Růst platu vývojáře v Javě

Růst platu vývojáře v Javě
« kdy: 31. 01. 2024, 12:39:30 »
Řekněme, že mám 10K MD, ale s inflací bych očekával, že budu mít touto dobou 13K MD.
MD rate se u javy před kovidem zvedal v průměru o tisícovku ročně, ale teď se trend narovnal nebo i mírně klesl v rámci ČR.
Taky vidíte ten propad MD rate?

Bavíme se o Praze v korporátu.
Lidi se kterýma pracuji nebo se stýkám mají stejně nebo mírně více...
A né neřeším reálný dopad inflace, HR bublinu v USA aka massive layoffs což je jen boj proti remote kultuře, která udělala a propad kancelářských nemovitostí.
Nabídky na západ stále potvrzují stoupající trend, jaký byl zde před kovidem.
« Poslední změna: 31. 01. 2024, 13:56:51 od Petr Krčmář »


xyz

  • ***
  • 223
    • Zobrazit profil
Re:Růst platu vývojáře v Javě
« Odpověď #1 kdy: 31. 01. 2024, 19:41:31 »
inflace = rust cen
inflace != rust platu

Re:Růst platu vývojáře v Javě
« Odpověď #2 kdy: 31. 01. 2024, 20:26:50 »
Inflace je predevsim statni mechanismus jak obrat lidi o jejich bohatstvi a zivotni uroven ve prospech statu (ten jediny je vzdy beneficientem inflace). Nepocitej, ze reknes zamestnavateli, ze chces pridat o inflaci a on ti to prida bez toho, ze bys prodal nejake zlepseni neceho.

Prekvapuje me, ze nekdo ma prijem skoro ctvrt koule mesicne a je takhle naivni a resi to tady.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Růst platu vývojáře v Javě
« Odpověď #3 kdy: 01. 02. 2024, 21:59:57 »
ahoj, inflaci používám jako tupý argument na tupé manažery.
Můj zaměstnavatel má stejné jméno, příjmení dokonce máme shodné rodné číslo  ;).
Už jsem měl mít přes čtvrt koule, ale kovid s ruskem mě to kazí.

Sice mě nějaký HRista nabízel productboard, a mám pocit, že za 11K, ale od jistého času nemám rád strtupy pokud je nevlastním, a jak se ukázalo mé pravidlo není až tak špatně nastaveno.

Mě jde zde spíše o to, že se nám prostě zastavil růst MD rate v rámci republiky.
A když už se na nás dohodlo HR všech velkých bank a podobných korporací, tak bychom jim to měli oplatit a taky se dohodnou.

Nejhorší je když máte kolegu javistu, který se prodává za 6-7K MD a chrochtá si u toho blahem jak je to dost peněz...
A přitom nejsou schopni pochopit, že budoucnost už konečně dorazila a díky chatGPT se každý schopnější junior stává pomalu seniorem.

Pokud má junior analytický mozek, tak kódění v čemkoli za pomoci chatGPT, je neuvěřitelně jednoduché, což ale neznamená, že by se měl prodávat za méně než kdejaká naše kolegyně z perlovky.

Vím že root čte docela dost javistů, a co si budem povídat java vydělává v Čechách nejvíce, tak bych rád předal info kolegům, přitlačte na pilu, nebojte se.
Pasáci z nás maji mnohem více a není důvod jim to nechávat.

Jak prohlásil techlead jsme jen "King of the slave vage", ale poslední dobou mam pocit že si HR (kam spadá i sourcing externistu) o nás myslí, že se bojíme říci o více tak prostě řekli ne nedáme více, a s tím je třeba neco udělat  8)

Re:Růst platu vývojáře v Javě
« Odpověď #4 kdy: 02. 02. 2024, 06:20:24 »
A přitom nejsou schopni pochopit, že budoucnost už konečně dorazila a díky chatGPT se každý schopnější junior stává pomalu seniorem.
Nevim, proč tohle považuješ za dobrou věc - pokud bude najednou mnohem víc lidí schopných dělat tvoji práci, tak ti těžko bude růst MD rate, spíš naopak


Re:Růst platu vývojáře v Javě
« Odpověď #5 kdy: 02. 02. 2024, 08:41:16 »
v mém světě se rozdíl mezi seniorem a zkušeným juniorem láme v řešení problémů, seniora zpravidla problémy tolik nebrzdí, junior v tom tápe velice dlouho (a to i s použitím chatgpt a podobných). To to už na řadě projektů experimentálně používáme.

Když MD rate roste o tisícovku každý rok, jak to poslední dobou bylo, je opravdu, ale opravdu těžké takové lidi uživit. Čím méně zkušený člověk dostane vyšší sazbu, tím jeho jakákoliv snaha se zlepšovat padá a máme na trhu spousty lidí, kteří neprojdou ani technickým pohovorem a chtějí přes 10t/MD (jak jsme to masivně viděli před 2 lety u jumpshotu).

Re:Růst platu vývojáře v Javě
« Odpověď #6 kdy: 03. 02. 2024, 19:40:20 »
10k je pořád hodně dobré. Největší vliv by mělo, kdyby se nějaká vláda vrhla na boj proti Švarcu, ale myslím, že tahle to nebude, protože to jsou její voliči.

Kolik je teď tak v Praze ekvivalent na HPP?

petersveter

Re:Růst platu vývojáře v Javě
« Odpověď #7 kdy: 03. 02. 2024, 20:13:38 »
10k je pořád hodně dobré. Největší vliv by mělo, kdyby se nějaká vláda vrhla na boj proti Švarcu, ale myslím, že tahle to nebude, protože to jsou její voliči.

Kolik je teď tak v Praze ekvivalent na HPP?

Švarc sa netyka ajtakov, len servisnych sluzieb a obchodu. De facto len pracovnych pozicii kde je "zamestnanec" v priamom kontakte so zakaznikom svojho "zamestnavatela". Prakticky akakolvek praca kde zivnostnik moze posobit ze jedna v mene svojho zakaznika voci cudziemu zakaznikovi. Ludia si by si mali precitat sem tam zakony.

LeosB

Re:Růst platu vývojáře v Javě
« Odpověď #8 kdy: 04. 02. 2024, 00:43:44 »
Švarc sa netyka ajtakov, len servisnych sluzieb a obchodu. De facto len pracovnych pozicii kde je "zamestnanec" v priamom kontakte so zakaznikom svojho "zamestnavatela". Prakticky akakolvek praca kde zivnostnik moze posobit ze jedna v mene svojho zakaznika voci cudziemu zakaznikovi. Ludia si by si mali precitat sem tam zakony.

Nevím jak to máte na Slovensku, ale česká legislativa je úplně jiná.