Jmenovité detekční prahy logiky RS232 v linkovém přijímači jsou +/- 3V (hysterze / schmitt trigger). Spousta dnešních RS232 level shifterů má "nábojovou pumpu", pomocí které si vyrobí napájení někde mezi +/- 5 a +/- 10 V ss pro RS232 TX. Ano prodávají se i USB/UART donglíky, které mají jmenovitě přímý TTL výstup z UARTu.
Ok, tak od +-3V, uz su to roky, kedy som naposledy robil s rs232, ja som skor narazal na to, ze dnes sa bezne predava prevodnik pod oznacenim seriovy port, ale na vystupe ma TTL logiku (5, alebo 3.3V), a svojho casu bol dost problem najst pridavnu kartu do notebooku, ktora by mala RS232 logiku. Takze ak by pouzil na USB, tak musi hladat taky, ktory na tie napatove urovne rs232 a nie ttl. Alebo zan dat este napr. max3232, alebo podobny.
Мě neuráží USB/UART dongle, který má ve specifikaci jasně napsáno, že má TTL výstup = přímý výstup UARTu bez level shifteru (MAX3232 a spol). V dnešní době existuje pro toto rozhraní poměrně mnoho využití - jako poloutajená servisní konzola SoHo routerů, placatých televizí a podobných zařízení (třeba RPI to má tuším taky). Pokud se vybavíte jenom košer RS232, a chcete si důvěrně povídat s výše uvedeným hardwarem na sériové konzole, tak v dnešní době si ke košer RS232 nejspíš budete muset pořídit holý level-shifter :-) nebo právě USB dongle s přímým TTL výstupem. Potud je to jenom zbožíznalství na straně prodejců (kdo píše specky k produktům na e-shopu) a na straně kupujících.
Ano souhlas, zaslechl jsem, že se vyskytovaly periferie s rozhraním "RS232", které měly na výstupu ve skutečnosti TTL úrovně, ale s RS232 polaritou = jako level-shifter byl použit prostý invertor. Pokud k takové věci připojíte MAX3232 (který kromě změny napětí taky invertuje), tak nedosáhnete správné funkce, protože budete mít vzhůru nohama polaritu pulzů. (Jako když na RS485 zaměníte dráty v páru.)
RS232 v omezené míře žije dál (a taky RS422/485) - v "průmyslovém" nasazení. Dělají se UART čipy na PCI-Express, které vidíte jednak v kartách do "velkých" PCI-e slotů, druhak já je vídám na kartičkách do
MiniPCI-e a
M.2. Zrovna řeším trouble case s nějakými kartami co mají čtyřkanálové čipy Fintek a Exar (oboje PCI-e), kde drivery pro windows doteď nikdo nepřepsal, aby jely MSI = na PCI-e jedou legacy virtual wire INTx IRQ. Přitom v Linuxu driver pro Exar MSI umí... Legacy režim samozřejmě není vůbec problém, pokud má motherboard v pořádku ACPI DSDT pro zmíněné miniaturní expressové sloty :-)