Stav trhu práce 2024 - co se děje?

nehalem

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #45 kdy: 02. 04. 2024, 00:59:38 »
A, uz to chapu. Ty jses ktery pacient? Javaman? Semestralka? TY tvoje pokusy o trolleni jsou naprosto identicke. "Java lopata", 130k je malo. 10k na ICO je standard atd. Musis mit hodne nestastny zivot nebo opravdu nelecenou dusevni nemoc.


Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #46 kdy: 02. 04. 2024, 08:02:26 »
[...] A teda firmy jako PureStorage, [...], Deutsche Boerse nabiraji naprosto nepretrzite (jasne, nekdy vic, nekdy min, ale vidam je permanentne).

Je fakt, že podle automotive bych se fakt neorientoval. Tam věřím, že útlum být může, navíc nějaká hitparáda to nebyla nikdy. Co se Deutsche Boerse týká, ti nabírají nepřetržitě asi tak posledních deset let. Takové firmy mi obecně vždycky přišly trochu podezřelé (ale je to samozřejmě jen vnější dojem, nikdy jsem pro ně nepracoval). S PureStorage jsem se taky nějak bavil, ale poté, co z nich vypadlo, že nábor má asi deset kol jsem jim s úsměvem poděkoval.

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #47 kdy: 02. 04. 2024, 08:07:01 »
A, uz to chapu. Ty jses ktery pacient? Javaman? Semestralka? TY tvoje pokusy o trolleni jsou naprosto identicke. "Java lopata", 130k je malo. 10k na ICO je standard atd. Musis mit hodne nestastny zivot nebo opravdu nelecenou dusevni nemoc.

Nevim kdo ses a proc se zastavas romiho? Jsi jeho druhy nick? Nick bez registrace? Hmmmm...

Precti si tady moji historii, mozna uz takhle daleko nesaha, ale kdysi jsem trolil i Javamana a greenlinuxguru, parkrat jsem sem posilal kod...

A vyvracet tady ty vase nesmysly, bludy a povysene chovani (treba ty slinty o Macu)? To je takovy konicek :)

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #48 kdy: 02. 04. 2024, 08:12:58 »
Aha, pan borec si zmenil/smazal nick, aby nebyla videt historie? Tak si trochu stuj za tim, co jsi napsal, ne?

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #49 kdy: 02. 04. 2024, 08:13:13 »
inzeráty jsou na ústupu, je to pro hodně firem příliš drahý kanál (náklady na inzerci, náklady na pohovory s uchazeči) s malou úspěšností. Dnes se většina pozic obsazuje přes head huntery, kteří spíše oslovují cíleně a neplýtvají zdroji na portály.
Záleží o jakých pozicích se bavíme. Na běžnou pozici se head hunter nepoužívá.

To byste se asi dost divil. On se trh v tomhle ohledu opravdu dost změnil.


Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #50 kdy: 02. 04. 2024, 08:23:44 »
[...] A teda firmy jako PureStorage, [...], Deutsche Boerse nabiraji naprosto nepretrzite (jasne, nekdy vic, nekdy min, ale vidam je permanentne).

Je fakt, že podle automotive bych se fakt neorientoval. Tam věřím, že útlum být může, navíc nějaká hitparáda to nebyla nikdy. Co se Deutsche Boerse týká, ti nabírají nepřetržitě asi tak posledních deset let. Takové firmy mi obecně vždycky přišly trochu podezřelé (ale je to samozřejmě jen vnější dojem, nikdy jsem pro ně nepracoval). S PureStorage jsem se taky nějak bavil, ale poté, co z nich vypadlo, že nábor má asi deset kol jsem jim s úsměvem poděkoval.

Ja netvrdim, ze jsou to kdovijake firmy, casto jsou to kokotporaty. Ale ruku na srdce, kdyz dobre zaplati, proc ne? Nekomu to vyhovuje. To byl jen takovy nejjasnejsi priklad toho, ze se zadna tak hrozna krize nekona. Jasne, obcas je semtam nejaka vlnka, obcas se vyroji vice dobrych nabidek najednou, ale ja sem za svou karieru snad nezazil, ze by "nebyly zadne nabidky", jak se tu prezentuje...

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #51 kdy: 02. 04. 2024, 09:09:24 »
[...] A teda firmy jako PureStorage, [...], Deutsche Boerse nabiraji naprosto nepretrzite (jasne, nekdy vic, nekdy min, ale vidam je permanentne).

Je fakt, že podle automotive bych se fakt neorientoval. Tam věřím, že útlum být může, navíc nějaká hitparáda to nebyla nikdy. Co se Deutsche Boerse týká, ti nabírají nepřetržitě asi tak posledních deset let. Takové firmy mi obecně vždycky přišly trochu podezřelé (ale je to samozřejmě jen vnější dojem, nikdy jsem pro ně nepracoval). S PureStorage jsem se taky nějak bavil, ale poté, co z nich vypadlo, že nábor má asi deset kol jsem jim s úsměvem poděkoval.

Ja netvrdim, ze jsou to kdovijake firmy, casto jsou to kokotporaty. Ale ruku na srdce, kdyz dobre zaplati, proc ne? Nekomu to vyhovuje.

Někomu asi ano. A proč ne? No, proto, že já osobně mám jenom jedno duševní zdraví a obecnou zkušenost, že čím lepší peníze, tím to obvykle stojí víc za nic, což je koneckonců celkem logické nemluvě o tom, že dobré peníze dost často přitahují různé oportunisty, co sice kulové umí a jako lidé jsou dost hrozní, ale všechno umí okecat. Což není přesně to prostředí, ve kterém chci třeba já osobně pracovat.

Ale ano, to je samozřejmě na každém, jak si chce tenhle kompromis nastavit.

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #52 kdy: 02. 04. 2024, 09:43:46 »
To ano, na LI mi taky chodí nabídky, jasně. Ovšem pokaždé, když si myslím, že rekrutéři už nemohu klesnout níž tak mě překvapí a prorazí dno ještě jednou. Co si mám myslet o lidech, kteří si úplně vážně neplní ani tu nejelementárnější součást jejich práce, za kterou považuji se alespoň rychle podívat na profil daného člověka.
No niektorí z nejakého podivného dôvodu plytvajú časom svojim aj cudzím. Inak by neponúkali človeku s 15 rokmi praxe v Bratislave pozíciu trebárs nejakého generického L1 aplikačného supportu za 1200 € hrubého, a neviem či to dokonca nebolo onsite niekde v Piešťanoch či Košiciach...

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #53 kdy: 02. 04. 2024, 10:12:43 »
[...] A teda firmy jako PureStorage, [...], Deutsche Boerse nabiraji naprosto nepretrzite (jasne, nekdy vic, nekdy min, ale vidam je permanentne).

Je fakt, že podle automotive bych se fakt neorientoval. Tam věřím, že útlum být může, navíc nějaká hitparáda to nebyla nikdy. Co se Deutsche Boerse týká, ti nabírají nepřetržitě asi tak posledních deset let. Takové firmy mi obecně vždycky přišly trochu podezřelé (ale je to samozřejmě jen vnější dojem, nikdy jsem pro ně nepracoval). S PureStorage jsem se taky nějak bavil, ale poté, co z nich vypadlo, že nábor má asi deset kol jsem jim s úsměvem poděkoval.

Ja netvrdim, ze jsou to kdovijake firmy, casto jsou to kokotporaty. Ale ruku na srdce, kdyz dobre zaplati, proc ne? Nekomu to vyhovuje.

Někomu asi ano. A proč ne? No, proto, že já osobně mám jenom jedno duševní zdraví a obecnou zkušenost, že čím lepší peníze, tím to obvykle stojí víc za nic, což je koneckonců celkem logické nemluvě o tom, že dobré peníze dost často přitahují různé oportunisty, co sice kulové umí a jako lidé jsou dost hrozní, ale všechno umí okecat. Což není přesně to prostředí, ve kterém chci třeba já osobně pracovat.

Ale ano, to je samozřejmě na každém, jak si chce tenhle kompromis nastavit.

Jasne, ja s tim souhlasim, taky jsem si to zkusil, z ruznych pohledu. Spis se snazim rici, ze kdyz clovek "nemuze najit praci", tak IMO v korporatu se upichne vzdycky a ze tyhle olbrimi korporace jsou vesmes imunni vuci nejakym "situacim na trhu".

Ano, urcite i Google a velke firmy propousti, ale vetsinou je to bud po nejakem mergeru (napr. ted Avast+Gen) nebo se spis svezou na vlne nejake udalosti, aby osekali tuk (to bylo to propousteni v Googlu kdysi - vlastne nijak moc penize netratili, ale meli moznost temer kompletne obmenit ansambl a rict neco jako "no to vite, trh jde dolu..."). Ale i u tehle firem se pak zase vzedme vlna nabirani (ted napriklad Gen ma zase tunu vypsanych pozic).

David

  • ***
  • 147
    • Zobrazit profil
Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #54 kdy: 02. 04. 2024, 20:38:09 »
Kolem Silvestra jsem odpovídal na inzeráty na jobs.cz a StartupJobs, druhy a třetí týden v lednu jsem měl pohovory a ke konci měsíce jsem vybíral z nabídek (senior Java). Takže nevím, jestli se něco děje oproti dřívějšku, ale najít práci těžké nebylo. Ovšem záleží na osobní situaci a schopnostech každého.

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #55 kdy: 02. 04. 2024, 21:52:07 »
No niektorí z nejakého podivného dôvodu plytvajú časom svojim

Správné pojmenování je vykazování činnosti....

peete

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #56 kdy: 03. 04. 2024, 01:33:13 »
Ano, urcite je utlum trhu. Z mnoha duvodu. Neni to ale uplne recese, takze se to da prezit. Poptavka po lidech se ridi stavem ekonomiky. Kdyz nejsou zakazky a omezuji se rozpocty, je potreba min lidi. Juniory je drahe zaskolit, to firmy ted moc nechteji. Vykonnost Nemecka nic moc - to nas hodne ovlivnuje. Nektere obory ale v pohode. V prumyslu se lidi shoduji, ze generativni AI je o nicem - to trochu pomuze marketingu nebo programovani, ale byznys to neudela (+audio, grafika... - tam ano). Ale kognitivni, prediktivni AI, presati dat, to je jina vec, to je uzitecnejsi. Ale nikdo nevi co z toho bude, takze FOMO, a povinne nejakou AI nasadit a tvarit se nadsene. V globalnim meritku ovsem veci vypadaji mnohem mnohem hur. Computer science skoly studuje obrovske mnozstvi lidi, takze je silena konkurence a nemoznost se prosadit. Interview je uz jen umela hra s dohodnutymi pravidly (Leetcode napr.). Do toho hromada Indu, Cinanu atd. Naroky dnes uz na urovni mediciny. Do toho low-code (mluvim o enterprise tezsich vahach jako Mendix, Power Apps, OutSystems). Napriklad v USA vypisou 1 IT pozici a maji na ni 2000 zajemcu. Uz ty CV ani nectou, prvni predvyber udela robot, ktery to strojove nacte (na coz existuji optimalizovane CV). Trochu mam pocit, ze nam v CR ujizdi vlak a je to tu dost konzervativni. Ale na druhou stranu, z pozice hledani prace je to tak lepsi :-)

alex6bbc

  • *****
  • 1 598
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #57 kdy: 03. 04. 2024, 06:12:32 »
@peete jeste by chtelo vedet co dneska frci u mladych a tomu se vyhnout. tipuju, ze vsichni delaji js, tak clovek muze mit sanci s c++ a s mene popularnimi technologiemi.

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #58 kdy: 03. 04. 2024, 08:17:01 »
Napriklad v USA vypisou 1 IT pozici a maji na ni 2000 zajemcu.

Ono i v ČR dost záleží, co chcete jít kam dělat. IBM nebo Microsoftu se přihlásí i tady ohromná spousta lidí, přitom malá firma přitom bude hledat kvalitní lidí třičtvrtě roku a dostane těch CV za tu dobu se štěstím deset. Přitom často tam dostanete lepší podmínky a podstatně lepší pracovní prostředí než v těch megakorporátech.

Jenomže lidi jsou ovce.

Re:Stav trhu práce 2024 - co se děje?
« Odpověď #59 kdy: 03. 04. 2024, 10:12:16 »
přitom malá firma přitom bude hledat kvalitní lidí třičtvrtě roku a dostane těch CV za tu dobu se štěstím deset. Přitom často tam dostanete lepší podmínky a podstatně lepší pracovní prostředí než v těch megakorporátech.

Jenomže lidi jsou ovce.

Lidi nejsou ovce....pokud by ta nabídka byla lepší, tak ty pracovníky mají. On trh zase tak hloupý není.