Co s nevytíženým RPi?

ktk

Co s nevytíženým RPi?
« kdy: 29. 02. 2024, 13:16:46 »
Ahoj vsichni,

mam doma tiskarnu, ktery se pohnojil wifi cip, takze jsem z ni pres raspberry pi (myslim ze verze 3) udelal zase sitovou. (raspbery OS + CUPS, zadna raketova veda) A ted je v supliku pod tiskarnou trvale zavrena malina s „vetsim nez zadnym“ CPU vykonem, ktera 24/7 nedela prakticky nic. A ja si rikam, ze by bylo hezke dat ji nejaky vyssi smysl, ale nejak tapu, co by to vlastne melo byt. Kdyz me nenapadne nic jinyho, udelal bych z toho nespolehlivy a pomaly NAS. (se vsema neduhama, co by to melo, ja vim, o tom prosim nedebatujme)

  • Nechci zadnou variantu chytre domacnosti.
  • Nejradej bych byl, kdyby mi to nejak pomohlo s domacnosti, at uz je to cokoliv - treba jako ten NAS, logicky asi - ne nutne - v navaznosti na domaci IT infrastrukturu, ktera je hodne domaci, rack v technicky mistnostni fakt nemam, jen na pude bezi 24/7 stary PC jako router s par sluzbama.
  • Kdyz by se nic takoveho nevymyslelo, tak aby to bylo treba aspon uzitecne, neco ve smyslu sbirat data pro flightradar24, ale to z supliku asi fungovat nebude,
  • a kdyz ani to, tak aspon zajimave. (treba kdyby to po dlouhych vypoctech naslo vyvraceni Collatzovy myslenky)

Ma to splnovat nejaky podminky:

  • Musi zustat tam kde je, zavreny v supliku. (resp jednom zaviracim poli kallaxu https://www.ikea.com/cz/cs/cat/serie-kallax-27534/)
  • Musi tam nadale bezet ten raspberry OS+CUPS, tohle je primarni ucel, ktery by to nemelo omezit.
  • Nemelo by to vydavat moc kraval, je to v loznici, coz mozna bude trosku problem i s tim NASem.
  • Investice do toho ve stovkach kc, max tisicovka ci dve.

Nema nekdo nejaky zajimavy napad, cim malinu zamestnat? Clanku typu "N coolest projects for RPi" uz jsem par prosel a zatim nic.
« Poslední změna: 29. 02. 2024, 13:28:51 od Petr Krčmář »


Re:Co s raspberry pi, ktere je 24/7 idle ve skrini?
« Odpověď #1 kdy: 29. 02. 2024, 13:26:51 »
Měl jsem to velmi podobné.
Po dvou letech tam běží samba share, ADS-B dump1090, nginx se čtyřmi miniweby, Zabbix, RTL-TCP server, FreeRADIUS a bůhví na co ještě jsem zapomněl.
Kdyby šlo nějak smysluplně jednoduše rozchodit dva různé moduly pro dva různé RTL-SDR dongly, tak by tam běžel ještě TVHeadend.

Necpal bych tam nějaké využití "na sílu", ono to vyplyne časem samo, k čemu se to bude hodit.

ktk

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #2 kdy: 29. 02. 2024, 13:33:09 »
Dekuju, Ten TVHeadend nevypada uplne na blbej napad.. Kdyz uz tam budou ty disky, a koax s antenou je tam taky po ruce.

Zopper

  • *****
  • 750
    • Zobrazit profil
Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #3 kdy: 29. 02. 2024, 13:43:29 »
A musí to běžet 24/7?

Já mám doma 3 raspberry a z toho jen jedno běží trvale a na tom je právě ta chytrá domácnost, kterou ty nechceš. Tiskový server se zapíná spolu s tiskárnou na stejné prodlužce, jen když chceme tisknout. A vzhledem k tomu, jak moc (ne)tiskneme a že na tom nic jiného není, tak nějaké čisté vypínání systému nestojí za tu námahu a prostě se vypne vypínač prodlužky.

Jestli to máš v ložnici, tak disky pro jakékoliv další využití by měly být SSD. Rotující železo v ložnici je ve dvě ráno rozhodně slyšet. :D

ktk

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #4 kdy: 29. 02. 2024, 13:52:29 »
jj, 24/7, ideu chapu, ale ono to vazne bezi +- furt, prave proto, ze je tiskaran sitova, a tisknou na to deti skolni veci, domaci kancelar, a certvico - nikoho nebavi koukat, jestli tiskarna bezi a zapinat prodluzku..

Ale je fakt, ze zrovna v noci by to bezet nemuselo. Ani tiskarna, ani to rotujici zelezo. Tudy by se to reseni mohlo ubirat, promyslim.


Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #5 kdy: 29. 02. 2024, 14:35:00 »
Máš  tolik volného času, abys zprovozňoval a pak udržoval něco, co vlastně nepotřebuješ? Nebo potřebuješ něco dělat, jen abys něco dělal?

Nevymýšlej píčoviny.

Jestli třeba máš doma nevytížený vysavač, tak mě můžeš domu přijít vyluxovat... Mám tu nevytíženou sekyru, klidně mě může někdo přijít dřevo naštípat...

ktk

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #6 kdy: 29. 02. 2024, 14:54:39 »
...
Nevymýšlej píčoviny.
...

Dekuji ti za podnetny prispevek, neztracej prosim svuj drahocenny cas picovinama tady.

martyd420

  • ***
  • 213
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #7 kdy: 29. 02. 2024, 15:42:51 »
...
Nevymýšlej píčoviny.
...

Dekuji ti za podnetny prispevek, neztracej prosim svuj drahocenny cas picovinama tady.

"Hezké" je, že tenhle troll odpad tady zůstane a komentáře k věci občas zmizí, když nejsou v souladu s názorem zrovna aktivního cenzora...
btw. dnes jsem tady celkem aktivní. Byl jsem tady od rána už třikrát. A třikrát jsem se musel přihlásit - přinejměnším 10 let mají tento bug opakovaně reportovaný a nikoho to nezajímá.. :D Je smutné sledovat, jak ty oborové weby co jsem měl rád pomalu, ale jistě umírají :(




T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #8 kdy: 29. 02. 2024, 15:57:16 »
Jen pár nápadů takhle narychlo z hlavy...
- sekundární NTP server (primární máš asi na routeru)
- pihole
- caching proxy
- IP telefonní ústředna
- mediaserver
- s vhodným USB donglem centrála domácí automatizace
- pořídit 3D tiskárnu a na malinu octoprint
- periodický pentest domácí sítě
- syslog server
- minecraft server pro děcka
- zabbix
- radius

Jinak ten miniNAS nemusíš stavět na hlučných plotnách, může to být klidně SSD, které už kvůli malé kapacitě na nic jinak nevyužiješ.
« Poslední změna: 29. 02. 2024, 16:00:30 od Marek Staněk »

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #9 kdy: 29. 02. 2024, 16:41:34 »
Jo, jsem zapomněl - mám tam ještě rozjetý chronyd s externí GPS včetně zpřesnění PPS impulzy a rsyslog.

Jakmile se začnou kupit důležitější věci, doporučuji zvážit připojení externího SSD (aspoň na logy) a nebo vyměnit microSD za eMMC. Na tohle je výborný Orange Pi 3 LTS, který má v ceně na desce 8GB eMMC čip.

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #10 kdy: 29. 02. 2024, 18:04:34 »
Tak jako první krok k tomu připojit sdílený disk?
Já tak mám sbírku CD + úlovky z vědecké knihovny ( tam se občas najdou poklady původních nahrávek z dob před Loudness War) převedenou do FLAC.
Přes Kodi pak přehraju cokoli kdykoli bez nutnosti hledat a přehrabovat se v krabičkách.
Omlouvám se uctívačům vinylu, samozřejmě ten pocit držet desku v ruce to nenahradí...
Ale zas je dost lidí, které prudilo to furt otáčet a v nejlepším přerušovat komunikaci s partnerkou a měnit desku  :o)

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #11 kdy: 29. 02. 2024, 20:39:40 »
"Hezké" je, že tenhle troll odpad tady zůstane a komentáře k věci občas zmizí, když nejsou v souladu s názorem zrovna aktivního cenzora...
btw. dnes jsem tady celkem aktivní. Byl jsem tady od rána už třikrát. A třikrát jsem se musel přihlásit - přinejměnším 10 let mají tento bug opakovaně reportovaný a nikoho to nezajímá.. :D Je smutné sledovat, jak ty oborové weby co jsem měl rád pomalu, ale jistě umírají :(

Proto nemá cenu se jakkoli rozepisovat a snažit se psát cokoli přínosného, protože to stejně zmizí.

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #12 kdy: 29. 02. 2024, 21:15:23 »
Přimlouval bych se za to letmo zmíněné  pihole výše. Je to přímo pro malinu určené, běhá spolehlivě a elegantně vyřeší většinu reklamního balastu v celé domácí síti z jednoho místa.

Wasper

  • ***
  • 120
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #13 kdy: 29. 02. 2024, 22:42:43 »
Toho Collatze bych teda hodně silně nedoporučoval, teda jestli nechceš být dobrovolným sponzorem našich milovaných politiků via drahou elektriku.
To radši rozjet zabbix/mrtg/cacti, asteriska, mailserver, nějaký to načítání senzorů apod.

Na stranu druhou, jestli je to takový hobby projekt na vyblbnutí a naučení se, pak by šla varianta dát na tu půdu malej solár, a distribuované výpočty pouštět jen když svítí sluníčko, takže to nežere ze zásuvky.

ktk

Re:Co s nevytíženým RPi?
« Odpověď #14 kdy: 01. 03. 2024, 10:57:59 »
Ten Collatz byl jen priklad cvicnyho a zabavnyho pocitani neceho zajimavyho. Ze to nikam nevede, to je mi jasny, na tom uz si vylamaly zuby jiny masiny a mozky. :)

Kazdopadne dekuji vsem za napady, a seznam stale neuzaviram :)