to?
Nebo z toho sousedovic potomka tak nějak automaticky vylučuješ?
Garantuji ti, že v běžném rodinném domě budeš muset na 5Ghz živit to druhé ( minimálně ) AP zcela jistě. ( kvůli dosahu )

ad2
Můžeš sem hodit odkaz z oficiálních stránek HA, jak to nainstalovat kamkoli jako normální program?
( bez kontejnerů a virtuálních strojů s HAos? )

ad3
Tu výhodu zálohování už vůbec nechápu.
Typicky u RPi zazálohuji celou kartu a pak přesypu celou databázi nebo když RPi úplně umře, tak to spustím jako program třeba na noťasu a dohraju aktuální databázi a jedu dál.
« Poslední změna: 12. 07. 2024, 22:58:25 od TechnikTom »

Zopper

  • *****
  • 740
    • Zobrazit profil
Re:ZigBee relátka a Tuya apka
« Odpověď #9 kdy: 13. 07. 2024, 07:30:17 »
Ok, tak prvně disclaimer: Mám doma jak Zigbee, tak WiFi zařízení, protože některé věci se na Zigbee nedaly sehnat. Takže mám hands-on zkušenost.

ad 1) Mobil a tahle další elektronika umí už roky běžně 5GHz a WPA3. WiFi zásuvky a podobné věci skoro nikdy (ani jedno z těch, co mám). Takže kvůli těmto zařízením je potřeba držet při životě 2.4 GHz síť se slabším zabezpečením. A pokud tím chceš mít pokrytý celý dům a máš tam těch zařízení desítky (což se klidně naskládá), tak potřebuješ efektivně dvojnásobek AP. Nebo prémiovější AP s větším výkonem.
Strčit do RPi (které tam tak jako tak musí být jako controller) jeden USB dongle pro Zigbee fakt nepovažuju za problém, a pokrytí domu vyřeší mesh autokonfigurace.

Ad 2) https://www.home-assistant.io/installation, sekce Home Assistant Core (Manual installation using Python virtual environment.)

3) To pustíš dd if=/dev/disk-z-ktereho-bezim? Zkopírování karty se musí dělat ručně při vypnutém stroji. Takže až je budu potřebovat, zaručně tam bude chybět posledních pár dní, kdy jsem něco většího přenastavoval. S HAos mám zálohy udělané automaticky každou půlnoc i před každým updatem, automaticky ukládané na NAS.


Pokud to chceš mít kvůli jedné zásuvce a lampičce, tak HAos moc smysl nedává, to si klidně nasaď na už běžící systém a utáhne to v klidu jakékoliv dual-band wifi ap. Ale pokud tím řídíš všechna světla, rolety, topení... Tak těch připojených zařízení jsou klidně desítky a je lepší mít to na dedikovaném zařízení pro minimalizaci downtime.

Re:ZigBee relátka a Tuya apka
« Odpověď #10 kdy: 13. 07. 2024, 10:11:08 »
Tohle je otresnej whataboutism.

neproduktivni demagogie.

a vecnej kontraargument, nebudeme zavirat dvere, kazdej zlodej dokaze ty dvere odemcit nebo vypacit.


ad1
Takže mobily máš doma připojené přes ZigBee?
A funguje to?
Nebo z toho sousedovic potomka tak nějak automaticky vylučuješ?
Garantuji ti, že v běžném rodinném domě budeš muset na 5Ghz živit to druhé ( minimálně ) AP zcela jistě. ( kvůli dosahu )


Re:ZigBee relátka a Tuya apka
« Odpověď #11 kdy: 13. 07. 2024, 21:39:34 »
Ok, tak prvně disclaimer: Mám doma jak Zigbee, tak WiFi zařízení, protože některé věci se na Zigbee nedaly sehnat. Takže mám hands-on zkušenost.

ad 1) Mobil a tahle další elektronika umí už roky běžně 5GHz a WPA3. WiFi zásuvky a podobné věci skoro nikdy (ani jedno z těch, co mám). Takže kvůli těmto zařízením je potřeba držet při životě 2.4 GHz síť se slabším zabezpečením. A pokud tím chceš mít pokrytý celý dům a máš tam těch zařízení desítky (což se klidně naskládá), tak potřebuješ efektivně dvojnásobek AP. Nebo prémiovější AP s větším výkonem.
Strčit do RPi (které tam tak jako tak musí být jako controller) jeden USB dongle pro Zigbee fakt nepovažuju za problém, a pokrytí domu vyřeší mesh autokonfigurace.

Ad 2) https://www.home-assistant.io/installation, sekce Home Assistant Core (Manual installation using Python virtual environment.)

3) To pustíš dd if=/dev/disk-z-ktereho-bezim? Zkopírování karty se musí dělat ručně při vypnutém stroji. Takže až je budu potřebovat, zaručně tam bude chybět posledních pár dní, kdy jsem něco většího přenastavoval. S HAos mám zálohy udělané automaticky každou půlnoc i před každým updatem, automaticky ukládané na NAS.


Pokud to chceš mít kvůli jedné zásuvce a lampičce, tak HAos moc smysl nedává, to si klidně nasaď na už běžící systém a utáhne to v klidu jakékoliv dual-band wifi ap. Ale pokud tím řídíš všechna světla, rolety, topení... Tak těch připojených zařízení jsou klidně desítky a je lepší mít to na dedikovaném zařízení pro minimalizaci downtime.

Klasický root.cz
Půl hodiny píšete příspěvek a pak vás to vykopne z přihlášení.
Takže znovu a stručně.

Na tom odkazu žádné instrukce pro instalaci "Home Assistant Core (Manual installation using Python virtual environment" nejsou.
A i kdyby byly, tak instalace přes nějaký Python enviroment není pro mne normální instalace programu.

Zálohování má každý program, ne jen HA.
V případě významných změn ( nová verze OS nebo Domoticz )
RPi normálně vypnu, zazálohuji v jiném PC SD kartu, nahraji na novou a tu přilepím k RPi.
Při problémech vyměním, dohraji aktuální databázi ze záloh a jedu dál.
Už 10 let řídím podlahové topení přes wifi regulátory a i když na stejné wifi koukají dvě rodiny na různé filmy a další surfují na telefonech - nebyl problém.
Samozřejmě ideální by byla dedikovaná wifi, ale jede to i tak.
Kdybych to měl na ZigBee a odešel dongle, jak by to fungovalo?
Já se dokáži připojit na každý regulátor zvlášť i bez Domoticz.
A kdyby odešlo wifi a neměl bych náhodou náhradní AP :o), každý regulátor vytvoří vlastní AP, pře které ho mohu nastavit.
Jak byste postupovali u ZigBee - dongle nemaje?
( I když každý soudný člověk má jistě jeden záložní )
Končím a doufám, že mi přes noc " sousedovic Mirek " nehackne moji WPA2 wifi.
Když tak přejdu na WPA3:
https://x.shelly.com/wp-content/uploads/2024/05/WFA128683-ESP32C3MINI1.pdf


Re:ZigBee relátka a Tuya apka
« Odpověď #12 kdy: 13. 07. 2024, 21:54:03 »
Tohle je otresnej whataboutism.

neproduktivni demagogie.

a vecnej kontraargument, nebudeme zavirat dvere, kazdej zlodej dokaze ty dvere odemcit nebo vypacit.


ad1
Takže mobily máš doma připojené přes ZigBee?
A funguje to?
Nebo z toho sousedovic potomka tak nějak automaticky vylučuješ?
Garantuji ti, že v běžném rodinném domě budeš muset na 5Ghz živit to druhé ( minimálně ) AP zcela jistě. ( kvůli dosahu )


Tak já nevím.
I z ZigBee zařízení dokážete vymámit odezvu na kterou pak můžete lokálně aplikovat BruteForce metodu...
Rozdíl je v podle vás v čem?

bmn

  • ***
  • 167
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ZigBee relátka a Tuya apka
« Odpověď #13 kdy: 14. 07. 2024, 09:55:59 »
ad 1) Mobil a tahle další elektronika umí už roky běžně 5GHz a WPA3. WiFi zásuvky a podobné věci skoro nikdy (ani jedno z těch, co mám). Takže kvůli těmto zařízením je potřeba držet při životě 2.4 GHz síť se slabším zabezpečením. A pokud tím chceš mít pokrytý celý dům a máš tam těch zařízení desítky (což se klidně naskládá), tak potřebuješ efektivně dvojnásobek AP.

Co to máte za AP, že to neumí zároveň 2.4GHz a 5GHz? Pokud máte dobře pokryté 5GHz, tak na pokrytí 2.4GHz by nemělo být potřeba nic navíc, jen ty rádia zapnout a dát je do samostatné a izolované sítě používané pouze pro ESP věci. I když jinak všechny vaše zařízení umí WPA3, tak alespoň pro návštěvy určitě ještě nějakou WPA2 síť máte, ne? Jedna 5GHz WPA3, jedna 5GHz WPA2 a jedna 2.4GHz WPA2, to by pořád viděl jako minimum.

Zopper

  • *****
  • 740
    • Zobrazit profil
Re:ZigBee relátka a Tuya apka
« Odpověď #14 kdy: 14. 07. 2024, 21:57:52 »
Na tom odkazu žádné instrukce pro instalaci "Home Assistant Core (Manual installation using Python virtual environment" nejsou.
A i kdyby byly, tak instalace přes nějaký Python enviroment není pro mne normální instalace programu.
To je problém kliknout na jeden odkaz v tom rozcestníku? A co je podle vás normální instalace, když to není instalace z repozitáře? Klikat na náhodně stažený program.exe, next, next, next?

Zálohování má každý program, ne jen HA.
V případě významných změn ( nová verze OS nebo Domoticz )
RPi normálně vypnu, zazálohuji v jiném PC SD kartu, nahraji na novou a tu přilepím k RPi.
Při problémech vyměním, dohraji aktuální databázi ze záloh a jedu dál.

Takže přesně ta manuální záloha, která se rozdrbe, jak nebudou sedět verze updatovaných souborů s verzí databáze, záloha SD karty bude měsíc stará. Plus zbytečný downtime, myslet na to, lozit na skříň... V čem to je lepší, než on-the-fly automatická záloha?

Už 10 let řídím podlahové topení přes wifi regulátory a i když na stejné wifi koukají dvě rodiny na různé filmy a další surfují na telefonech - nebyl problém.
Co to máte za AP, že to neumí zároveň 2.4GHz a 5GHz? Pokud máte dobře pokryté 5GHz, tak na pokrytí 2.4GHz by nemělo být potřeba nic navíc, jen ty rádia zapnout a dát je do samostatné a izolované sítě používané pouze pro ESP věci. I když jinak všechny vaše zařízení umí WPA3, tak alespoň pro návštěvy určitě ještě nějakou WPA2 síť máte, ne? Jedna 5GHz WPA3, jedna 5GHz WPA2 a jedna 2.4GHz WPA2, to by pořád viděl jako minimum.
Moje AP s dual-band a výkonem problém nemá, ale už jsem zažil AP, co to u 10 klientů přestávaly zvládat. A když nevím, co zvládne čí domácí AP a jak moc downgraduje komunikaci podle nejslabšího klienta, tak nebudu tvrdit, že si tam může pověsit desítky zařízení, co rozhodně nepodporují pokročilé protokoly.
Síť pro návštěvy se dá zapínat on-demand, a lidi už se dneska ani na wifi moc neptají - pokud bez internetu nevydrží na návštěvě, mají dost vlastních dat.

Kdybych to měl na ZigBee a odešel dongle, jak by to fungovalo?
.
Tak mám jako fallback manuální ovládání. Dojdu ke zdi a stisknu vypínač, co je přímo připojený na relátko. Nebo si teplotu nastavím tlačítkama přímo na hlavici. Vysvětlovat rodině, jak má ty zařízení dostat do AP režimu, na jakou IP se připojit... to mi moc praktické nepřijde.

Tak já nevím.
I z ZigBee zařízení dokážete vymámit odezvu na kterou pak můžete lokálně aplikovat BruteForce metodu...
Rozdíl je v podle vás v čem?

Vrstvy, komplikace útoku.
1) WiFi má v notebooku každý, SW radio nebo flashnutý ZigBee dongle už je o dost vzácnější.
2) Z té ZigBee sítě se dost blbě útočí někam dál. Určitě budou existovat nějaké zranitelnosti v ZigBee stacku na controlleru, přes které by šlo ten controller ovládnout, ale to už je o dost pokročilejší scénář, než si pustit Kali Linux z flashky a tam zkopírovat pár příkazů.