Zvažuji přechod z Linuxu na FreeBSD

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Zvažuji přechod Linux -> FreeBsd
« Odpověď #15 kdy: 25. 06. 2024, 10:47:52 »
jobs.cz? Co je to za metriku?
Tak se koukni po jiných serverech, třeba na ÚP :-D Ale Jobs.cz je dobrý indikátor toho, co je žádané.

ok ok ok. Tak třeba "debian" – 8 nabídek na celé Česko. Fakt si nemyslím, že to o něčem vypovídá.

Ad "dobrý linuxář", často to je o tom, jestli ten člověk je ochoten se učit. Často se to prostě naučí.

Pokud ta ochota se učit je silnější než vykazovat práci, tak je to problém. A není to nijak neobvyklé. No a pak je to často ego ve stylu „jak to dělám já je to nejlepší a ostatní jste tupci a je mi jedno, co potřebujete“. Ale to samozřejmě není nic specifického pro Linux prostředí.



CPU

  • *****
  • 788
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zvažuji přechod Linux -> FreeBsd
« Odpověď #16 kdy: 25. 06. 2024, 11:03:56 »
Porovnávej BSD vs Linux, když dáš na jobs.cz BSD, kolik ti to hodí pozic? A kolik stránek ti to vrátí na Linux?

Né, máš pravdu, všichni jedou BSD! :-D

Re:Zvažuji přechod z Linuxu na FreeBSD
« Odpověď #17 kdy: 25. 06. 2024, 11:22:40 »
Mně to přijde jako typickej PEBKAC...

Linuxu nerozumí, tak přejde na BSD, kterému taky nebude rozumět..

Ale tak, když si myslí, že to pomůže...
Já si myslím, že ne a lepší variantou je, zjistit, kde je skutečně problém. V Linuxu jako takovém, zcela určitě nebude.

Re:Zvažuji přechod z Linuxu na FreeBSD
« Odpověď #18 kdy: 25. 06. 2024, 14:03:57 »
Nevím, co nabídka práce vypovídá o stabilitě a kvalitě OS, a pokud už něco na jobs hledat, tak by to měl být spíše UNIX vs. LINUX než BSD.
Happy FreeBSD user! 😊🚀
Proudly using FreeBSD every day!

Tom5

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
Re:Zvažuji přechod Linux -> FreeBsd
« Odpověď #19 kdy: 25. 06. 2024, 14:34:08 »
Porovnávej BSD vs Linux

Ale no tak. Linux je jádro, nikoli systém. Debian je systém. Ovládat Debian fakt není stejné jako ovládat RHEL.


Re:Zvažuji přechod z Linuxu na FreeBSD
« Odpověď #20 kdy: 25. 06. 2024, 16:56:00 »
kdyz uz, tak bych si vybral openbsd

A proč OpenBSD? OpenBSD má opět o řád méně uživatelů než freeBSD.

Re:Zvažuji přechod z Linuxu na FreeBSD
« Odpověď #21 kdy: 25. 06. 2024, 17:13:39 »
Zkoušeli jsme snížit priority tomu procesu, omezit io operace a nic nepomáhala až umělé snížení přenášení rychlosti na zhruba desetinu toho co by mělo jít přenést.

Nevím, velice bych se divil, kdyby to byl problém obecně linuxu. Gigabit není žádný tok. Není třeba limit na tom portu 100Mbps, ať už chybou driveru, síťovky, nebo omezení před serverem, a při spuštění velkého toku to omezí dostupné pásmo pro ostatní spojení?
Netuším. Ovladačem síťovky by to být mohlo. Také by to mohl být problém switche v servrovně, který je pod zprávou serverhousing. Sice je to gigabit ale zvládá jen 1/4 ? Také divné.
Tyhle dvě věci by mohla vyloučit zvláštní síť jen pro backupy, pokud by to přestalo muselo by to být jednou z těchto dvou věcí. Ostatní datový tok je max 30 Mbit, takže rochlost 950 Mbit by to mělo dávat s 50 Mbit rezervnou pro ten  pro ten 30 Mbit tok. Ale bohužel je to problémové.

Re:Zvažuji přechod z Linuxu na FreeBSD
« Odpověď #22 kdy: 26. 06. 2024, 18:07:54 »
Tak si dále hraji z freeBSD. Zjistil jsem že na stávajícím hardware běží freeBSD bez problému a to i na zánovních deskách.
Hlavní konfigurace, konfigurace služeb a konfigurace sítě je v /etc/rc.conf a je to fakt velmi jednoduché a přehledné. To si dost líbí. Stejně jako možnost startovat a vypínat služby pomocí jednoduchých skriptů. Nedá se to moc srovnávat s sysvinit v  dřívějším linuxem, který používal  před systemd. FreeBSD je na tom výrazně lépe. Vše je zatím jednodušší. Systemd je sice složitější, ale také toho umí více, takže to je jiná kategorie, s kterou to nelze srovnávat.

Zklamalo mě ale nastavování firewallu a to především makra, které jdou zanořovat jen obskurdním způsobem v souboru
/etc/pf.conf

Jednoduchý firewall by mohl vypadat takhle. Ve skutečnosti je těch sítí a ip adres je mnohem více a tak je důležité to rozepsat pomocí maker, aby bylo jasné co která ip nebo síť je a dalo se v tom vyznat a ip adresy případně měnit.

Kód: [Vybrat]
net1='"192.168.144.0/24"'
net2='"192.168.145.0/24"'
net3='"10.0.0.0/24"'
ssh_allow= "{" $net1 $net2 $net3 "}"

block in all
table <ssh_access> $ssh_allow
pass in quick on $ext_if proto tcp from <ssh_access> to any port 22
pass out all

pass in inet proto icmp all icmp-type echoreq

 Tedy nepřijde mi to lepší než nftables, které také nejsou nic moc na to že je to už třetí předělávka.

Nyní si stačí pohrát s jaily a může se to začít používat.  Zítra stroj nesu do serverovny. Jsem zvědav, jestli se některých linoxových záhad zbavím, nebo mi to pomůže vypátrat skutečné jádro problému.  Obecně mi přijde, že co je jiné jak v Linuxu, tak je to hezčí a jednodušší a zjevně také lépe odzkoušené, protože se to měnilo jen minimálně.

alfi

  • ****
  • 334
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zvažuji přechod z Linuxu na FreeBSD
« Odpověď #23 kdy: 23. 07. 2024, 10:45:39 »
Zvláštní. Mám řadu různých strojů s Debianem.  A - pokud nevypadne něco jinde, typicky konektivita nebo napájení - tak o nich ani nevím.
Jeden HW, 24 CPU, kontejnery v lxc, uptime 2 roky. Jiný 16 CPU v QEMU, kontejnery v dockeru. Několik dalších HW nebo VPS bez kontejnerů. VPS od vpsfree, kontejnery v lxc - ten padá asi nejvíc, ale protože se jim něco sype ve vpsAdminOS. U všech se o HW stará někdo jiný - nejspíš ví, jak na to a čemu se vyhnout? A nejspíš taky mají nějaký HW firewall před serverem pro prevenci DOS - ani nevím :) Když dojde RAM, OS sestřelí největší proces. Pokud je to service, v systemd jde nastavit, jestli má znovu nastartovat (výchozí stav je, že ne)..

Re:Zvažuji přechod z Linuxu na FreeBSD
« Odpověď #24 kdy: 23. 07. 2024, 12:26:08 »
Zvláštní. Mám řadu různých strojů s Debianem.  A - pokud nevypadne něco jinde, typicky konektivita nebo napájení - tak o nich ani nevím.
Jeden HW, 24 CPU, kontejnery v lxc, uptime 2 roky. Jiný 16 CPU v QEMU, kontejnery v dockeru. Několik dalších HW nebo VPS bez kontejnerů. VPS od vpsfree, kontejnery v lxc - ten padá asi nejvíc, ale protože se jim něco sype ve vpsAdminOS. U všech se o HW stará někdo jiný - nejspíš ví, jak na to a čemu se vyhnout? A nejspíš taky mají nějaký HW firewall před serverem pro prevenci DOS - ani nevím :) Když dojde RAM, OS sestřelí největší proces. Pokud je to service, v systemd jde nastavit, jestli má znovu nastartovat (výchozí stav je, že ne)..

když neaktualizuješ, tak se není co divit, že ti vše funguje :), s uptime 2 roky a debianem bych se mohl nechlubil.

alfi

  • ****
  • 334
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zvažuji přechod z Linuxu na FreeBSD
« Odpověď #25 kdy: 24. 07. 2024, 08:48:34 »
když neaktualizuješ, tak se není co divit, že ti vše funguje :), s uptime 2 roky a debianem bych se mohl nechlubil.
Všude jsou unattended-upgrades, dokonce ani to nedělá problémy. Jen ten restart se musí udělat ručně, nový kernel je 1-2x do roka :)

Re:Zvažuji přechod z Linuxu na FreeBSD
« Odpověď #26 kdy: 24. 07. 2024, 10:57:43 »
když neaktualizuješ, tak se není co divit, že ti vše funguje :), s uptime 2 roky a debianem bych se mohl nechlubil.
Všude jsou unattended-upgrades, dokonce ani to nedělá problémy. Jen ten restart se musí udělat ručně, nový kernel je 1-2x do roka :)

takže ve výsledku ani nevíš, která služba se ti po její aktualizaci restartovala a která ne, pořád se mohou používat už dávno aktualizované a opravené kódy jen proto, že si je drží proces.

Je to rozhodně lepší než nic, ale prakticky ti to stejně nedává žádné záruky, restart tady není jen o tom, aby se aktualizoval kernel, ale aby se znovunačetly všechny programy. Už dávno mě přestalo bavit vyplňovat bug reporty na balíčky, které nerestartovaly daemony při jejich změnách.

k3dAR

  • *****
  • 2 932
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zvažuji přechod z Linuxu na FreeBSD
« Odpověď #27 kdy: 24. 07. 2024, 17:01:05 »
[...] restart tady není jen o tom, aby se aktualizoval kernel, ale aby se znovunačetly všechny programy [...]
https://manpages.debian.org/bookworm/needrestart/needrestart.1.en.html

Re:Zvažuji přechod z Linuxu na FreeBSD
« Odpověď #28 kdy: 25. 07. 2024, 09:13:00 »
[...] restart tady není jen o tom, aby se aktualizoval kernel, ale aby se znovunačetly všechny programy [...]
https://manpages.debian.org/bookworm/needrestart/needrestart.1.en.html

ano, ano, ale je to zase takové částečné řešení, pokud aplikace nedrží už soubor otevřený, ale pouze si ho načetla, nebude to needrestart detekovat. Jak jsem psal, už jsem u spoustu balíčků právě kvůli tomu vyplňoval kdysi reporty, teď debian používám hodně sporadicky, takže nevím, kam se to posouvá.