OpenWRT jako domácí router

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
OpenWRT jako domácí router
« kdy: 01. 09. 2011, 11:19:18 »
Dobre skoropoledne vsem pritomnym,

Rozhodl jsem se na Vas obratit s zadosti o radu. Pokusim se shrnout celou záležitost.
Zakoupil jsem pres kamarada za velice vyhodnou cenu router Buffalo WZR-HP-G300NH viemene z nudy na hrani s OpenWRT a napadlo mne pouzit ho jako repeater v me domaci siti a zaroven jako file server s torrent klientem, aby veskery material byl k dispozici pro vsechny pripojene stanice pres sambu.

Hlavni funkce tedy budou:
1. Prijem signalu z materskeho AP a jeho nasledna redistribuce pro LAN a wifi
2. Pripojeni XBOXu nastalo pres ethernet
3. Fileserver
4. Firewall pro vnitrni sit
5. Monitorovani veskereho trafiku (na hlavni AP od providera bude pripojeno pouze toto zarizeni)

Pripojeni routeru na paterni router pres wifi funguje. Vzhledem k tomu, ze nastaveni firewallu u OpenWRT je pro mne zatim celkem zmatene, potrebuju radu, jak aktivovat sdileni pro LAN a redistribuci pres wifi (je to otazkou casu nez si to poradne projdu, trochu se v tom vyznam, ale proc tim ztracet cas, kdyz nekdo uz podobnou zkusenost muze mit a poradil by, ze?)
Hlavnimi dvema problemy ale je fileserver a pripojeni xboxu.

Fileserver:
Pres stranku http://wiki.openwrt.org/doc/howto/usb.essentials jsem nastavil vsechno tak jak by melo byt, nicmene po zapojeni USB zarizeni (flash disk, external HDD) mi dmesg nahlasi ze bylo zarizeni pripojeno, ale nerozezna ho jako blokove zarizeni a nemuzu s nim tedy vubec nijak pracovat. Na oficialnim foru OpenWRT muj dodaz vysumel do zapomneni. Pripojil bych vystupu lsmod si dmesg, ale momentalne jsem v praci takze kdyztak pozdeji.

Xbox:
Tady je to v celku simple. Kabel strcim na obou stranach do diry a heureka! Probleme ovsem je, ze ja bych rad vyuzil xbox pro prehravani filmu ci muziky a ta krabice neni dostatecne chytra na to, aby dokazala pracovat s klasickym diskovym ulozistem na siti. Chce to po mne media center a kdo vi co jeste a mne neustale prepojovani exteraku, ruseni stahovani etc. neprijde jako elegantni reseni. Nemate s podobnou veci zkusenost?

Monitoring:
Zde bych se rad zeptal na osobni praxi a zkusenosti mistnich. Potrebuju primarne merit I/O trafic, kdyby to jeste umelo udelat grafy v zavislosti na dnech v tydnu ci hodinach s webovym rozhranim tak jeste lepe ale neni to nutnost.

Samozrejme velice rad uvitam jakekoliv postrehy, rady, pripominky ci napady k teto zalezitosti a predem vsem dekuji za pripadne odpovedi.
« Poslední změna: 01. 09. 2011, 11:24:38 od Petr Krčmář »


smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: OpenWRT jako domácí router
« Odpověď #1 kdy: 06. 09. 2011, 12:23:59 »
Diky vsem za vycerpavajici odpovedi, nakonec se mi to podarilo zprovoznit temer vse a funguje to skvele. Momentalne jeste pracuju na vyberu vhodneho monitorovaciho softwaru, ale i to se casem podda. Udelam si z tohodle threadu takovej svuj malej blog mapujici me zacatky s OpenWRT a treba se nekdo chyti :).

Pres to vsechno se objevil mensi problem. Veskery trafik preposilam z routeru od UPC do me OpenWRT masiny (Cisco 2425 od UPC v teto konfiguraci nepodporuje bridge, nebo jsem alespon doposud neprisel na to jak). Adresa zdrojoveho routerú je 10.0.0.1 a buffalo 10.0.0.2 a je staticka. Z Owrt routeru pak sirim signal dal pres ethernet a wifi kde bezi DHCP server se sitovym rozsahem 192.168.1.10-255 a vnitrni adresa routeru je 192.168.1.1. Vse funguje tak jak ma az na fakt, ze ze zadneho zarizeni nepingnu a ani se nepripojim na ssh pres vnejsi rozhrani Owrt routeru 10.0.0.2 a jsem si stoprocentne jisty, ze o vykendu to fungovalo, pac jsem pres toto rozhrani konfiguroval vnitrni sit.

Abych to trosku upresnil, wifi mam rozdelenou na dve zarizeni, z nihz jedno funguje jako klient pro prijem signalu ze zdrojoveho routeru (10.0.0.2) a druhe jako AP pro sireni wifi signalem dale. AP rozhrani je spojeno s rozhranim LAN do bridge br-lan ktery ma ip 192.168.1.1 a na tomto zarizeni bezi DHCP server. Jak wifi tak ethernet funguji bezchybne, DHCP prirazuje a internet funguje.

Pripojeni z vnejsi site je defaultne blokovano v IP tables, ale povolil jsem pripojeni z vnejsku pro ssh, abych to mohl cele nastavit a vzhledem k tomu, ze jsem i nastavil tak i funkcne. Prestoze to funguje jako celek tak ani z vnitrni site Owrt routeru tak ani ze spolecne site UPC routeru z pocitace nepingnu Owrt adresu 10.0.0.2, pres kterou zarizeni prijima signal a preposila ho dale a to dokonce ani kdyz vypnu firewall. Pritom pri dle mem nazoru stejnem nastaveni o vykendu vse fungovalo tak jak ma. Myslim ze to muze mit i neco spolecneho s druhym problemem, ktery jsem objevil vcera ale nemel moc casu to resit, kdy se mi nedari pripojit na lokalni apache server, prestoze je nakonfigurovan tak, aby poslouchal na vsech zarizenich a spusti se bez potizi. Tady to ale muze byt jen nejaka blbustka protoze jsem skutecne jen provedl instalaci, par zakladnich nastaveni a vyzkousel pripojit pres vnitrni i vnejsi sit a nic,

Btw. ted mne tak napadlo, ze jsem nezkousel u toho apache vypnout firewall takze mam potencialniho vinika :).