Spolehlivost Pi-hole na Raspberry Pi

Spolehlivost Pi-hole na Raspberry Pi
« kdy: 03. 01. 2024, 06:38:45 »
Zdravím.
Nema někdo nainstalovane?
https://pi-hole.net/
Funguje to blokovaní reklam spolehlivě?
Co na to youtube?
Na PC použivam adguard, ale toto by vyřešilo i TV.
« Poslední změna: 03. 01. 2024, 07:15:29 od Petr Krčmář »


Pavouk106

  • *****
  • 2 398
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Spolehlivost Pi-hole na Raspberry Pi
« Odpověď #1 kdy: 03. 01. 2024, 08:26:39 »
Já to měl chvilku. Funguje to na principu DNS, pokud se nepletu. V praxi teda kód pro reklamu vlastně nenajde server odkud by jí načetl... Mělo to svoje problémy, například nefungovaly odkazy (nějaký nebo všechny?) z Google "Nákupy". Někdy člověk taky reklamu může vyžadovat - třeba protože hledá konkrétní věc, a co si budeme povídat, algoritmy to mají zmáknutý a po chvíli hledání to podstrčí samy.

Jsem si téměř jistej, že to bude mít whitelist, tedy schválení serverů, ze kterých(/na kterých?) se reklama může zobrazovat. Věřím, že by se daly zprovoznit ty Google "Nákupy". Taky věřím, že Pi-hole by mohlo jít nastavit jen pro konkrétní IP ve vnitřní síti (tedy třeba jen pro TV). Ale chce si to takový věci najít. Já to jen nainstaloval pustil a po pár dnech, kdy žena sice chválila absenci reklam, ale zároveň prskala na různý nevýhody s tím spojený, jsem to zase vypnul a už nezapnul. K pokročilý konfiguraci jsem se tedy vlastně ani nedostal.

Ale RPi (ojetý) se určitě sežene za půl darma, tak to asi za zkoušku stojí. Na tohle nebude potřeba RPi5 se 4GB RAM. Věřím, že i první generace by to zmákla, cokoliv novějšího jen líp. Kvůli latenci bych ale vynechal RPi Zero W a i klasických bych nepoužíval wifi, připojil je kabelem. Předejde se tím zbytečným trablům.

Re:Spolehlivost Pi-hole na Raspberry Pi
« Odpověď #2 kdy: 03. 01. 2024, 08:45:58 »
Tak na otestovani toho zda mi to vyhovuje staci i virtualka

czipis

  • ***
  • 234
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Spolehlivost Pi-hole na Raspberry Pi
« Odpověď #3 kdy: 03. 01. 2024, 09:08:18 »
pihole reklamy na youtube neodstrani, zamezi to napr. reklamam v mobilnich aplikacich, ruznym webovym bannerum, ale roznodne ne vsechno jde pres pihole blokovat.

jinak to ma moznost aplikovat ty blokovaci pravidla jen na urcite klienty (IP/MAC adresy), stejne tak si muzete delat vlastni black a white listy do filtrovacich pravidel.

Re:Spolehlivost Pi-hole na Raspberry Pi
« Odpověď #4 kdy: 03. 01. 2024, 09:55:33 »
No, a nestačil by router s OpenWRT s Adblockem? Já to mám na Turrisu.

uBlocku v prohlížeči se člověk stejně nevyhne, protože ten odstraní i reklamy na Youtube, zbytky po nenačtených reklamách a podobně.

Reklamy v Youtube aplikacích jsou ale v podstatě neřešitelné, protože přes DNS je nezablokujete. Jedině používat nějaký alternativní klient, na Androidu třeba Newpipe. Na Samsung televizích s Tizenem máte smůlu.


BoaR

Re:Spolehlivost Pi-hole na Raspberry Pi
« Odpověď #5 kdy: 03. 01. 2024, 13:07:19 »
osobne bezim doma v proxmox, lxc container, s OS nixos a v nem adguard home. Je to takovy, asi trosku lepsi, pihole.

Re:Spolehlivost Pi-hole na Raspberry Pi
« Odpověď #6 kdy: 03. 01. 2024, 17:06:29 »
Mam doma uz nejaky rok na RPi 4B. Vypadek jednou, stacilo vytahnout a zatahnout pametovou kartu. Spotreba tusim 7W. Jinak to prasacky navrdo vypinam ze zasuvky a neni problem, aktualizuji rucne nejakym scriptem - nerozumim Linuxu. Nejhorsi je sehnat seznamy pro blokovani, neni to vec, co by se na internetu nejak prezentovala a clovek moc nevi co vse to blokuje. Treba blokace stalkingu Microsoftu mi parkrat zneschopnila Skype (neprihlasi se, nechodi zpravy a Skype to nenapise), nektere weby rvou "vypnete AdBlock", ktery nemam. Na YT to nepomuze, to funguje jinak (pouzivam Freetube). Na TV bys musel mit seznam domen do kterych leze ta konkretni TV, bud si ho nekde najit, nebo odchytat jen ty jejichs blokace nevadi provozu a vytvorit. Na konkretnim zarizeni to zapnes tak, ze mu misto beznych DNS zadas ty z Pihole, takze si muzes urcit ktere zarizeni to bude pouzivat a ktere ne. Obecne to neni nastav a zapomen, clovek si musi prubezne ladit co nejde a obcas neco navic povolit aby konkretni web fungoval.
GPU: Muzu se zeptat na zkusenosti OpenWRT s AdBlockem a kolik cca polozek tam blokujes? Plus nejake zkusenosti, at vim zda to ma cenu nekdy zkouset.

Re:Spolehlivost Pi-hole na Raspberry Pi
« Odpověď #7 kdy: 03. 01. 2024, 18:06:38 »
Turris Omnia:

Blocked Domains: 448,747
Active Sources: adaway, adguard, android_tracking, anudeep, bitcoin, disconnect, notracking, reg_cz, smarttv_tracking, winspy, yoyo

Blokuju i veškerou "telemetrii" a od té doby co jsem to nastavil, tak to funguje. Ve Firefoxu pak ještě uBlock Origin.

Turris 1.0 (Modrák):

Blocked Domains: 452,225
Active Sources: adguard, android_tracking, anudeep, bitcoin, disconnect, notracking, reg_cz, smarttv_tracking, winspy, yoyo

V podstatě to samý
« Poslední změna: 03. 01. 2024, 18:08:17 od 🇺🇦 GPU »

Jigdo

  • ****
  • 499
    • Zobrazit profil
Re:Spolehlivost Pi-hole na Raspberry Pi
« Odpověď #8 kdy: 29. 01. 2024, 13:25:58 »
Nejhorsi je sehnat seznamy pro blokovani, neni to vec, co by se na internetu nejak prezentovala a clovek moc nevi co vse to blokuje.

Ale neni.

Treba od Mullvad jsou tady:
https://github.com/mullvad/dns-blocklists/tree/main

Facebook a Instagram manualne ...
https://cleanbrowsing.org/help/docs/domains-to-block-facebook/
https://cleanbrowsing.org/help/docs/how-to-block-instagram/#easy

Pridal jsem do Pi-Hole a funguje v poradku .....

Pokud nekdo ma i jine, prosim o share ...

« Poslední změna: 29. 01. 2024, 13:33:09 od Jigdo »

Jigdo

  • ****
  • 499
    • Zobrazit profil
Re:Spolehlivost Pi-hole na Raspberry Pi
« Odpověď #9 kdy: 29. 01. 2024, 13:58:41 »
Uz pres mesci provozuji na:

Kód: [Vybrat]
cat /sys/firmware/devicetree/base/model
"Raspberry Pi 3 Model B Rev 1.2"

Funguje bezvadne, a je skoda ze jsem to nenainstaloval drive.

PC V kombinaci s Mullvad Browser a uBlock Origin plugin a DoH od Mullvad.

Android DoT od Mullvad.


Vse potrebne se da nastavit v /admin ....a pokud neco nefunguje, potrebnou domenu + (sub domenu)
je mozne povolit manualne a nebo pokud chceme domaci DNS obejit pouzivam na nekterych zarizenich VPN.

V logu je ted videt kolik "telemetrie" ze vsecho chodilo na ruzne servery .......u zarizeni, ktere nemaji moznost nastavit DoT/DoH.

A s otravnymi reklamami neni problem.

Na YT na Androidu bezvadne funguje applikace NewPipe a clovek si stahne veci ktere chce primo v telefonu
pokud nemam pristup k yt-dlp na PC.


Jedine co mne sklamalo, je ze se na Pi-Hole neda nastavit manualne
DoT/DoH od Mullvad jako default DNS, ale clovek je nuceny pozivat jen
z male volby open DNS (DoT/DoH) provozovatelu kteri jsou nize ... :(

- Google (ECS, DNSSEC)
- OpenDNS (ECS, DNSSEC)
- Level3 (Neni podpora IPv6)
- Comodo (Neni podpora IPv6)
- DNS.WATCH (DNSSEC)
- Quad9 (filtered, DNSSEC)
- Quad9 (unfiltered, no DNSSEC)
- Quad9 (filtered, ECS, DNSSEC)
- Cloudflare (DNSSEC)

noob

Re:Spolehlivost Pi-hole na Raspberry Pi
« Odpověď #10 kdy: 29. 01. 2024, 16:24:17 »
Jedine co mne sklamalo, je ze se na Pi-Hole neda nastavit manualne
DoT/DoH od Mullvad jako default DNS, ale clovek je nuceny pozivat jen
z male volby open DNS (DoT/DoH) provozovatelu kteri jsou nize ... :(

Hned vedle toho seznamu je formulář:

Upstream DNS Servers

Custom 1 (IPv4)
Custom 2 (IPv4)
Custom 3 (IPv6)
Custom 4 (IPv6)

Jigdo

  • ****
  • 499
    • Zobrazit profil
Re:Spolehlivost Pi-hole na Raspberry Pi
« Odpověď #11 kdy: 29. 01. 2024, 20:59:21 »
Hned vedle toho seznamu je formulář:

Upstream DNS Servers

Custom 1 (IPv4)
Custom 2 (IPv4)
Custom 3 (IPv6)
Custom 4 (IPv6)

U Mullvad prestali nabizet open DNS, nabizeji pouze DoT/DoH :(
http://o54hon2e2vj6c7m3aqqu6uyece65by3vgoxxhlqlsvkmacw6a7m7kiad.onion/en/blog/shutting-down-our-unencrypted-public-dns-service

A to (DoT/DoH) se mi nepodarilo uspesne nastavit :(

Re:Spolehlivost Pi-hole na Raspberry Pi
« Odpověď #12 kdy: 12. 02. 2024, 13:25:57 »
Umí pi-hole něco podobého ? Tedy dávat různé odpovědi podle adresy kdo se ptá a nebo alternativně běžet (poslouchat) na více IP a rozlišovat podle toho, na jakou adresu přijde dotaz

(jde v podstatě rozdíl škatulkování zařízení buď zleva nebo zprava:
1. televizi řeknu, kterou speciální IP DNS serveru mají používat , neboi
2 nebo se někde poznamená, které zdrojové adresy zařízení se patří do jaké skupiny)

Re:Spolehlivost Pi-hole na Raspberry Pi
« Odpověď #13 kdy: 12. 02. 2024, 15:09:57 »
Ak máš RPi 4 môžeš skúsiť nainštalovať libreelec(Kodi) naň nainštaluj docker.
Pi-hole vie bežať aj dockery.
V kodi si stiahneš doplnok youtube (ten sám o sebe prehráva videa bez reklám) len je potrebné si vytvoriť API kľuč.
Sám som to tak mal niekoľko rokov.

noob

Re:Spolehlivost Pi-hole na Raspberry Pi
« Odpověď #14 kdy: 13. 02. 2024, 13:28:11 »
Umí pi-hole něco podobého ?

Umí vytvářet různé skupiny blocklistů a přiřazovat je ke klientům v síti podle IP.