Samba a uživatelé s diakritikou a mezerami

Samba a uživatelé s diakritikou a mezerami
« kdy: 13. 09. 2011, 20:07:00 »
Ahoj všem,
Nikde sem nenašel (ani v dokumentaci samby to sem si myslel, že tam je snad vše) jestli jde přiřadit opravnění uživateli s diakritikou ve jmenu popřípadě s mezerou ve jmenu a jak to udělat.
S mezerou sem bezradný uplně a u diakritiky uvíznu v konfiguračním souboru samby kde při pokusu o diakritiku to vypisuje všechno možne jen ne dane pismeno.

Jde to vubec? Mate stim někdo zkušenosti?
« Poslední změna: 13. 09. 2011, 20:26:36 od Petr Krčmář »


Petr

Re: Samba a uživatelé s diakritikou a mezerami
« Odpověď #1 kdy: 13. 09. 2011, 20:34:38 »
man 5 smb.conf

username map - specifikuje soubor, ve kterém jsou namapovaní unixoví a windowsoidní uživatelé. Mezeryu to umí zcela jistě (prostě se windowsové jméno dá celé do uvozovek), diakritiku nevím, chce to vyzkoušet. A také vyzkoušet různá kódování, než se trefí to správné :-)

Pak je ještě username map script - což může být shellový skript, který to mapování zajistí. Vše popsáno v manuálové stránce k sbm.conf

--
-p-

Sten

Re: Samba a uživatelé s diakritikou a mezerami
« Odpověď #2 kdy: 13. 09. 2011, 21:16:11 »
Určitě to jde, diakritika by měla fungovat bez problémů, musí být ale ve stejném kódování, jaké je na daném počítači (pravděpodobně UTF-8). Jméno s mezerou stačí dát do uvozovek.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Samba a uživatelé s diakritikou a mezerami
« Odpověď #3 kdy: 13. 09. 2011, 23:27:44 »
Pochopitelně, že to jde i když já osobně doporučuji se diakritice vyhnout a mezeru nahradit podtržítkem. Ale když už je takový uživatel založen, dá se s ním pracovat. Co konkrétně vám nejde? Pravidla v smb.conf? Nebo přidání takového uživatele? Nebo oprávnění souborů a adresářů pro takového uživatele? Jak psal Petr, uvozovky jsou mocné. ;-)

jebeka m

Re: Samba a uživatelé s diakritikou a mezerami
« Odpověď #4 kdy: 15. 09. 2011, 17:40:45 »
Jde mi o konfiguracni soubor. Uzivatele se mi pridat s diakritikou podari ale v konfiguracnim souboru mi to vypise nesmyslne znaky. A nevim jak konfigurak premluvit aby diakritiku nejak bral.


Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Samba a uživatelé s diakritikou a mezerami
« Odpověď #5 kdy: 15. 09. 2011, 23:49:33 »
Tak jsem si to chtěl cvičně vyzkoušet, protože vím, že kdysi dávno jsem to dělal, ale dnes už mi ani systém nedovolí vytvořit uživatele s diakritikou, což je nutnost pro přidání do seznamu samba uživatelů. Pravda, nezkoušel jsem to nikterak obejít, což možná nějaký parametr dovoluje. Takže můj výrok beru zpět, možná už to není možné.

jebeka m

Re: Samba a uživatelé s diakritikou a mezerami
« Odpověď #6 kdy: 16. 09. 2011, 19:06:33 »
Hold budou to muset vydržet bez diakritiky. Děkuji všem za radu.

pavel

Re: Samba a uživatelé s diakritikou a mezerami
« Odpověď #7 kdy: 17. 09. 2011, 20:45:56 »
Nechápu proč, vždyť řešení už máš výše uvedené...
Prostě založíš uživatele anHx158u v Linuxu a pak jej namapuješ v souboru smbusers:

anHx158u= "můj uživatel"

Re: Samba a uživatelé s diakritikou a mezerami
« Odpověď #8 kdy: 17. 09. 2011, 23:24:11 »
Ano tohle jde, i sem to zkoušel. Ale v konfigurační soubor mi nechce brat diakritiku, proto když napišu

Kód: [Vybrat]
valid users = "uživatel háčkový"

tak mě to přepiše na

Kód: [Vybrat]
valid users = " u�ivatel h��kov�"

Tohloe celou dobu nechapu a nemužu přijit proč mě to děla.

Sten

Re: Samba a uživatelé s diakritikou a mezerami
« Odpověď #9 kdy: 18. 09. 2011, 00:22:06 »
Ano tohle jde, i sem to zkoušel. Ale v konfigurační soubor mi nechce brat diakritiku, proto když napišu

Kód: [Vybrat]
valid users = "uživatel háčkový"

tak mě to přepiše na

Kód: [Vybrat]
valid users = " u�ivatel h��kov�"

Tohloe celou dobu nechapu a nemužu přijit proč mě to děla.

Pokud na to používáte terminál, tak to spíše vypadá na problém s kódovámím terminálu. Jestli používáte Putty, zkontrolujte, že tam máte nastavené UTF-8.

Re: Samba a uživatelé s diakritikou a mezerami
« Odpověď #10 kdy: 18. 09. 2011, 00:30:52 »
Ano putty použivat, zkusil sem to přepnout a nic. V terminalu v přikazech mě to piše i diakritiku ale v nano nebo vi mě to v tom konfiguraku tu diakritiku nechce brat.

Vladimír Krejčí

Re: Samba a uživatelé s diakritikou a mezerami
« Odpověď #11 kdy: 02. 10. 2011, 10:39:40 »
A když v terminálu uděláte toto?
echo "valid users = uživatel háčkový" >> /etc/samba/smb.conf