vyhoření

vyhoření
« kdy: 01. 07. 2024, 14:57:02 »
zažili jste vlastní vyhoření, nebo u někoho známého?
vypadá to, že kamarád tím teď prochází a ja netuším jaké to je, jestli mu pomůžu, jak se to bude vyvíjet dál.


mark42

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:vyhoření
« Odpověď #1 kdy: 01. 07. 2024, 16:40:30 »
Treba si povedat, co vyhorenie sposobilo. Ja som sa stretol s dvomi roznymi pricinami:
a) stereotyp - nedostatocne intelektualne naplnajuca praca, clovek robi "AI" pracu - prepisovanie papierov do PC, korekcie nespravneho OCR, kazdych N hodin generovanie reportu... nasledkom coho sa clovek zacne citit ako robot, zhorsuje sa sustredenie, myslienky plavaju hore-dole, kvalita klesa.
b) pretazenie - uloh je viac, ako clovek dokaze stihat a pripada si neschopny pripadne psychcky ho zdeptava, ze kolko veci stoji u neho a firma nanho caka. Aj ked je praca ktora cloveka naplna a rozumie jej, nedokaze sa dlhodobo sustredit a mozog vypina. Postupom casu je stale tazsie sustredit sa a produktivita ide spiralou dole.

Okrem radikalneho tahu - zmenit pracovnu poziciu alebo firmu, maju obe priciny vzdy aj nejake konkretne riesenie: v prvom bode rozumna automatizacia, v druhom bode znizenie zataze, zaskolenie dalsieho cloveka na zvladanie potrebnej kapacity.


xyz

  • ***
  • 236
    • Zobrazit profil
Re:vyhoření
« Odpověď #2 kdy: 01. 07. 2024, 16:51:58 »
Treba si povedat, co vyhorenie sposobilo. Ja som sa stretol s dvomi roznymi pricinami:
a) stereotyp - nedostatocne intelektualne naplnajuca praca, clovek robi "AI" pracu - prepisovanie papierov do PC, korekcie nespravneho OCR, kazdych N hodin generovanie reportu... nasledkom coho sa clovek zacne citit ako robot, zhorsuje sa sustredenie, myslienky plavaju hore-dole, kvalita klesa.
b) pretazenie - uloh je viac, ako clovek dokaze stihat a pripada si neschopny pripadne psychcky ho zdeptava, ze kolko veci stoji u neho a firma nanho caka. Aj ked je praca ktora cloveka naplna a rozumie jej, nedokaze sa dlhodobo sustredit a mozog vypina. Postupom casu je stale tazsie sustredit sa a produktivita ide spiralou dole.

Okrem radikalneho tahu - zmenit pracovnu poziciu alebo firmu, maju obe priciny vzdy aj nejake konkretne riesenie: v prvom bode rozumna automatizacia, v druhom bode znizenie zataze, zaskolenie dalsieho cloveka na zvladanie potrebnej kapacity.


Pekne popsano, ja zazil prvni typ i druhy. Poprve z nekolikaleteho maintaince na jednom rozsahlem projektu, kdy clovek fixuje bugy a nevidi svetlo na konci tunelu. Druhy typ ted, kdy uz prestavam stihat mladsi kolegy a jde o (pro mne) narocny projekt. Ted prave resim, zda se zkusit jeste nejak adaptovat a nebo s tim seknout.


Re:vyhoření
« Odpověď #3 kdy: 01. 07. 2024, 17:34:04 »
Pekne popsano, ja zazil prvni typ i druhy. Poprve z nekolikaleteho maintaince na jednom rozsahlem projektu, kdy clovek fixuje bugy a nevidi svetlo na konci tunelu. Druhy typ ted, kdy uz prestavam stihat mladsi kolegy a jde o (pro mne) narocny projekt. Ted prave resim, zda se zkusit jeste nejak adaptovat a nebo s tim seknout.

a kdyz clovek zmeni projekt, tak muze zase delat programatora a uvidi ono svetlo na konci tunelu, nebo se to muze prihodit znovu?

Re:vyhoření
« Odpověď #4 kdy: 01. 07. 2024, 17:43:03 »
Ty tam nejsi na to abys stihal rubat tolik issues jako mlady. Teda pokud nejsi lopata. Ty tam mas naopak pridavat nadhled, kvalitu a brzdit mlady od tech jejich hipsta kktin
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Re:vyhoření
« Odpověď #5 kdy: 01. 07. 2024, 17:44:07 »
a kdyz clovek zmeni projekt, tak muze zase delat programatora a uvidi ono svetlo na konci tunelu, nebo se to muze prihodit znovu?
muze byt oboji. hlavne at se vrati k necemu co ho bavilo driv nebo at si to najde (cestovani, drogy, zensky, sport...).
Děkuji za možnost editace příspěvku.

MKzB

Re:vyhoření
« Odpověď #6 kdy: 01. 07. 2024, 19:09:43 »
Znám kolegu veterináře, co v cca 35 letech vyhořel. Se ženskýma se mu to nedařilo, v práci to bylo na budku. Dělal státního inspektora přes wellfare (týrání zvířat apod.) Jednání se sedláky byla celkem v pohodě, množírny kupodivu taky. Ale nejhorší bylo, když proti němu stáli tzv. babišovi vlčáci - právníci, kteří ty předpisy znali možná lépe než on a hlavně uměli zastrašovat.
Kluk je to věřící. Vstoupil do kláštera a na půl úvazku dělá pečovatele ve starobinci a je spokojený.

Mlocik97

  • *****
  • 891
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:vyhoření
« Odpověď #7 kdy: 01. 07. 2024, 20:32:04 »
zažili jste vlastní vyhoření, nebo u někoho známého?
vypadá to, že kamarád tím teď prochází a ja netuším jaké to je, jestli mu pomůžu, jak se to bude vyvíjet dál.

áno, ale nie z práce. Prekvapivo viac vyhorím z mojich rodičov než z práce.

Re:vyhoření
« Odpověď #8 kdy: 01. 07. 2024, 20:45:11 »
nějaké psychické problémy jsem v minulosti taky zaznamenal, největší problém byl, kdy se nedalo dát výpověď ze dne na den, a v případě výpovědi to spíše vypadalo "tak si mákni ještě víc, ať je vše hotové než odejdeš", typicky spojeno s nějakým agresivním vedoucím co hodně požaduje a psychicke deptá (typu píše 5x denně jestli je to hotové, a když jdeš na konci pracovní doby tak se na tebe podívá "to už jako jdeš?").

Dneska to řeším tak, že když k tomu dojde, tak prostě řeknu, že to "psychicky nezvládám a je toho na mě moc", což většinou umožní práci ukončit hned, případně zajít si za doktorem a říci o únavě, což vede k nemocenské a domluvě na bodu jedna, ukončení bez nějakých sraček typu "tady to rychle dodělej, vymáčkneme z tebe duši", a jdu na projekt kde je to v pohodě.

Moje zkušenost, svět se beze mě nezboří, několikrát ověřeno, firmy, které fakt naléhali, že to potřebují, stále žijí i beze mě. Je potřeba to začít řešit v každém případě hned, nenechávat to dojít do stádia, kdy už člověk na to fakt nemá. V případě nějakého stresu se vždy dá říct "nevím, nezvládám, neumím", lidi sice koukaj, ale člověk si oddechne, když si uvědomí, že nemusí být nesmrtelný superman a oni si nakonec vždy nějak poradí sami, mimo jiné ti co vyžadují nejvíc za vámi do nemocnice po nějakém kolapsu fakt chodit nebudou, tak na to myslete.

Re:vyhoření
« Odpověď #9 kdy: 01. 07. 2024, 21:24:43 »
Nejsou dva případy úplně stejné.
Třeba odolnost vůči jezinkám je třeba trénovat. Nesnažit se vyhovět každému, nepřijímat za své nutně všechny deadlajny které ti někdo druhý svévolně stanovuje atd.

Blbé je, pokud se sejde vyhoření v práci s vyhořením/problémy doma. Nemá každý rodinu, která člověka podrží když potřebuje. Některé věci se dají ovlivnit předem, pokud je člověk prozíravý a opatrný, ale spoustu věcí neovlivníš a prostě hraješ s kartou jaká ti chodí. Změnit zaměstnání může být problém, pokud je doma napjatý rozpočet a rezerva žádná apod. Pokud jsi vyhořelý v zaměstnání, a není na tobě závislá rodina... tak co ještě řešíš? :-)

Nejsem odborník, něco mám taky za ty léta za sebou, ale v zásadě je teď situace taková, že kdybych se měl líp, asi by to nešlo vydržet :-) Situace se mění, spousta momentálních balvanů časem sama vyšumí. A nemusí to být o penězích.

Asi by nebylo dobře, probírat tady podrobnosti. Pokud jde do tuhého, možná by měl kamarád vyhledat nějakou odbornou pomoc - a ano vím, i psychologů je málo.
Co udělat pro kamaráda jako kamarád... asi znáte podrobnosti, tak se podle toho zařiďte. Není úplně dobré dělat vrbu s nepsanou dohodou na dobu neurčitou. Nebo sypat peníze do bezedné díry. Ale: pomoct přiměřeně kamarádovi z nejhoršího, píchnout mu s něčím když chvilku nestíhá, nebo mu nabídnout nějakou uspokojivou činnost když mu schází smysl počínání... počítá se každá drobnost.

Re:vyhoření
« Odpověď #10 kdy: 01. 07. 2024, 21:56:25 »
on svobodny, 30 let, sam doma se zviratky a vlastne pracovni i volny cas venoval praci.

.

  • *****
  • 618
    • Zobrazit profil
Re:vyhoření
« Odpověď #11 kdy: 01. 07. 2024, 22:33:57 »
Fiktivního kamaráda vynech, když je zcela jasné, že se jedná o tebe samotného. Dej si chvíli oraz a doufej, že načerpáš mnoho nových sil do další etapy života...

Re:vyhoření
« Odpověď #12 kdy: 01. 07. 2024, 22:47:00 »
Změnit zaměstnání může být problém, pokud je doma napjatý rozpočet a rezerva žádná apod.

Vždycky se dá půjčit, pokud si nepůjčuješ z nouze, ale naplánuješ si to, tak to není nic ostudného ani likvidačního. Naopak bych řekl, že nechat to zajít třeba do invaliďáku je finančně větší problém než si vzít drobnou půjčku a být 2 měsíce nezaměstnaný.

Já si vždycky když podobné věci řeším říkám, hele důchody asi jen tak nebudou, invaliďáky nejsou kdovíjak vysoké, mám před sebou ještě 25 let do důchodu, tak se musím šetřit abych tam došel ve zdraví a ne se nechat za rok vycucnout, i kdyby to bylo sebe víc finančně výhodné (jakože to nikdy finančně výhodné není, do konce života tě to nezabezpečí).

Re:vyhoření
« Odpověď #13 kdy: 02. 07. 2024, 04:39:59 »
Treba si povedat, co vyhorenie sposobilo. Ja som sa stretol s dvomi roznymi pricinami:
a) stereotyp - ....
b) pretazenie - ....
no já zažil tuto variantu
c) prepracovanosti - prostě MAKÁŠ pořádně a dlouho, 10-16 hodin denně třeba rok nebo dva v kuse bez dovolených a víkendů. U mě se to projevovalo podobně podobně jako teplota, bolest hlavy, bylo mě na zvracení jenom když jsem se podíval na počítač, drastický pokles produktivity( 2-5 % normálu), vzrostla chybovost, prostě se mě nechtělo ani dotýkat počítače. Tak jak lidí trpí nechutenstvím k jídle tak já trpěl nechutenstvím s počítači a to včetně i her. Zabralo prostě nepoužívat ty stroje pár týdnů tvz. počítačový detox "řečeno řečí dneška". (nakupovat, chlastat, kopat s krumpáče, sekat dřevo -> to pomohlo). Ale takto silné jsem to měl naposledy tak před +-15 lety, od té doby prostě přes víkendy na počítačích nepracuji(snad jen ojediněle ve velmi velmi vyjímečných případech) vč zkrácené pracovní doby.

Ale zjevně se to projevuje u různých lidí asi různými příznaky

Re:vyhoření
« Odpověď #14 kdy: 02. 07. 2024, 07:11:08 »
Bicykl, kolečkový běžky...