Energie do mrazu: powerbanky a vše okolo

Energie do mrazu: powerbanky a vše okolo
« kdy: 02. 02. 2024, 20:06:45 »
Dobry vecer,

mozna to tu bude mirne mimo zamereni, ale zalozni zdroje a powerbanky se zde prilezitostne resi.


Energii je potreba zajistit pro:
1) fotak (odber cca 0,5-1A@5V z USB-A, da se to uzivit i z USB 2.0 :-) )
2) ohrev objektivu (odber 2A@5V z USB-A, potencialne x2)
3) casovac (dve mikrotuzky, odber nula nula nic, ale v mrazech to nic nevydrzi)


Uvazujme potrebu nejakych 12 hodin provozu pri teplotach -15C.


Dosavadni zkusenosti:
2x 20Ah powerbanky s 2x USB-A, fotak prezije vzdy a jeho baterka ma cca pulku kapacity (oba USB-A holt pichnuty do stejne powerbanky, nelze tam mit pichnuty jen jedno, jinak to zlobi), ohrev vydrzi pri teplotach kolem nuly sotva 7 hodin. Ve vetsich mrazech tezko hodnotit, tam clovek narazi na limit mikrotuzek, nacez fotak usne a uz vubec neni, ceho se chytit...


Cili mi z toho vychazi, ze bych potreboval budto zajistit, aby si ohrev mohl sosat stavu z obou powerbank (zrejme nelze, protoze z obou powerbank, menicum navzdory, nepotece uplne stejny napeti?), nebo sehnat jeden veeeelkej kus. A pripadne k ni prihodit neco teplyho a zkusit to nejak zaizolovat, at to aspon promrzne o neco pozdejs?


Tohle samo o sobe je asi resitelne, v ceskych kramech jsou k videni powerbanky nad 60-80 Ah kapacity, coz by melo stacit i pri dvojnasobne energii na ohrev.
Mit tam aspon 4x, lepe vsak 5x USB-A (tady uz je to horsi, vetsinou je to jen 4x, zbytek by musel jit nejak z USB-C).


No a hlavni otazkou je, jak z toho nahradit tu dvojici mikrotuzkovych baterek. Jak se jmenuje to, co hledam? Nejakej stepdown menic 5V > 3V, kterej by byl v nejake krabicce jakztakz odolne vlhku (ranni rosa, spise nez dest)?



Diky za napady.
« Poslední změna: 02. 02. 2024, 21:08:03 od Petr Krčmář »


Buldr

  • ***
  • 143
    • Zobrazit profil
Re:Energie do mrazu (powerbanky a vse okolo)
« Odpověď #1 kdy: 02. 02. 2024, 20:59:24 »
Stačí obyčejný napěťový převodník. Stupeň krytí zajistí IP54/55 zajistí obyčejná elektroinstalační krabička s průchodkami. Dohromady jsi pod 100 Kč a velikost, provedení, konektory, ... si vybereš podle sebe.

Na trhu jsou průmyslové (vojenské) PWB určené pro provoz -40 °C. Dražší modely s vyšší kapacitou mají vlastní ohřev, výstupní napětí/proud. USV, Panasonic, nebo Delty. Když se k tomu na sloup přidá turbína s anemometrem a/nebo solární panel, může to běžet nepřetržitě 5 let (cyklus výměny článků Panasonic). Asi to není úplně co chceš, protože jde opravdu o průmyslové řešení, ale zase je to spolehlivé a osvědčené provozem.

Carpe diem

Medo77

  • ****
  • 300
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Energie do mrazu: powerbanky a vše okolo
« Odpověď #2 kdy: 02. 02. 2024, 23:12:59 »
Ku.rwa, uz to 2x pisat cele nejdem, si tie cookies alebo co to sposobuje konecne fixnite.

Do mrazu litiovky. -40+60.

Alebo menic a 6/12V aku do upsiek/fotopasci/alarmov.
Mam 12V aku vo fotopasciach, a kde som chodil co tyzden v zime menit tuzky, tak teraz pol roka veget.

Ci je hmotnost aku pre teba prijatelne riesenie, necham na Teba. Papierovo su stavane na -20/+60.

Ci ma energeticky vyznam robit konverziu z aku napr 12/5V a aby to bolo vykonnejsie ako rovnako vykonna powerbanka si netrufam povedat.

Re:Energie do mrazu: powerbanky a vše okolo
« Odpověď #3 kdy: 03. 02. 2024, 00:11:56 »
Když už tam nějaký ohřev máš (10W), co to celé zaizolovat, aby se uvnitř udržela teplota kolem 0°C?  :)

Jinak je mi divné, že ti jednorázové lithiové AA/AAA baterky nic nevydrží, já je mám ve venkovním čidle meteostanice s bezdrátovou komunikací víc jak rok a funguje pořád.

Re:Energie do mrazu: powerbanky a vše okolo
« Odpověď #4 kdy: 03. 02. 2024, 00:20:10 »
Jinak je mi divné, že ti jednorázové lithiové AA/AAA baterky nic nevydrží, já je mám ve venkovním čidle meteostanice s bezdrátovou komunikací víc jak rok a funguje pořád.

Záleží na kvalitě článků a hlavně proudovém zatížení. To velké u venkovní meteostanice nebude. Narozdíl od fotoaparátu o jakémkoliv ohřevu ani nemluvě.


_Jenda

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Energie do mrazu: powerbanky a vše okolo
« Odpověď #5 kdy: 03. 02. 2024, 00:28:22 »
Voda má obrovské skupenské teplo tání/tuhnutí. Obložení vodou a polystyrenem nebo jinou izolací zabezpečí, že se to nedostane pod nulu, a při nule baterky ještě přiměřeně fungují.

Já bych osobně koupil LiFePo kvádr https://www.levne-baterky.cz/elerix-ex-l12v6 nebo https://www.levne-baterky.cz/elerix-ex-l12v30 (tu 6Ah verzi jsem používal a fungovala), udělal bych mu to výše uvedené zaizolování s vodou (ghetto varianta je "chladící (izolující) taška" nebo polystyrenová krabice, ve které se občas prodávají věci, a do ní tu baterku + petflaška) a dva stepdowny na 5 a na 3V. https://www.hadex.cz/m406-napajeci-modul-step-down-menic-3a-s-lm2596-uinmax35v/

(jenom pro jistotu upozorním, že "Ah" u powerbanky se udávají pro 3.6V, zatímco tohle má 6/30Ah při 12.8V)
« Poslední změna: 03. 02. 2024, 00:30:40 od _Jenda »

Re:Energie do mrazu: powerbanky a vše okolo
« Odpověď #6 kdy: 03. 02. 2024, 08:35:04 »
Jak už tu zaznělo, nešlo by to celé izolovat, aby se snížila spotřeba?

Za mých mladých let jsme v mraze do foťáku dávali externí baterky (na cca 1.5 metrovým drátu), který jsme měli v kapse pod bundou.
Nemohl byste vyhrivat jenom baterie?

Neslo by místo powerbanky použít baterri z akusroubovaku? Třeba lidl x20v?

Re:Energie do mrazu: powerbanky a vše okolo
« Odpověď #7 kdy: 03. 02. 2024, 08:36:37 »
Záleží na kvalitě článků a hlavně proudovém zatížení. To velké u venkovní meteostanice nebude. Narozdíl od fotoaparátu o jakémkoliv ohřevu ani nemluvě.
Meteostanice bude asi totéž jako to, co píše autor:
 "3) casovac (dve mikrotuzky, odber nula nula nic, ale v mrazech to nic nevydrzi)"

f-k-r

  • ***
  • 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Energie do mrazu: powerbanky a vše okolo
« Odpověď #8 kdy: 03. 02. 2024, 09:12:48 »
Za mých mladých let jsme v mraze do foťáku dávali externí baterky (na cca 1.5 metrovým drátu), který jsme měli v kapse pod bundou.

Stejné řešení nabízela před více než půlstoletím Tesla u některých svých  radiostanic. V tom futrálu bylo 10 knoflíkových článků NiCd 225 mAh.

 https://aukro.cz/pouzdro-na-baterie-k-rdst-tesla-prxx-7054585064

Re:Energie do mrazu: powerbanky a vše okolo
« Odpověď #9 kdy: 03. 02. 2024, 19:47:38 »
Stačí obyčejný napěťový převodník. Stupeň krytí zajistí IP54/55 zajistí obyčejná elektroinstalační krabička s průchodkami. Dohromady jsi pod 100 Kč a velikost, provedení, konektory, ... si vybereš podle sebe.
Diky!


Když už tam nějaký ohřev máš (10W), co to celé zaizolovat, aby se uvnitř udržela teplota kolem 0°C?  :)
+ castecne i @Great Lama:
Ten ohrev je jen na objektiv kvuli rose/namraze na skle. Nicmene v tech -15 jeden ohrivaci pasek nestacil. Po prichodu k technice v tomhle stavu s jinou nabitou baterkou na tom pasku ohrev nebyl vubec znat. A na skle samozrejme slusna krusta :-)
 

Pro predstavu jak to vypadalo pri -18 stupnich v priloze.
Zluty krabky jsou zespoda dve, at je mezi nema aspon trosku luft a baterky nejsou primo na zemi.
Cvicne jsem mezi baterky soupnul chemicky "ohrivatka na ruce do rukavic" pro kontaktni ohrev. Ze to nejak hreje, jsem zaznamenal az doma, venku ten samotnej pytlik byl promrzlej durch. Jedine to zkusit sehnat ve vetsim provedeni, snad se delaji i hrejive vlozky do bot, coz je o poradnej kus vetsi. To by pak s nejakou izolaci - ciste tech baterek - mohlo mit smysl.


Treti krabkou jsou pak baterky a dalkova spoust prikryty zeshora, kdyby nahodou prece jenom neco, tak at nenapada primo do USB portu.


IMO kdyz resit ohrev baterek, tak spis chemicky (holt zkusit jiny ohrivatko, nebo jich tam vecpat vic), nez elektricky z dalsi baterky, to uz se pronese.
Nicmene flaska s vodou a termotaska padly nize a zrejme jsou vitezem :-)


Záleží na kvalitě článků a hlavně proudovém zatížení. To velké u venkovní meteostanice nebude. Narozdíl od fotoaparátu o jakémkoliv ohřevu ani nemluvě.
Proudova zatez tech mikrotuzek je malinka, bezi tam jen casovac, kterej v urcenym intervalu na vterinku sepne dva kontakty (pro spoust). Doma ty mikrotuzky mely skoro 1,4V kazda, ale jen za pul hodky dlouhou cestu na misto promrzly natolik, ze si uz casovac stezoval na slabou baterku - a to jeste nic neodcasoval.


Voda má obrovské skupenské teplo tání/tuhnutí. Obložení vodou a polystyrenem nebo jinou izolací zabezpečí, že se to nedostane pod nulu, a při nule baterky ještě přiměřeně fungují.
Bingo! Termotasku s flaskou teple vody jsem dokonce i v minulosti pouzil, zrejme mi to tam selhalo z nejakyho jinyho duvodu, nebo jsem na to proste po te dobe zapomnel. Diky za rozpomenuti se :-) 


Já bych osobně koupil LiFePo kvádr https://www.levne-baterky.cz/elerix-ex-l12v6 nebo https://www.levne-baterky.cz/elerix-ex-l12v30 (tu 6Ah verzi jsem používal a fungovala), udělal bych mu to výše uvedené zaizolování s vodou (ghetto varianta je "chladící (izolující) taška" nebo polystyrenová krabice, ve které se občas prodávají věci, a do ní tu baterku + petflaška) a dva stepdowny na 5 a na 3V. https://www.hadex.cz/m406-napajeci-modul-step-down-menic-3a-s-lm2596-uinmax35v/
No vida. Prijemny rozmery i hmotnost. To uz se rovnou nabizi k tomu 12V kvadru sehnat ohrev na 12V, letmo jsem objevil neco s 12V / 1,6-1,8A, to uz by promrzat nemuselo :-)
Fotak mit povesenej na powerbankach a casovac si poresit pres menic. Jako bonus by mi to asi mohlo udelat aspon nejakou zatez na powerbance, aby nepadala do spanku a fungovala redundance.

Jo, tohle dava smysl, diky moc.


BTW: Cim se takovej kvadr krmi?

_Jenda

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Energie do mrazu: powerbanky a vše okolo
« Odpověď #10 kdy: 03. 02. 2024, 20:00:00 »
No vida. Prijemny rozmery i hmotnost. To uz se rovnou nabizi k tomu 12V kvadru sehnat ohrev na 12V, letmo jsem objevil neco s 12V / 1,6-1,8A, to uz by promrzat nemuselo :-)
Voda naprosto vítězí. Její skupenské teplo je 334 kJ/kg = 92 Wh. Takže litr vody dodá víc tepla než vůbec obsahuje ten malý kvádr elektřiny (72 Wh).

BTW: Cim se takovej kvadr krmi?
Já to nabíjím z laboratorního zdroje (DPS3003 s firmwarem OpenDPS, pro ilustraci moje realizace vypadá takhle). Ale balancování si člověk musí pořešit ručně. Ale ono se to moc nerozbalancovává.

Re:Energie do mrazu: powerbanky a vše okolo
« Odpověď #11 kdy: 03. 02. 2024, 20:09:48 »
Proudova zatez tech mikrotuzek je malinka, bezi tam jen casovac, kterej v urcenym intervalu na vterinku sepne dva kontakty (pro spoust). Doma ty mikrotuzky mely skoro 1,4V kazda, ale jen za pul hodky dlouhou cestu na misto promrzly natolik, ze si uz casovac stezoval na slabou baterku - a to jeste nic neodcasoval.
AAA baterie měřená naprázdno měla 1,4V? Ta už je skoro vybitá, na takové některá zařízení nadávají i v interiéru, nové mívají naprázdno i 1,65V.

Re:Energie do mrazu: powerbanky a vše okolo
« Odpověď #12 kdy: 03. 02. 2024, 21:45:46 »
No vida. Prijemny rozmery i hmotnost. To uz se rovnou nabizi k tomu 12V kvadru sehnat ohrev na 12V, letmo jsem objevil neco s 12V / 1,6-1,8A, to uz by promrzat nemuselo :-)
Voda naprosto vítězí. Její skupenské teplo je 334 kJ/kg = 92 Wh. Takže litr vody dodá víc tepla než vůbec obsahuje ten malý kvádr elektřiny (72 Wh).
Jo, ohrev baterek elektricky mi prijde jako mrhani energii, to uz jsem psal vyse.
Tim ohrevem na 12V byl myslen ohrev skla, ne baterek. Treba timhle: 
https://www.ebay.com/itm/314097389858
To uz da kolem 20W, jednou tolik, co ta 5V hracka, co tam mam ted. To uz by sklo v zime namrzat nemuselo.
A tohle by slo pichnout primo do baterky, bez menice, proste odporovej drat. Nebo... hodila by se mezi to jeste nejaka sranda, ktera by ohrev vypnula v pripade poklesu nabiti pod nejakou mez, at tu baterku hned nezlikviduju hlubokym vybitim?

Pocitam, ze u jedne tehle krabicky neni potreba nejakej loadbalancing pri nabijeni resit.



AAA baterie měřená naprázdno měla 1,4V? Ta už je skoro vybitá, na takové některá zařízení nadávají i v interiéru, nové mívají naprázdno i 1,65V.
https://en.wikipedia.org/wiki/Alkaline_battery#Voltage
Tuhle v tabulce pisou, ze 1,38V ~ 80%. Cort znajet, nakolik se tomu da verit.
Bezne mi fungujou veci s 1,2V, tenhle casovac hlasi slabou baterku nejak pri 1,15V a vypne se, az kdyz tam uz fakt nic neni.
Tak jsem z toho jelen.

Buldr

  • ***
  • 143
    • Zobrazit profil
Re:Energie do mrazu: powerbanky a vše okolo
« Odpověď #13 kdy: 04. 02. 2024, 02:49:25 »
...

Původně jsem si to představoval trošku jinak, divočeji a mobilněji.

Pokud řešení může být „větších rozměrů“, potom si sežeň klasický termobox, protáhni si potřebný počet PG (průchodek) a rovnou do toho zavři velkou baterku. Měniče, indikaci, řízení, ovládání, … to už si uděláš podle libosti, v požadovaném napětí a potřebných počtech.

No a když do toho šoupneš „honzíka“, nebo nahřátý sáček, tak máš i v pořádných mrazech vystaráno na hodně dlouho. Případně tam můžeš dát hřejivý sáček, který se používá v pro zasílání živých zásilek a vytopí Ti to na 30 °C po dobu 70 hodin. Stojí 20 Kč.


@Jenda ... ty wagovky mě prostě baví :)
Carpe diem

Karmelos

  • *****
  • 1 044
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Energie do mrazu: powerbanky a vše okolo
« Odpověď #14 kdy: 04. 02. 2024, 06:48:49 »
hele takhle se chovat k foťáku je dost krutý.  Já bych ten foťák do něčeho aspoň zabalil šála nebo tak něco, případně bych si udělal z polystyrenu a montážní pěny box ze kterýho by koukala jen ta sluneční clona. Na ty baterky bych si taky udělal box.
To se dělá jednoduše, vezmeš krabici, do ni dáš mikrotenovej pytel a do něj foukneš montážní pěnu, tu co pění hodně. Než ti to ztuhne lehce do toho zamáčkneš ty baterky. Ono to ještě nabyde a vypění kolem dokola prostor. Nahoru pak můžeš v druhym pytli udělat  to samý jako víko.
Tady je idea jak na to:https://www.tart.eu/en/products/packaging-materials/instapak-foam-filling/
Nebo ten termobox no.
Gréta je nejlepší.