Dvě síťové karty

kamil

Dvě síťové karty
« kdy: 09. 09. 2011, 01:36:48 »
Zdravím. Mám zvláštní dotaz. Pomněrně často kopíruji velká data lokální sítí. A rád bych zvýšil rychlost. Když odesílám a přijímám najednou, rychlost se snižuje. No takže dotaz zní: Jak zařídit aby jedna síťovka byla pro download a druhá pro upload? Používám nové ubuntu.

Jinak abych předešel nejapným komentářům, data která kopíruji jdou přes swich na netgear (a naopak), který je připojený do gigabitového portu ve swichi a sám disponuje také gigabitovou síťovkou.
« Poslední změna: 09. 09. 2011, 07:08:00 od Petr Krčmář »


Jose.D

Re: 2 síťové karty
« Odpověď #1 kdy: 09. 09. 2011, 02:21:25 »
hele a co je ten tvuj "netgear"?
Jestli to je nejaka lacina krabicka v roli fileserveru, tak tomu moc nepomuzes.. Rychlost nebude limitovana siti, ale CPU te krabicky..

Mordae

Re: 2 síťové karty
« Odpověď #2 kdy: 09. 09. 2011, 07:11:28 »
Ne, tohle nejde. Co ale jde je bonding, aka etherchannel. Muzes dve sitovky spojit v active:active modu a mit tak 2Gbps. Pokud je vsude Linux, pouzij round-robin mod, pokud ne, musis xorovat macovky, coz Ti neumozni vyssi kapacitu mezi dvema stroji.

No a pak muzes jit snadnou cestou. Dat obe sitovky do stejneho switche, dat kazde adresu z jine site. A ted myslim uplne jine site, jako napriklad 192.168.1.x/24 a 192.168.2.x/24 a pro data, ktera tecou jednim smerem pouzit jednu adresu a pro data naopak druhou.

Re: Dvě síťové karty
« Odpověď #3 kdy: 09. 09. 2011, 07:12:39 »
Není potřeba mít dvě síťové karty, dnešní síťovky umí tlačit data oběma směry nezávisle. Takže to už (pravděpodobně) funguje tak, jak jsi naznačil: jedna žíla žene data k tobě a druhá od tebe. Ověřit je možné to příkazem ethtool (ve stejnojmenném balíčku).

Kód: [Vybrat]
# ethtool eth1
...
Speed: 100Mb/s
Duplex: Full
...

Pokud je tam napsáno, že běží plný duplex, tak to funguje správně. Otázka je, jak píše kolega výše, jestli stíhá ta krabička. To bude užší hrdlo.

Mordae

Re: Dvě síťové karty
« Odpověď #4 kdy: 09. 09. 2011, 07:13:04 »
Zapomel jsem dodat, ze to znamena 2 sitovky i na druhe strane. V kazdem pripade. A ten bonding bude vyzadovat aby to switch podporoval.


Mordae

Re: Dvě síťové karty
« Odpověď #5 kdy: 09. 09. 2011, 07:15:15 »
Není potřeba mít dvě síťové karty, dnešní síťovky umí tlačit data oběma směry nezávisle. Takže to už (pravděpodobně) funguje tak, jak jsi naznačil: jedna žíla žene data k tobě a druhá od tebe. Ověřit je možné to příkazem ethtool (ve stejnojmenném balíčku).

Kód: [Vybrat]
# ethtool eth1
...
Speed: 100Mb/s
Duplex: Full
...

Pokud je tam napsáno, že běží plný duplex, tak to funguje správně. Otázka je, jak píše kolega výše, jestli stíhá ta krabička. To bude užší hrdlo.

Hmm, taky pravda. Asi jeste nejsem uplne vzhuru.

Mordae

Re: 2 síťové karty
« Odpověď #6 kdy: 09. 09. 2011, 07:18:47 »
hele a co je ten tvuj "netgear"?
Jestli to je nejaka lacina krabicka v roli fileserveru, tak tomu moc nepomuzes.. Rychlost nebude limitovana siti, ale CPU te krabicky..

Hmm, gigovy switch... to by melo mit spis FPGA a procesor by to limitovat nemel, ne? Co je taky mozne je, ze jestli to je NASko a tazatel se na nej pokousi zaroven ukladat a zaroven z nej cist, tak ho brzdi disky.

kamil

Re: Dvě síťové karty
« Odpověď #7 kdy: 09. 09. 2011, 11:29:55 »
Hardware je PATRIOT Javelin S4.

Jde mi o to, že disk má Gigabitový ethernet, na svichi mám taky jeden volný gigabit, ale v PC mám jen 100mbit síťovku (síťovky). Mají samozřejmě full duplex jak je dobrým zvykem. O co mi jde je to abych pomocí 2 síťovek dosáhl rychlosti 200mbit. Je to možné nějak?

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Dvě síťové karty
« Odpověď #8 kdy: 09. 09. 2011, 11:49:44 »
Co hledas se jmenuje network bonding. Pouziva se bud jako redundantni pripojeni a nebo zvyseni propistnosti (RAIN - redundant array of independent network interfaces, ehm. nepripomina vam to neco?)

KapitánRUM

Re: Dvě síťové karty
« Odpověď #9 kdy: 09. 09. 2011, 11:53:45 »
Nejjednodušší pro tebe je do pecka pořídit gigovou síťovku a gigový switch.
To je cesta nejmenšího odporu.

Jinak - pokud by to switch podporoval (je to chytré CISCO nebo lépe 3COM) - lze síťovky spojit a vytvořit jedno virtuální rozhraní, ale tohle už je vyšší dívčí a za sebe mohu říct, že na tom strašilo.

Nejlepší je takové řešení, které je nejjednodušší a nespolehlivější.

Pokud budu uvažovat obráceně, tak pokud máš v pecku jen 100Mbps síťovky, asi jsou připojené přes PCI rozhraní a ať se v tom budeš šťourat jak dlouho chceš, stejně nedosáhneš elegance jako s jednou Gigovou síťovkou v PCIe slotu přes Gigový switch.




kamil

Re: Dvě síťové karty
« Odpověď #10 kdy: 09. 09. 2011, 11:56:29 »
Podle googlu:

Citace
NetRAIN is a virtual interface that works by grouping two or more NICs into an array seen by the operating system as one interface. Each NetRAIN interface uses only one IP address, and there is only one active NIC at any time (for multiple active NICs with one IP address, see "Link Aggregation" in the following section). If the active NIC fails, an idle NIC comes online. The coolness factor in this is that if you happen to be connected to the system via the NetRAIN interface

Podle toho jsem pochopil, že RAIN na to nepomůže, jen mi zajistí, že budu připojený i když jedna síťovka padne... Pokud je to jinak tak poraďte

KapitánRUM

Re: Dvě síťové karty
« Odpověď #11 kdy: 09. 09. 2011, 12:00:59 »
Mohl by ses obtěžovat a napsat, co máš přesně za typ switche.

kamil

Re: Dvě síťové karty
« Odpověď #12 kdy: 09. 09. 2011, 12:01:35 »
swich je Asus GX1024P. Žádna extra paráda.

KapitánRUM

Re: Dvě síťové karty
« Odpověď #13 kdy: 09. 09. 2011, 12:35:51 »
Večer se podívám do jeho dokumentace, co umí nativně, píšou že L2 smart switch, tak uvidíme.

Trident

Re: Dvě síťové karty
« Odpověď #14 kdy: 09. 09. 2011, 18:43:36 »
V dokumentaci je hovno, nenamahej se.
Na zaklade L1 analyzy sroubovakem a pokud vyloucime ridici cpu s firmwarem a pameti:
Switchovani ma na starosti chip realtek 8326(1Gbit verze). Normalka ASIC chip neasi;)

Z dokumentace:
Non-blocking wire-speed forwarding and
filtering (8.8Gbps throughput)

Ze zkusenosti  mohu rici ze z 80% je vada ve slabem cpu embedded zarizeni a limitu prenosove rychlosti disku. 1Gbit je fakt hodne pro home usera.
I na 100mbitu muzu sledovat dve HDTV televize ze satelitniho prijimace a jeste mi tak 20 zbyde.

Jestlipak pouzivas na netgearu alespon nejaky offload abys ulehcil cpu? Jestlipak jsi zkusil pouzit jumbo packety a podle nich natahnout mtu? Jaky ma vubec hw? Kde beres tu jistotu ze 1Gbit sitovka na netgearu automaticky znamena ze zbytek zarizeni ti to musi zmaknout? Co je to prenasim data? Jakymi protokoly?