Existuje 3,5'' disk napájený z USB?

CFM

Re:Existuje 3,5'' disk napájený z USB?
« Odpověď #15 kdy: 22. 01. 2024, 21:35:58 »
Co by měl standardně poskytnout USB port je zde na straně 17. V případě USB-C se tedy dá standardně počítat s max 5V@3A. Asi se nedá uvažovat, že by každý USB-C podporoval PD. Z toho vychází, že by se taková krabička musela obejít s 15W z čehož by se roztočený 3.5 disk uživit dal (včetně měniče pro 12V větev), protože spotřeba bývá v řádu pod 10W. Nicméně roztočení je jiná. Z 12V větve si disk vezme mnohem víc (například zde, zde a zde). Takže start-up se pohybuje v řádu 1.5 - 3A při 12V, což přesahuje těch 15W. Poptávka po takovém produktu asi není dost velká, aby si někdo komplikoval život ohejbáky pro překonání start-up proudu ...


Re:Externí disk "do šuplíku" - existuje 3.5'' disk napájen z USB?
« Odpověď #16 kdy: 22. 01. 2024, 22:02:47 »
Záměrně jsem psal obsáhleji, abych zamezil odpovědím typu "Myslím, že to asi nejde". Potřebu 12 V u 3.5'' HDD jsem považoval za zřejmou.
12 V není technická překážka, jednak existující zvyšující měniče a druhak USB PD umožňuje vyjednání 12 V napájení.

Jen se snažím dozvědět, zda to někdo skutečně vyrábí.
Nikto mne znamy nieco take nevyraba.

Teoreticky by to slo urobit cez USB PD ako pises ale trh pre nieco take je prilis maly. Mozno sa raz nieco take objavi ale bude to exotika.

Inac HP predavalo taky externy disk Seagate Innov8

Re:Existuje 3,5'' disk napájený z USB?
« Odpověď #17 kdy: 23. 01. 2024, 21:13:53 »
"Nejrychlejší by byl SSD kde by kopírování zabralo nejkratší dobu (za předpokladu že se jedná o velké soubory např. video, atd.) "

V první řadě za předpokladu,že zdrojové zařízení ta data vůbec zvládne dostatečně rychle chrlit.
Na druhou stranu mi uniká use-case, kde takové zařízení běží na místě,kde NENI VOLNA ZÁSUVKA (nech to chvíli vsáknout).
Vždyť to je naprosto absurdní!

CPU

  • *****
  • 737
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Existuje 3,5'' disk napájený z USB?
« Odpověď #18 kdy: 24. 01. 2024, 01:42:54 »
Takový nesmysl tahle diskuze...

Kup si tohle a exterák s napájením.
https://www.czc.cz/eaton-3s-mini-fr-36w/320051b2/produkt

A ano, existují, jen je nikdo nechce, tak je to dost drahé a pomalé (low-power disk, jen 5900 otáček).

Pokud bys dostal záchvat, na YT je návod, jak si to ubastlit sám. Základem jsou superkondenzátory a 12V kondíky, protože USB při rozběhu motoru jde přímo do zkratu. A noťas ti to vytlče dřív, než řeknes WTF. Ale kdo chce kam...

Kup si tu přenosnou UPS...a usetříš.

Re:Existuje 3,5'' disk napájený z USB?
« Odpověď #19 kdy: 24. 01. 2024, 11:29:52 »
doporucit reseni za 4000$ .. hodne o tobe vypovida
(napriklad ze jsi bohaty)

Tu su aj nejake 16TB takze o kapacite to asi nebude...

https://www.newegg.com/p/pl?N=100011693%204814%20600038463%20601356767&Submit=ENE&Order=2


k3dAR

  • *****
  • 2 892
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Existuje 3,5'' disk napájený z USB?
« Odpověď #20 kdy: 24. 01. 2024, 17:02:00 »
z puvodniho dotazu to neni jasne a tim ze se vyrojilo dost "spekulaci" tak pridam jeste:
- pokud neslo o to aby to bylo snadnejsi na prenos bez nutnosti specialniho adapteru,
ale o pouziti v miste kde neni dostupne 230V, tak k nadhozenejm variantam pridam konrektni powerbanku co ma vykonu i kapacity dost i na pripadne napajeni notebooku, telefonu a kdoviceho ;-)

https://www.fishmax.cz/fox-halo-96k-power-pack-halo-power-96k

sem s ni spokojenej a to co v popisu neni uvedeno, ze i presto ze v baleni je specialni adapter, powerbanku lze nabijet i usb-c, pouzivam normalni od notebooku :-)

Re:Existuje 3,5'' disk napájený z USB?
« Odpověď #21 kdy: 24. 01. 2024, 20:59:17 »
A pokud je k dispozici dostatečně silný 12V zdroj není problém k němu připojit 230V měnič za pár stovek (jeden takový vozím v autě) a z toho už lze napájet "cokoliv".  :)

Re:Existuje 3,5'' disk napájený z USB?
« Odpověď #22 kdy: 25. 01. 2024, 12:43:11 »
Pan Krčmář tady nebezpečně svým zásahem do nadpisu narušil vyznění, původně v nadpisu bylo 'Externí disk "do šuplíku"', čili nikoliv na přenášení dat mimo dostupnost 230 V.

Moje touha byla, abych měl fyzickou offline zálohu, kterou jsem mohl občas bezbolestně připojit bez štvaní s napájením.

Kdyby byl problém nedostupnost zásuvky, dalo by se to triviálně vyřešit USB-PD power bankou a USB-PD ->12V barrel jack adaptérem.


Nicméně po (alespoň z části) plodné diskuzi musímpřiznat, že obyčejný 3.5'' box skutečně je jediné rozumné řešení a externí napájení je asi ústupek nepřekonatelný.

Tolik, abych investoval cenu 8-16 TB SSD, na tom skutečně nelpím, ale pobavilo.

Re:Existuje 3,5'' disk napájený z USB?
« Odpověď #23 kdy: 26. 01. 2024, 20:54:27 »
Jak tu autor doplnil "Moje touha byla, abych měl fyzickou offline zálohu, kterou jsem mohl občas bezbolestně připojit bez štvaní s napájením."
Důvodem dotazu tedy byla jen snaha o pohodlnost (vše napájet z USB-C), ne fyzická nedostupnost 230V zásuvky.

k3dAR

  • *****
  • 2 892
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Existuje 3,5'' disk napájený z USB?
« Odpověď #24 kdy: 27. 01. 2024, 11:38:41 »
[...]
Takže se celou dobu nejedná o externí disk ale rámeček..
[...]
No hodinky a holínky jsou si taky podobné, oboje se natahuje.
A taky neni suplik, jako suplik ;⁠-⁠) chtel externi usb - co bude schovavat do suplete ve stolu a ne v case ...

Re:Existuje 3,5'' disk napájený z USB?
« Odpověď #25 kdy: 29. 01. 2024, 07:22:34 »
Mě šlo nasopak o to, že z požadované kapacity disku a nahodilosti provádění zálohy vyplýval její enormní objem a z něj časová náročnost. A pak nedává smysl ji dělat v průběhu návštěvy, alébrž je lepší, když se provádí průběžně a točí se disky v šachtě; jeden v šachtě, jeden v trezoru. A pořád to vychází levnější, než blackbox za tisíce dolarů, nemluvě o nákladech na zmařený čas.