Mám kamerový systém Synology 7 let - co místo něj ?

Mám 7 let Synology 216J - v něm dva disky 3 + 3 TB a na něm dvě kamery Hikvision DS-2CD2020F-I . Kabely natažené síťové tuším CAT 7 - 10 000 Mbit - kámoš před lety tahal sítě v Pražském metru. Tak jsem měl doma 500 metrové klubo. Asi dva roky zpět jsem nějak změnil heslo a jedna kamera svítí, ale nedostanu se k záznamu. Nyní jsem delší dobu nebyl v Synology, který používám hlavně na filmy v Android TV a nevěděl jsem heslo. Nakonec jsem Synology uvedl do továrního nastavení, aby se aktualizovalo tuším DSM na verzi 7.1 a přišel jsem o všechny nastavení. Nyní kamery Offline a už nejde ani jedna. Pár hodin jsem se snažil nahodit a nic.

Dotaz koupit si po letech novou už rychlejší NAS - DS 224+ nebo lepší. Jednu kameru asi použít a druhou zaheslovanou ne. A na druhé místo domu koupit lepší kameru třeba 4 MPx. Nebo zvažuji koupit NVR Hikvision krabičku plus disk třeba 3 TB a k tomu 1 - 2 kamery Hikvision. Vím, že se pak nechají videa sledovat v mobilu, ale jde mi o to, abych viděl také obraz na počítači mimo dům. Doteď v NAS asi málo nastavené, vše mi fungovalo jen v domě na wifi, obraz v mobilu i v PC. Můžete poradit prosím konktrétní řešení - jakou značku. Kabely mám pouze na 2 kamery, kdybych koupil set 4 kamer - dvě bych nepoužil. Systém Nas by byl asi dražší, ale nebráním se ani NVR - co jsem koukal 3500 krabička plus disk, kamera 3000 a jsem na 10 000 plus jednu kameru použiji a nebo pak dokoupím druhou. Dokážu stavět PC na zakázku, ale sítě a vše okolo mi moc nejde. Doma mám serverovnu RACK, kde mám i Jablotron 100 a 24 portový switch Zyxel
« Poslední změna: 19. 12. 2023, 17:22:49 od ryzen »


modnar

Re:Mám kamerový systém Synology 7 let - co místo něj ?
« Odpověď #1 kdy: 19. 12. 2023, 17:39:26 »
https://www.synology.com/en-eu/compatibility/camera

Mas dve podporovane kamery a balicek "Surveillance Station" pro Synology. To chces kupovat vsechno znova jen proto, ze nejsi schopny to znova spravne nastavit? Pristup z venku do domaci site vyresis VPN.

Mozna by bylo lepsi zacit tim, ze puvodni stare reseni zase uvedes do funkcniho stavu. Zaroven tim lepe pochopis jak to funguje. Nakoupit si nove zelezo nepomuze..

Re:Mám kamerový systém Synology 7 let - co místo něj ?
« Odpověď #2 kdy: 19. 12. 2023, 17:51:15 »
Jasné, ale Synology 216 J - bylo základní řešení za 4500 Kč na zkoušku ze zbytku peněz při dostavbě domu. Řešení se osvědčilo. Už několikrát jsem ho chtěl prodat pro jeho zpomalené reakce. Je to prostě na dnešní dobu moc pomalé. Tak jsem si říkal, zda konečně synology nemodernizovat, ale třeba kamery budu mít opět pouze 2 ks oddělit od Nas zvlášť, ale aby byl dobrý přístup k videu zvenčí - mobil, PC v práci.

modnar

Re:Mám kamerový systém Synology 7 let - co místo něj ?
« Odpověď #3 kdy: 19. 12. 2023, 18:40:26 »
Problem je ten, ze za 7 let se ze z obycejnych pasivnich zarizeni staly smirovaci krabicky co posilaji tvoje zaznamy do cloudu na ktere se podivas leda pres dalsi bonzackou aplikaci na telefonu.

Takze bych uvazoval o uplne stejnem reseni
 Pasivni kamera, ze ktere Synology vytahne RTSP data stream a sledovani uz si vyresis na strane Synology sam, vcetne vzdaleneho pristupu z venku.

Re:Mám kamerový systém Synology 7 let - co místo něj ?
« Odpověď #4 kdy: 19. 12. 2023, 19:28:17 »
...a pokud byste přeci jen stále trval na jednodušším řešení, pak z osobní zkušenosti mohu doporučit kamery od TP-linku v řadě Tapo. Mají vlastní aplikaci, přístup z venku bez vlastní IP, vše funguje krásně rychle, ukládají na interní SD + do připojeného zařízení a RTSP umí taky. Fungují i jako "telefon", tedy například můžete mluvit na pošťáka u dveří přes kameru z vašeho telefonu.


Re:Mám kamerový systém Synology 7 let - co místo něj ?
« Odpověď #5 kdy: 19. 12. 2023, 21:44:23 »
Mrknu na to, i když kamery na SD kartu zrovna nechci, když mám 200 metrů síťových kabelů po celém domě a 150 metrů Jablotron a vše v Racku. Právě řeším zda pořídit kamery zvlášť nebo pořídit novější synology a zase to zprovoznit jak jsem to měl doteď. Proto mě zajímali názory spíš z oboru, kdo se tomu věnuje.

Re:Mám kamerový systém Synology 7 let - co místo něj ?
« Odpověď #6 kdy: 19. 12. 2023, 22:47:46 »
Určitě nové synology.

Buldr

  • ***
  • 141
    • Zobrazit profil
Re:Mám kamerový systém Synology 7 let - co místo něj ?
« Odpověď #7 kdy: 20. 12. 2023, 00:08:42 »
Z vlastní zkušenosti doporučím Zoneminder, avšak druhým dechem dodávám, že s ostatními řešeními nemám příliš zkušeností. Některé mi nevyhovovali v době zřízení funkcemi, jiné třeba licenční politikou či podporou HW. Hlavní výhodou je fakt, že v podstatě bude fungovat na všem a s čímkoliv, včetně RPI a náklady budou mnohem nižší, navíc bez omezování.

Dlouhé roky provozuji dva nezávislé kamerové okruhy, firemní a soukromý pro dům. Bohužel, mě se to komplikuje tím, že provozuji dva fyzické servery geograficky oddělené a mezi nimi mám 10 GHz uzel. Tedy když z nějakého důvodu (porucha, požár, zloději, …) odnesou jeden, druhý server pokračuje v obslužnosti. Primárně jde o datový server, zálohování atd. Kamerový systém tam běží pouze proto, že není potřeba pořizovat další drahou krabičku a licence. Šifrované s maximálním využití Yubikey a pozavírané v jailech – FreeBSD, protože s tučňákem si moc nerozumíme, tedy rozhodně ne na takové úrovni, abych dokázal řešit problémy. Dříve jsem na to měl dva mikro servery od HP (N36L) – s cenou levnější než hotové NAS a se všemi funkcemi serveru. Ano, ILO bylo zatížené licencí, což třeba u současných Supermicro s IPMI odpadá. Čtyři disky dovnitř a přes radič připojit externí expandér na 2-8 disků.


Dá se to postavit i na RPI, což je cenou a provozem jiná liga. Ovšem, nejde připravené hotové řešení pro každého.
Carpe diem

Re:Mám kamerový systém Synology 7 let - co místo něj ?
« Odpověď #8 kdy: 20. 12. 2023, 08:41:31 »
Jasné, ale Synology 216 J - bylo základní řešení za 4500 Kč na zkoušku ze zbytku peněz při dostavbě domu. Řešení se osvědčilo. Už několikrát jsem ho chtěl prodat pro jeho zpomalené reakce. Je to prostě na dnešní dobu moc pomalé. Tak

Budu oponovat; stejně jako u PCčka v J-čkových Synology hodně záleží na discích. Jasně, je to ARM a má to málo RAM, ale mám mezi lidmi několik 220j s různými disky podle toho na co to chtěli a kolik do toho chtěli dát peněz, takže je tam směska od starých 500GB WD green, kde je to na lehkou mrtvici přes enterprise Toshiby až po SSDčka WD red (bylo potřeba to maximálně ztišit, takže se tam hýbe jen větrák, pokud se vůbec někdy roztáčí), kde se čeká jen na stažení aktualizací a jejich instalaci, jinak je odezva všeho pro všechny praktické účely okamžitá.
Takže si celkem troufnu tvrdit, že z hlediska výkonu ti do toho hází vidle disky, ne ten NAS sám o sobě. A po zkušenostech s touhle značkou bych se nebál ani stárnutí zdroje. Se Synology přicházím do styku od cca 2010 a a nikdy v nich neumřelo nic jiného než občas nějaký disk, který stačilo vyměnit a rebuildnout svazky.
kromě toho když to znovu rozchodíš, stačí vyexportovat konfiguraci a data zálohovat na externí disk, a pokud chcípne, vezmeš nové a během 2 hodin funguješ.

dahl

Re:Mám kamerový systém Synology 7 let - co místo něj ?
« Odpověď #9 kdy: 20. 12. 2023, 13:43:56 »
Kup si UniFi Protect. Podle toho co pises bude velmi spokojeny. Proste reseni, ktery funguje samo o sobe a perfektne. Nemusis nic extra konfigurovat jak v NVR tak v kamerach. Nic se na tom neposere. Vsechno pekne klikacka.

https://www.i4wifi.cz/cs/237560-ubnt-unifi-protect-nvr
https://www.i4wifi.cz/cs/253548-ubnt-unifi-protect-g4-dome

bmn

  • ***
  • 167
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mám kamerový systém Synology 7 let - co místo něj ?
« Odpověď #10 kdy: 20. 12. 2023, 14:23:31 »
Jo, a jako bonus se občas můžete podívat na kamery jiných uživatelů.

Ubiquity možná dělá slušný hardware ale jejich software s cloudem to kompletně zabíjí.

Re:Mám kamerový systém Synology 7 let - co místo něj ?
« Odpověď #11 kdy: 20. 12. 2023, 14:44:52 »
Díky za názor Synology - mám v NAS 2 disky nevím nějaké WD Red tuším 3 + 3 TB. 50 % jsou filmy a pak 100 - 200 GB tuším na kamery. To Synology bych koupil nové nevím zda stačí DS224+ nebo koupit 724 apod. U mého Synology je jen 500 MB operační paměť, základní procesor apod. Myslel jsem, že koupím třeba to NVR Hikvision s diskem a k tomu jednu novou kameru a bude to oddělené. Jen nevím kterou NVR koupit, aby tam byl přístup zvenčí i PC, ne jen s mobilu.

a myslel jsem třeba toto na 4 kamery apod.

https://www.czc.cz/hikvision-hiwatch-hwn-4104mh-4p-std-d/374393/produkt

Ale jestli je lepší pokračovat na synology tak ho jen vylepším a zkusím rozchodit současné kamery již na nové krabičce -))

dahl

Re:Mám kamerový systém Synology 7 let - co místo něj ?
« Odpověď #12 kdy: 20. 12. 2023, 15:49:16 »
Jo, a jako bonus se občas můžete podívat na kamery jiných uživatelů.

Ubiquity možná dělá slušný hardware ale jejich software s cloudem to kompletně zabíjí.

Moje zkusenost se systemem o 100 kamerach a 4stacked NVR Pro rika neco jineho. Funguje to naprosto perfektne a software je na tom ta nejlepsi vec. Je to jednoduchy SMB nebo domaci reseni. Levne komponenty, maly vyber kamer. Celkova funkcnost vynikajici. Zadne reklamace, zadne vypadky, super obraz, vynikajici UI, velmi dobra APPka, vynikajici podpora/updaty. Hlavne je to hotove reseni. Nemusis nekde bastlit nejakej surveillance s jinejma kamerama,atd.
« Poslední změna: 20. 12. 2023, 15:51:54 od dahl »

Re:Mám kamerový systém Synology 7 let - co místo něj ?
« Odpověď #13 kdy: 20. 12. 2023, 16:06:07 »
1) U mého Synology je jen 500 MB operační paměť, základní procesor apod.
2) Myslel jsem, že koupím třeba to NVR Hikvision s diskem a k tomu jednu novou kameru a bude to oddělené. Jen nevím kterou NVR koupit, aby tam byl přístup zvenčí i PC, ne jen s mobilu.

Ale jestli je lepší pokračovat na synology tak ho jen vylepším a zkusím rozchodit současné kamery již na nové krabičce -))

1) ta 220j má taky jen 512MB, jediný rozdíl je 4-jádro na 1,4GHz proti 2-jádru na 1GHz a DDR4 proti DDR3L, a že ta 216j bude s plotnovými disky pod DSM 7.x ještě o dost pomalejší než 220j.
2) do specializovaných NVR nevidím a nehodlám se do toho ani pouštět. Ale měl bych tam obavy z vendor lock-in situace při výměně NVR, co se týče hlavně záznamů a možná kompatibility nějakých obskurnějších kamer, a kdovíjak implementovaného "cloudu". Ale třeba už to není až taková tragédie. Fakt nevím.

Naproti tomu Surveillance Station má obdobu i na ostatních mainstreamových komerčních NASech jako QNAP a Asustor, takže je velmi dobrá šance, že kamery které chodí s jedním, pojedou i s ostatními, a celkem slušná že záznamy z jednoho půjde naimportovat do druhého. Jen podle všeho nejdou přenášet kamerové licence mezi platformami.

Kdybych se rozhodoval já, rozchodil bych to teď na té 216 a nákup nové co nejvíc odložil, protože pokud ten HW nevydělává, nevidím smysl do toho sypat peníze, dokud to funguje, dělá co má, a eventuální frustrace z pomalé odezvy je snesitelná :-) Až se to rozsype, koupil bych novou s víc šachtami a rozhodně intelovskou spíš než ARMovou (kvůli HW akceleraci videokodeků a nedostupnosti některých užitečných aplikací na ARMu, zejm Backup4Business, AD/LDAP server, virtualizace, clustering NASů, podstatně pomalejší konverzi médií pro mobily, atd.); podstatné je, že nastavení stačí na tu novou přenést a mělo by fungovat i přenesení disků se záznamy do vícešachtové a jejich import v případě, že je nebudeš zálohovat z NASu ven a při závadě ti zbydou jen původní disky.
A třeba už tou dobou bude opensource alternativa, která bude dávat smysl s ohledem na úsilí nutné ke zprovoznění. Protože když se budeš snažit rozchodit nějaký bastl, kde někdy něco půjde a něco ne, a k čemu nebude technická podpora a použitelná dokumentace, a nedej bože si budeš muset něco dovyvíjet sám, hodnota zmařeného času velmi rychle násobně překročí náklady na komerční HW.

Re:Mám kamerový systém Synology 7 let - co místo něj ?
« Odpověď #14 kdy: 21. 12. 2023, 07:44:54 »
OK zkusím ty kamery přes svátky nějak rozběhnout. Jsou však stále offline. Po nainstalování software na kamery se mi nepodařilo rozchodit. Zkusím tedy někoho povolanějšího. Horší to bude s heslem u jedné kamery. Ani v software Hikvision se mi nepodařilo kamery rozchodit.

Zatím díky