Dell Latitude E6420 - nové baterie se nenabíjí

Dell Latitude E6420 - nové baterie se nenabíjí
« kdy: 02. 02. 2024, 13:51:12 »
V svém NB Dell Latitude E6420, s Win10 se mi přestala nabíjet na 100% původní baterie. Vždy se zastavila na stavu vybití bez napájení adaptérem např. na 70% pak na 54%, pak na 23% a už neukazovala vzestup na vyšší %, přestože hlásí „Stav baterie 23% k dispozici (napájeno ze sítě)“.

Koupil jsem před rokem tedy novou baterii a ta nedávno začala dělat to samé.

Koupil jsem tedy třetí baterii vložil jsem jí do NB, byla nabitá na 70%. Na vyšší % však nenabíjí, když jsem odpojil adaptér, vybila se na 28% a výš se už nenabila. Baterie hlásí „Stav baterie 28% k dispozici (napájeno ze sítě)“.

Nechal jsem ji tedy vybít do konce, ve 2% se rozsvítila žlutá kontrolka baterie a NB vypnul.

Připojil jsem adaptér a zapnul NB, ukázalo mi to černou obrazovku s hláškou Baterie vybitá a možnost volby F1 pokračovat, F2 stav baterie (nastavil jsem default), F5 test celého HW. Vše bylo v pořádku, žádná chyba.

Teď mi to stále hlásí „Stav baterie 2% k dispozici (napájeno ze sítě)“ a na vyšší = to neleze. Po vložení předchozích baterií, to hlásí stejně jako dříve - % nabití výš nelezou.

Adaptér je jistě v pořádku, tam není co řešit, má to jen + a – na výstupu 19,6V a bez baterie – jen na adaptér - běhá NB bezvadně.
Ví někdo kde je chyba?

Díky za každou pomoc.
« Poslední změna: 02. 02. 2024, 14:41:17 od Petr Krčmář »


Re:Dell Latitude E6420 - nové baterie se nenabíjí.
« Odpověď #1 kdy: 02. 02. 2024, 14:30:26 »
mám na starosti vyšší desítky Latitude a Precision notebooků.
občas potkám problémy s nabíjením či nerozpoznáním origo nabíječky

upgrade bios - pomůže 90%

zbytek řeším výměnou nabíječky třeba 65W za 130W - se to srovná a pak tam vrátím 65W a problém zmizí.

dell adaptér nemá "jenom" +- !!!

Re:Dell Latitude E6420 - nové baterie se nenabíjí.
« Odpověď #2 kdy: 02. 02. 2024, 14:34:53 »
Nenabíjení nové baterie znamená problém s adaptérem. Jsou v něm 3 vodiče: plus, minus a data.
Datový vodič říká notebooku jak výkonný je adaptér a pokud je poškozený - což je pravděpodobné, jelikož je to tenký drátek nachylný na zlomení - tak se nehlásí a notebook předpokládá, že nemá dost výkonu na nabíjení baterie.

V BIOSu jde zjistit jak výkonný adaptér ten notebook vidí, pokud je tam nula, nebo nezjištěno, tak je potřeba koupit nový adaptér.

Re:Dell Latitude E6420 - nové baterie se nenabíjí
« Odpověď #3 kdy: 02. 02. 2024, 14:58:41 »
Viděl jsem podobné chování u notebooku Dell napájeného neoriginálním (univerzálním) adaptérem. Normálně fungoval, ale baterie se nedobíjela (a ve vypnutém stavu se myslím o něco vybíjela). Takže to nejspíš bude opravdu problém s adaptérem, se kterým se notebooku z nějakého důvodu - třeba kvůli tomu přerušenému vodiči pro datovou komunikaci - nedaří dohodnout na parametrech. V každém případě je to od Dellu slušná podpásovka.

Re:Dell Latitude E6420 - nové baterie se nenabíjí
« Odpověď #4 kdy: 02. 02. 2024, 16:57:49 »
Díky za odpovědi.
Pánové to ted čumím, že adaptér má 3 kontakty do NB? Vidím jen konektor, který má na vnějšku - a uvnitř tyčku +.
Tzn že data asi putují po jednom z těch kontaktů? Adaptér je origoš, celou dobu makal ok. Klidně ho rozeberu a podívám se mu na střeva abych viděl ten třetí drátek? Myslíte že vede kabelem až ke konektoru? To asi ne co?
Zde je foto výsledku testu jak jsem popisoval průběh po vypnutí NB. F5 celkový test z bios či co. Tam je vše ok ne? Kontrolovalo to i připojený adaptér. 


Re:Dell Latitude E6420 - nové baterie se nenabíjí
« Odpověď #5 kdy: 02. 02. 2024, 17:13:28 »
Kulatý konektor má na vnější straně zem, na vnitřní + a pin hlásí wattáž.

Případně se parametry určují pomocí rezistoru, podobně jako je tomu u USB.

Re:Dell Latitude E6420 - nové baterie se nenabíjí
« Odpověď #6 kdy: 02. 02. 2024, 17:23:32 »
Podstatná informace je zda kupuješ originální baterii.
Ale zřejmě to nenabíjí, že.
Výměna originálního adaptéru a originál baterie pak jednoznačně bude např. ukazovat na vadnou základní desku.

Otázka je taky jak je to staré. Jestli to má cca. 5-7 let tak bych řekl že je prostě vadná deska, resp. detekce přesné závady bude znamenat rozebrání notebooku a jeho proměření, v odborném servisu zaplatíš 2-3 tis. korun, a prostě se to nevyplatí řešit.

k3dAR

  • *****
  • 2 982
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dell Latitude E6420 - nové baterie se nenabíjí
« Odpověď #7 kdy: 02. 02. 2024, 17:29:03 »
[...]
Zde je foto výsledku testu jak jsem popisoval průběh po vypnutí NB. F5 celkový test z bios či co. Tam je vše ok ne? Kontrolovalo to i připojený adaptér. 

nemyslim ze je ok, kdyz AC adapter vidi "1 W" ;-) predpokladam ze mas adapter 90W nebo 65W...

EDIT: https://www.incomputer.cz/dell-90w-original-adapter ;-)
« Poslední změna: 02. 02. 2024, 17:33:10 od k3dAR »

Re:Dell Latitude E6420 - nové baterie se nenabíjí
« Odpověď #8 kdy: 02. 02. 2024, 17:42:53 »
Díky pánové za odpovědi. Určitě nechci kupovat nový NB, ani nový orig. adaptér s orig. baterií. Určitě to jde nějak vybastlovat. Možná kablík od adaptéru k NB přejetý kolečkem křesla by mohlo věc vyřešit kdybych kablík vyměnil. Orig. adaptér fungoval s původní orig. baterií, pak také s neorig baterií a po roce se stalo to co popisuji. Jsem elektromechanik a nejde mi do palice ten třetí drátek, nerozumím "Kulatý konektor má na vnější straně zem, na vnitřní + a pin hlásí wattáž."
Pokoušel jsem se udělat "upgrade bios - pomůže 90%" ale jakoby to vůbec neproběhlo. Jak se to dělá? Normálně to najdu na stránce Dell a spustím instalaci? Nebo jak?
Dík

Jose D

  • *****
  • 889
    • Zobrazit profil
Re:Dell Latitude E6420 - nové baterie se nenabíjí
« Odpověď #9 kdy: 02. 02. 2024, 17:50:07 »
nerozumím "Kulatý konektor má na vnější straně zem, na vnitřní + a pin hlásí wattáž."

trubice tvořící vnější kontakty má odizolovaný vnější a vnitřní povrch, jeden je plus, druhý minus.

Ten prostřední pin je pro přenášení informace o typu nabíječky.

Je to trojpólový konektor, i když to na první pohled tak nevypadá.

k3dAR

  • *****
  • 2 982
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dell Latitude E6420 - nové baterie se nenabíjí
« Odpověď #10 kdy: 02. 02. 2024, 17:56:15 »
[...] Jsem elektromechanik a nejde mi do palice ten třetí drátek, nerozumím "Kulatý konektor má na vnější straně zem, na vnitřní + a pin hlásí wattáž."
to kulate co povazujes cele za gnd ma vnejsi a vnitrni povrch oddeleny, stredni pin je pro data, ne pro + jak si myslis
https://qph.cf2.quoracdn.net/main-qimg-3d2c8dd91efc288bca2343debfe62521-pjlq

Re:Dell Latitude E6420 - nové baterie se nenabíjí
« Odpověď #11 kdy: 02. 02. 2024, 18:10:45 »
dell command update - zaktualizuje drivery a bios

po zadání service tagu (na štítku notebooku) to najde přesně tvůj bios
https://www.dell.com/support/home/cs-cz/drivers/driversdetails?driverid=w4hp2

nebo tato utilita zaktualizuje vše
https://dl.dell.com/FOLDER08334841M/6/Dell-Command-Update-Application_W4HP2_WIN_4.5.0_A00_04.EXE

chtělo by to, abys adaptér vyzkoušel s jiným strojem dell, máš-li tu možnost

EDIT: ještě koukám, že to je celkem dědeček ten tvůj notebook servicetag: JGD8SC1
ty už vyhazuju na kompost

D620 - tam bude myslím takový zaoblený 65W adaptér, po 16letech už by mohl být zdechlý ;)
« Poslední změna: 02. 02. 2024, 18:16:36 od DejmaCZ »

Re:Dell Latitude E6420 - nové baterie se nenabíjí
« Odpověď #12 kdy: 02. 02. 2024, 20:11:53 »
Kuci tady ten konektor rozebrali, zjistili, co po tom tece za data a zbastlili reseni tak, aby pro Dell notasy sel pouzit i neznackovy adapter. Presunuli cip umistenej v origo adapteru primo do notasu.

Reseni je trosku prasarna, ale aspon je tam krasne vysvetleno, odkud ten tvuj problem s 1W detekovanym zdrojem prameni :-)

https://project-insanity.org/2020/05/25/hardware-fix-for-dell-ac-power-adapter-could-not-be-determined/

Re:Dell Latitude E6420 - nové baterie se nenabíjí
« Odpověď #13 kdy: 03. 02. 2024, 09:41:35 »
Díky za rady a pomoc. Zajedu za kámošem, co má stejný stroj. Pak uvidím a třeba koupím ten doporučený adaptér. Pak ten starý se možná pokusím opravit.
Ten NB je staroch - to jo, ale hodně vydrží. Nosím ho na zahradu a do aut k diagnostice. Měl jsem 3 jiné značky a jiný než Dell nechci. Nové jsou drahé, tak mi slouží tento dědek Latitude E6420.

Re:Dell Latitude E6420 - nové baterie se nenabíjí
« Odpověď #14 kdy: 03. 02. 2024, 11:41:53 »
Citace
dell command update - zaktualizuje drivery a bios
po zadání service tagu (na štítku notebooku) to najde přesně tvůj bios
https://www.dell.com/support/home/cs-cz/drivers/driversdetails?driverid=w4hp2
Nenašel můj NB - nejde bios aktualizovat?
Citace
...notebook servicetag: JGD8SC1
...
Správně má být: JGD8CS1