Instalace ovladače grafiky na Debianu

Zdeněk

Instalace ovladače grafiky na Debianu
« kdy: 07. 09. 2011, 08:25:40 »
Dobrý den, prosím pomoc
Nedávno jsem přešel z Windows na linux (debian), jsem tedy ještě zelenáč.
Mám velký problém s intalací ovladače (nVidia GE Force 8400GS). Respektive, nějaký ovladač asi instalovaný mám, ale nefunguje 3D akcelerace což je poměrně problém jenž bych rád vyřešil.
na netu jsem sice našel pár návodů, ale bez úspěchu. Instalace oficiálních ovladačů skončila hláškou že mám spuštění jaký-si X-server, který ale neumím dočasně shodit. Našel jsem návod, který praví, že se mám přepnout [ctrl]+[alt]+[f2] přihlásit se, a zadat init 1, provedl jsem, ale instalace ovladače skončí stejně, nevím co mám dělat prosím radu zkušenějšich!


Luk83

Re: Instalace ovladače grafiky na Debianu
« Odpověď #1 kdy: 07. 09. 2011, 09:11:23 »
Takže problém je, že současně běží X-Server?
Jestli startuješ přes Grub, nastartuj v single user módu a přihlaš se jako root. Neměl by vůbec spouštět X-Server. Nainstaluj si ovladač, restartuj.

Re: Instalace ovladače grafiky na Debianu
« Odpověď #2 kdy: 07. 09. 2011, 10:27:04 »
Stáhněte si ze stránky

http://smxi.org/site/install.htm skript smxi:

# as root, run the following command
cd /usr/local/bin && wget -Nc smxi.org/smxi.zip && unzip smxi.zip && smxi

Ten Vám po spuštění pod rootem vypne X server a provede Vás instalací všeho potřebného.

x

Re: Instalace ovladače grafiky na Debianu
« Odpověď #3 kdy: 07. 09. 2011, 11:14:39 »
V kazdem trochu odbornejsim lidskem oboru STRASNE moc pomaha, kdyz clovek umi cist

http://wiki.debian.org/GraphicsCard

Zdeněk

Re: Instalace ovladače grafiky na Debianu
« Odpověď #4 kdy: 07. 09. 2011, 13:28:46 »
Operace proběhla úspěšně, pacient však zemřel! Povedlo se mi spustit instalátor od nvidie podle Luk83, ten někde něco přepsal, a pak spadnul (napsal cosi o nekompatibilitě s verzí jádra a skončil), po restartu je rozlišení 800x600 (jenž nelze změnit). Takže všem moc děkuji za pomoc, a já se vracím zpátky ke starým dobrý WinXP.


ondra.kl

Re: Instalace ovladače grafiky na Debianu
« Odpověď #5 kdy: 07. 09. 2011, 13:39:42 »
přecházet z XP na debian je trochu velký skok ... asi tak jako z auta na plachetnici ;) nechcete zkusit něco víc pro BFU? Třeba takový (x/k/l)ubuntu / mint ...

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Instalace ovladače grafiky na Debianu
« Odpověď #6 kdy: 07. 09. 2011, 13:48:42 »
Jak píše kolega - Debian je trochu vyšší úroveň. Lepší yb yblo zkusit něco přijatelnějšího.

K těm ovladačům - je dobré si ověřit, jestli NVidia ovladače (verze např. 275.xy) jsou podporovány v X serveru (verze třeba 1.20.18). Vím, že NVidia po čase přestane podporovat starší grafické karty tím stylem, že "zamrazí" závislost ovladačů na konkrétní (maximální) verzi X serveru.

Myšleno asi tak (modelová situace, neodpovídá skutečnosti):
Ovladače pro NVidia řady 2XX (GT250, GTX260, ...) a novější (mají verzi řádově 275.xx) fungujou s novým (aktuálním) X serverem (třeba verze
Ovladače pro NVidia řady GeForce (max. GF 4 - tj. hodně stará grafika; mají verzi například 150.xx) fungují jen se starým X serverem (řádově verze několik let stará).

Je možné, že GF8400 je už "starší" a tím pádem je vázaná na starší verzi X serveru.

Taky pro správnou funkci 3D je potřeba mít v jádře systému potřebné věci (a naopak nemít tam jiné).

Právě protože je víc možných problémů, tak je lepší zkusit jinou distribuci. Ubuntu má údajně velmi silnou českou základnu, spousta českých návodů a spousta českých uživatelů. Když by byl problém, téměř vždy se najde už hotové řešení, nebo se najde někdo, kdo bude umět poradit.

Zdeněk

Re: Instalace ovladače grafiky na Debianu
« Odpověď #7 kdy: 07. 09. 2011, 13:57:45 »
Zkoušel jsem Mandrivu, tam byla jistá omezení co se instalace programů týče, pak jsem zkoušel ubuntu, u toho jsem určitou dobu zůstal, než přišla jedná zrádná aktualizace,(povýšení systému) po které mi přestala chodit většina programů, vizuální stránka příšerná a přehlednost nulová. a procesor byl většinu času na 90% (intel core 2 duo 2.8GHz, čím se zabýval nevím) Takže to jsem zavrhl. nakonec jsem narazil na debian, ve všem mi vyhovoval, naprostá přehlednost a rychlost, jen ty ovladače, to je opravdu problém!!! Asi se vrátím k debianu, a budu hold bez hw akcelerace, je to sice mrhání dostupnými prostředky ale jestiže neexistuje možnost jak instalovat ovladače na užitelské úrovni tak se v tom hold nebudu šťourat!

Wily

Re: Instalace ovladače grafiky na Debianu
« Odpověď #8 kdy: 07. 09. 2011, 14:09:35 »
zkus do konzole dát aptitude show xserver-xorg a pošli výstup.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Instalace ovladače grafiky na Debianu
« Odpověď #9 kdy: 07. 09. 2011, 14:38:39 »
Debian není špatný, jen je to už trochu výš, než ostatní uživatelsky přívětivější distribuce.

Věřím, že až přibyde nějaká zkušenost s Linuxem a systémové úrovni, podaří se i rozjet grafiku tak, jak má běhat ;-)