Vadný procesor AMD Ryzen 9 7900

Vadný procesor AMD Ryzen 9 7900
« kdy: 16. 05. 2024, 17:10:49 »
Vypadá to, že mám vadný procesor AMD Ryzen 9 7900. Testoval jsem na dvou různých deskách a obvykle nechce nastartovat.  Ventiáltor jede, ale start dále nepokračuje. Občas se chytne, nastartuje, ale pak se může zase kousnout. Jednou nastartoval až po cca hodině trčení v tomto divném stavu. Na číselníku stavů u asrock desky bylo 00.

Ještě bež ti tačalo dělat tuhle, jelo to cca měsíc OK a pak spadl ovladač síťové karty, což může a nemusí souviset.
Další kousnutí stroje už měly tyto projevy.

Myslíte, že by na tu závadu mohl mít vliv použitý chladič. https://www.alza.cz/deepcool-ag200-d7687791.htm .
Jde nasadit jen hodně silou. Tak jestli nevyvolal nějaké nezdravé mechanické pnutí. Jde mi o to, jestli mám pro jistotu vyměnit i ten chladič, nebo ten vliv mít nemůže ...

Koupím si asi nový procesor a ten původní zkusím reklamovat. 

Zkoušené desky jsou Asrock B650D4U   a ASUS TUF GAMING B650M-PLUS. Koupil jsem identické sestavy (lišící se jen tím chladičem) a ta druhá B650D4U funguje zatím bez problému.


CPU

  • *****
  • 788
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vadný procesor AMD Ryzen 9 7900
« Odpověď #1 kdy: 16. 05. 2024, 18:19:26 »
Ahoj,

Intel se vydal cestou "perme do toho všechno, jen ať se to taví" no a aby AMD náhodou nemělo pomalejší procíky, tak to taky ženou výš, než by bylo milé. O hodně méně, ale ženou. A tak se objevují zmetky i u AMD. Jinak uvedený problém může způsobovat celá řada faktorů. Ale ano, procík může být marod = vyreklamovat!

Všimni si, že dneska se procesory v podstatě nedají pořádně taktovat nahoru a naopak jim často spíš pomáhá podtaktování.
 

Re:Vadný procesor AMD Ryzen 9 7900
« Odpověď #2 kdy: 16. 05. 2024, 18:36:16 »
Vůbec bych se nedivil, kdyby to bylo zdrojem. Nebo i paměti by to mohly dělat. Ty jsi zatím zkoušel měnit jen desku?
Některé chladiče jdou hůř nasadit, ale zespodu je deska vyztužená kovovým držákem.

Re:Vadný procesor AMD Ryzen 9 7900
« Odpověď #3 kdy: 16. 05. 2024, 19:37:41 »
Nechci ti brát iluzi, ale reklamovat procesor je dost složitý.
Určitě máš na to zákonné právo, ale tuším že ti to zamítnou pro mechanické poškození, a nebo jim to bude normálně fungovat a ty to cpeš do nekompatibilní desky.
Prodávám počítače 30 let, ale zatím jsem neměl žádnou příležitost vyřizovat reklamaci CPU, a to dokonce ani u AMD Duron které byly háklivé. Ale např. základní desky se reklamují relativně častěji.
Takže bych ti doporučil vizuálně zkontrolovat základní desku, ev. ji vyzkoušet s jiným CPU a pustit na ní nějaký test, a nebo alespoň instalaci Windows jestli se to náhodou nesekne.

Re:Vadný procesor AMD Ryzen 9 7900
« Odpověď #4 kdy: 16. 05. 2024, 19:52:25 »
Já jsem reklamoval vadný Ryzen 1700 přímo u AMD a bylo to naprosto bez problému (ta vada ale byla tehdy hodně diskutovaná a byly vadné celé várky až do nějakého data).

Klidně to může být CPU - pokud máš 2 identické sestavy tak ten podezřelý CPU dej to té sestavy co funguje a uvidíš jesli nastane problém - jestli ano tak máš vadný CPU a reklamoval bych ho. Ale klidně to může být MB nebo RAM, hlavně Ryzeny jsou na RAM hodně citlivé, takže když nabootuješ tak určitě x86 memtest, abys měl jistotu.

BTW já mám Ryzen 7950x a taky nejsem spokojený, ale mám trochu jiný problém...


Re:Vadný procesor AMD Ryzen 9 7900
« Odpověď #5 kdy: 16. 05. 2024, 21:10:42 »
Zdroj jsem vyměnit zkoušel, také desku(za úplně jiný typ) a také jsem zkoušel nezapojit všechny paměti.
Kdyby to bylo mechanické poškození, proč procesor přestal fungovat po měsíci provozu v servrovně aniž by se jej někdo dotýkal?

Jediné vysvětlení by mohlo ten chladič co nedobře tlačí na procesor.

petersveter

Re:Vadný procesor AMD Ryzen 9 7900
« Odpověď #6 kdy: 17. 05. 2024, 00:30:35 »
Vůbec bych se nedivil, kdyby to bylo zdrojem. Nebo i paměti by to mohly dělat. Ty jsi zatím zkoušel měnit jen desku?
Některé chladiče jdou hůř nasadit, ale zespodu je deska vyztužená kovovým držákem.

Najskor toto. Ked som este skladal pc pred 20 rokmi tak si pametam ze toto bolo dolezite. Verim ze to plati aj dnes, i ked by to malo byt uz len zriedkavejsie. Pozri specs toho procaku a ci mas naozaj kompatibilne komponenty. Nie len procak ale vsetko skratka. Primarne ide o cpu, dosku a ram. Zdroj moc ani nie ale clovek nikdy nevie.

Taktiez ci mas bios spravne nastaveny. Jedno blbe nastavenie ti moze lahko zabit(nenabootuje) cely system(napriklad casovanie ramiek).

RDa

  • *****
  • 2 618
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vadný procesor AMD Ryzen 9 7900
« Odpověď #7 kdy: 17. 05. 2024, 00:33:17 »
BTW já mám Ryzen 7950x a taky nejsem spokojený, ale mám trochu jiný problém...

Jakej? Se mi zda ze poslednich 10 let se neoplati koupit zadnou novou (neoverenou) techniku - vsichni jsme betatesteri, nejenom sw ale i hw :/

RDa

  • *****
  • 2 618
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vadný procesor AMD Ryzen 9 7900
« Odpověď #8 kdy: 17. 05. 2024, 00:36:48 »
Vypadá to, že mám vadný procesor AMD Ryzen 9 7900. Testoval jsem na dvou různých deskách a obvykle nechce nastartovat.  Ventiáltor jede, ale start dále nepokračuje. Občas se chytne, nastartuje, ale pak se může zase kousnout. Jednou nastartoval až po cca hodině trčení v tomto divném stavu. Na číselníku stavů u asrock desky bylo 00.

u AM5 generace je problem s tim, ze vyrobci desek nastavili defaultne velice brutalni OC, takze pak procesory odchazeli

zkus to CPU vyndat a zkontrolovat - zda nemas na nem nejake boulicky

reseni bylo mit pak novejsi bios (takze jestli mas starej z vyroby - zahravas si s ohnem)

Re:Vadný procesor AMD Ryzen 9 7900
« Odpověď #9 kdy: 22. 05. 2024, 16:06:59 »
Zkusil bych v BIOSu nastavit ECO mode. Tím se srazí jeho odběr i max napětí a i když deska nemá aktualizovaný BIOS měl by jet.
Udělal bych i memtest ať se otestuje jak pracuje stabilně s RAM.

Re:Vadný procesor AMD Ryzen 9 7900
« Odpověď #10 kdy: 23. 05. 2024, 20:48:35 »
Děkuji za rady. Zjistil jsem, že procesorem to není.  Koupil jsem další procesor a dělá to stejné.
Vypadá to, že si nějak při startu testuje skrytě paměti, což může běžně trvat až minutu.

Po tu dobu je monitor vypnutí a nic to nezobrazuje. Tento stav se dá poznat jen pomocí indikačních led na desce, nebo toho chybového kódu.

Co je ale horší že se to může dostat do stavu, kdy to trvá i hodinu i když to je mnohem vzácnější.

Pokud osadím jen jeden paměťový slot, doba se sníží, ale pořád to může být až minuta.

Možná bude nějaká paměť mít s tímto testováním problém, ale není úplně snadné zjistit jaká, protože to že to trvá až minutu je, zdá se, úplně normální. 

Píše se o tom např. zde.

https://www.reddit.com/r/AMDHelp/comments/13w0jfr/does_anyone_have_restart_issues_on_their_am5_build/?sort=new

I když většina lidí má spíše problém jen s tím, že to trvá někdy minutu. Občas se někdo nedočká vůbec.
Je to podobný stav, jako když tam nedáte paměť vůbec.

Záhada je, že když to bylo nové, tak jsem si ničeho zvláštního nevšiml.  Hodinové startování se projevil až po více než měsíci provozu. Mám 4 moduly paměti KSM48E40BD8KM-32HM, které jsou doporučeny k oběma testovaným deskám.

RDa

  • *****
  • 2 618
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vadný procesor AMD Ryzen 9 7900
« Odpověď #11 kdy: 23. 05. 2024, 23:10:48 »
Ano, trenovani pameti je dalsi bolistka AM5 platformy. Chce to znova co nejnovejsi bios a pokud problem pretrvava, tak nepouzivat pretaktovane pameti, ale default.

Re:Vadný procesor AMD Ryzen 9 7900
« Odpověď #12 kdy: 24. 05. 2024, 14:16:03 »
Tady píší že u DDR5 je jediné dobré řešení prostě použít jen 2 sloty ze čtyř. https://forum-en.msi.com/index.php?threads/ram-explained-why-two-modules-are-better-than-four-single-vs-dual-rank-stability-testing.363139/
(odkaz poradil uživatel fóra honzako)

Mimojiné píší.
Citace
This also means that DDR4 is actually better for high-capacity memory configurations such as 128 GB total, because:
- It doesn't experience such a large drop in the electrical properties of the memory system when using four modules
- Four-module high-capacity kits are readily available (and at a lower price)
- Four-module kits are actually certified on the memory QVL at MSI
- They will most likely outperform their DDR5 equivalent due to DDR4's lower latencies, when compared to DDR5's necessary low required frequencies at this configuration.
The overall higher DDR5 latencies just can't be compensated for by higher RAM frequencies anymore, since using four DDR5 modules requires lower frequencies to be stable.

Zatím si to dalo říci, ale mám strach, že jednou bude zase trvat bootování hodinu, nebo to nenabootuje vůbec.
Řešení by mohlo být to osadit  jen 64 GB pamětí a těch dalších 64GB použít do dalšího stroje.

Re:Vadný procesor AMD Ryzen 9 7900
« Odpověď #13 kdy: 25. 05. 2024, 09:21:45 »
Vypadá, že problém je vyřešen.  Vše spolehlivě funguje, jen pokud jsou osazeny jen 2 ze 4 paměťových slotů. Žádná paměť není vadná, ale když se osadí všechny čtyři, fungují nespolehlivě. Nechce to startovat, nebo se to během provozu samo restartuje při zátěži.
Výrobce paměti Kingstone obě desky doporučuje, druhý naprosto totožný stroj zatím nezlobí.
Vypadá to na systémový nedostatek DDR5, kdy osazení všech 4 slotů je  pokud možno lepší se vyhnout. Totiž paměť vždy běží pomaleji a je větší riziko záhadných potíží protože si zjevně paměti vzájemně nemusí sednout i když jsou kupovány ve stejné objednávce.

Trénování paměti pokud se změní osazení slotů běžně trvá při prvním startu spíše několik minut než jednu minutu a někdy se člověk nedočká, musí zkoušet vícekrát, nebo s tím znovu šibovat. Ale jen při prvním startu, pak je to rychlé. Když to člověk neví hodně to stěžuje hledání problému.

Re:Vadný procesor AMD Ryzen 9 7900
« Odpověď #14 kdy: 25. 05. 2024, 12:09:38 »
Kdysi jsem měl problém se čtyřmi paměťovými moduly (4x16GB) na desce MSI s chipsetem Z170. Jenže to bylo jen s probuzením PC po uspání, kdy se čtyřmi moduly se neprobudil. Se dvěma moduly to bylo bez problému a se třema se probudil jen někdy.

Jenže já jsem kupoval ty čtyři moduly na dvakrát a nebyl to komplet, takže reklamace by určitě nevyšla.

Tehdy jsem zjistil měřením napětí pro DRAM, tím že se při probuzení neobjevilo okamžitě v plné výši a nejspíš to chvíli trvalo, ale to se dá blbě odhadnout s levným digitálním multimetrem. Dedukce byla, že ty čtyři moduly nebyla schopna ta napěťová kaskáda ihned pokrýt. Desku jsem prodal, koupil jinou a ta fungovala správně.