Intriky při výpovědi

mikrom

  • ****
  • 359
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #120 kdy: 11. 03. 2024, 21:46:55 »
... ked som kupoval ja, tak tolko nenazranosti co som videl mi fakt stacilo, ako sa ludia snazia predat za vysoku cenu aj doslova barabizne do ktorych ocividne nikto nevlozil poslednych 20rokov ani korunu ...
To je asi tak stale, lebo tak isto to bolo aj ked som nedavno kupoval ja. Niektore obhliadky bytov boli dost frustrujuce.


Mudvy

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #121 kdy: 11. 03. 2024, 23:29:14 »
Omlouvám se za další offtopic, ale chtěl bych popsal svůj pohled jako mladší generace 30+ s rodinou.
Živím se jako programátor za mzdu lehce nad průměrným příjmem (2023) mimo Prahu (Jižní čechy).
Ve 23 jsem začal pracovat za 17 000 hrubého. Šetřil jsem, co se dalo. Žádné nové oblečení, žádná elektronika, žádná dovolená, staré auto. Měl jsem jen počítač a pár věcí. Po 3 letech jsem změnil práci a začal jako absolutní junior vývojář za 25 000 hrubého.

Jako svobodný jsem žil několik let na kolejích, pak v garsonce, pak ve spolunájmu a nakonec jsme chtěly bydlet ve vlastním. Proč? Chtěli jsme rodinný dům, se zahradou. Chtěl jsem mít garáž, dílnu a sklep. Nechtěl jsem sousedy nad sebou ani pod sebou.

Mít místo kde jste svým pánem a nikdo mě neomezuje v rozhodování. To je pro mě důležitější než být v nájmu (byt). Neberu to jako investici.

Měli jsme štěstí, protože dnes bychom si tento dům na hypotéku nemohli dovolit. Okolní domy jsou od 4,5 mil a víc.
Hypotéka má oproti nájmu výhodu, že má fixaci například 15 let. Za tu dobu je ta splátka v porovnání s čím dál větším příjmem rodiny pak už třeba zanedbatelná.

Můj plán je zde vychovat děti a poslat je do světa. Pak se uvidí, jak vůbec bude vypadat svět a co bude možné. Nájem mi v tomto případě nedává smysl.

Jó kdybych tenkrát pustil doma stolní na těžení bitcounu kdy to ještě bylo jen for fun tak bych byl dneska jinde ale kdo to může vědět. Třeba něco takového se děje právě teď okolo AI a zase mě to mine :D

Nájem mi dává smysl, kdybych měl fakt velké příjmy a chtěl bydlet blízko práce. Případně kdybych nechtěl mít rodinu, nebo cestovat po světě. To ale není můj případ. Doma jsem 80-90% svého času.

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #122 kdy: 12. 03. 2024, 09:45:31 »
ciste pre pripad. ze by nejaky nestastnik chcel na zaklade takehoto cherry-pickingu investovat....
ono nie pre-nic-za-nic su povinne institucie pisat male pismenka o tom, ze minuly zisk negarantuje buduci zisk.

S&P500 v 2004: ~1200
S&P500 v 2024: ~5000
Hej, tak hlavne, ze si umis spocitat co je pochybne :-)

staci si zobrat iny interval interval (pekny je 1999 - 2013) a uz to take ruzove nebude.
kapitola sama o sebe je co som pisal vyssie: niektore CP pravdepodobne zarobia, ale dopredu neviete ktore to budu.

btw. ceny bytov v Prahe tiez boli niekde uplne inde pred 20imi rokmi.

Uz pri kombinaci 98% akciovy index a 2%BTC pri horizontu delsim nez 4 roky mas vynos nekolikanasobny kdyz BTC roste a prakticky identicky kdyz dela neco jineho :-)

Akorat se ti pak lehko stane, ze mas po par letech v BTC >20% misto 2% aniz bys tam prihazoval :-)

jasne, BTC siaha na maxima a budem ho odporucat nieco ako skvelu investiciu...
Nestastnikovi co o tom uvazuje, odporucam mentalne cvicenie, ako by sa na prelome rokov citil s BTC nakupenymi v roku 2021 ked to bolo na predoslom vrchole. Ci by naozaj veril teorii, ze po 4 rokoch sa to na dobre obrati.

(samozrejme, clovek co vie co robi moze povedat, ze sucasny vplyv uvolnenej regulacie sa este nevycerpal a ze to este meratelne porastie v dohladnej dobe)

IMHO: solidnejsia investicia do BTC ma momentalne zmysel vyhradne v pripade, ze clovek veri, ze vnutorna hodnota BTC pri sirsom pouzivani je radovo vyssia ako je teraz. To co je zadrhel je, ze bez krystalovej gule tazko povedat, ci prave BTC vyhra sutaz "najpouzivanejsej IT meny v roku 2034".

hmmmw

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #123 kdy: 12. 03. 2024, 10:16:33 »
IMHO: solidnejsia investicia do BTC ma momentalne zmysel vyhradne v pripade, ze clovek veri, ze vnutorna hodnota BTC pri sirsom pouzivani je radovo vyssia ako je teraz. To co je zadrhel je, ze bez krystalovej gule tazko povedat, ci prave BTC vyhra sutaz "najpouzivanejsej IT meny v roku 2034".

Zatímco ty tu říkáš, proč to nejde. My ostatní taháme šedesáti a více procentní zisky, a litujeme, že jsme nebyli odvážnější ve výši vkladu.

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #124 kdy: 12. 03. 2024, 11:12:56 »
Nájem mi dává smysl, kdybych měl fakt velké příjmy a chtěl bydlet blízko práce. Případně kdybych nechtěl mít rodinu, nebo cestovat po světě. To ale není můj případ. Doma jsem 80-90% svého času.
Naopak - najem dava smysl zejmena pri nizsich prijmech kdy nechces zit jak nuzak s pocitem "vlastni" nemovitosti.
Ale ve tvem pripade samozrejme nemovitost dava smysl kdyz nehodlas videt vic nez okresni mesto.
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #125 kdy: 12. 03. 2024, 11:30:56 »
My ostatní taháme šedesáti a více procentní zisky
Znamená to, že si nejaké BTC predal? Lebo z nerealizovaného zisku sa môžeš vytešovať, ale nie sa z neho najesť...

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #126 kdy: 12. 03. 2024, 11:41:38 »
My ostatní taháme šedesáti a více procentní zisky
Znamená to, že si nejaké BTC predal? Lebo z nerealizovaného zisku sa môžeš vytešovať, ale nie sa z neho najesť...
proc bych ted projidal sve duchodove sporeni tvl?
Děkuji za možnost editace příspěvku.

mhepp

  • ***
  • 152
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #127 kdy: 12. 03. 2024, 12:15:28 »
...kdyz nehodlas videt vic nez okresni mesto.

Tyto a podobné demagogie si všichni strčte někam. Jak souvisí vlastnictví nemovitosti s cestováním? Nijak! Tak proč by Mudvy mohl vidět víc než okresní město?

Všichni se tu holedbáte platy programátora, ale potřebujete se stěhovat za prací jako každý námezdní dělník? Opravdu? Ano, vlastnictví nemovitosti toto určitým způsobem komplikuje, ale je to argument zcela mimo mísu v době, kdy většina kancelářských krys (napříč oborama) stále může dělat z domu. A argument, že to nevyhovuje každému, je stejně validní jako bydlení v nájmu. To taky nevyhovuje každému.

Navíc, k tomu stěhování, pokud máš rodinu, tak přijde okamžik, kdy je ta rodina nějakým způsobem prostě připoutaná k danému místu a musí „na chvíli“ zakotvit (ta chvíle může být i více než 10 let). Třeba jen přátelé dětí a podobně.


hmmmw

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #128 kdy: 12. 03. 2024, 12:24:49 »
My ostatní taháme šedesáti a více procentní zisky
Znamená to, že si nejaké BTC predal? Lebo z nerealizovaného zisku sa môžeš vytešovať, ale nie sa z neho najesť...

Prodal při 35000 USD. Jsem si říkal, že těch 60 % je přijemný zisk, a už nečekal, že to vyroste dalších 100 %. Ale tak pro mě je to spekulační hraní, na přilepšení. Dlouhodobé věci mám v rozumnějších věcech, od Podílových fondů, akcií, ETF po spořící účty a komodity.

xyz

  • ***
  • 234
    • Zobrazit profil
Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #129 kdy: 12. 03. 2024, 12:34:17 »
My ostatní taháme šedesáti a více procentní zisky
Znamená to, že si nejaké BTC predal? Lebo z nerealizovaného zisku sa môžeš vytešovať, ale nie sa z neho najesť...

Prodal při 35000 USD. Jsem si říkal, že těch 60 % je přijemný zisk, a už nečekal, že to vyroste dalších 100 %. Ale tak pro mě je to spekulační hraní, na přilepšení. Dlouhodobé věci mám v rozumnějších věcech, od Podílových fondů, akcií, ETF po spořící účty a komodity.

No zatím se to asi vyplatí. Ale vidím riziko v té energetické náročnosti. Teď se vytěží 6.25 BTC za 10 minut, což je skoro 1.5 miliardy korun denně. Tak by bylo škoda, je nesebrat. Pokud poroste výkon těžících strojů a bude dostupná energie, tak asi ok. Otázka je co bude třeba za 50 let...

hmmmw

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #130 kdy: 12. 03. 2024, 12:58:46 »
My ostatní taháme šedesáti a více procentní zisky
Znamená to, že si nejaké BTC predal? Lebo z nerealizovaného zisku sa môžeš vytešovať, ale nie sa z neho najesť...

Prodal při 35000 USD. Jsem si říkal, že těch 60 % je přijemný zisk, a už nečekal, že to vyroste dalších 100 %. Ale tak pro mě je to spekulační hraní, na přilepšení. Dlouhodobé věci mám v rozumnějších věcech, od Podílových fondů, akcií, ETF po spořící účty a komodity.

No zatím se to asi vyplatí. Ale vidím riziko v té energetické náročnosti. Teď se vytěží 6.25 BTC za 10 minut, což je skoro 1.5 miliardy korun denně. Tak by bylo škoda, je nesebrat. Pokud poroste výkon těžících strojů a bude dostupná energie, tak asi ok. Otázka je co bude třeba za 50 let...

A kdyby byly v řiti ryby, nebylo by třeba rybníků.

Takové teorie si můžeme udělat na úplně všechno. Nikdy nevíš, jestli se nezmění státní zřízení, válka, krize, měnová reforma, atp.

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #131 kdy: 12. 03. 2024, 16:30:12 »
...kdyz nehodlas videt vic nez okresni mesto.

Tyto a podobné demagogie si všichni strčte někam.
Vzdyt on tak popsal sam sebe. Neni to negativni. Nekdo ma rad holky a jinej zase vdolky.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

mhepp

  • ***
  • 152
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #132 kdy: 12. 03. 2024, 16:59:16 »
...kdyz nehodlas videt vic nez okresni mesto.

Tyto a podobné demagogie si všichni strčte někam.
Vzdyt on tak popsal sam sebe. Neni to negativni. Nekdo ma rad holky a jinej zase vdolky.

Mudvy pouze popsal jak a proč používá svůj domov. Je to v souladu s tím, co jsem napsal - občas přijde potřeba na nějaký čas zakotvit. To, že je doma 80-90% času - vždyť je to potřeba běžné rodiny! Na cestování Ti pak zbývá cca 1 až 2.5 měsíce ročně. Jak to chceš více/dlouhodobé cestování skloubit se školou povinnými dětmi? Vždyť to maximum pokryje akorát školní prázdniny. Opět jde o potřeby běžné rodiny.

to_je_jedno: z Tvých příspěvků jasně vyznívá, že nerozumíš potřebám běžné rodiny, že nerozumíš, co obnáší rodinný život, jaké závazky přináší výchova dětí a podobně. Je taky sakra rozdíl například mít doma jedno dítě 3 roky staré nebo mít doma 4 puberťáky a páté na prahu. Chápu, že máš jiné  potřeby, než ostatní. Ale když potřebám ostatních nerozumíš, tak jim, prosím, nevnucuj svůj jediný a správný pohled na věc.

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #133 kdy: 12. 03. 2024, 19:10:13 »
Mam doma dve pubertacky :-) A ano, prodal jsem nemovitost, abych mohl investovat a vybudovat si majetek na dalsi zivot a radsi jsem v najmu protoze je vyrazne levnejsi (a bezstarostny). Tak pojd, vysvetli mi to jeste lepe cemu vsemu nerozumim.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Intriky při výpovědi
« Odpověď #134 kdy: 12. 03. 2024, 21:37:25 »
Mam doma dve pubertacky :-) A ano, prodal jsem nemovitost, abych mohl investovat a vybudovat si majetek na dalsi zivot a radsi jsem v najmu protoze je vyrazne levnejsi (a bezstarostny). Tak pojd, vysvetli mi to jeste lepe cemu vsemu nerozumim.

Lacnejsie to neni ani omylom, byval som v podnajme (dvaja dalsi ludia), dokopy sme za ten byt platili ako platim teraz, takze viem o com hovorim. Lenze teraz po 30tich rokoch bude ten byt moj, kdezto v prenajme mam po 30tich rokoch holu pr*el a za dverami dochodok na ktorom uz vela nezmozes co sa tyka vlastneho byvania.

ked uz tak super duper presadzujes byvanie v prenajme aj s rodinou, tak mam par otazok:
To bolo aj rozhodnutie manzelky, ci iba tvoje takto fungovat?
Ked spominas ze kto sa usadi vidi len okresne mesto, cestujes teda aspon 6mesiacov v roku? Resp si kazdych 6mesiacov v inom regione statu/sveta?
Ako to je s upravami nehnutelnosti? Musis volat majitelovy ci si mozes zavesit na stenu policku?
Ako deti (za podmienky ze fakt sa stahujes kazdych x mesiacov inam), ako im ide skola? Maju vobec kamaratov? Este im z toho nezacalo prepinat?