Existuje riziko zneužití expirované domény?

Tonda

 • *****
 • 632
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Existuje riziko zneužití expirované domény?
« kdy: 31. 01. 2024, 00:06:13 »
Mám doménu pod TLD .NET odpovídající mému příjmení a protože .NET podporuje IDN přišlo mi fajn mít i variantu s diakritikou. Nicméně to vlastně k ničemu nepoužívám, u nás se to neujalo a lidi nejsou zvyklí na diakritiku v doménových jménech a mail adresách a protože to pořád zdražuje uvažuju tu IDN verzi dál neplatit.

Ale napadlo mě, jestli neexistuje riziko, že si tu vypršenou doménu někdo zaregistruje a bude se snažit mi tím nějak škodit a vydírat. Je to možné nebo je to blbost?


Re:Existuje riziko zneužití expirované domény?
« Odpověď #1 kdy: 31. 01. 2024, 00:29:19 »
Vydírat vás asi nikdo nebude, maximálně vám nabídne zpětný odkup.

Praxe je taková, že o expirované domény je zájem a spekulanti je rádi využijí obzvlášť pokud na doméně byl nějaký traffic tj. fungovala a měla relevantní obsah.

Já mam zkušenost, ze moji omylem zapomenutou a expirovanou doménu si zaregistroval a použil někdo jiny na svůj byznys (link farm na různé stránky typu loterie, p@rno apod.) a na moje nabídky na zpětný odkup nereagoval i když výzva pro potencionální kupce na stránkách byla.
Trvalo hodně dlouho (cca 5 let – během té doby se měnil obsah a možná i majitelé) než se doména opět uvolnila a já si ji zase mohl registrovat.

Re:Existuje riziko zneužití expirované domény?
« Odpověď #2 kdy: 31. 01. 2024, 10:47:45 »
U takových skoro mrtvých domén je zneužití naprosto minimální. U verze s diakritikou tipuju, že po uvolnění ji nějaký spekulant na pár let koupí v domnění, že má pro původního vlastníka nějakou cenu a když se nikdo neozve, tak ji za pár let pustí a buď se to bude opakovat s jiným spekulantem nebo už ji nikdo nezaregistruje.
Jednu kdysi funkční a používanou doménu nám jeden spekulant taky "zablokoval", nikdy na ní od té doby nebyl žádný obsah. My už ji nepotřebujeme, tak ať si ji klidně nechá, ale tipuju, že za pár let ji uvolní, tak když to odchytím, tak ji znovu zaregistruju, byť k ničemu nikdy už nebude. Že se jedná o spekulaci je vidět na tom, že ji prodlužuje maximálně o rok, já domény prodlužuju o 5 nebo 10 let, aby se to nemuselo každý rok řešit a navíc je tam obvykle sleva.

Re:Existuje riziko zneužití expirované domény?
« Odpověď #3 kdy: 31. 01. 2024, 11:45:35 »
Jak píšou ostatní, je vysoce pravděpodobné, že ji hned po expiraci koupí nějaký spekulant, nahodí tam nějaký fiktivní web s reklamou a bude doufat, že tu doménu bude chtít zpátky. Případně tam dá přesměrování na nějaký malware, aby využil dobrou reputaci a stáří té domény.

Důležité je, zda jste odkaz na tu doménu někde uváděl, ať už odkaz na web nebo e-mailovou adresu. Pokud ne nebo máte jistotu, že to používalo pár lidí a ti budou vědět o změně, pak to není problém. Pokud to někde bylo, udělal bych přesměrování jinam a třeba ještě rok dva vydržel, než si skoro všichni všimnou, že jste se přestěhoval. Pokud jste aktivně používal e-mail na téhle doméně, pozor na různé registrace svázané s tím e-mailem – to je největší riziko.

Že by vás někdo vydíral jen na základě toho názvu nedává moc smysl – kdokoli si může zaregistrovat tu samou doménu pod jinou TLD, takže kdyby vás tak chtěl někdo vydírat, udělal to už dávno, i když tu .net doménu máte.

Tonda

 • *****
 • 632
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Existuje riziko zneužití expirované domény?
« Odpověď #4 kdy: 31. 01. 2024, 14:22:55 »
Na té IDN verzi není žádný web, e-mail je funkční, ale nikde jsem ho neuváděl. Takže to asi nechám expirovat.


Re:Existuje riziko zneužití expirované domény?
« Odpověď #5 kdy: 31. 01. 2024, 18:57:30 »
já domény prodlužuju o 5 nebo 10 let, aby se to nemuselo každý rok řešit a navíc je tam obvykle sleva.
Za 10 let člověk často zapomene, že nějakou doménu má, natož že ji musí prodloužit. Ani emaily na které by přišla notifikace už nemusí být aktuální.

Re:Existuje riziko zneužití expirované domény?
« Odpověď #6 kdy: 31. 01. 2024, 19:27:09 »
Nerozumím tvé otázce?
Buď to vlastníš a platíš, a nebo to nevlastníš a pak je ti úplně jedno co s tím někdo jiný bude dělat.

Zopper

 • *****
 • 689
  • Zobrazit profil
Re:Existuje riziko zneužití expirované domény?
« Odpověď #7 kdy: 02. 02. 2024, 19:12:34 »
Záleží, jestli tam má někdo důvod chodit. Taky se může stát třeba tohle, že jo: https://techcrunch.com/2023/09/01/lidl-recalls-paw-patrol-snacks-after-website-on-packaging-displayed-porn/?