Zigbee křížový spínač č.7

Zigbee křížový spínač č.7
« kdy: 17. 04. 2024, 10:20:38 »
Ahoj. Neviem kam inam by som to dal, napadlo ma, ze tu by to mozno ludia mohli vediet. Nepodarilo sa mi zatial najist navod a hardware ktory by bol zigbee a zaroven by fungoval ako krizovy spinac c.7. Existuje nieco take na ceskom trhu? Vsetky spinace a podobne funguju len ako klasicke tlacitka/prepinace. Ziaden sa ale zo schem zapojenia nepodoba na to ako by mal pracovat krizovy c.7.
Rozmyslam nad prerobenim osvetlenia a kedze mam dlhu chodbu na ktorej je viac (momentalne mechanickych) spinacov c.7 tak som rozmyslal ze pridanie jedneho do obvodu by bolo ok. Nemusi to byt ani spinac ako tlacitko. Stacilo keby to bola len nejaka mala krabicka ktoru by som vedel niekam schovat. Len aby mala vlastnosti c.7.
Este som nezacal nic robit len sa rozhodujem.
Dakujem za odpovede.


alex6bbc

  • *****
  • 1 632
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Smart krizovy spinac c.7?
« Odpověď #1 kdy: 17. 04. 2024, 10:27:46 »
a neslo by misto toho pouzit chytrou zarovku?

Re:Smart krizovy spinac c.7?
« Odpověď #2 kdy: 17. 04. 2024, 10:33:02 »
a neslo by misto toho pouzit chytrou zarovku?

Chodba ma 14 bodovych svetiel a chcel som aj zachovat rucne vypinace. Aj keby sa museli vymenit, ale nech tam su pre ludi co nemaju pristup k mojmu Home assistantovi napriklad. Nenapada ma zapojenie s chytrou ziarovkou.

Re:Smart krizovy spinac c.7?
« Odpověď #3 kdy: 17. 04. 2024, 11:27:04 »
Asi jedině všechny spínače nahradit  chytrými spínači. O logiku se postará HASS. O spínaní světel pak nějaký chytrý relé modul, třeba shelly.

Tj, úplně oddělit ovládání světel od spínačů.

Re:Smart krizovy spinac c.7?
« Odpověď #4 kdy: 17. 04. 2024, 11:27:59 »
Očekává se, že v takovém případě vyměníte všechny přepínače za smart tlačítka. Kdyby to byl jenom smart přepínač č. 7, nebude vědět, zda světlo zrovna svítí či nesvítí – což je vlastnost, která se u smart vypínačů tak nějak očekává.


Re:Zigbee křížový spínač č.7
« Odpověď #5 kdy: 17. 04. 2024, 11:46:47 »
Spínač č. 7 je normální dvoupólový přepínač (DPDT). Pokud ti to stačí v krabičce, pak poslouží jakékoliv relé DPDT. Koukám, že se dělají i solid state přepínací relé, ty bys potřeboval dvě (a možná není triviální přepínací SSR sehnat). Elektromagnetické mají v každém elektroobchodě.

Karmelos

  • *****
  • 1 038
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zigbee křížový spínač č.7
« Odpověď #6 kdy: 17. 04. 2024, 12:11:25 »
Ahoj. Neviem kam inam by som to dal, napadlo ma, ze tu by to mozno ludia mohli vediet. Nepodarilo sa mi zatial najist navod a hardware ktory by bol zigbee a zaroven by fungoval ako krizovy spinac c.7. Existuje nieco take na ceskom trhu? Vsetky spinace a podobne funguju len ako klasicke tlacitka/prepinace. Ziaden sa ale zo schem zapojenia nepodoba na to ako by mal pracovat krizovy c.7.
Rozmyslam nad prerobenim osvetlenia a kedze mam dlhu chodbu na ktorej je viac (momentalne mechanickych) spinacov c.7 tak som rozmyslal ze pridanie jedneho do obvodu by bolo ok. Nemusi to byt ani spinac ako tlacitko. Stacilo keby to bola len nejaka mala krabicka ktoru by som vedel niekam schovat. Len aby mala vlastnosti c.7.
Este som nezacal nic robit len sa rozhodujem.
Dakujem za odpovede.

hele a to ti nestačí něco jako časovač a k tomu pir senzor, co ti to podrží když bude rozsvíceno a někdo na tý chodbě bude? případně jenom pir?
Gréta je nejlepší.

alex6bbc

  • *****
  • 1 632
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zigbee křížový spínač č.7
« Odpověď #7 kdy: 17. 04. 2024, 12:15:23 »
az tady jsem se dozvedel, ze to je standartni cislovani :-)

https://www.zasuvka.eu/typy-a-razeni-vypinacu

Re:Zigbee křížový spínač č.7
« Odpověď #8 kdy: 17. 04. 2024, 12:48:59 »
7 vypinac je v podstate 6+6.
2 sestky v sebe.
tiez som riesil chodbu a viac vypinacov v rade.
na zaciatku a na konci musis mat 6 a medzi nimi 7.
6-7-7-7-7-6
je to za prve nakladnejsie na kable. potrebujes 2x (3x1.5 cyky-o) medzi 7 vypinacmi.
presiel som z normalnych mechanickych na dotykove a tam na prepoj staci len 2x1.5 cyky
mozes skusit livolo. su najdrahsie na trhu.
ja som skusil neznamu znacku tawoia. je to cinan ale kvalitou sa dost podoba na livolo. co ma prekvapilo u toho je ze vo vypinaci je relatko ktore spina kontakt. takze master tlacitko z ktoreho pokracuje faza na osvetlenie vzdy cvaka. ostatne slave posielaju len signal. a tawoia robi aj zigbee, robi v podstate vsetky bezne dostupne protokoly a aj wifi.

Re:Smart krizovy spinac c.7?
« Odpověď #9 kdy: 17. 04. 2024, 12:55:57 »
Očekává se, že v takovém případě vyměníte všechny přepínače za smart tlačítka. Kdyby to byl jenom smart přepínač č. 7, nebude vědět, zda světlo zrovna svítí či nesvítí – což je vlastnost, která se u smart vypínačů tak nějak očekává.
Asi jedině všechny spínače nahradit  chytrými spínači. O logiku se postará HASS. O spínaní světel pak nějaký chytrý relé modul, třeba shelly.

Tj, úplně oddělit ovládání světel od spínačů.

Hej to asi dava zmysel. Uvidim ako to bude s kabelmi medzi.

Re:Zigbee křížový spínač č.7
« Odpověď #10 kdy: 17. 04. 2024, 12:56:56 »
hele a to ti nestačí něco jako časovač a k tomu pir senzor, co ti to podrží když bude rozsvíceno a někdo na tý chodbě bude? případně jenom pir?

Chodi tam pes obcas. To by to nespinalo v noci zbytocne?

Re:Zigbee křížový spínač č.7
« Odpověď #11 kdy: 17. 04. 2024, 12:59:42 »
7 vypinac je v podstate 6+6.
2 sestky v sebe.
tiez som riesil chodbu a viac vypinacov v rade.
na zaciatku a na konci musis mat 6 a medzi nimi 7.
6-7-7-7-7-6
je to za prve nakladnejsie na kable. potrebujes 2x (3x1.5 cyky-o) medzi 7 vypinacmi.
presiel som z normalnych mechanickych na dotykove a tam na prepoj staci len 2x1.5 cyky
mozes skusit livolo. su najdrahsie na trhu.
ja som skusil neznamu znacku tawoia. je to cinan ale kvalitou sa dost podoba na livolo. co ma prekvapilo u toho je ze vo vypinaci je relatko ktore spina kontakt. takze master tlacitko z ktoreho pokracuje faza na osvetlenie vzdy cvaka. ostatne slave posielaju len signal. a tawoia robi aj zigbee, robi v podstate vsetky bezne dostupne protokoly a aj wifi.

Okej a po anglicky je to ktory z nich ta 7? Lebo teraz to tak mam s mechanickymi vypinacmi ze 6-7-7-6. A v podstate len neviem za co by som ich nahradil. Taku schemu som nenasiel. Neviem ani co znamenaju tie ich 2 way, 1 gang chapem ze je 1 tlacitko.
Ake mas teda tie vypinace prosim ta? Za co si nahradil 6 a za co 7? Dik

bmn

  • ***
  • 169
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zigbee křížový spínač č.7
« Odpověď #12 kdy: 17. 04. 2024, 13:21:59 »
Chytré vypínače nejsou nutné. Zigbee relé a stmívače mívají samostatný vstup na ovládání tlačítkem 1/0. Může se jich připojit paralelně libovolné množství. Krátkým stiskem světlo vypnu/zapnu, dlouhým stiskem nastavuju jas.

Re:Zigbee křížový spínač č.7
« Odpověď #13 kdy: 17. 04. 2024, 13:33:28 »
Nedávno jsem řešil něco "podobného" - mám garáž se 3 vypínači ( myslím 6+7+6  ) a na ovladači od vrat, který posílá stavy do Domoticzu jsem měl volné tlačítka, tak jsem si říkal, že by nebylo špatné ty tlačítka využít třeba na světlo. Shodou okolností jsem v té době zkoušel Zigbee2mqtt a koupil pár zařízení.
Výsledek je ten, že jsem do okruhu vypínačů zapojil ZBMINI https://sonoff.tech/product/diy-smart-switches/zbmini/ a teď můžu světlo rozsvěcovat a zhasínat jak přes vypínače tak přes ovladač nebo přes jakékoliv zařízení napojené do Domoticzu či mqtt. Fáze vedoucí do prvního vypínače se zapojí do S1 a fáze odcházející z posledního vypínače do S2 v ZBMINI, světla pak přímo do ZBMINI jak je na obrázku.

Re:Zigbee křížový spínač č.7
« Odpověď #14 kdy: 17. 04. 2024, 14:05:38 »
Nedávno jsem řešil něco "podobného" - mám garáž se 3 vypínači ( myslím 6+7+6  ) a na ovladači od vrat, který posílá stavy do Domoticzu jsem měl volné tlačítka, tak jsem si říkal, že by nebylo špatné ty tlačítka využít třeba na světlo. Shodou okolností jsem v té době zkoušel Zigbee2mqtt a koupil pár zařízení.
Výsledek je ten, že jsem do okruhu vypínačů zapojil ZBMINI https://sonoff.tech/product/diy-smart-switches/zbmini/ a teď můžu světlo rozsvěcovat a zhasínat jak přes vypínače tak přes ovladač nebo přes jakékoliv zařízení napojené do Domoticzu či mqtt. Fáze vedoucí do prvního vypínače se zapojí do S1 a fáze odcházející z posledního vypínače do S2 v ZBMINI, světla pak přímo do ZBMINI jak je na obrázku.

AAAA toto je ono! Ma nenapadlo dat to tak aby to bolo na zaciatku a na konci. Dava to zmysel.
Dakujem! Dokonca to ani nebude taky problem zapojit kedze svetla su v podhlede.