Server ASRock B650D4U s AM5 nebootuje

Server ASRock B650D4U s AM5 nebootuje
« kdy: 21. 02. 2024, 13:44:16 »
Zdravím.
Snažím se postavit co nejlevnější server s ECC pamětmi.
Koupil jsem desku  B650D4U    k tomu procesor AM5   Ryzen 9 7900 a paměť
KSM48E40BD8KM-32HM  Dle výrobce Kingstone by měla fungovat s touto deskou.

Po spuštění se začne točit procesor, ale po chvíli startování skončí nedokumentovanou chybou, která se napíše na mini displeji desky "C5".

V čem může být problém?

Objednal jsem ještě jednu desku a problém je úplně stejný. 

Pokusil jsem se kontaktovat přímo ASRock přes jejich formulář, ale nikdo mi neodpověděl. Dost možná, protože nejsem schopen vyplnit věci jako BIOS a BMC verze,  protože to nemám jak zjistit.

Deska obsahuje BMC/impi což znamená, že by měl mít vlastní web, pomocí kterého lze počítač na dálku spravovat, např. nahrát nový firmware. To ale také nefungje. BMC heartbeat blikne jen jednou.
Když jsem desku poprvé spustil bliklo to několikrát. Od té doby vždy jen jednou. Ip adresu BMC nedostane, na web se nedostanu.

Mám předchozí generaci serverové desky Asrock X470D4U na dvou strojích  a ta funguje výborně.  Hlavně spotřeba v klidu je méně jak 30W  i s disky. BMC heartbeat zelená ledka bliká, přes BMC/ipmi lze počítač na dálku pouštět, restartovat, upgradovat BiOS , případně mohu vidět kernel panic hlášku (to se samozřejmě nikdy nestalo).


Nevíte v čem by mohlo být problém? Myslíte že se ke mně dostala nějaká vadná série? Kupoval jsem to z 14 denním odstupem.

Koupil bych hotový SERVER, ale ceny jsou úplně mimo, má to velkou spotřeba, nedostatek paměti a podobně.

Jako alternativa jsou normálně hráčské desky ASUS, které zjevně také podporují ty stejné ECC paměti, ale chybí tam BMC/ipmi.

Nenapadá vás, v čem by mohl být problém?

Dík.
« Poslední změna: 21. 02. 2024, 14:14:24 od Petr Krčmář »


Jen Kings

  • **
  • 91
  • Hryprodva.cz
    • Zobrazit profil
    • Hry Pro Dva
    • E-mail
Re:ASRock B650D4U AM5 pro SERVER + ECC paměť = nebootuje.
« Odpověď #1 kdy: 21. 02. 2024, 13:55:08 »
Po spuštění se začne točit procesor,...

Tohle bych asi řešil jako první, To rozhodně není standardní chování.

alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ASRock B650D4U AM5 pro SERVER + ECC paměť = nebootuje.
« Odpověď #2 kdy: 21. 02. 2024, 14:03:20 »
cekal bych ze aspon ipmi bude fungovat.

Re:ASRock B650D4U AM5 pro SERVER + ECC paměť = nebootuje.
« Odpověď #3 kdy: 21. 02. 2024, 14:07:07 »
Po spuštění se začne točit procesor,...

Tohle bych asi řešil jako první, To rozhodně není standardní chování.
Nojo větráček procesoru ne procesor.

Přikládám ještě obrázek.  Procesor už jsem opět demontoval, větráček procesoru jsem měl zapojený  na jeden z těch konektorů na které ukazuje šipka.


Re:ASRock B650D4U AM5 pro SERVER + ECC paměť = nebootuje.
« Odpověď #4 kdy: 21. 02. 2024, 14:13:42 »
cekal bych ze aspon ipmi bude fungovat.

Nevíte jestli má ipmi fungovat i bez vloženého procesoru a paměti? Já myslím, že by to mohlo, protože někdy může být potřeba upgradovat BIOS, aby konkrétní procesor a možná i paměť fungovala a to lze právě přes to BMC/ipmi. To ipmi má totiž svůj vlastní ARM procesor.


Re:Server ASRock B650D4U s AM5 nebootuje
« Odpověď #5 kdy: 21. 02. 2024, 16:35:31 »
Ptal jsem se též na suntech.cz, kde jsem desky koupil a tam mi odpověděli:

"Problém mě napadá jen někde v zapojení, sestavení, zkrat např. distančním šroubkem. Zapojit jen holou desku se zdrojem na stole. Mělo by to fungovat."

A opravdu. Když zapojím desku na stole - tedy přesněji na tom antistatickém igelitu v kterém to bylo zhabalono  a to i bez procesoru, tak se to chová jinak a dioda BMC/impi heartbeat bliká, tedy nejspíš ipmi funguje. Tedy připadá mi, že to opravdu bude tímto. Tak snad to pomůže i někomu dalšímu, který se může mým vláknem inspirovat.

jjrsk

  • ****
  • 417
    • Zobrazit profil
Re:Server ASRock B650D4U s AM5 nebootuje
« Odpověď #6 kdy: 21. 02. 2024, 17:27:14 »
... na mini displeji desky "C5".
To je podle vseho ramka. Takze ji vyzkousej prehodit do jinych slotu (a pokud mas vic modulu, testuj to samozrejme s jednim), a pripadne si nekde sezen jinou na test.

Citace
a to i bez procesoru
Ale to zkousis neco uplne jinyho. Kdyz tam nic neni, bude se kazda deska chovat jinak, nez kdyz tam neco je a nefunguje to.

Re:Server ASRock B650D4U s AM5 nebootuje
« Odpověď #7 kdy: 21. 02. 2024, 20:53:13 »
Todle https://download.asrock.com/Manual/B650D4U.pdfjste četl?
Podle fotky máte tu ramku ve špatném slotu. Má to být ten první nebo druhý modrý = slot A1 (blíže k procesoru) nebo B1 ten nejvzdálenější, pro jeden modul. Více v tom manuálu.
A ještě klasická chyba, nemáte špatně nastrkané piny panelheaderu? Resety power on, apod? Nemáte na resetu nějakou ledku nebo tak?
« Poslední změna: 21. 02. 2024, 20:57:54 od Karmelos »
Gréta je nejlepší.

alex6bbc

  • *****
  • 1 544
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ASRock B650D4U AM5 pro SERVER + ECC paměť = nebootuje.
« Odpověď #8 kdy: 22. 02. 2024, 06:33:56 »
cekal bych ze aspon ipmi bude fungovat.

Nevíte jestli má ipmi fungovat i bez vloženého procesoru a paměti? Já myslím, že by to mohlo, protože někdy může být potřeba upgradovat BIOS, aby konkrétní procesor a možná i paměť fungovala a to lze právě přes to BMC/ipmi. To ipmi má totiž svůj vlastní ARM procesor.

ipmi ma fungovat i kdyz je deska vypnuta, tam by melo byt napsane ip pro ipmi, ja bych se zkusil na ipmi pripojit, treba tam bude vice vypisu.

rqt

  • *
  • 8
  • hv dev
    • Zobrazit profil
Re:Server ASRock B650D4U s AM5 nebootuje
« Odpověď #9 kdy: 22. 02. 2024, 06:59:11 »
Do IPMI se dostanete i bez CPU a RAM, defaultne je nastaveno pro IPV4:
Manual setting IPMI LAN [No]
Configuration address source [DHCP]

Bezi mi bez problemu tato konfigurace:
B650D4U
100-100000910WOF
M324R4GA3BB0-CQK (4 kusy)
Pouze jsem upgradnul UEFI FW z puvodni 1.10 na 2.11, ve ktere byla pridana podpora pro Ryzen 7800X3D.

petersveter

Re:Server ASRock B650D4U s AM5 nebootuje
« Odpověď #10 kdy: 22. 02. 2024, 07:37:01 »
Daj ramku do ineho slotu. Najdi manual, tam by o tom malo nieco byt. C5 mi pride ze moze byt casovanie a doska ho nepodporuje v tejto konfiguracii slotov(mas len jednu ramku a v specifickom slote, preto ju skus prehodit ak nenajdes manual). Ak nepomoze zozen druhu do paru, niekedy proste jedna nebude fungovat. Alebo zment za pomalsiu. Toto vsetko je v manuale od dosky.
« Poslední změna: 22. 02. 2024, 07:39:06 od petersveter »

rqt

  • *
  • 8
  • hv dev
    • Zobrazit profil
Re:ASRock B650D4U AM5 pro SERVER + ECC paměť = nebootuje.
« Odpověď #11 kdy: 22. 02. 2024, 07:54:04 »
ipmi ma fungovat i kdyz je deska vypnuta, tam by melo byt napsane ip pro ipmi, ja bych se zkusil na ipmi pripojit, treba tam bude vice vypisu.
jen bych upresnil, ze do IPMI se da dostat, kdyz deska neni zapnuta pres power button
musi byt pripojena ke zdroji, po pripojeni trva asi 40-50 vterin, nez BMC LED heart beat signalizuje ready a jeste dalsich 10-20 vterin, nez se skutecne da pres LAN pripojit na BMC

v default nastaveni ma BMC pro IPV4 DHCP, takze nema statickou IP adresu a potrebujete DHCP server

Re:Server ASRock B650D4U s AM5 nebootuje
« Odpověď #12 kdy: 22. 02. 2024, 13:51:15 »
Ptal jsem se též na suntech.cz, kde jsem desky koupil a tam mi odpověděli:

"Problém mě napadá jen někde v zapojení, sestavení, zkrat např. distančním šroubkem. Zapojit jen holou desku se zdrojem na stole. Mělo by to fungovat."

A opravdu. Když zapojím desku na stole - tedy přesněji na tom antistatickém igelitu v kterém to bylo zhabalono  a to i bez procesoru, tak se to chová jinak a dioda BMC/impi heartbeat bliká, tedy nejspíš ipmi funguje. Tedy připadá mi, že to opravdu bude tímto. Tak snad to pomůže i někomu dalšímu, který se může mým vláknem inspirovat.

Tak už je problém vyřešen. Důvod proč nešlo ipmi nebyl nějaký zkrat nebo špatný kontakt se skříní, ale důvod že bylo neustále zmáčknuté tlačítko UID1, když byla deska namontovaná.  Ve výlisku se musel odloupnout plíšek, aby mohlo být tlačítko nezmáčknuté.

Zjevně je to jen takové světýlko.

"When the UID button on the
front or rear panel is pressed,
the front/rear UID blue LED
indicator will be truned on.
Press the UID button again to
turn off the indicator."

Jak jsem se dostal do IPMI/BMC tak jsem nahrál nejnovější BIOS. Ani tak se nic nezměnilo. Když jsem pak paměť přesunul, aby byla co nejdále od procesoru, začalo to jít.   Jestli ta pamět funguje jen s novějším BIOSem nevím, je to možné. IPMI/BMC mi verzi předchozího biosu nenapsalo.

Co je také zvláštní, že verze BMC mi to píše 4.02.  Přitom taková ke stežení vůbec není.  https://www.asrockrack.com/general/productdetail.asp?Model=B650D4U#Download

Re:Server ASRock B650D4U s AM5 nebootuje
« Odpověď #13 kdy: 22. 02. 2024, 14:18:41 »
Bios Main nyní píše:

Board Product     B650D4U
UEFI Version        3.11    (zjevně se tím myslí verze BIOSu)
BMC Version        4.02.00     - taková verze ke stažení vůbec není.

Re:Server ASRock B650D4U s AM5 nebootuje
« Odpověď #14 kdy: 22. 02. 2024, 15:23:27 »
Zkoušej to bez ECC pamětí.

Jaké máš zkušenosti se stavbou počítačů?
Mě se zdá, alespoň v tvých zprávách, že v podstatě tápeš v základních věcech.
To jsi si asi složil jeden počítač a získal jsi dojem, že jsi montér?!

Za ty prachy které jsi do toho dal sis mohl koupit HP server.
Sice nevím k čemu si stavíš server, nicméně zcela jistě na tom nepojede žádná kritická aplikace, ale kdyby jsi si pořídil standardní desku s i7 a s normálními paměťmi tak ti to taky dávno funguje.