Má cenu jít dál na vysokou?

Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #30 kdy: 05. 03. 2024, 10:26:20 »
mi se libi nazor, ze skoly generuji slabe vzdelane lidi a jeste casto humanitne, takze roste byrokracie a pocty uredniku,
aby se meli kde tihle absolventi usadit, ze to je forma socialnich davek. remeslnici, kvalitni technicti inzenyri si najdou
uzitecnou praci a ostatni delaji kancelarske krysy, scrum mastery apod.


Jose D

  • *****
  • 885
    • Zobrazit profil
Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #31 kdy: 05. 03. 2024, 10:29:03 »
proč by alfou a omegou mého života mělo být něco nebo dokonce nedejbože někoho někde řídit.

v low-tech firmách nejsou pozice vejš od junior engineer a cokoliv komplikovanějšího se vůbec in-house neřeší. (z pozice firmy naprosto pochopitelný, nekritizuju, konstatuju)

Dost lidí bez nějaké zkušenosti z větší firmy / nebo třeba kurzu softwarového inženenýrství z VŠ pak na základě týhle empirický zkušenosti kariérní postup vnímají jen jako přepnutí do manažerské kariéry, což je úplně jinej job.

Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #32 kdy: 05. 03. 2024, 11:05:55 »
mi se libi nazor, ze skoly generuji slabe vzdelane lidi a jeste casto humanitne, takze roste byrokracie a pocty uredniku,
aby se meli kde tihle absolventi usadit, ze to je forma socialnich davek. remeslnici, kvalitni technicti inzenyri si najdou
uzitecnou praci a ostatni delaji kancelarske krysy, scrum mastery apod.

Mě se zase líbí, že humanitně vzdělanými lidmi nejvíce opovrhují ti, co neovládají správně ani mateřský jazyk.

Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #33 kdy: 05. 03. 2024, 12:02:03 »
mi se libi nazor, ze skoly generuji slabe vzdelane lidi a jeste casto humanitne, takze roste byrokracie a pocty uredniku,
aby se meli kde tihle absolventi usadit, ze to je forma socialnich davek. remeslnici, kvalitni technicti inzenyri si najdou
uzitecnou praci a ostatni delaji kancelarske krysy, scrum mastery apod.

Mě se zase líbí, že humanitně vzdělanými lidmi nejvíce opovrhují ti, co neovládají správně ani mateřský jazyk.

tak hned konkretne napis co se ti nelibi?

Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #34 kdy: 05. 03. 2024, 12:05:39 »
proč by alfou a omegou mého života mělo být něco nebo dokonce nedejbože někoho někde řídit.

v low-tech firmách nejsou pozice vejš od junior engineer a cokoliv komplikovanějšího se vůbec in-house neřeší. (z pozice firmy naprosto pochopitelný, nekritizuju, konstatuju)

Nevím, za ty roky jsem pracoval v různých firmách (od fakt malých až po technologické korporáty) a obecně vlastně nikdo moc nikde neřešil nějaké junior/senior pozice; maximálně tak při náboru jako vyjádření míry očekávaných zkušeností uchazeče. Jako pravda, mně tohle kastování na "pozice" obecně pije krev a snažím se takovým firmám vyhýbat. Ale stejně.

Dost lidí bez nějaké zkušenosti z větší firmy / nebo třeba kurzu softwarového inženenýrství z VŠ pak na základě týhle empirický zkušenosti kariérní postup vnímají jen jako přepnutí do manažerské kariéry, což je úplně jinej job.

Já osobně vycházím jen z mojí vlastní zkušenosti, kdy mě posledních deset let permanentně někdo někde přesně do polomanažerských pozic tlačil. Poslední roky jsem už na pohovorech rovnou říkal, že ne, že mě nic takového nezajímá, kolegy mohu učit a rád jim předám své zkušenosti ale ne, nechci je vést a o služební auto nestojím. A pak je to těžké vnímat nějak jinak. Ostatně kolegů vývojářů, co je v různých firmách nacpali přesně do těchhle pozic a oni pak jen byli dlouhodobě otrávení jsem už taky zažil dost. A rozhodně nepotkal snad nikoho s tímhle původem, kdo by to dělal rád. Přinejlepším to někteří snášeli lépe a někteří hůře.

Pravda, třeba v jednom nejmenovaném korporátu podle titulů nabírali na pozice "architektů", což jsem za dobu, co jsem pro něj pracoval nějak nepochopil protože to v praxi znamenalo, že pokud tam člověk přišel jako (kdysi) programátor, stal se z něj spisovatel bůhvíčeho pro bůhvíkoho (rozhodně ne pro ten vývoj což bylo zvláštní protože nikdo jiný tam nebyl takže to asi četl jenom management) a zbytek vývoje už o něm víceméně neslyšel natož aby někde narazil na praktické výsledky jeho práce nebo podle nich snad dokonce něco vyvíjel. Na vysokou mzdu a služební auto nezapomněli, ale dělat bych to fakt tedy nechtěl.

Tak asi tolik mé osobní praktické zkušenosti v téhle věci.


Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #35 kdy: 05. 03. 2024, 12:26:41 »
mi se libi nazor, ze skoly generuji slabe vzdelane lidi a jeste casto humanitne, takze roste byrokracie a pocty uredniku,
aby se meli kde tihle absolventi usadit, ze to je forma socialnich davek. remeslnici, kvalitni technicti inzenyri si najdou
uzitecnou praci a ostatni delaji kancelarske krysy, scrum mastery apod.

Ke vzdelani patri jak technika, tak nauky vice zahrnujici lidsky faktor.

Jako produkt technickeho vzdelavani bych si nejake humanitne zamerene uciliste, kde prednaseji v anglictine s chuti doplnil. Naopak vsem kdo prosli humanitne koncipovanym vzdelavacim programem bych doporucil si doplnit zaklady techniky.

Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #36 kdy: 05. 03. 2024, 15:37:46 »
Vtip(?):
"Chodím na vysokou."
"Na jakou?"
"Na jeleny."

Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #37 kdy: 05. 03. 2024, 16:05:29 »

Bavme se o konkrétní VŠ, konkrétním oboru, konkrétním využití. Na otázku, jestli je dobrý Matfyz na kodéra Reactu bych odpověděl, že je to asi zbytečné a firma to prostě nezaplatí a vždy upřednostní někoho, kdo má letité praktické zkušenosti s Reactem před čerstvým absolventem Matfyzu, který React ani neviděl, ale umí počítat integrály a zná teorii čísel.


A ja si treba u pohovoru vzdy radeji vyberu toho Matfyzaka, protoze vim, ze je schopny se naucit i 10x slozitejsi veci, nez je React.

Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #38 kdy: 05. 03. 2024, 16:25:11 »

Bavme se o konkrétní VŠ, konkrétním oboru, konkrétním využití. Na otázku, jestli je dobrý Matfyz na kodéra Reactu bych odpověděl, že je to asi zbytečné a firma to prostě nezaplatí a vždy upřednostní někoho, kdo má letité praktické zkušenosti s Reactem před čerstvým absolventem Matfyzu, který React ani neviděl, ale umí počítat integrály a zná teorii čísel.


A ja si treba u pohovoru vzdy radeji vyberu toho Matfyzaka, protoze vim, ze je schopny se naucit i 10x slozitejsi veci, nez je React.

Upřímnou soustrast. O moc víc k tomu asi není co říci snad kromě toho, že většina firem narozdíl od vás díkybohu preferuje tu praxi a vědí proč. Matfyzáků, co byli schopní kdeco ledatak spatlat protože praxi prostě neměli ale protože to přece byli matfyzáci, věděli úplně všechno úplně nejlépe o úplně všem a všichni ostatní byli blbci jsem potkal až moc. Matfyz totiž sice některé věci do jisté míry zaručuje, ale mnohé jiné fakt ne a některé ne zrovna pozitivní dost často přímo implikuje nebo to tak často alespoň vypadá. Bohužel.

Váš pohled je značně naivní.

Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #39 kdy: 05. 03. 2024, 16:39:43 »

Bavme se o konkrétní VŠ, konkrétním oboru, konkrétním využití. Na otázku, jestli je dobrý Matfyz na kodéra Reactu bych odpověděl, že je to asi zbytečné a firma to prostě nezaplatí a vždy upřednostní někoho, kdo má letité praktické zkušenosti s Reactem před čerstvým absolventem Matfyzu, který React ani neviděl, ale umí počítat integrály a zná teorii čísel.


A ja si treba u pohovoru vzdy radeji vyberu toho Matfyzaka, protoze vim, ze je schopny se naucit i 10x slozitejsi veci, nez je React.

Upřímnou soustrast. O moc víc k tomu asi není co říci snad kromě toho, že většina firem narozdíl od vás díkybohu preferuje tu praxi a vědí proč. Matfyzáků, co byli schopní kdeco ledatak spatlat protože praxi prostě neměli ale protože to přece byli matfyzáci, věděli úplně všechno úplně nejlépe o úplně všem a všichni ostatní byli blbci jsem potkal až moc. Matfyz totiž sice některé věci do jisté míry zaručuje, ale mnohé jiné fakt ne a některé ne zrovna pozitivní dost často přímo implikuje nebo to tak často alespoň vypadá. Bohužel.

Váš pohled je značně naivní.

Uprimnou soustrast si klidne muzete nechat :) Mne se tento pristup uz radu let vcelku vyplaci.

Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #40 kdy: 05. 03. 2024, 16:41:07 »
Uprimnou soustrast si klidne muzete nechat :) Mne se tento pristup uz radu let vcelku vyplaci.

To se naprosto nijak nevylučuje.

jjrsk

  • ****
  • 446
    • Zobrazit profil
Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #41 kdy: 05. 03. 2024, 17:14:31 »
...To možná někde u vás, ale v Česku má vysoká význam minimálně všude, kde jsou tabulkové platy. Jsou i soukromé společnosti,...
Tak mozna korporaty, a pro ty prozmenu nikdo normalni delat nechce.

...
Úspěště absolvovaná VŠ je primárně důkaz o tom, že onen absolvent se dokáže poměrně rychle naučit i poměrně složité věci....
Jo, to urcite ... to je tak maximalne dukaz, ze se stejne jako 3lete dite umi naucit zpameti nejake ty basnicky. Naopak, to ze to bude naprosto nepouzitelny veleblb je o nekolik radu pravdepodobnejsi.

... jsem nepochopil, proč by alfou a omegou mého života mělo být něco nebo dokonce nedejbože někoho někde řídit.
Na tomhle je legracni predevsim to, ze zdaleka nejlepe funguji firmy, kde nikdo nikoho neridi ... protoze (pro nektere specielne vysokoskolaky zcela nepochopitelne) vsichni vedi co maji delat.

... ze to je forma socialnich davek....
Takovy maly a nepatrny problem toho je, ze tu mame +- 3M duchodcu +- 3M deti ... a +- 3M ouradu a birokratu ... a to vse zivi +- 2M lidi kteri realne neco delaji.

Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #42 kdy: 05. 03. 2024, 17:49:18 »
...To možná někde u vás, ale v Česku má vysoká význam minimálně všude, kde jsou tabulkové platy. Jsou i soukromé společnosti,...
Tak mozna korporaty, a pro ty prozmenu nikdo normalni delat nechce.

...
Úspěště absolvovaná VŠ je primárně důkaz o tom, že onen absolvent se dokáže poměrně rychle naučit i poměrně složité věci....
Jo, to urcite ... to je tak maximalne dukaz, ze se stejne jako 3lete dite umi naucit zpameti nejake ty basnicky. Naopak, to ze to bude naprosto nepouzitelny veleblb je o nekolik radu pravdepodobnejsi.

... jsem nepochopil, proč by alfou a omegou mého života mělo být něco nebo dokonce nedejbože někoho někde řídit.
Na tomhle je legracni predevsim to, ze zdaleka nejlepe funguji firmy, kde nikdo nikoho neridi ... protoze (pro nektere specielne vysokoskolaky zcela nepochopitelne) vsichni vedi co maji delat.

... ze to je forma socialnich davek....
Takovy maly a nepatrny problem toho je, ze tu mame +- 3M duchodcu +- 3M deti ... a +- 3M ouradu a birokratu ... a to vse zivi +- 2M lidi kteri realne neco delaji.

zhrnutie: kopa blabolov.

jjrsk si zasa potrebuje dokazat ze odkedy ho vylialy z vysky, su vsetci ktori ju dokazali vystudovat tupe polena a len on je tym povestnym lietadlom medzi kopou kktov.

Buldr

  • ***
  • 141
    • Zobrazit profil
Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #43 kdy: 05. 03. 2024, 20:57:39 »
Zdravím,
jsem v nepříjemné pozici výběru dalšího vzdělání, a rozhoduji se mezi technickou vejskou, a nebo jinou variantou doplnění vzdělání v elektrooboru například zkraceným učebním oborem, ještě asi před časem jsem si myslel, že to bude brnkačka co se týče matiky, avšak teď mám velké problémy s rozhodováním, a tak vás žádám o pomoc.

Jsem ze SOŠ s úplně jiným technickým zaměřením, takže zatím o elektrotechnice se vyznám jako lajk v absolutních základech, ale dost mě zajímá, jelikož bohužel pozice, na kterou bych chtěl jít pracovat požaduje technické vzdělání v elektru a to já s maturitou nebudu mít. Plus matikou mám velké problémy, poslední dobou mi vždy testy vycházeli z převážné většiny na čtyřky, a to jsem se drtil hlava nehlava, ale lepší výsledek nebyl, poslední průměr z matiky byl 3,75.

Další problémy jsou ty, že na střední jsem vůbec neměl fyziku, další problémem je to, že matiku jsem měl pouze do 3. ročníku, plus to není maturitní předmět, takže je jasné, že bych se na vysokou na některé fakulty bez přijímaček nedostal.

Má cenu podle vás zkusit se nějakou fakultu přihlásit s tím, že ve 2. Kole zbude místo, anebo se na to vykašlat a jít se ještě zkráceně vyučit na elektrikáře se zaměřením na slaboproud?

Chceš-li pracovat v elektrotechnických oborech, bez vzdělání se daleko nedostaneš, zejména pak v samostatnosti (odpovědnosti). Pro řadového elektrikáře stačí výuční list s profláknutou padesátkou, kdežto jako samostatný projektant potřebuješ VŠ elektrotechnikou a společně s roky praxe získávat potřebné paragrafy, ke kterým se jinak nedostaneš. Nemá smysl řešit 250/2021 psaný neumětelem a všemi jeho úpravami, doplněním, přepsáním, přežvýkáním … zkrátka myšlenka dobrá, provedení tradiční chaos a bordel. Cílem bylo (konečně) odstranit tu paseku po amatérismu.

Hodně lidí z oboru začínalo na učilišti, následovala maturita na střední průmyslové škole elektrotechnické a skončili na ČVUT/VUT atd. Má to obrovskou výhodu, protože získáváš jak vzdělání, tak i alespoň základní praxi. Tedy nejsi jako rotný Maňas, který sice u tabule může přednášet, ale v praxi nezvládne ani vrtačku.

Co vlastně chceš dělat, jaké máš cíle? Nevím, ale vzdělání nepodceňuj, to se neztratí a řeči o tom, jak nic nepotřebuje v tomto oboru platí, tak dlouho, než přijde na řadu odpovědnost.

Carpe diem

Re:Má cenu jít dál na vysokou?
« Odpověď #44 kdy: 25. 03. 2024, 20:56:29 »
Co zkusit UPCE? Tam mají na elektru asi jen jeden nebo dva předměty s matikou. Vypadá to jako lepší SŠ.