V akom stave je Windows 11?

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #30 kdy: 24. 04. 2024, 16:27:34 »
Spomalovanie je podla mna uz mytus. Mam na stolovom PC 4-5 rokov ten isty OS, bez preinstalovania (win10) a behaju omnoho sviznejsie ako na win11 na pracovnom notebooku, pretoze na tom notasi mam 300 roznych korporatnych p<>covin.


Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #31 kdy: 24. 04. 2024, 16:48:28 »
Taky pařím, jen jsem ho chtěl nasrat ;D

Nepovedlo se.  ;D

jjrsk

  • ****
  • 480
    • Zobrazit profil
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #32 kdy: 24. 04. 2024, 17:16:07 »
...
Jinak receno, nic o tom nevis, vzivote si to nevidel, ale to ti nebrani o tom blabolit. Vcetne toho, ze tu blabolis o tom ze ty jedny piskvorky ktere hrajes ty, prece funguji ...

Na ten "normalni" terminal musi bezet servisa jen na to, aby se milostive dalo do te zhuverilosti psat z klavesnice ... lol.

Ty procenta se budou v následujících měsících dost měnit, korporace budou přecházet na 11 páč ty desítky příští rok končí.
Nebudou, zaprvy desitky budou mit support minimalne do 2029, zadruhy ve spouste korporatech se resi i souvislosti, a jednou z tech souvislosti je treba neexistujici exchange, jeho neexistence muze firmy primet se presunout jinam, a tim padem i zahodit utlouk, a tutiz i ms office a s tim pripadne i ty widle.

Na w11 navic proste nefunguje hromada aplikaci. Jednu takovou zrovna resim.

Mlocik97

  • *****
  • 891
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #33 kdy: 24. 04. 2024, 17:17:03 »
Rychlím prohledáním internetu zjistíte, že celosvětově má windows 11 zastoupení na 26% a windows 10 na 69%.

Celosvětově má windows x linux - 72% x 4%

https://gs.statcounter.com/os-market-share/desktop/worldwide

Z toho je jasný pro koho je windows laděný a jaký potřeby má splňovat. Především má uspokojit BFU který si pustí sociální sítě, nakoupí přes internet a podívá se na média - čistě konzumní aktivity.

1. otázka, koľko z tých unknown je práve Linux, podľa mňa väčšina.
2. otázka, aká by bola situácia by bola keby sa väčšina laptopov predávala s předinstalovaným Linuxom (tak ako dnes je sú s Windowsom)
3. vieme o zotrvačnosti, ale dlhodobo je vidieť trend že market share u Windows klesá a u Linuxu stúpa.

Teď je otázka - lidi co používají linux ho používají jen pro konzumní aktivity ?

Já používám 11 něco přes půl roku a neshedal jsem žádnou stopku, kde by mě házel klacky pod nohy oproti 10. A to nejsem konzument. CADy jedou, IDE jedou, virtualizace, web, všechno co potřebuji funguje.

Nemám čas rozčilovat se nad os, když mám spousty jiné důležité práce. Je to zbytečný. Naučím se nové triky a jdu dál...

U Windows 11 je tých klacek stále dosť, samozrejme je to lepšie než u Windows 10 (ak riešime čo spomínaš), HyperV bol fakt vo Win10 totálny paskvil. Na druhú stranu máš vo Windows 11 neskutočné UI/UX chýb (ako som už písal o odseknutých tlačítkách či pretekajúcich textoch).

Například mě víc naštval linux - konkrétně ubuntu, protože jsem nebyl schopný si vzpomenout jak se dělá zástupce na plochu. Taková věc na 2 sekundy. Nebo vytvoření textového souboru ve složce. Taky jasná věc. Ve svých ubuntu to v contextovém menu myši nemam.

Já mám linux rád, ale častěji ho rozbiju tím, že mu nerozumím a hledám kde se co dá udělat. Pak spousta aktivit mě v linuxes trvá násobně víc času než když bych si to odklikal ve windowsech.

Práve zástupca je veľmi jednoduchá vec. Stačí pravý klik -> Vytvoriť odkaz alebo skratka SHIFT + CTRL + M, mám to v Ubuntu 20.04. aj 22.04.

Za mě je linux o tom, že si v něm znalý člověk udělá co potřebuje a ten systém mu to dovolí. Windows je o tom, že člověk nemusí vůbec nic vědět, a systém se o něj postará. To že se o něj nemusí starat v nejlepším zámu tím že ho špehuje je daň za odevzdání kontroly. Microsoft chce vědět, jak se jeho produkty používají ...

Jo, nemusím nič vedieť, preto keď chcem aby som mal po zapnutí počítača zapnutý numlock musím sa drbať v registroch (regedit), zatiaľ čo v Linuxe je to obyčajné zaškrtujúce políčko "numlock always on, numeric keys returns numbers (as in MacOS)".
Alebo ak chcem presunúť panel, tak v nastaveniach urobím klik, vo Windows to ani nejde bez aplikácie tretej strane.

A môžem pokračovať. Toto zrovna považujem za blbý argument. Dokonca aj pripojenie k VPN a nastavenie "split-forwarding" je v Ubuntu na pár klikov, čo vo Windows sa drbeš v konfiguračnom súbore.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #34 kdy: 24. 04. 2024, 17:22:33 »
Celosvětově má windows x linux - 72% x 4%
https://gs.statcounter.com/os-market-share/desktop/worldwide

Velice by mě zajímalo, kolik z těch Windows jsou Linux, který se jako Windows jen maskuje kvůli zhovadilým webům.

Za mě je linux o tom, že si v něm znalý člověk udělá co potřebuje a ten systém mu to dovolí. Windows je o tom, že člověk nemusí vůbec nic vědět, a systém se o něj postará.

O tom je možná tak macOS. A ne, nejsem jablíčkář. Windows je hlavně o tom, že ten systém nějak funguje tak, aby to stačilo a více raději neřešit.


Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #35 kdy: 24. 04. 2024, 17:24:50 »
« Poslední změna: 24. 04. 2024, 17:27:27 od PetrSA »

Mlocik97

  • *****
  • 891
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #36 kdy: 24. 04. 2024, 17:25:00 »
2Tomík: Až vyrosteš z dětských kalhotek a přestaneš hrát hry s pajďulákama, začnou tě zajímat víc jiný věci.
Ale ať je po tvém, Widle 11 jsou pro děcka na hraní dobrý.

Hlavní problém je v odesílání věcí do psí ďoury.

Tvl, hraní s pajďulákama, rytířema nebo letadýlkama je důležitá součást procesu uchování duševního zdraví a domácí pohody, na to nešahej... Bohužel linux zrovna v tomhle moc nevyniká.

Tak súhlasím, na hry je Linux nie úplne najvhodnejší, aj keď poslednou dobou sa dejú veľké pokroky (Viď Proton či Vulkan). Ešte ale bude trvať nejaký čas kým to nahradí "Windows" v prípade hier všeobecne.

Mlocik97

  • *****
  • 891
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #37 kdy: 24. 04. 2024, 17:28:52 »
Celosvětově má windows x linux - 72% x 4%
https://gs.statcounter.com/os-market-share/desktop/worldwide

Velice by mě zajímalo, kolik z těch Windows jsou Linux, který se jako Windows jen maskuje kvůli zhovadilým webům.

Hah, tak ja si pamätám že keď si otvoríš web BlueStack emulátora na Linuxe, tak ti neumožní stiahnuť inštalátor (ani keby si ho chcel inštalovať na inom zariadení) a len vypíše "Sorry, BlueStacks is available only for PC or Mac", a stačí zmeniť user-agent a zrazu už problém to stiahnuť nie je (a dokonca ani nainštalovať pod Wine), i keď neviem čo má stiahnutie spoločné s inštaláciou, že to blokuje ešte aj stiahnutie súboru.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #38 kdy: 24. 04. 2024, 17:49:49 »
Jinak receno, nic o tom nevis, vzivote si to nevidel, ale to ti nebrani o tom blabolit. Vcetne toho, ze tu blabolis o tom ze ty jedny piskvorky ktere hrajes ty, prece funguji ...

Však stále čekám na konkrétní příklad. Jistě jich budeš mít víc, jeden si vyber a odhal nám to tady.

Na w11 navic proste nefunguje hromada aplikaci. Jednu takovou zrovna resim.

A dozvíme se její jméno?

Mudvy

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #39 kdy: 24. 04. 2024, 18:26:26 »

Práve zástupca je veľmi jednoduchá vec. Stačí pravý klik -> Vytvoriť odkaz alebo skratka SHIFT + CTRL + M, mám to v Ubuntu 20.04. aj 22.04.

Jo, nemusím nič vedieť, preto keď chcem aby som mal po zapnutí počítača zapnutý numlock musím sa drbať v registroch (regedit), zatiaľ čo v Linuxe je to obyčajné zaškrtujúce políčko "numlock always on, numeric keys returns numbers (as in MacOS)".
Alebo ak chcem presunúť panel, tak v nastaveniach urobím klik, vo Windows to ani nejde bez aplikácie tretej strane.

A môžem pokračovať. Toto zrovna považujem za blbý argument. Dokonca aj pripojenie k VPN a nastavenie "split-forwarding" je v Ubuntu na pár klikov, čo vo Windows sa drbeš v konfiguračnom súbore.

Zkoušel jsem, nemám to tam :), ani zkratka nic nedělá. Mám 22.04 upgradnute z 20.04. Chtěl jsem udělat zástupce ze spustitelneho jar. To je jedno.

To co řešíte bežný uživatel ani neví že existuje registr, nebo že by to snad mohlo jít i jinak. Když chce psát čísla, zapne si numlock na klávesnici a myslí si že je to jediná cesta. Nenapadne ho že by to měl vůbec řešit. To samé jsou i ty další podněty.

Co se snažím vysvětlit, je že většina uživatelů jsou naprostí amatéři, co se pochopení OS týče. Neví že to mají chtít změnit nebo že to je problém.

Vy jste exper na počítače, rozumíte všemu a všimnete si hned nedokonalostí. Znám lidi, experty na plasty, ty se podivají na auto a řeknou přesně kde měl jaký plast problém a proč by to mohlo vadit. Já se na to auto podívám a nevidím vůbec nic. Chápejte že lidi používají počítače a os tak jak ho vidí očima, a neřeší nic dalšího.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #40 kdy: 24. 04. 2024, 21:25:47 »
Standardní podpora vyprší Windows 10 v roce 2025. Takže pro firmy s Widlema, které nemají instalace počítačů zautomatizované, je vhodné u nových PC instalovat Windows 11.
Ve Windows 10/11 sice bez většího nastavování funguje GUI lépe než v linuxu, ale zase jsou méně spolehlivé. Ve Win10 se mi třeba občas odpojí externí monitor a někdy nejde do restartu připojit.

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #41 kdy: 25. 04. 2024, 07:11:49 »
Hele tak mi připadá, že ještě nepadlo pro úplnost toto:
https://www.youtube.com/watch?v=HbDnxzrbxn4
(sry jestli jsem zaspal)

L..

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #42 kdy: 25. 04. 2024, 07:53:52 »
Ve Win10 se mi třeba občas odpojí externí monitor a někdy nejde do restartu připojit.

Jojo, mám tu nový Dell monitor s USB-C vstupem a power delivery a Lenovo Thinkpad. Týden to dohromady fungovalo, notebook jsem připojil přes USB-C, nabíjel se z monitoru a ukazoval na něm paráda.

Po týdny, po nějaké aktualizaci Windows to fungovat přestalo. Prostě Thinkpad dělá akorát furt dokola zvuky "připojil jsem zařízení" / "odpojil jsem zařízení" a nic. Nefunguje to ani s druhým stejným Thinkpadem. Na jiném Lenovo monitoru ty notebooky fungují dobře. S Dell notebookem ten můj monitor taky funguje dobře. Prostě Windows :-\

Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #43 kdy: 25. 04. 2024, 08:00:13 »
Ve Win10 se mi třeba občas odpojí externí monitor a někdy nejde do restartu připojit.

A jak je to s multimonitorovou sestavou? Speciálně 10ky mívají krámy, že zpřehází výstupy, a dostat to pak do chodivýho stavu je občas docela sranda, zvlášť když jeden z těch monitorů je dotykovka a není na primárním displeji.
A v 11kách dotykovka je kapitola sama pro sebe, bez ručního zásahu do registru ji jinam než na primární displej nedáš, protože ovládací panel nějakej jantar vypáral a prý není v plánu ho vracet. V některých ohledech je v Redmondu docela čítanková banda hovad.

mikrom

  • ****
  • 366
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:V akom stave je Windows 11?
« Odpověď #44 kdy: 25. 04. 2024, 11:25:56 »
Standardní podpora vyprší Windows 10 v roce 2025. Takže pro firmy s Widlema, které nemají instalace počítačů zautomatizované, je vhodné u nových PC instalovat Windows 11.
Po oktobri 2025 by mal Microsoft poskytovat este nejaky extended support pre firmy -  ze vraj do roku 2028 (ale videl som aj ze do 2027 alebo do 2029 - tak neviem). Potom asi uz bude k dispozicii aj dalsia verzia Windows a tym padom budeme moct Windows 11 uplne preskocit. Podobne sme nikdy neistalovali ani Windows 8.