Sponzor pro open-source projekt

Sponzor pro open-source projekt
« kdy: 06. 09. 2011, 19:10:42 »
Zdravim


asi pred dvema mesici jsem dostal nutkani vyrobit vlastni PC skrin. Asi po mesici jsem se dostal do stadia kdy mam vymyslenou zakladni konstrukci (tj. bez bocnic, proste otevrena konstrukce) vyrobenou jen za pomoci zavitovych tyci, kolmych spojek, spoustu matek a L profily (tohle jsem zvolil jak diky inspiraci u Rep Rapu tak diky tomu ze doma nemam moc konstrucnich nastroju). Pak me ale jednoho dne napadlo ze by to klidne mohl byt opensource hardware projekt, konstrukce ze zavitovych tyci ma moznost udelat temer jakykoliv rozmer temer cehokoliv. Jedine co tedy jeste resim je prave jak udelat bocnice (hlavne system nasazovani, ktery by byl kvalitni a lehce vytvoritelny), ale.....


....nemam hotovy 3d model, ktery je dulezity a moje 3d modelovaci praktiky jsou .... chabe :D, jedine modelovaci zkusenosti mam s Cinema 4D a FreeCAD je uplne neco jineho... jedine co mam hotove je obrazek jednoho "uzlu" (spojka a tycky). Samozrejmne mam v sesite spoustu nacrtku, ale bez modelu to nepujde, takze zde je to o case nez to vymodeluju.


... a posledni a zaroven hlavni duvod je ze na to nemam penize, sice jsem jeste dite, ktere si samo nevydelava a je ziveno rodici. Ano je moznost pozadat o penize rodice, ale to bych delal velmi nerad, momentalne nemaji zrovna penize na rozdavani. Proto se ptam, neznate nekdo nekoho kdo by byl ochoten tenhle projekt zasponzorovat? Nemam ale hotovou dokumentaci, na ktere se pracuje a v budoucnu bude.


P.S: samozrejmne jsem to myslel tak ze o sponzorstvi se budu s nekym dale bavit az kdyz mu predhodim model a dokumentaci
« Poslední změna: 06. 09. 2011, 19:28:46 od Petr Krčmář »


Re: Sponzor pro open-source projekt
« Odpověď #1 kdy: 07. 09. 2011, 11:17:33 »
Předně, neber si prosím osobně, co napíšu :) Myslím, že je super, když lidi svůj volný čas věnují nějaké kreativní činnosti, něco vytváří a něčemu se přitom učí.

Ale...

Myslím, že sponzorovat má smysl takové projekty, které mají nějaký jasný přínos, řeší nějakou konkrétní potřebu někoho - a tím si u Tvého projektu nejsem úplně jistý. PC skříní jsou na trhu mrtě a jejich spektrum je široké - od nejlevnějších až po luxusní.

Co přesně na tenhle přesycený trh přináší Tvůj projekt? Komu poslouží, co přinese, komu pomůže, jakou bariéru překonává?

(ještě jednou pro jistotu opakuju: to není kritika, jenom se znažím Ti dát nějakou reflexi, říct důvody, proč bych já - kdybych na to měl - tenhle projekt nesponzoroval)

Re: Sponzor pro open-source projekt
« Odpověď #2 kdy: 07. 09. 2011, 11:20:10 »
Ještě jenom tak pro ilustraci: úplně jiná káva by to byla, kdyby to byl třeba takovýhle projekt: http://jetset.blog.root.cz/2011/06/27/datchanger/

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Sponzor pro open-source projekt
« Odpověď #3 kdy: 07. 09. 2011, 13:37:53 »
Nevím, jestli na to dostaneš sponzorství, ale...

Miroslav Prýmek: Možná se budeš divit, ale znám lidi, co se zajímají o to, jakou bednu koupí (sobě, známým, známým známých, ...) a na trhu toho ve finále až tak moc není. Polovina beden je z "máslového plechu", čtvrtka je nepoužitelná (konstrukčně nedomyšlená) a zbytek už zase cenově mimo. Pokud by existoval způsob, jak si bednu složit doma za "pár šupů" nebo jí rovnou koupit a ta bedna byla fakt domyšlená, tak věřím, že by se mohla na trhu ujmout. Minimálně u těch, kteří víc, co chtějí. A tak málo jich zase neni ;-)

houska

Re: Sponzor pro open-source projekt
« Odpověď #4 kdy: 07. 09. 2011, 14:31:07 »
mas nekde obrazek jak to vypada  nebo ma vypadat?


Kenjix

Re: Sponzor pro open-source projekt
« Odpověď #5 kdy: 07. 09. 2011, 17:55:02 »
Opravdu nevím nicmoc o trhu s bednami, ale já bych si např. s radostí koupil case kvality a promyšlenosti např. casu PowerMac G5. Takových celohliníkových kvalitních a decentních one-piece beden s promyšleným vnějškem i vnitřkem opravdu moc není. Přijde mi, že na trhu jsou akorát samé polo-plasťáky, anebo luxusní futuristické, nevkusné a ideální možná tak pro nějakého náctiletého pařana.
Jen můj dojem a názor, třeba se mýlím.

Re: Sponzor pro open-source projekt
« Odpověď #6 kdy: 07. 09. 2011, 18:22:17 »
Opravdu nevím nicmoc o trhu s bednami, ale já bych si např. s radostí koupil case kvality a promyšlenosti např. casu PowerMac G5.

Gépětka jako dobry, na lidi to zapusobi, zvlast treba s beztlacitkovym dotykovym Apple Cinema :) Ale jinak to nadseni cloveka po case trochu prejde, kdyz to ma parkrat nekam prenaset - ta masivni konstrukce je proste znat (20kg). Nehlede na to, ze je G5 dost hlucna.

Takových celohliníkových kvalitních a decentních one-piece beden

Ono to zas tak one-piece neni, jak to na prvni pohled vypada :)

Ale jinak je fakt, ze uroven designu PC beden je dost otresna - ale je otazka, jestli zrovna tohle zvladne SquirrelCZECH trumfnout :)

Co takhle vykuchat nejakej SUN? Na zivo jsem to nevidel, ale na fotkach mi to prijde jako hezky strizlivy stroje...

http://gdgt.com/sun/ultra/40/

Re: Sponzor pro open-source projekt
« Odpověď #7 kdy: 07. 09. 2011, 19:07:13 »
Citace
PowerMac G5.
+1 moc pěkný design
Citace
kdyz to ma parkrat nekam prenaset
Na přenášení jsou notebooky – stolní počítač stojí na místě a je dobře, když je masivní :-)
Citace
Sun Ultra 40
Taky pěkné – tohle jsou asi dvě nejhezčí bedny. Už jsem to jednou řešil, ale sehnat takovou bednu není jen tak (buď je v dost špatném stavu, nebo je škoda vyhazovat ten vnitřek, nebo je to moc drahé – a nebo všechno dohromady).

K původnímu nápadu: nějakou ne-sériově vyráběnou pěknou bednu bych bral a myslím, že bys našel celkem dost zájemců. Ale je otázka, jestli se ti podaří vytvořit něco na úrovni Sunu, Applu nebo Sgi…

Co se týče investice: asi ti nikdo nedá peníze na to, aby sis jen tak „kreslil“ – ale když už to budeš mít vymodelované, tak na výrobu prvních kusů by ti někdo peníze dát už mohl.

Re: Sponzor pro open-source projekt
« Odpověď #8 kdy: 07. 09. 2011, 22:09:04 »
samozrejmne ze jsem myslel az kdyz bude cmarani hotove.... :-)
momentalne jsem se dostal do stavu kdy jsem vzdal CAD a zacal pracovat v animacnim programu (mam v nem zkusenosti, takze to je rychlejsi, ikdyz mimo misu) a momentalni stav je +- tohle http://img191.imageshack.us/img191/3485/partt.jpg je to vytvor za malo hodin prace a jeste bude spousty prace a doladovani (osobne prefereruji neco udelat, tyden to neresit a pak se k tomu vratit, clovek pak najde pekne detaily) takze to ani zdaleka neni finalni vyrobek


a jestli ma misto? podle mne ma. Nerikam ze do domacnosti, ale na specialni projekty urcite.... potrebujete case pro dve ATX desky? staci popremyslet a behem par minut hotovo. mate 40 HDD a nemate na ni skrin? taky neni problem, potrebujete skrin pro .... staci popremyslet, nemluve o tom ze benchmark table je defakto jen otoceni uchyceni MB.
Jeji vyhodu vydim z jedne strany v tom ze si ji clovek muze lehce upravit pro sve potreby a druha vyhoda je to ze se chci vyvarovat pouziti jakykoliv specialnich nastroju, takze si to bude moct kdokoliv doma smontovat. (pilku na skraceni na danou delku zavitove tyce a lepidlo neberu jako specialni nastroj)


jinak co se tyce vzhledu a ne vnitri konstrukce tak to zalezi ciste na staviteli (samozrejmne bude default design), coz hlavne muzou uvitat casemodderi....


P.S: nemluve o tom ze u jednoho napadu jsem mel rozvrzeni kdy v casu byla schovana i UPSka, Modem, Router....

Re: Sponzor pro open-source projekt
« Odpověď #9 kdy: 07. 09. 2011, 22:39:17 »
momentalni stav je +- tohle http://img191.imageshack.us/img191/3485/partt.jpg
[...]
Nerikam ze do domacnosti, ale na specialni projekty urcite.... potrebujete case pro dve ATX desky? staci popremyslet a behem par minut hotovo. mate 40 HDD a nemate na ni skrin?

Jo, tak jak jsem koukl na obrazek a precetl si tohle, tak to uz mi zacina davat smysl - pokud by to byla takova nejaka vychytana stavebnice, kde by byl treba modul pro dobre bezsroubove uchyceni hdd a ty moduly by se daly libovolne stohovat - a k tomu nejak dobre vyresene vedeni kabelu - tak to uz zni hezky a nekam do male serverovny misto normalniho nerozsiritelnyho toweru si to umim predstavit, to zni docela hezky.

...a nebo jeste modul pro uchyceni klasickych rackovych skrini, aby se daly ruzne formaty zkombinovat, to by byla sranda :)

S tou praktickou prinosnosti si teda porad nejsem uplne jistej, ale minimalne jako predstava me to zaujalo :)

----

P.S. jeste k tem hezkejm kejsum - pro nekoho, kdo by si chtel hodne hrat, je prave vyborna prilezitost na Ebayi :)
http://www.ebay.com/itm/Apple-Cube-G4-Outer-Case-Excellent-Condition-/150659284181

Cube, to byl asi nejhezci pocitac, co jsem kdy mel - sice se u me moc neohral, ale jsem rad, ze jsme se potkali a budu trochu se slzou v oku vzpominat ;)

Už jsem to jednou řešil

Odkazuješ tam PM G4, ten se dá už dneska sehnat za pusu, akorát ten vnitřek by se musel asi trochu poladit...

Re: Sponzor pro open-source projekt
« Odpověď #10 kdy: 07. 09. 2011, 23:42:03 »
Citace
Nerikam ze do domacnosti, ale na specialni projekty urcite.... potrebujete case pro dve ATX desky? staci popremyslet a behem par minut hotovo. mate 40 HDD a nemate na ni skrin?

To už zní zajímavě – nejít až tak po designu, ale spíš po funkčnosti. Takové DIY diskové pole nebo cluster složený z několika desek… pěkné. Teď to chce vymyslet, jak to elegantně zakrytovat a zajistit efektivní proudění vzduchu resp. chlazení – to by mohlo být i vodní a pak by to teoreticky mohlo být celé otevřené (pak je akorát problém s prachem).

RDa

Re: Sponzor pro open-source projekt
« Odpověď #11 kdy: 08. 09. 2011, 00:32:26 »
Taky jsem resil podobny problem, kam se vsim tim IT harampadim.. a protoze toho mam fakt hodne, tak jsem nakonec poridil nejlevnejsi 19" rack a poradek si nemuzu vynachvalit :) Ted uz spis premyslim o vetsi mistnosti, ulicka za stolem a rackem by se nekdy hodila.

Co se tyce hodne disku.. tak to je posledni vec kterou bych nejak potreboval resit - kdyby puvodni tazatel mel chut se pustit do simplistickeho diskoveho pole do 19" s tremi velkymi pomalobeznymi vetraky a 15-16 disky.. bylo by to urcite prinosnejsi a taky bych ho rad pak za to zasponzoroval.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Sponzor pro open-source projekt
« Odpověď #12 kdy: 08. 09. 2011, 17:55:42 »
Nebudu lhát. Když jsem viděl obrázek, zděsil jsem se a ještě jsem se z toho zděšení nedostal.

...

Bude to barvama. Kdybych to viděl "v kovu", tak to bude lepší. A už se ani nedivím, že řešíš, jak to celý zakrytovat. Zvlášť, když výška ani šířka a ani hloubka nejsou dopředu jasně daný.

Napadá mě systém "jako žaluzie". Tedy plechy, který by se buď lehce překrejvaly nebo byly přímo spojený (jako garážový vrata). Ale už mě nenapadá, jak to vyrobit doma :-(

Kód: [Vybrat]
První případ
_______
/o   o\
/     \
/     \
/     \
/     \
/     \
/     \
/o   o\

Druhej případ
_______
|o   o|
|     |
|     |
|     |
|     |
|     |
|     |
|o   o|

Ten první by měl "výhodu" v přístupu vzduchu. U obojího by byla výhoda, že by si ty plechy každej seříznul na vlastní rozměry pro svojí skříň.

Dokážu si i takovou bednu představit hotovou (první případ). Nejlépe ve hliníku (ty plechy) a v mojí hlavě to vypadá dobře :-) Modelovat neumím, takže si to můžete každej jen představit :-D

Re: Sponzor pro open-source projekt
« Odpověď #13 kdy: 08. 09. 2011, 18:31:03 »
mas peknej napad :D osobne mne napadlo neco podobneho, jen s tim rozdilem ze to byly 3 plechy, ktere byly priblizne takhle:
|
|
|
 
|
|
|


aawqq

Re: Sponzor pro open-source projekt
« Odpověď #14 kdy: 08. 09. 2011, 19:42:12 »
S tym prudenim vzduchu mozno bude problem, ak to nebude "jeden tunel". Je sice pekne mat vsetko odkryte, ale potom sa komponenty prehrievaju. Ak jednou prednou stranou skrine vzduch prichadza a zadnou odchadza, tak je to OK, lebo tam je "pruvan". Ked vzduch skoro stoji, tak je to horsie.
Dalsi problem odkryteho PC je sirenie vysokofrekvencneho vlnenia. Ja si myslim, ze Faradayova kletka je bezpecnejsia ako nejake plasty.