Jak zabránit zašifrování disku hackery

Jak zabránit zašifrování disku hackery
« kdy: 22. 06. 2024, 11:19:31 »
Čím dál víc o tom slyším, hackeři ve Windows zašifrují disk a vyžadují výkupné. Přeci jenom mám odpojené USB zálohy, nepouštím vše, používám Windows Defender, ale i tak by mě zajímalo, jaká je nejlepší prevence proti tomuto.


RDa

  • *****
  • 2 558
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zabránit zašifrování disku hackery
« Odpověď #1 kdy: 22. 06. 2024, 11:57:11 »
Muzes nastavit svazek jako readonly :D

A prevence je nepripojovat ten disk k pocitaci, nebo pocitac k internetu ani cizim mediim.. co chces jako slyset?

Re:Jak zabránit zašifrování disku hackery
« Odpověď #2 kdy: 22. 06. 2024, 13:02:11 »
Zálohovat, zálohovat, zálohovat. Ideálně v režimu 3-2-1

Re:Jak zabránit zašifrování disku hackery
« Odpověď #3 kdy: 22. 06. 2024, 15:01:25 »
V první řadě tomu předcházet, takže používat aktualizovaný software a nespouštět kdejaký nesmysl stažený z internetu.

Zálohovat, zálohovat, zálohovat. Ideálně v režimu 3-2-1
U zálohování je možné navíc sledovat, kolik se toho v zálohách mění a co se mění. Aby člověk neskončil s pečlivě zazálohovanými soubory zašifrovanými ransomware.

alex6bbc

  • *****
  • 1 518
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zabránit zašifrování disku hackery
« Odpověď #4 kdy: 22. 06. 2024, 16:38:32 »
nebo zalohovat spustenim live linuxu a zkopirovanim zalohy. kdyz pojedes v linuxu nemuzou jet zle windows programy.


buldr

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
Re:Jak zabránit zašifrování disku hackery
« Odpověď #5 kdy: 22. 06. 2024, 17:09:46 »
Co to rovnou odpojit od elektrické sítě, protože i live distribuce může být infikována. Jistota je jistota!

Dotaz byl položen tak, jak byl položen – hodně laicky. To je můj dojem a jakýkoliv Linux (distribuce) bude děravá jako cedník, protože v rukou laického správce přichází nebezpečný předpoklad. Paradoxně i výchozí sestavení a konfigurace Windows bude podstatně bezpečnější, než Linux pod správou laika. Falešný pocit bezpečí totiž funguje bez ohledu na systém. Připomíná mi to koleje a také uřvané blbunťáky z Abíčka, kteří to pomocí cihlou založený enter nějak nainstalovali a potom chodili vyřvávat o bezpečnosti. Přitom stačilo „tenhlebalikmusismit.deb“ a otevírali svoje systémy dokořán, hezky pěkně s úklonem a pozvánkou pro každého.

Ono mu bude prd platné, že mu síťové disk (úložiště) poběží pod Linux, když si ty data zašifruje z jiného zařízení, nebo si díky „zaručenému“ návodu (tupé kopírování do shellu pod rootem) něco pěkného dotáhne.
Carpe diem

Re:Jak zabránit zašifrování disku hackery
« Odpověď #6 kdy: 22. 06. 2024, 17:28:06 »
nebo zalohovat spustenim live linuxu a zkopirovanim zalohy. kdyz pojedes v linuxu nemuzou jet zle windows programy.
Jak vám to pomůže v tom, že máte na disku zašifrovaný soubor, který zkopírujete i do zálohy?

Re:Jak zabránit zašifrování disku hackery
« Odpověď #7 kdy: 22. 06. 2024, 17:38:01 »
tohle se mi libi,  takova agnosticka detekce.
jsem myslel, ze ten dotaz je o necem takovem. vsechno ostatni jsou triviality.
nevim, jak pomuhou 3 mesice  stare zalohy, co obsahuji jeste nezasifrovane soubory, kdyz to ztrati 3 mesice prace.


U zálohování je možné navíc sledovat, kolik se toho v zálohách mění a co se mění. Aby člověk neskončil s pečlivě zazálohovanými soubory zašifrovanými ransomware.

Re:Jak zabránit zašifrování disku hackery
« Odpověď #8 kdy: 22. 06. 2024, 18:01:46 »
Asi dobrý, potom co jsem tu nenašel odpověď jsem začal víc googlit a našel odpověď - https://support.microsoft.com/en-us/windows/protect-your-pc-from-ransomware-08ed68a7-939f-726c-7e84-a72ba92c01c3 , Microsoft přímo popisuje způsoby ochrany, včetně zabudovaných mechanismů ve Windows, OneDrive a Office 365.

alex6bbc

  • *****
  • 1 518
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zabránit zašifrování disku hackery
« Odpověď #9 kdy: 22. 06. 2024, 18:13:35 »
nebo zalohovat spustenim live linuxu a zkopirovanim zalohy. kdyz pojedes v linuxu nemuzou jet zle windows programy.
Jak vám to pomůže v tom, že máte na disku zašifrovaný soubor, který zkopírujete i do zálohy?

smysl je v tom, ze udela zalohu hnedle medle dokud ma vsecko v poradku. takze hned.

Re:Jak zabránit zašifrování disku hackery
« Odpověď #10 kdy: 22. 06. 2024, 18:18:27 »
smysl je v tom, ze udela zalohu hnedle medle dokud ma vsecko v poradku. takze hned.
Jenže takhle to nefunguje. Lidé počítače používají, vytvářejí nové soubory, upravují ty starší – a tyhle úpravy je potřeba také zálohovat.

alex6bbc

  • *****
  • 1 518
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zabránit zašifrování disku hackery
« Odpověď #11 kdy: 22. 06. 2024, 18:23:18 »
smysl je v tom, ze udela zalohu hnedle medle dokud ma vsecko v poradku. takze hned.
Jenže takhle to nefunguje. Lidé počítače používají, vytvářejí nové soubory, upravují ty starší – a tyhle úpravy je potřeba také zálohovat.

takhle to funguje zalohujes (postupne a periodicky) to co je v poradku. az se neco stane, tak te zaloha zachrani.

CPU

  • *****
  • 678
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zabránit zašifrování disku hackery
« Odpověď #12 kdy: 22. 06. 2024, 18:24:45 »
No já bych šel spíš cestou třeba Synology.
https://www.synology.com/en-global/dsm/solution/ransomware
Kolik máš pracovní SSDčko? Normálně 2TB? Pak ti stačí 2*4TB disk nebo 2*8TB disk.

I naprostí tupíří programátoři berou devadesát tisíc měsíčně a pořídit si Synology včetně slušné kapacity je banalita. Hlavně budeš mít klid, protože můžeš mít mrtě záloh. Připojíš to doma do sítě, zálohy se ti stáhnou, nestaráš se o nic.
« Poslední změna: 22. 06. 2024, 18:26:18 od CPU »

Re:Jak zabránit zašifrování disku hackery
« Odpověď #13 kdy: 22. 06. 2024, 18:30:07 »
takhle to funguje zalohujes (postupne a periodicky) to co je v poradku. az se neco stane, tak te zaloha zachrani.
To byste ovšem nejprve musel vědět, zda to, co zálohujete, je v pořádku. A k tomu vám spuštění zálohování z jiného stroje nijak nepomůže.

alex6bbc

  • *****
  • 1 518
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zabránit zašifrování disku hackery
« Odpověď #14 kdy: 22. 06. 2024, 18:40:38 »
takhle to funguje zalohujes (postupne a periodicky) to co je v poradku. az se neco stane, tak te zaloha zachrani.
To byste ovšem nejprve musel vědět, zda to, co zálohujete, je v pořádku. A k tomu vám spuštění zálohování z jiného stroje nijak nepomůže.

sice se tu dohadujem jak decka, ale coz 😁

cim drive tim je mensi sance, ze to zasifrovane je, nebo se to zacina sifrovat, proto doporucuji zacit zalohovat hned.