Komunitní serverhousing

Re:Komunitní serverhousing
« Odpověď #30 kdy: 15. 03. 2024, 10:26:21 »
komunita má smysl tam, kde není trh. Komunitní sítě začaly vznikat ne v zasíťovaných městech, ale mimo civilizaci. Když začal internet, tak jsme si servery nechávali také hostovat různě po univerzitách pod stolem.

V čem by pro tebe byla komunita přínosem? Proč chceš komunitu a nestačí ti nabídka na trhu?

Kdysi jsem měl s kamarády pronajatou 4U klec v casablance, měli jsme jí zamykatelnou, tam na jedné hromadě spousty malých krabiček, jeden router s poe nám to napájem a routoval síť. Třeba se i dneska dokážeš domluvit s někým a vzít si společnou klec, tak si dokáži představit takovou malou komunitu. Trochu to dneska komplikují přístup do DC, dřív jsme tam chodili jen tak a znali nás, dnes musí každý mít otisk/občanku a zapsaného mají často jednoho až dva lidi na tyhle malé pronájmy.

Mimochodem, bylo by strašně zajímavé udělat ostrovní DC, síť přes starlink, napájení přes FVE, baterie, chlazení někde v přírodě vodou z potoka přes výměník. Jo, do takové komunity bych i šel, nějaký pozamek mimo civilizaci také mám. Horší to bude s ochranou proti zlodějům, ale třeba bychom tam mohli chovat divoká prasata...



Re:Komunitní serverhousing
« Odpověď #31 kdy: 15. 03. 2024, 10:48:39 »
Úplně nedokážu vymyslet use case. Až začnou bouchat vodíkový bomby, budeme mít jiný starosti než minecraft.

Re:Komunitní serverhousing
« Odpověď #32 kdy: 15. 03. 2024, 11:07:43 »
Mám na chalupě velký chlév. Teď je to trochu sklad, trochu technická místnost - výhledově tam chci (tak půl roku) přestěhovat domácí servřík. DC to není, ale prostor není problém, chlazení není problém, na střeše velká FVE (bez ostrovního provozu).  Pokud by byl zájem, můžeme se domluvit na housingu. Za reálnou spotřebu (4 CZK/kWh by pro mě mohla být celoročně kladná 0) a nějaký malý poplatek se můžeme domluvit.

Je to na vesnici, takže tam není kdovíjaká rozvodná síť, ale na vesnici nadprůměrná (lokálně výrazně předimenzovaná, zkoumal jsem kvůli FVE) - dokud bude do 5kW kapacitní zatěže, neměl by rozhodně být žádný problém - pak by to asi chtělo radší začít řešit s dodavatelem.  Dokud to nebude topit víc než dvojnásobně než 20 prasat, chlazení problém být nemůže :-) (to je tak těch 5kW).

Konektivita nezálohovaná, UPS pouze vlastní. Zálohovanou konektivitu nebo společné UPS by mělo cenu začít řešit, kdyby se nás domluvilo více. Tohle bych mohl i vyfakturovat.

alex6bbc

  • *****
  • 1 632
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Komunitní serverhousing
« Odpověď #33 kdy: 15. 03. 2024, 13:35:53 »
Mám na chalupě velký chlév.

i tak tipuju litr mesicne.

Re:Komunitní serverhousing
« Odpověď #34 kdy: 15. 03. 2024, 14:18:24 »
Pro: belohoub
Chlapče toto je normální podnikání, zkus si nastudovat zákony které tě trochu usměrní v legislativě.
Kromě toho např. jeden z problémů, nejsi distributor elektrické energie a proto nemůžeš přeprodávat elektřinu.
K naivní myšlence že máš nějakou místnost a že si s ní pro účely podnikání můžeš dělat co chceš je pouze útrpně úsměvná.
https://www.technicke-normy-csn.cz/csn-en-50600-1-ed-2-367260-197262.html#

Cokoliv komunitního je dnes chápáno tak, že se jedná o pokus legalizovat nezákonné podnikání. Ono ti to někdo budu muset schválit!

Jinak když už všichni mluví o AI, tak je zde výpis:

Zřízení datového centra podléhá různým legislativním požadavkům, které se mohou lišit v závislosti na zemi, regionu nebo průmyslových normách. Zde jsou některé obecné legislativní aspekty, které byste měli zvážit při zřizování datového centra:

Zákony týkající se ochrany dat: Musíte dodržovat zákony a předpisy týkající se ochrany osobních údajů a citlivých informací. Například v Evropské unii je důležité dodržovat nařízení GDPR.

Požadavky na fyzickou bezpečnost: Budete muset zajistit, aby vaše datové centrum splňovalo požadavky na fyzickou bezpečnost, jako je přístupový kontrolní systém, monitorování, ochranu proti požárům a další.

Požadavky na síťovou bezpečnost: Vaše datové centrum by mělo být chráněno před kybernetickými útoky. To zahrnuje zabezpečení sítě, šifrování dat, pravidelné aktualizace softwaru a další opatření.

Stavební a prostorové předpisy: Při výběru místa pro datové centrum budete muset zohlednit stavební a prostorové předpisy, které se týkají použití země, budování infrastruktury a dalších aspektů.

Energetické předpisy: Datová centra spotřebovávají velké množství energie, proto budete muset zohlednit a dodržovat příslušné energetické předpisy a normy, a to jak v oblasti spotřeby energie, tak i v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

Environmentální předpisy: Rovněž budete muset dodržovat předpisy týkající se odpadů a ochrany životního prostředí. To může zahrnovat recyklaci, nakládání s chemikáliemi a další environmentální aspekty.

Průmyslové normy a certifikace: Existují různé průmyslové normy a certifikace, které mohou být pro datová centra relevantní, jako je například certifikace ISO 27001 pro informační bezpečnost.

Právní aspekty smluv: Při zřizování datového centra je důležité mít správně sestavené smlouvy s poskytovateli služeb, dodavateli technologií a dalšími partnery, aby byly chráněny vaše práva a zájmy.

Je důležité provést důkladný průzkum a poradit se s právními a odbornými experty, abyste zajistili, že vaše datové centrum bude plně odpovídat všem relevantním legislativním požadavkům.

A už o tom tady přestaňte uvažovat, prostě je to nesmysl tedy pakliže nemáš SWOT analýzu, nemáš business plán a nemáš za sebou alespoň finanční krytí ve výši 10-15 mio Kč.


Re:Komunitní serverhousing
« Odpověď #35 kdy: 15. 03. 2024, 14:26:59 »
Chlapče toto je normální podnikání, zkus si nastudovat zákony které tě trochu usměrní v legislativě.

Chlapče, zase jsi mimo mísu.

Re:Komunitní serverhousing
« Odpověď #36 kdy: 15. 03. 2024, 14:39:58 »
honzako je magor.
kdyz se s nekym normalne domluvi za par kacek a druha osoba nebude debil, aby neco nekde nahlasovala,
tak jim to muze normalne fungovat.

Re:Komunitní serverhousing
« Odpověď #37 kdy: 15. 03. 2024, 15:03:15 »
Jednou jsme založili komunitní internet, dříve se tomu říkalo sdružení.
Průser nad průsery, my jako hlavní investor, jsme platili veškeré náklady, a ostatní se pouze vezli, a občas něco málo zaplatili. Výsledkem bylo několik stovek tisíc ztráta, kterou jsme sice dokázali následně obchodně eliminovat tím, že jsme to rozprodali jinam, ale ti ostatní to měli zadarmo. Výsledkem bylo, že kamarádství bylo v čudu a už spolu dvacet let nemluvíme.

Toto prostě nefunguje s neznámými lidmi.

Jestliže jsou to sousedi, a ještě lépe nějak příbuzní lidé, tak dejme tomu, že to nějakou dobu může fungovat, ale nikdy to nebude fungovat s různými lidmi.
Proto se to začne regulérně fakturovat pro vzájemný klid a přehled, a tím pádem vzniká opakovaná obchodní činnost = podnikání.

Jsem možná magor, ale to mě naučil život a nouze. Prostě co je na papíru tak platí. Takže opět: papír = smlouva = podnikání.
Jenže ono je lepší říci, že je někdo magor, a sám kvůli snad lenosti vůbec nepřemýšlet jak to tedy udělat a dotáhnout do konce. A úplně ignorovat to, že sice žijeme ve svobodném právním státě, ale ten nám zároveň mimo výhod, klade i jisté překážky formou zákonů, vyhlášek a norem, vč. povinnosti se s tím vypořádat.

Re:Komunitní serverhousing
« Odpověď #38 kdy: 15. 03. 2024, 15:34:46 »
účtování nákladů za energii není přeprodej energie.

Tohle se možná dá ještě zařadit do příležitostných příjmů, když se odstraní měsíční platba a udělá se prostě jednou za čas podle toho jaká je asi spotřeba a bude se jednat o jednoho dva kamarády, kterým takhle budu něco provozovat ve stodole. Pro letošní rok se zvedl limit na 50t ročně.

Re:Komunitní serverhousing
« Odpověď #39 kdy: 15. 03. 2024, 16:17:54 »
Tak abychom si to vyjsanili - měl jsem dojem, že je to z kontextu jasné, ale tak přesněji, chlapci :-)

OSVČ jsem snad 15 let (na vedlejší) - takový naiva snad nejsem, to mě nepodezírejte.

Chápu, že nékoho může dráždit 5kW, co jsem napsal, ale nikdy bych nepředpokládal něco takového, jen jsem chtěl "dokázat", že pŕíkonový mám prostor :-D - ale ani v tom bych neviděl extra problém - jen je asi dobré se bavit s distribuční sítí, co tam je za typ odběru - teď tam mám nahlášeny velké odběry, ale spíše induktivního charakteru. Nějakých 5 servříků je prd ...

Nehodlám stavět datový sál, ani dávat SLA nebo něco takového - to by mě ve snu nenapadlo. Fyzickou bezpečnost nad rámec FABky a moožná tak CCTV nebo maximálně po dohodě něčeho vlastního s čím si kdo přijde ve vlastní kleci bych neřešil - předpokládám, že se pořád bavíme o housingu pro domácí Own/NextCloud nebo na zálohy - ne pro něco, co potřebuje SLA + ostrahu + 24/7 pohotovost.

Prostě přesouvám rack ze své "provozovny" (doma, kde bydlím) do jiné své "provozovny" - na chalupu. Pokud se rozhodnu v tom racku kromě svého serveru poskytnout za úplatu místo pro jiné servery, nevidím v tom problém. Ale rád se poučím.

Fakturovat můžu, oprávnéní na tyto činnosti mám, na konci roku to spadne do daňového přiznání a je to.

Pokud jde o formality, nezdá se mi, že by bylo potřeba řešit rekolaudaci (posunou se prostory do kategorie nebezpečných prostor nebo něco takového, aby to bylo nutné?) - podle mého názoru by měla stačit revize eletroinstalace, vč. zapojeného racku. Možná navíc zpracovaná požárněbezpečnostní zpráva - to už mi přijde i moc. Ale rád se poučím.

Jako svůj soukromý podklad pro stanovení ceny mohu využít třeba křišťálovou kouli, když použiju orientační, byť neocejchovaný elektroměr, bude jasné kde se ta cena bere a myslím, že je to fér jednání. 4 CZK vychází z toho, že když to tak nastavím, vyjde mi dobře poměr vyrobené/koupené elektřiny a všichni budou spokojeni (pŕi dnešních cenách cca 6 CZK/kWh).

Pokud vezmu 100W odběr, aby se to dobře počítalo, tak 500 je s velmi malým ziskem, skoro za náklady, 700 s malým ziskem. Nevím, rozumné by mi přišlo cenu kalkulovat jako spotřeba v kWh * 4 + 300 za prostorový ekvivalent 4U za měsíc. 4U bych viděl jako minimum, ale s s něčím s malou spotŕebou by se to mohlo vejít do 500,-. Do toho bych už šel.
« Poslední změna: 15. 03. 2024, 16:20:40 od belohoub »

Re:Komunitní serverhousing
« Odpověď #40 kdy: 15. 03. 2024, 16:24:22 »
Jednou jsme založili komunitní internet, dříve se tomu říkalo sdružení.
Průser nad průsery, my jako hlavní investor, jsme platili veškeré náklady, a ostatní se pouze vezli, a občas něco málo zaplatili. Výsledkem bylo několik stovek tisíc ztráta, kterou jsme sice dokázali následně obchodně eliminovat tím, že jsme to rozprodali jinam, ale ti ostatní to měli zadarmo. Výsledkem bylo, že kamarádství bylo v čudu a už spolu dvacet let nemluvíme.

jste si to meli prubezne hlidat, aby lidi platili prispevky, aby se zapojili do aktivit.
a kdyz ne, tak jim jejich kus odpojit at zustanou na ostrovnim kusu dratu.

Re:Komunitní serverhousing
« Odpověď #41 kdy: 15. 03. 2024, 16:47:55 »
Tak abychom si to vyjsanili - měl jsem dojem, že je to z kontextu jasné, ale tak přesněji, chlapci :-)

Fyzickou bezpečnost nad rámec FABky a moožná tak CCTV nebo maximálně po dohodě něčeho vlastního...

Prostě přesouvám rack ze své "provozovny" (doma, kde bydlím) do jiné své "provozovny" - na chalupu. Pokud se rozhodnu v tom racku kromě svého serveru poskytnout za úplatu místo pro jiné servery, nevidím v tom problém. Ale rád se poučím.

za úplatu = podnikání = zákonné povinnosti + zákonná odpovědnost, a těch není málo

fyzické umístění cizího hw = odpovědnost za škodu vzniklou odcizením / poškozením / požárem

pokud chceš fyzickou a právní odpovědnost a povinnosti vyplývající z činnosti spláchnout tím, že nic nebude na papíře, tak za co chceš tu úplatu brát, když "tam nic cizího není a nikomu nic neposkytuješ"?
nebo kdyby nic jinýho, dejme tomu že ti někdo bude dostatečně dlouho slibovat, že ti elektriku a konektivitu zaplatí, ale nějak na to bude opakovaně zapomínat a naroste mu dluh, a ty mu to vypneš a odmítneš mu jeho HW vydat a budeš ho chtít zadržet jako jistinu. co myslíš že se stane? nastoupí na tebe s policajtama a budeš mít úplně jinej level problému než pár tisíc za elektriku a data.

nechci bejt kazišuk, ale až si budeš drbat hlavu, nediv se. přičemž pokud proteče střecha a jen se vyplaví a zničí cizí hardware a ještě na to spadne strop, bude to ten nejmenší ze všech prů*erů, který na tebe v týhle králičí noře čekají.

Re:Komunitní serverhousing
« Odpověď #42 kdy: 15. 03. 2024, 19:58:05 »
Az se mi ozvou aspon 2, 3 lidi, bude cas podrbat si hlavu, udelat analyzu rizik, a pak prijmout opatreni. Ted je to trochu bezpredmetne, ale aspn mam kde opisovat :-)

Tohle je vsechno resitelny. Ne ze ne. A ani technicky, ani papirove to neni hruza. Smlouva, predavaci protokol, rozsireni pojistky, platby mesicne. Pro me to nakladove ani rizikem neni neco, co by me desilo.

Ja jen nabidl, co mam, protoze toto budu resit pro sebe. Najde-li se nekdo, kdo bude mit zajem, budu rad, rizika jsou i na strane 'zakaznika'.

I z kontextu predchozi diskuse je ale snad jasne, ze kdyz se resi umisteni serveru 'nekam' do sklepa/na pudu, pozadavky na bezpecnost nejsou kdovijake a dany clovek je/musi byt ochoten omezene zaruky prijmout.

Re:Komunitní serverhousing
« Odpověď #43 kdy: 15. 03. 2024, 20:24:17 »
Jediné, čeho bych se opravdu trochu bál jsou nějaké potenciální nelegální/problematické činnosti na těch housovaných serverech...

Rhinox

  • ***
  • 114
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Komunitní serverhousing
« Odpověď #44 kdy: 15. 03. 2024, 23:32:11 »
Trochu k tematu: o jednom komunitnim server-housingu vim, jenze je ve Vidni. Nevim jak to maji ted, ale kdysi pred par lety to opravdu byl jenom takovej sklipek, plnej regalu a pocitacu ruznejch typu a velikosti...
https://housing.funkfeuer.at/