Nenačítá se plocha v KDE Plasma

cziss

Nenačítá se plocha v KDE Plasma
« kdy: 24. 01. 2024, 08:31:27 »
Ahoj, již delší dobu (nějaký měsíc) mám problém, že se mi po startu PC stává, že se "nenačte" desktop screen. Tedy místo pozadí černá plocha, žádní zástupci nebo widgety. Na PC mám Manjaro ve větvi stable a prostředí KDE Plasma. Zkoušel jsem projít různá fóra, ale řešení jsem prostě nenašel.

Co mě trochu pomohlo, tedy omezilo četnost problému je, že jsem nastavil, aby se PC startovalo vždy s novou relací (ukládání relace problém způsobuje skoro vždy) a po startu se automaticky nespíná kompozitor (vypnuto přes system settings - display and monitor - compositor), ten přes klávesovou zkratku pouštím ručně.

Manželčin PC má stejnou instalaci, jen jsem jí Manajro na PC instaloval o něco později. Problém se tam absolutně nevyskytuje a to má nastaveno ukládání relace.

Poradí mi někdo co s tím?  :)
« Poslední změna: 24. 01. 2024, 09:25:56 od Petr Krčmář »


ByCzech

  • *****
  • 1 861
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:problém s "desktop screen" KDE plasma
« Odpověď #1 kdy: 24. 01. 2024, 08:45:03 »
Když se vytvoří nový uživatel, kterému najede čistý profil KDE, tak se to děje taky?

cziss

Re:problém s "desktop screen" KDE plasma
« Odpověď #2 kdy: 24. 01. 2024, 09:19:10 »
Když se vytvoří nový uživatel, kterému najede čistý profil KDE, tak se to děje taky?

To jsem nezkoušel. Pokud bych ale do nového uživatele pak zkopíroval svůj účet, tak by se to asi začala zase objevovat?

k3dAR

  • *****
  • 2 892
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:problém s "desktop screen" KDE plasma
« Odpověď #3 kdy: 24. 01. 2024, 13:42:55 »
Když se vytvoří nový uživatel, kterému najede čistý profil KDE, tak se to děje taky?
To jsem nezkoušel. Pokud bych ale do nového uživatele pak zkopíroval svůj účet, tak by se to asi začala zase objevovat?

vychazi to z obecne diagnostiky...

1. kdyz problem nema nove zalozenej uzivatel => problem je v /home/tvujuser
2. kdyz problem ma i nove zalozenej uzivatel => problem je nekde v systemu

ad 1. samozrejme ze po zalozeni noveho, nemuzes prekopirovat vse z puvodniho, protoze rozdil mezi puvodnim(kde neco zlobi) a novym (kde to je ok) jsou prave ty soubory ;-) dela se to tak, ze postupne vracis jen jednotlive adresare, das logoff/login a pokud stale ok, pridas dalsi, pokud problem odeberes neco z predchozi pridaneho...

nepouzivam KDE, takze neporadim na co se zamerit, u sveho Xfce bych klidne zkousel na poprve "vratit" vsechno krome ~/.config/xfce a po overeni pak postupne vracel i to... v KDE by to mohlo byt ~/.kde*

cziss

Re:problém s "desktop screen" KDE plasma
« Odpověď #4 kdy: 24. 01. 2024, 14:04:30 »
Když se vytvoří nový uživatel, kterému najede čistý profil KDE, tak se to děje taky?
To jsem nezkoušel. Pokud bych ale do nového uživatele pak zkopíroval svůj účet, tak by se to asi začala zase objevovat?

vychazi to z obecne diagnostiky...

1. kdyz problem nema nove zalozenej uzivatel => problem je v /home/tvujuser
2. kdyz problem ma i nove zalozenej uzivatel => problem je nekde v systemu

ad 1. samozrejme ze po zalozeni noveho, nemuzes prekopirovat vse z puvodniho, protoze rozdil mezi puvodnim(kde neco zlobi) a novym (kde to je ok) jsou prave ty soubory ;-) dela se to tak, ze postupne vracis jen jednotlive adresare, das logoff/login a pokud stale ok, pridas dalsi, pokud problem odeberes neco z predchozi pridaneho...

nepouzivam KDE, takze neporadim na co se zamerit, u sveho Xfce bych klidne zkousel na poprve "vratit" vsechno krome ~/.config/xfce a po overeni pak postupne vracel i to... v KDE by to mohlo byt ~/.kde*

Chápu, ale pravda je, že jsem doufal v přímočařejší řešení. Každopádně jsem to už dřív zkoušel vyřešit vymazáním složek v mém home, které konfigurují nastavení plochy. Což vedlo k nutnosti plochu znovu nastavit, ale problém se pak opět ukázal :(

Spíš mě to přijde, jak kdyby se tahle část systému / nastavení prostě někdy nenačetla při startu systému.

Jako řešení vidím v reinstalu, celého systému, to má ale zase problém v tom, že jsem tam za tu dobu dost věcí upravil / opravil / nastavil a už si tyhle úpravy nepamatuju :D
« Poslední změna: 24. 01. 2024, 14:07:27 od cziss »