Programovací jazyk Chapel (Kaplnka, Kaple)

Programovací jazyk Chapel (Kaplnka, Kaple)
« kdy: 04. 07. 2024, 12:30:19 »
Tento jazyk ma na prvý pohľad zaujal svojím zdrojákom, na ktorý som narazil len náhodou. Je to staticky typovaný, strong typed jazyk (ale podporuje aj dynamické konštrukcie). Je určený na paralelné výpočty a spúšťanie na viacerých počítačoch, keďže jeho autorom je výrobca superpočítačov Cray (spadá pod HP Enterprise). Má coroutines, futures a dá sa tam jednoducho riešiť aj actor model (aj keď nie je súčasťou špecifikácie jazyka). Jazyk podporuje výpočty a spúštanie na GPU . Je najviac inšpirovaný Fortranom ktorý ja na superpočítačoch stále kráľ, aj keď má bežnú, nudnú syntax pripomínajúcu C++ a JavaScript, podobne ako v prípade C++ je bohatá na klúčové slová. Pamäť sa dá spravovať manuálne aj automaticky (má garbage collector aj počítanie referencií).

Čo viete o tomto jazyku, na čo slúži, na čo sa hodí? Oplatí sa mi ho naučiť, aj keď nemám doma superpočítač? Už som sa pýtal AI, ale predsa len AI často dáva skreslené informácie, a často aj chyby hlavne o takýchto exotickejších technológiách, tak sa opýtam tu na roote. Možno sa tu nájde aj niekto kto v tom už niečo napísal a má s nim praktické skúsenosti?


Re:Programovací jazyk Chapel (Kaplnka, Kaple)
« Odpověď #1 kdy: 04. 07. 2024, 12:58:44 »
Ahoj, jeden startup ho používal na AI věci, ale myslím, že to bylo pragmatické spojení firma co tlačí produkt(jazyk) a firma co má výhodu, že bude mít přístup k superpočítači. Jazyk určitě zajímavý, ale nenajdeš žádné kolegy motivované v něm pracovat.

Re:Programovací jazyk Chapel (Kaplnka, Kaple)
« Odpověď #2 kdy: 04. 07. 2024, 19:13:46 »
Koukám že ted byl https://chapel-lang.org/ChapelCon24.html
Tak mrkni na videa, já už ted nemám čas sledovat všechno, ale
niche jazyky jsou obecně zajímavé. Já sleduji ted hlavne treba APL a Forth like jazyky.

Re:Programovací jazyk Chapel (Kaplnka, Kaple)
« Odpověď #3 kdy: 04. 07. 2024, 21:58:53 »

Ďakujem pozriem

Idem si ten jazyk rozbehať a vyskúšam.